Microlog - měření MSTS, Axpert, PIP a SDS Macro

Diskuze k opensource loggeru MyPower MicroLog
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Microlog - měření MSTS, Axpert, PIP a SDS Macro

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím místní fotovoltaickou komunitu.

Projekt PHP MicroLog se opět po čase trošku posunul kupředu celkem o 3 mílové kroky.

V souvislosti s vývojem měření pro místního uživatele fóra hurvayze, jsem do logovacího systému, který umožňuje nativně logování na zdejší server MyPower.CZ, přidal podporu MorningStar Tristar, PIP 5048MK a SDS Macro.

Podporovány jsou vzhledem ke kompatibilitě protokolu nejen modely PIP 5048MK, ale i řada dalších, stejně tak jako Axperty a mnoho dalších kompatibilních měničů.

Původní možnosti, jako například odesílání ze SDS na merenienergie.cz nebo odesílání z PIPu přes wifibox na power-datacenter.com zůstávají nedotčeny a dále fungují paralelně k souhrnnému logování na MyPower.CZ pomocí platformy PHP MicroLog.

Tento speciálně připravený logger určený k dalšímu nasazení je v přehledu online loggerů vidět jako FVE UH.Ostroh ulog2. Současná verze je MicroLOG 2.04.php+msts+pip. SDS ještě ladím.

Z těchto tří typů zařízení, v jejich libovolném počtu, je nyní možno odečítat data a souhrnně je odesílat pomocí protokolu MyPower MicroLog na server a zobrazit na MyPower.CZ se všemi možnostmi, které MyPower.CZ poskytuje.

Zapojení u hurvayze v jeho konkrétní situaci je následující:
hurvayz.png
MicroLog, běžící na Raspberry PI 2 má k dispozici jednoduché www rozhraní:
hurvayz-ulog.png
V grafech na MyPower.CZ je tato elektrárna vidět jako Uherský Ostroh.

Jsou tam mimo obvyklé přehledy i logy stavu PIPu a aktuálního módu PIPu v průběhu času, s čímž jsem poněkud poexperimentoval a může to být zajímavý úhel pohledu na chování měniče.

Podpora na další vývoj tohoto projektu je vítána.

Systém je možno v případě zájmu na základě podpory projektu odladit vzdáleně u libovolného zájemce stejně tak, jak byl proveden vzdálený vývoj u hurvayze.

Systém je libovolně rozšiřitelný.

Za podporu na vývoj předem díky.

V příštím díle vývoje MicroLogu se podíváme na logování Studerů a Victronů.

Victrona mám k dispozici u sebe na chatě, Studera nemám. Pokud by se někdo naskytl, kdo by chtěl poskytnout ve své FVE prostor pro vzdálený vývoj rozšíření PHP MicroLogu pro Studery, je to samozřejmě vítáno.

*sun* :arrow: ::pv:: *batt* :arrow: :home:
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Microlog - měření MSTS, Axpert, PIP a SDS Macro

Příspěvek od hurvayz »

Rád bych také touto formou poděkoval adminovi Filipovi za podle mě bezvadně odvedenou práci. :comp: Roky jsem nevěděl kolik jsem měl výrobu *sun* FVE, i když Tristar má svoji databázi ale není to ono. SDS má taky svoji historii ale.. Programy jako ICC jsou jistě super, mají to moc hezké ale říkal jsem si, že raději podpořím tohle forum, protože mě mnohé dalo a naučilo. Bez něj bych to furt zkoušel s něčím co nedávalo moc smysl. Navíc nejsem tak zdatný v programování abych si něco dokázal sám naprogramovat.To, že budu mít statistiky všeho pohromadě na jednom místě je pro mě úžasná věc. Takhle sem se musel dívat na 3 různé aplikace a nebylo to ideální. V mé :home: elektrárně je k dispozici celkem pět střídačů, s adminem plánujeme, že uvidím historii spotřeby a výroby včetně přehledných grafů jako je možné v jiných aplikacích, včetně celkové roční bilance. Nabízí se i možnost logovat teploty měničů, teplot bojlerů nebo např. kontrola teplota lůžka v ložnici..Jak jsem psal za mě máš FILIPE velký plusový bod, který nejde zadat do systému. Takže Díky! 8-) :handshake:
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2554
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Microlog - měření MSTS, Axpert, PIP a SDS Macro

Příspěvek od NOPARasito »

Cau Filipe, jak planujes pres Microlog zpetne ovladani napr. zmeny rezimu.(treba Axpert??)
Diky, kazde info o funkcnosti muze byt potencionalne lakadlo na uzivatele.
Pozn.: Protoze se mi stal urazicek a vypadek v praci je pro zakazniky a kolegy zasadni. Tak se naskyta sice "blba" otazka, ale jak bude funkcni Microlog bez "Fora", kdyby se ti neco stalo??
Ja se tak trochu informoval o moznostech, kdo by treba zastoupil servis(popr. rozborku) u mne na elektrarne v pripade me indispozice popr. umrti.
Tak proto takove "blbe" otazky.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Microlog - měření MSTS, Axpert, PIP a SDS Macro

