Ohřev vody na topení - Strachotice

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2590
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od NOPARasito »

DanoP píše:
Duke píše: je to dostatečně účinné oproti mmpt ?
čím to odpojit když sepne termostat ?
Prosim prejst si aj ine vlakna tohto fora kde sa da docitat ze praca s DC nad nejakych 40V pri vacsich prudoch je komplikovana zalezitost (nezhasinajuci obluk) oproti AC.
Podobne su tu aj info co to je, ako pracuje MPPT a preco sa pouziva.
Dakujem.
Duke si zalozil vlakno, aby to zjistil co a jak, bez procitani dlouhych romanu. Kazdej neni ucenec z nebe a taky to každej nechce pochopit do podrobnosti ;-)))))
Vitek
Příspěvky: 1928
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od Vitek »

Na vodu na topení doporučuju SITON, až 2,6 kW na jednu spirálu. funguje spolehlivě.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od Duke »

Jj chlapi mě je to jasný, já si pročítal i ty dlouhý vlákna ale chtěl jsem to slyšet jasně a zřetělně že to je špatně, ptal jsem se na to proto že jsem pár lidem prodávál na ohřev panely a já jsem takovej ukecanej že se hned každýho ptám co s tím bude dělat a právě pár lidí mi vysvětlovalo jak to je bez toho měniče super že to tam rvou na přímo, proto ten dotaz.
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od Duke »

Zpět tedy k variantě s měničem, překreslil jsem schéma dle vašich rad. Co je ještě k řešení:
1) suché nebo mokré těleso ?
2) pokud suché jak s termostatem aby se to nepřehřálo (videl jsem ty vestavěné pouze u mokrých těles)
- jednak kam ho správně umístit a pak jak připojit když těch měničů bude víc
topeni.jpg
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2590
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od NOPARasito »

Ale mas moznost to naprat naprimo.
A s tim ze se ti nelibi vyteznost tak to dokoupit ;-)
K tvemu schema, chybi teplotni cidlo, staci dle me centralni ale klidne na 2 urovnich nádrže.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od Duke »

NOPARasito píše:Ale mas moznost to naprat naprimo.
A s tim ze se ti nelibi vyteznost tak to dokoupit ;-)
K tvemu schema, chybi teplotni cidlo, staci dle me centralni ale klidne na 2 urovnich nádrže.
To čidlo je to to "T" v kroužku, druhý bych dal třeba do půlky nádrže ale jak to zapojit když by ty sitony byly čtyři ? jako normálně paralelně všechny vstupy do sitonu a na to paralelně dvě čidla ? nebude se to hádat ?
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2590
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od NOPARasito »

Duke píše:
NOPARasito píše:Ale mas moznost to naprat naprimo.
A s tim ze se ti nelibi vyteznost tak to dokoupit ;-)
K tvemu schema, chybi teplotni cidlo, staci dle me centralni ale klidne na 2 urovnich nádrže.
To čidlo je to to "T" v kroužku, druhý bych dal třeba do půlky nádrže ale jak to zapojit když by ty sitony byly čtyři ? jako normálně paralelně všechny vstupy do sitonu a na to paralelně dvě čidla ? nebude se to hádat ?
Nebude, zalezi na technologii a pokus omyl neni problem ;-).
Teplotni cidlo v radu 3$ snad neboli ;-)
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od Matess »

pokud tam bude nějaký střídač může být mokré těleso, pokud bude ohřev DC, tak doporučuji suché těleso.
Co se týká nákresu, tak ohřevné patrony jen dole mají výhodu v maximálním využití dodané energie, ale současně nevýhodu v tom, že voda nebude nejdříve teplá nahoře k užívání. Osobně bych volil 3F patronu nahoře a 3F patronu dole.

Dají se koupit třeba 9kW topná 3f tělesa

https://www.regulus.cz/cz/elektricka-topna-telesa

Nahříval bych první horní část a zbytek energie tlačil do spodní patrony a teprve až vršek dosáhne třeba 50 stupňů, tak bych otočil a tlačil vše do spodku a zbytek nechal do horní patrony.

