Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte led 25, 2022 6:58 pm


Drobné statistické okénko aneb MyPower v číslech

Novinky, zajímavosti, věda a technika v oblasti solární energie.

Drobné statistické okénko aneb MyPower v číslech

Příspěvekod Teya » stř zář 26, 2018 5:43 pm

Drobné statistické okénko aneb MyPower v číslech

Pro zajímavost přináším shrnutí několika málo vybraných anket, které zde v uplynulé době proběhly. Pokud vás zajímá, jak uživatelé MyPower.CZ odpovídali na některé otázky a nakolik se v názorech vzájemně (ne)shodují, pokračujte ve čtení.

Začněme věkovým složením místního osazenstva. Dle odpovědí se zde nejčastěji vyskytují uživatelé ve věku 30-39 let (44 hlasů z celkových 123), těsně následováno kategorií 40-49 let (41 hlasů). Čtrnáct lidí hlasovalo pro možnost 20-29 let a dokonce se zde najdou tři lidé ve věku pod 20 let. Naopak od starších členů dostala nejvíce hlasů možnost 50-59 let (13), sporadicky se objeví uživatel ve věku 60-69 let (5) a dokonce i 70 let a více (2).
Průzkum: Věkový průměr na MyPower.CZ

V anketě zaměřené na povolání hlasovalo celkem 73 uživatelů a zde si konkurovaly především možnosti zaměstnanec firmy s 28 hlasy a OSVČ, pro kterou bylo 25 lidí. Zřídka se mezi hlasujícími vyskytli nezaměstnaní (5), zaměstnanci státní správy (4), studenti (2), lidé v důchodu (2) či osoby bez zdanitelných příjmů (1).
Průzkum: Jaké je vaše povolání?

Pokud jde o pohon aut, bohužel u nás elektřina zatím není příliš rozšířená – v anketě „Jezdím na…“ zaškrtlo tuto možnost pouhých deset z vás. Vítězem se v tomto případě stala nafta se 30 hlasy ze 77, následovaná benzínem (22). Jedenáct hlasujících bylo pro LPG a čtyři hlasy dostala možnost E85.
Anketa "Jezdím na" v příspěvku o Citroen Saxo electric, EVC Group s.r.o.

A vůbec – jak se k nám naši uživatelé dostali? Dle odpovědí to bylo nejčastěji přes Google – pro tuto možnost bylo 31 hlasujících z celkových 84. Velmi nás však těší, že stejný počet hlasů dostala i milá odpověď, která říká, že „…už tu zůstanu“ – holt mypower dokáže být láskou na celý život :) Na opačném konci ankety se pak umístila například možnost z článků admina (5), z jiného fóra (3), díky známému či z reklamy na webu (obě možnosti po 2 hlasech). Přednáška obdržela jeden hlas a ani propagace na autě či oblečení nebyly úspěšné (0 hlasů). Propadla dokonce i facebooková reklama – která se tímto ukázala být v případě MyPower naprosto neúčinná.
Průzkum: Jak jste přišli na MyPower.CZ?

Není překvapením, že k dodávkám elektrické energie převážná část hlasujících využívá ostrovní systém s přepínáním do DS (30 hlasů ze 45). Sedm uživatelů se hlásí k připojení pouze do DS a naproti tomu čtyři lidé využívají čistě ostrovní systém bez DS. Řidčeji byly zastoupeny i možnosti ongrid nebo gridfree bez přetoku (3 hlasy) a dokonce ongrid s dodávkou do DS (1 hlas).
Průzkum: Jaký typ dodávek el. en. využíváte?

S tím souvisí i skutečnost, že se zdejší uživatelé naprosto jednoznačně shodují na možnosti investovat peníze raději do soběstačnosti a nezávislosti, než do pravidelných záloh – zatímco pro možnost soběstačnosti bylo 27 lidí, zálohy obdržely pouhý jeden hlas.
Kam investovat peníze?

Jaké úložiště energie místní solárníci preferují? Jasným vítězem se ukázaly být baterie typu LiFeYPo s 39 hlasy z celkových devětašedesáti. Druhou příčku obsadily olověné baterie, pro které hlasovalo 13 uživatelů, těsně následovány možností NiCd (12 hlasů). Pouhých pět uživatelů dává přednost jiným technologiím.
Olovo nebo LiFeYPo v ostrovní FVE?