Příspěvek od mypower.cz »

NOPARasito píše:Cau Filipe, jak planujes pres Microlog zpetne ovladani napr. zmeny rezimu.(treba Axpert??)
Diky, kazde info o funkcnosti muze byt potencionalne lakadlo na uzivatele.
Pozn.: Protoze se mi stal urazicek a vypadek v praci je pro zakazniky a kolegy zasadni. Tak se naskyta sice "blba" otazka, ale jak bude funkcni Microlog bez "Fora", kdyby se ti neco stalo??
Ja se tak trochu informoval o moznostech, kdo by treba zastoupil servis(popr. rozborku) u mne na elektrarne v pripade me indispozice popr. umrti.
Tak proto takove "blbe" otazky.
Otázky na telo koukam :)) Vezmu to zcela racionalne tak jak to proste je, bez jakychkoliv vytacek.

1) Rozsireni v podobe ovladani ma smysl v pripade ekonomicke smysluplnosti projektu. Pak se da planovat jakekoliv rozsireni. A ano samozrejme v planu to mam, spolupracuji uz ted s jistou firmou, ktera by mela zajem o provoz u svych klientu. Existuje tedy uz ted druhy microlog, pripraveny prave v tehle firme a pripojen k menicum. Chystam se diky tomu u teto firmy testovat 3F zapojeni menicu, ktera je poskytne k vyvoji a mimo axperty hodlam podporovat i infisolary.

2) Co kdyz se mi neco stane? No co kdyz se neco stane pravidelne platicimu zakaznikovi. To je stejne tak nemile zase z druhe strany. Stane se totez co se stane, kdyz se kuprikladu tvurci ICC neco stane. Ma nekdo zdrojaky ICC, aby v projektu bylo mozno pokracovat? Rozumi tomu projektu zevnitr nekdo tak dokonale jako tvurce ICC a druhy fork ICC? Nebo kdyz zanikne firma, napriklad z duvodu psychopatickych vladnich narizeni, od ktere mas produkty. Vsak vis jak to dnes je a kolik firmem kvuli tomu asi jeste lehne a kam az tenhle lehaci retez zasahne. Ta sama situace. Na zajisteni "nesmrtelnosti" projektu je potreba bod 1) a tedy ekonomicka smysluplnost, proskoleni lidi, kteri jsou schopni plne fungovat na projektu dal, jejich zaplaceni, tohle asi kazdy je schopen domyslet, jak to je, pokud se neco ocekava a co k tomu je zapotrebi. Ovsem co kdyz se neco stane vsem temto proskolenym, treba se vsemi spadne letadlo pri ceste na firemni dovolenou. To mas tezky. Nekonecna jistota muze byt nekonecne draha. Takze asi se vzdy najde nejaky kompromis.

Ja mam treba jistotu, ze kdyz mi selze server, mam 4 dalsi, ktere ho zastoupi. Mam vyreseno zalohovani v dennich snapshotech, ktere nekolik nasledujicich dni drzim, takze i v pripade hacku prijdu jen o cast do posledniho snapshotu, ale rozhodne ne o vse. Kdyz tady na cesko padne atomovka, tak ani jeden ze 4 serveru fungovat uz nikdy nebude. To je taky bohuzel fakt. Ale tak to asi neni mnoho pravdepodobne, ale jeden nikdy nevi :))

Ad rozborka, hele projekt se sklada z verejne znamych a verejne dostupnych veci. Samozrejme ja sedim za kompem a misto toho, abych si uzival treba casu s malym synem, delam mimo jine treba na tomhle projektu. To neni nic co by bezeme neslo udelat. Vse se da na googlu dohledat, nastudovat, propojit, rozchodit, vyladit. Tento cas tomu ted venuju ja na svem projektu. Kdyz nebudu, treba prestanu existovat, neni to rozhodne tak, ze bezeme by to udelat neslo.

Ja zatim nemam v planu ze by se mi neco melo stavat, ale tak o tom urcite nerozhoduju ja, ale ten nahore. A do toho se mu tezko da kecat. Ten si dela co chce.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Microlog - měření MSTS, Axpert, PIP a SDS Macro

Příspěvek od rottenkiwi »

Ono je dobré zálohovať aj mimo územia CZ.

Tiež je dobré mat viac ľudí zapojených do projektu, ale .... nikto nemá čas robiť zadarmo.

Ak je to na git, tak nie je problém, aby to niekto ne/rozširoval ďalej.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2554
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Microlog - měření MSTS, Axpert, PIP a SDS Macro

Příspěvek od NOPARasito »

mypower.cz píše:
NOPARasito píše:Cau Filipe, jak planujes pres Microlog zpetne ovladani napr. zmeny rezimu.(treba Axpert??)
Diky, kazde info o funkcnosti muze byt potencionalne lakadlo na uzivatele.
Pozn.: Protoze se mi stal urazicek a vypadek v praci je pro zakazniky a kolegy zasadni. Tak se naskyta sice "blba" otazka, ale jak bude funkcni Microlog bez "Fora", kdyby se ti neco stalo??
Ja se tak trochu informoval o moznostech, kdo by treba zastoupil servis(popr. rozborku) u mne na elektrarne v pripade me indispozice popr. umrti.
Tak proto takove "blbe" otazky.
Otázky na telo koukam :)) Vezmu to zcela racionalne tak jak to proste je, bez jakychkoliv vytacek.

1) Rozsireni v podobe ovladani ma smysl v pripade ekonomicke smysluplnosti projektu. Pak se da planovat jakekoliv rozsireni. A ano samozrejme v planu to mam, spolupracuji uz ted s jistou firmou, ktera by mela zajem o provoz u svych klientu. Existuje tedy uz ted druhy microlog, pripraveny prave v tehle firme a pripojen k menicum. Chystam se diky tomu u teto firmy testovat 3F zapojeni menicu, ktera je poskytne k vyvoji a mimo axperty hodlam podporovat i infisolary.

2) Co kdyz se mi neco stane? No co kdyz se neco stane pravidelne platicimu zakaznikovi. To je stejne tak nemile zase z druhe strany. Stane se totez co se stane, kdyz se kuprikladu tvurci ICC neco stane. Ma nekdo zdrojaky ICC, aby v projektu bylo mozno pokracovat? Rozumi tomu projektu zevnitr nekdo tak dokonale jako tvurce ICC a druhy fork ICC? Nebo kdyz zanikne firma, napriklad z duvodu psychopatickych vladnich narizeni, od ktere mas produkty. Vsak vis jak to dnes je a kolik firmem kvuli tomu asi jeste lehne a kam az tenhle lehaci retez zasahne. Ta sama situace. Na zajisteni "nesmrtelnosti" projektu je potreba bod 1) a tedy ekonomicka smysluplnost, proskoleni lidi, kteri jsou schopni plne fungovat na projektu dal, jejich zaplaceni, tohle asi kazdy je schopen domyslet, jak to je, pokud se neco ocekava a co k tomu je zapotrebi. Ovsem co kdyz se neco stane vsem temto proskolenym, treba se vsemi spadne letadlo pri ceste na firemni dovolenou. To mas tezky. Nekonecna jistota muze byt nekonecne draha. Takze asi se vzdy najde nejaky kompromis.

Ja mam treba jistotu, ze kdyz mi selze server, mam 4 dalsi, ktere ho zastoupi. Mam vyreseno zalohovani v dennich snapshotech, ktere nekolik nasledujicich dni drzim, takze i v pripade hacku prijdu jen o cast do posledniho snapshotu, ale rozhodne ne o vse. Kdyz tady na cesko padne atomovka, tak ani jeden ze 4 serveru fungovat uz nikdy nebude. To je taky bohuzel fakt. Ale tak to asi neni mnoho pravdepodobne, ale jeden nikdy nevi :))

Ad rozborka, hele projekt se sklada z verejne znamych a verejne dostupnych veci. Samozrejme ja sedim za kompem a misto toho, abych si uzival treba casu s malym synem, delam mimo jine treba na tomhle projektu. To neni nic co by bezeme neslo udelat. Vse se da na googlu dohledat, nastudovat, propojit, rozchodit, vyladit. Tento cas tomu ted venuju ja na svem projektu. Kdyz nebudu, treba prestanu existovat, neni to rozhodne tak, ze bezeme by to udelat neslo.

Ja zatim nemam v planu ze by se mi neco melo stavat, ale tak o tom urcite nerozhoduju ja, ale ten nahore. A do toho se mu tezko da kecat. Ten si dela co chce.
Dik za odpovedi. Ano v pripade prave ICC je to tak.
Jedine vlastni system je jistota.
Ale to uz jsme samozrejme na jine programovaci urovni ;-(.
Tak preju at to u jiste firmy vychytas a da se to implentovat i na nas male "vyrobniky".
Pozn.: Reknu to asi tak. Je lepsi sponzorovat nekoho tady jak nekoho z tramtarie, ale pokud budou cca stejne produkty.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Microlog - měření MSTS, Axpert, PIP a SDS Macro

Příspěvek od mypower.cz »

NOPARasito píše: Dik za odpovedi. Ano v pripade prave ICC je to tak.
Jedine vlastni system je jistota.
Ale to uz jsme samozrejme na jine programovaci urovni ;-(.
Tak preju at to u jiste firmy vychytas a da se to implentovat i na nas male "vyrobniky".
Pro ty to je urceno predevsim. Zakaznici dane firmy jsou uplne stejni mali vyrobnici jako zde na foru.
NOPARasito píše:Pozn.: Reknu to asi tak. Je lepsi sponzorovat nekoho tady jak nekoho z tramtarie, ale pokud budou cca stejne produkty.
Naprosto souhlasim.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Microlog - měření MSTS, Axpert, PIP a SDS Macro

Příspěvek od mypower.cz »

Progress: Vyčítání dat z 10kW Infi Solaru vypadá velmi slibně.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek