skoroostrov na Chebsku

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od KubisKV »

Zdravím pánové.
Chtěl bych se podělit o svůj malý ostrov a momentální návrh, který bych chtěl realizovat.
Asi před dvěma lety jsem začal postupně hledat a nakupovat součásti FVE, některé věci se mi povedly, jiné (síťový měnič Solarmax) byla zbrklost a zbytečná investice. Už rok nějakou energii vyrábím a využívám jí. Čína Axpert 24V 2400W zapojen na domácnost kromě el. trouby, indukce, rychlovarky a kafemašiny. Jako druhý zdroj využívám Oplockého regl. na 160l bojler. baterie jsem koupil úplně nové asi 6 let, nikdy nepoužité olovo do vysokozdvihu 24V 600Ah. Takže první zimu jsem bojoval s baterkama, aby se jim vrátila alespoň trochu hustota a následně kapacita. Myslím, že se to trochu povedlo a baterky něco málo udrží. Test kapacity už raději nedělám, nechci si kazit odpoledne. Panely jsem kupoval použité 200W poly. V nákupu panelů chci pokračovat, jen chci zkusit koupit nové.

Když jsem začal s první verzí, nedával jsem panely na dům kvůli stáří panelů a mé nezkušenosti, ale na střechu dřevníku, kam je dobrý přístup. Rovná střecha, sklon k západu.
Potom jsem osadil jižní stěnu dílny, kde ještě není fasáda, protože ta rovná střecha nedobila baterky dle mých představ.

Nyní bych chtěl svou FVE rozšířit a dotáhnout ji do další etapy, ale s možností dalšího rozšíření.
Chtěl bych střechu dřevníku zachovat pro Oplockého a popřípadě jako západní string.
Na dům se mi nevejde mnoho panelů a s jejich rozmístěním bych chtěl poradit od vás, co a jak by jste řešili vy na mé střeše :)
přiložím pár fotek pro představu.
Přílohy
dřevník stř. (2).jpg
západ.jpg
jih.jpg
východ.jpg
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2560
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od NOPARasito »

Skoda te rovne strechy ze je stinena strechou, tam by se to sazelo kdyby to bylo na jih ;-).
Vubec ti nezavidim clenitost a stiny napr vikyru ;-(.
rva
Příspěvky: 3555
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od rva »

Já bych zvážil, jestli nakonec nebude nejlepší nakoupit bazarové panely a nasekat je po celé ploché střeše dřevníku. Ty další střechy mají špatný přístup, moc panelů se na ně stejně nevejde a ani esteticky to dům nevylepší. Na dřevník je (snad) přístup, takže se i v zimě dá sníh shrnovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od volente »

Jak široký je pás střechy pod vykýřovými okny směr jih?
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od KubisKV »

NOPARasito píše:Skoda te rovne strechy ze je stinena strechou, tam by se to sazelo kdyby to bylo na jih ;-).
Vubec ti nezavidim clenitost a stiny napr vikyru ;-(.
Taky mě ta rovná střecha štve, ale přes léto je slunce vysoko a trocha panelů by tam být mohla. jen přes zimu to bude k ničemu.

panely na dům chci dávat až na horní střechu, kde je jen vylejzák a bývalý rozhlas.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od diablo007 »

Ta první fotka ty panely jak máš kotvení těch profilu přes plech nebo jsi dával nějaké svorky na ty Falci plechů?
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od KubisKV »

diablo007 píše:Ta první fotka ty panely jak máš kotvení těch profilu přes plech nebo jsi dával nějaké svorky na ty Falci plechů?
Jsou na kombivrutech přes plech do krokví. Původně jsem chtěl jen přichytit profily na falcové svorky, ale nakonec jsem to všechno provrtal a dal na fest.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od KubisKV »

rva píše:Já bych zvážil, jestli nakonec nebude nejlepší nakoupit bazarové panely a nasekat je po celé ploché střeše dřevníku. Ty další střechy mají špatný přístup, moc panelů se na ně stejně nevejde a ani esteticky to dům nevylepší. Na dřevník je (snad) přístup, takže se i v zimě dá sníh shrnovat.
na dřevník se jich hodně nevejde. Měl jsem je tam a mít budu dál, jen bych si to představoval asi takhle.
Přílohy
dřevník nová.jpg
rva
Příspěvky: 3555
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od rva »