Na druhou stranu... 12kW výkonu ohřeje 1000l z 10 na 80 stupnu za 7 hodin, tak je otázka jestli to má smysl komplikovat a nenechat to vše dole.
Tom_007
Příspěvky: 72
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm
Lokalita: Opavsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1100
Kapacita baterie [kWh]: 1
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od Tom_007 »

Už asi 6 let laboruji s myšlenkou taky zprovoznit ohřev, ale TUV. Akorát mě to tahá pořád to připojit napřímo. Podle výpočtů jsem došel k použití 6KW spirály. Zatím na dva panely by měla jet kolem 700W (70V), což by mi mohlo stačit a něco ohřát. Spinání přes výstup reglu pomocí SOC hodnoty a přes SSR relé. Pomalu se začínám pouštět do realizace. Má to tak někdo nebo co si o tom myslíte? Četl jsem o vodíku a přetahování oblouků.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
Duke
Příspěvky: 171
Registrován: ned dub 29, 2018 2:28 pm

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od Duke »

Díky za odkaz, líbí se mi todle:
https://www.regulus.cz/cz/topne-teleso-3-kw-typ-b
zapojit ho na 230V a každým sitonem krmit jednu spirálu
ten obsah vody 1000 L to jsem tak střelil, čekám na topenáře (je to jak čekat na smrt) až se konečně zastaví a po telefonu mi říkal že se to dá nějak napočítat podle radiatoru kolik je potřeba, je jasné že čím větší tím lepší, ale zase se podle mě musí s rozumem, půjde to využívat podle mě max. 4-5 měsíců z roku takže i investice musí být přiměřená.
9× Jinko 225Wp + Siton210 + RPi(EmonHUb) = ohřev bojleru
http://193.165.151.70:5080/emoncms/Duke/bojler
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od jahodovák »

Tom_007 píše:Už asi 6 let laboruji s myšlenkou taky zprovoznit ohřev, ale TUV. Akorát mě to tahá pořád to připojit napřímo. Podle výpočtů jsem došel k použití 6KW spirály. Zatím na dva panely by měla jet kolem 700W (70V), což by mi mohlo stačit a něco ohřát. Spinání přes výstup reglu pomocí SOC hodnoty a přes SSR relé. Pomalu se začínám pouštět do realizace. Má to tak někdo nebo co si o tom myslíte? Četl jsem o vodíku a přetahování oblouků.
Ač je to tu nepopulární,vím o jedné instalaci kde se používá 8 panelů za sebou a napájí to obyčejné těleso na 220v,dříve bylo suché,po výměně boileru za větší 200litrový byl malý za 500litrový,tam je mokré.Je to zapojeno přez obyčejný termostat a bezpečnostní termostat a zatím nedošlo k velikosti boileru k žádnému problému.Pokud by ale došlo k rozpojení termostatu,tento by jistě schořel a poté by byl nahrazen novým,získaný ze šrotiště z tekoucích boilerů ale plně funkčním v zásobě jich je několik ale zatím nebyl žádný potřeba,teplota vody nikdy nestoupla nad 85 stupnů.V případě opuštění nemovitosti na delší dobu je systém vypnut a tím nemůže dojít k přehřátí a výše uvedenému stavu.Co se týče účinnosti,nikterak to nevadí,vody je vždy dostatek a pokud na podzim přestane svítit,je boiler nahříván krbem,případně uhelným kotlem,ten ale nebyl několik let v provozu.Pokud je občas chladněji a voda dost nahřátá lze to využít i k temperování místností a po zatopení v krbu.Samozřejmě že možná v budoucnosti k tomu bude přidán nějaký ten měnič ci jiný systém ke zvýšení účinnosti ale takto to prý zatím vyhovuje a je to ve snížené spotřebě z DS při tarifu D02 již zaplaceno a dál to šetří.Pořízení měniče či něčeho jiného by prý jen vyřešilo destrukci termostatu při rozpojení a protože je teplé vody vždy dostatek tak by jen zůstalo jen víc nevyužité energie na střeše....vodík by se mohl tvořit jen za předpokladu,že by došlo k mechanické destrukci tělesa a vytvoření elektrod ve vodě a teprve potom by se mohl vytvořit,možná se pletu ale podle mě je pravděpodobnější že vám na hlavu spadne UFO... :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od Matess »

nejde ani tak o tvoreni vodiku, ale o korozi. Sice by nemela nastat, ale nastava...

Ja osobne bych nedelal 12kW v panelech jen na ohrev vody. Pouzival bych ty panely primarne pro pokryti vlastnich potreb v elektrine a prebytky bych daval do vody. Nechal bych si udelat suche teleso na napeti baterie... s tim se potom hraje mnohem lehceji. Spinat se to da mosfety, da se udelat nekolik vetvi a spinat postupne...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2722
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od kybos »

Z mého pohledu bych to řešil tak, že bych zřídil FVE příslušného výkonu (12-15 kW), z té bych přednostně napájel běžnou spotřebu ve VT a z přebytků bych napájel tepelné čerpadlo vzduch - voda na topení a ohřev TUV. Ale z pohledu někoho, kdo má panely za jinou cenu to může vypadat úplně jinak, protože je možná schopen pomocí FVE 1kwh vyrobit za cenu menší než 2,26 Kč. Já to zatím nedokážu. Pro ty, co to nedokážou, není ekonomické stavět FVE, aby nahradili energii dodávanou v NT za současně dostupné ceny.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od vlkazajac »

Duke píše:...................ale zase se podle mě musí s rozumem, půjde to využívat podle mě max. 4-5 měsíců z roku takže i investice musí být přiměřená.
36 panelov na streche a také biedne využitie ? Tu je niekde chyba v prvotnej úvahe.