Dále jsem si „posvítila“ na anketu zaměřenou na svícení. Zde byly favoritem LED diody se 70 hlasy. S přehledem tudíž předběhly nejen úsporky, pro které bylo 49 hlasujících, ale i další možnosti – například zářivky (24) či klasické žárovky (23). Čtrnáct odvážlivců se dokonce přiznalo ke svíčkám a i halogenky zde mají své příznivce – konkrétně třináct hlasujících z celkových 196.
LED osvětlení

Jak to vypadá, pokud jde o topení? Přes 40 % z vás dává přednost vytápění dřevem (36 hlasů z 88). Osmnáct účastníků ankety topí či přitápí plynem od distributora, jedenáct elektřinou rovněž od distributora. Další z možností je elektřina z FVE s osmi hlasy. Ústřední topení a uhlí skončily nerozhodně (oba po 4 hlasech) a jeden z hlasujících využívá k vytápění plyn z PB lahví.
Mobilní plynová kamna

S topením souvisí i ohřev vody, v této anketě byly výsledky poměrně vyrovnané. Stejným počtem hlasů dopadly možnosti dřevem a elektřinou z FVE – dostaly shodně po 22 hlasech z celkových 96. 20 % z hlasujících (tzn. 19 hlasů) se přiklání k možnosti plynem od distributora. Elektřina od distributora dostala o jeden hlas méně, tedy 18. Devět lidí ohřívá vodu jiným způsobem a jen zlomek je pro ohřev uhlím, plynem z PB lahví či pro „hotové řešení“, tedy teplou vodu přímo z vodovodu.
Lázeňská kamna s elektrickým dohřevem

Potěšujícím zjištěním bylo, že v případě výpadku elektrické energie by až 76 % z vás zvládlo svou potřebu pokrýt ze své vlastní FVE – tato možnost dostala 37 hlasů ze 49. Čtyři hlasující by se spolehli na elektrocentrálu, zatímco další čtyři přiznávají, že tzv. „blackout“ by pro ně byl problém. A poslední čtyři šťastlivci tuto eventualitu neřeší, neboť, jak v anketě přiznávají, elektřinu zkrátka nepotřebují :)
BLACKOUT - 670 milionů lidí bez energie

Nakonec vyvstává zcela zásadní otázka – k čemu vlastně elektřinu využíváme? Zde hlasovalo celkem 118 lidí a největší shoda panovala u možnosti ohřevu vody – bylo pro ni 37 hlasujících. Dalších dvaatřicet uživatelů na elektřině vaří, 27 lidí ji využívá k sekání zahrady a 22 k topení.
Průzkum: Jakou máte spotřebu el. energie?

A jak tedy vypadá ryze průměrný uživatel MyPower.CZ, sestavený na základě preferovaných možností v anketách? Zde je jeho profil, posuďte sami…

Je to muž ve věku 30-39 let. Pracuje jako zaměstnanec firmy, jezdí autem na naftu (ale určitě by mnohem raději jezdil na elektřinu :) ) a k návštěvě MyPower.CZ ho chytře nasměroval strýček Google. Rád investuje peníze do soběstačnosti. Elektřinu mu dodává jeho vlastní FVE, pouze s drobnou dopomocí DS. Nadbytek solární energie schraňuje v LiFeYPo bateriích a zvládl by pokrýt i svou spotřebu během blackoutu. Doma svítí LED diodami, k topení i ohřevu vody využívá dřevo. Komponenty pro svou FVE nakupuje zásadně nové a nepotřebuje k jejich zprovoznění certifikovaného elektromontéra. Mimo jiné naprosto dokonale rozumí zdejším grafům, není na facebooku a nevadí mu zveřejňování fotek z akcí a srazů. Chleba kupuje v supermarketu a poctivě chodí volit. A hlavně, a to je nejdůležitější – na MyPower.CZ přišel a už tu zůstane :)

Podobnost s kterýmkoli reálně existujícím členem MyPower.CZ je čistě náhodná. :D
Uživatelský avatar
Teya
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon lis 20, 2017 10:50 pm

Re: Drobné statistické okénko aneb MyPower v číslech

Příspěvekod rottenkiwi » stř zář 26, 2018 5:57 pm

Keď už fóriky, tak: Nebola tá opica, z ktorej sme evolvovali na homo sapiens trochu hlúpa,
ked ten Homo sapiens sa trepal do Európy, Azie a Ameriky, aby vynašiel Si panely, Si polovodiče,
LiFePO baterky, len nato, aby si pomocou nich ohrial vodu na kúpanie a varenie,
keď tam, odkiaĺ odišiel, bolo vody a tepla dosť, že nemusel nosiť ani oblečenie ? :lol:
Zbohom. Why 50 Years Haven Protocol RollBack Tachyum prototyp 280 Ah LiFePO Zomrel McAfee 23005 KWh
Once you have enough money, more money doesn't make you more happy.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Bydliště: SO, SK

Re: Drobné statistické okénko aneb MyPower v číslech

Příspěvekod fugas » stř zář 26, 2018 6:24 pm

Statistika nuda je ,má však cenné údaje :D Až na jeden a půl bodu v závěrečném výčtu jsem evidentně jedném z průměrňáků.Víme tedy ,jaký typ oslovit pro případnou agitku :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
 
Příspěvky: 1594
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Drobné statistické okénko aneb MyPower v číslech

Příspěvekod kodl69 » pon říj 08, 2018 9:43 pm

Já jsem jako obvykle blízko průměru, ale skoro ve všem vedle, ale za ty leta už jsem si na to zvykl.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69
 
Příspěvky: 6078
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm


Zpět na Magazín MyPower.CZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'