Někteří používají různé přizvedávací konstrukce, ale já bych se jim vyhýbal. Taková konstrukce sice zlepší výrobu v jednom směru, ale zhorší výrobu v jiném. Třeba to přizvednutí na jih zvedne výrobu okolo poledne, ale sníží výrobu ráno a večer. A pak zase ta estetika.
Pro směřování panelů je rozdíl, jestli potřebuji za rok vyrobit co nejvíc, protože dodávám do sítě a platí mi za dodávku, nebo jestli potřebuji rovnoměrnou dodávku, abych v létě neměl nevyužité přebytky.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od KubisKV »

rva píše:Někteří používají různé přizvedávací konstrukce, ale já bych se jim vyhýbal. Taková konstrukce sice zlepší výrobu v jednom směru, ale zhorší výrobu v jiném. Třeba to přizvednutí na jih zvedne výrobu okolo poledne, ale sníží výrobu ráno a večer. A pak zase ta estetika.
Pro směřování panelů je rozdíl, jestli potřebuji za rok vyrobit co nejvíc, protože dodávám do sítě a platí mi za dodávku, nebo jestli potřebuji rovnoměrnou dodávku, abych v létě neměl nevyužité přebytky.
na této střeše chci mít panely pro bojler, takže jih se mi zdá ideální. a zbytek co jsem kreslil směr západ, by byly pro baterky, abych rozložil výrobu celodenně. na domě bych měl pár panelů na východ, jih by bylo těch 6ks a západ na dřevníku a možná i na domě. Nebo to nedává smysl?
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od svango »

Toto bude na tomto foru k ukrizovaniu; ale na ten baracek mi solarne panely nepasuju vobec, to je take pekne staveni a panely pojdu urobit len velmi nepekne. Radsej by som ostal u toho ze sa naskladaju len na strechu drevniku.
Do uvahy by pripadala potom kompletne solarna strecha zo solarnych tasiek, ala Tesla Solar Roof, ale to by financne ani navratnostou nevyhralo.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od vlkazajac »

rva píše:... Třeba to přizvednutí na jih zvedne výrobu okolo poledne, ale sníží výrobu ráno a večer. ...
Nie je to presné. Platí to len v lete od jarnej rovnodennosti po jesennú.
V ostatnej časti roka a hlavne okolo decembra je prospešné panel nakloniť viac k južnému horizontu. V tomto čase deficitu energie je to zásadné. Elevácia od cca 42° po praktických 25 ° a zasa naspäť k 42 ° je optimum.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od KubisKV »

svango píše:Toto bude na tomto foru k ukrizovaniu; ale na ten baracek mi solarne panely nepasuju vobec, to je take pekne staveni a panely pojdu urobit len velmi nepekne. Radsej by som ostal u toho ze sa naskladaju len na strechu drevniku.
Do uvahy by pripadala potom kompletne solarna strecha zo solarnych tasiek, ala Tesla Solar Roof, ale to by financne ani navratnostou nevyhralo.
nejsi prvni, ani mozna posledni, komu se to na dome nelibi. Letos se na osazeni panelu na dum vykaslu a pokusim se osadit novymi panely strechu na drevniku. Nasel jsem dalsi plochu, kam sviti odpoledne a treba by to na vecerni dobiti nebylo spatne. Taky na te velke rovne strese, ktera je zastinena domem se uz od dopoledne ukazuje slunce a sviti tam i pres den. Zatim se pokusim pozorovat drahu slunce a mozne umisteni a budu rad za vase rady.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od KubisKV »

Zdravím pánové,
mám další skvělej nápad a chtěl bych znát vaše připomínky.

Protože se zde na fóru rozmohl takový nešvar a tím nešvarem je HOŘENÍ lionek, chtěl bych vyrobit na svoje 18650 regál i kvůli skladnosti. Nechci dělat žádná zátopová pásma, mít nádrž do které baterky spadnou při požáru. Nechci ani ten požár, ale chci mít aspoň o trochu větší klid na duši, že i při nějakém průseru jsem pro ochranu majetku něco udělal.
Napadlo mě, že při výrobě regálu, který bude rozměrově upraven pro 7s 18650 na každou polici, bych stěny udělal zvenčí plech a uvnitř by byl Cemvin, který bude izolovat police mezi sebou. Dále mě napadlo a to se chci zeptat- když vnitřek regálu vystelu sádrokartonem, jak velká je to blbost. Ví někdo, jak se sádroš bude chovat při průseru? regál by nebyl úplně hermeticky uzavřený, ale pokud by měla chytit nějaká baterka, tak neohrozí přímým plamenem baterky v polici nad ní. Přední část regálu by byla otevírací, aby byl k baterkám přístup a mohl jsem dělat kontrolu a servis, jako správný strojník *batt*
ve strojovně bude pro klid duše požární hlásič přes wifi a fireball.
konec hlášení
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od kodl69 »

sádrokarton je špatně, on je sice "protipožární", ale pořád je na něm zvrchu papír, jediný, co je jiný oproti normálnímu, tak obsahuje skelný vlákna, takže prohoří až za 30 minut. Spíš bych se podíval po nějakejch protipožárních nátěrech a hmotách, ale nejlepší by bylo asi automatický hašení CO2, co je třeba v lakovnách - to dokáže rychle odebrat hodně energie. a tím snad zastavit další průšvih. Otázka je , jak řešit automatický spouštění.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od KubisKV »

kodl69 píše:sádrokarton je špatně, on je sice "protipožární", ale pořád je na něm zvrchu papír, jediný, co je jiný oproti normálnímu, tak obsahuje skelný vlákna, takže prohoří až za 30 minut. Spíš bych se podíval po nějakejch protipožárních nátěrech a hmotách, ale nejlepší by bylo asi automatický hašení CO2, co je třeba v lakovnách - to dokáže rychle odebrat hodně energie. a tím snad zastavit další průšvih. Otázka je , jak řešit automatický spouštění.
no a co ten cemvin? víš jakou má izolační schopnost? ten sádrokarton jsem chtěl i jako izolant pro baterky, aby neležely na plechovým regálu a teplo z jedné police neupeklo další polici s baterkama. Nevím jak na tom jsou ty nátěry, ale myslím, že to bude obdoba toho sádrokartonu v protipožární verzi. Že je to jen výmysl hasičů a výrobců, aby dostali z lidí více peněz. Doba prohoření se sice zvýší o pár minut, ale nezastaví to požár úplně. Samozřejmě každá minuta dobrá.
Automatickýho hašení se trochu bojím, aby nebylo automatický i bez požáru :D
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od volente »

Žes neřekl na srazu, mohl jsem ti dát pár kousků 18mm Cetrisu.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od ota »

No jednu dobu jsem protipožární zařízení, ať již mechanické nebo stabilní, docela v práci řešil.
To co jsem se naučil je že pokud to má být elektronická ochrana tak to musí být profesionální se všema certifikacema atd. Žádnej homemade bastl, nedej Bože ještě řízenej nějakým čínským mikročipem, kterej žije svým vlastním životem a občas si prospíná jen tak Mir nix Dir nix všechny výstupy a zp§sobí tím katastrofu.

Velmi zjednodušeně: Aby bylo zařízení bezpečné a to se netýká baterek ale všeho protipožárního, třeba i nabíječky vysokozdvižných vozíků nebo kotelny, tak se spočítá kolik energie se uvolní hořením, jak dlouho to bude trvat a vytvoří se sekce, přepážky s požární odolností vyšší než je vypočtená doba.

Takže, pokud chceš mít baterky Idiot sicher, fojr fest, tak bych použil plech, skelnou vatu+ SDK, ten Cetris je taky moc dobrej a na odvod kouře mimo budovu nějakou trubku vyvedenou nejlépe do nepoužívanýho komína.

Moje vlastní baterky si hoví v nerezový bedně z 2mm tlustýho plechu, postavený na dlažbě ve špajzce a pokud se baterkám něco stane tak z nich bude z bedny unikat hodně kouře ale nic víc.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2560
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od NOPARasito »

Hele on ten sadros s povrchem z papiru neni zas nejakej odvaz na horeni, kdyz jsem zkousel palit v sudu se zahradnim bordelem, jen tak pro zajimavost zbytky sadrosu tak je pravda ze nehoreli ani jeden. Jak rikal Kodl69 protipozarni ma v sobe vlakna a kdyz sadra dosahne vysoke teploty zacala deska klasicka byt o mnohem krehci, takze jen sadros nic moc, ale pokud by byl olepenej ze zadni strany perlinkou a tim kvuli krehkosti a pripadnem uprchlikovi co chtel vyletet z hnizda by to mohlo zabranit. Ja osobne planuju take nakonec do regalu, ale vnitrek vymlatim 2cm vatou(tvrzenou fasadni) a zakryju deskama z protipozarniho sadrose s olepenou perlinkou fasadnim lepidlem. To je dle me dostatecny na to kdyz to bude ve sklepe hned vedle domu. Kour mi nevadi, ale nesmi byt prime plameny. Na to by to mohlo stacit.
kodl69
Příspěvky: 7412
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: skoroostrov na Chebsku

Příspěvek od kodl69 »

můj favorit je cetris, ten vydrží fakt dlouho. Sice se z něj trochu kouří, ale ani moc neztrácí pevnost a pořád je jakž takž tepelně izolační.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.