V lete ( pol roka ) treba z takého poľa využiť energiu na ohrev TUV , čo pokryje 10 panelov, zbytok dá elektriku pre celý barák. V prechodnom období sa niečo dá akumulovať do vody a pustiť do nádrže. V zime sa tešiť, že mám stále svoju elektriku a niečo málo crknúť do kúrenia, bez znateľného efektu. Ani nevieme, koľko je tepelná strata stavby. Neradi počítame, že ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
luky
Příspěvky: 863
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od luky »

Duke píše: ten obsah vody 1000 L to jsem tak střelil, čekám na topenáře (je to jak čekat na smrt) až se konečně zastaví a po telefonu mi říkal že se to dá nějak napočítat podle radiatoru kolik je potřeba, je jasné že čím větší tím lepší, ale zase se podle mě musí s rozumem, půjde to využívat podle mě max. 4-5 měsíců z roku takže i investice musí být přiměřená.
Není třeba čekat na topenáře. Je to celkem jednoduchá matematika, sám jsem si to počítal pro svůj systém. A podle výsledku mohu soudit, že jsem se neseknul.
Postup výpočtu heslovitě, možná bych někde našel konkrétní čísla:
- tepelný spád radiátorů - podle toho vyjde minimální využitelná teplota aku
- rozdíl min.teplota vs. maximální (95°C?) * objem * tep.kapacita vody = uložené teplo
- uložené teplo / tep. ztráta domu při různých venkovních teplotách = doma výdrže aku

Hlavní je, aby se ta nádrž někam vešla. A je potřeba počítat, že k té nádrži bude potřeba expanzka (cca 10-20% objemu), ideálně i 3cestný ventil s ekvitermín řízením teploty otopné vody.

Já topím dřevem a vycházel jsem z toho, že i v největších mrazech musím chodit do práce. Tj. Můžu přiložit ráno, odpoledne a večer. Prakticky většinu topné sezony mi nádrž stačí na 2-4 dny.
Moje čísla pro inspiraci: kotel 20kW, aku 2280l+expanze 2x200l, min. teplota 30°C, max. 90°C, dům cca 8-10kW@-12°C.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 445
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od lemra79 »

pokud to je v kombinaci s kotlem, tak myslim psali aspon 50l na 1kw vykonu kotle, cim vice, tim lepe. ale je to porad jen zakon zachovani energie, co se do ni nenatopi, to tam neni, hlavne je to velka almara. ja jsem si ke krbovkam udelal nadrz z 200 l zavesneho bojleru, je to malo, alo s minimalni investici lepsi nez nic, mam NED.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2590
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od NOPARasito »

Luky: 10-20% objemu??? Mam osobne na 700litru 35l a v pohodě.(teplotu jedu 35-80)tlak se zvedne z 0,9na1,2max.(mam ve sklepe)
https://m.regulus.cz/cz/vypocet-velikos ... zni-nadoby
luky
Příspěvky: 863
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od luky »

..ale podle výpočtu v tvém odkazu ti vychází přes 50l...

https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... zni-nadoba
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2590
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od NOPARasito »

Vidis a v praxi mam na manometru 0,9-1,2.
Ja to osobne "tehdy" nepocital, dal jsem 5% a bylo.
Takze kdyz zacne Duke na 10% tak nic nezkazi, stejně na 1m3 expanzka 100lit a po praxi klidne doda dalsi, asi vyjde lepe jako 200lit vcelku.
Ale pálky za expanzky jako za akku nadrze ;-(((.
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev vody na topení - Strachotice

Příspěvek od kodl69 »

Ještě jedna zvláštnost je u expanzek - výrobce udává objem expanzky pomalu včetně přepravní krabice!!! V podstatě změří celkovou délku i s ventilkem, největší průměr a spočítají jako válec. Co na tom, že reálnej vnitřní objem je tak třetina z údaje na štítku? Podobně se kdysi změnilo měření CRT obrazovek - z vidotelné úhlopříčky na velikost skla zvenku. A najednou byly všechny monitory z 14" zvětšený na 15"...
Objemová teplotní roztažnost vody : https://www.odpovedi.cz/otazky/ma-i-vod ... roztaznost
1.44% pro rozdíl teplot 80°C. Takže na 1000l akum. je potřeba reálně 14l účinnýho objemu expanzky, což podle mě odhadem odpovídá cca 50l štítkové hodnoty. Na TZB info je na to tabulka, kde je hromada bezpečnostních koeficientů a tam to vychází na 100l expanzka na 1000l aku - https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... zni-nadoba
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek