Výpočet denních spotřeb - Grafana

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Výpočet denních spotřeb - Grafana

Příspěvek od smartyn34 »

Zdravím,
potřeboval bych poradit, nebo spíš nakopnout jak pořešit.

Mám v SQL databázi údaje o spotřebě, každých pět minut uložena hodnota aktuální spotřeby domu.
Jak z toho vytáhnout denní spotřebu? Jediné co mně napadá je každý den o půlnoci spustit výpočet z denních hodnot a vytvořit novou tabulku, ale jelikož je to jen pro vizualizaci, lze to pořešit přímo v grafaně?

Jak to řešíte?
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výpočet denních spotřeb - Grafana

Příspěvek od mika »

To nebude problém, půjde napsat SQL dotaz přímo do grafany. Určitě podle typu databáze půjde něco na internetu bez problému najít.

Kdyby někdo hledat pro InfluxDB a jazyk Flux

Kód: Vybrat vše

import "strings"
from(bucket: "mqtt_db/20_weeks")
  |> range(start: v.timeRangeStart, stop:v.timeRangeStop)
  |> filter(fn: (r) =>
    r._measurement == "ax_PvInputPower"
 )
  |>fill(column: "_value", usePrevious: true)
  |> window(every: 1m)
  |> mean()
  |> duplicate(column: "_stop", as: "_time")
  |> window(every: inf)
  |> window(every: 1d)
  |> sum()
  |> map(fn: (r) => ({ r with _value: r._value / 1000.0 / 60.0  }))
  |> duplicate(column: "_start", as: "_time")
  |> window(every: inf)
  |> map(fn:(r) => ({ r with _time: strings.substring(v: string(v: r._time), start: 0, end: 10) }))  
|>rename(columns: {_value: "PV input kWh"})
vysledek.PNG
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Výpočet denních spotřeb - Grafana

Příspěvek od bokser01 »

SQL půjde

Mám to takto: SELECT sum("Leistung")/-60 FROM "Batterie" WHERE $timeFilter AND "Leistung" < 0 GROUP BY time(1d) fill(null)

Ještě je potřeba nastavit taky query options aby to počítalo správně
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Výpočet denních spotřeb - Grafana

Příspěvek od smartyn34 »

Díky za nakopnutí, už to funguje, jen jsem narazil na problém, že domoticz automaticky maže starší hodnoty jak 24h a nechává pouze průměr za den. Ale to pořeším
sisdale
Příspěvky: 272
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Výpočet denních spotřeb - Grafana

Příspěvek od sisdale »

Jeste by se hodilo trochu poladit to logovani aktualni vykonu, pri 5 min samplingu to bude mit dost chyb, pokud se teda tvoje aktualni spotreba nemeni jen velmi zridka. U me v dome vim o cele rade spotrebicu jez funguji na pricipu hysterezniho spinani (ON/OFF) - el. trouba, zehlicka, toustovac, topinkovac, foliovacka a podobne. Tam budes mit pak pomerne velkou chybu v te energii. Kdyz pujdes na treba 5 sekundovy sampling, tak uz bude chyba mensi.

Nicmene nejlepsi reseni by bylo instalovat nejakou krabicku merici energii, tedy HW obvod urceny k tomu ze integruje kontinualne U*I a jeho chyba je pak minimalni.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
smartyn34
Příspěvky: 44
Registrován: pon bře 31, 2014 9:53 am

Re: Výpočet denních spotřeb - Grafana

Příspěvek od smartyn34 »

Pravdu máš, chtěl jsem to jako orientační sledování výkonu, ale teď jsem se do té problematiky trochu ponořil a opravdu asi skončím u nějakého externího měřiče s RS485 pro vyčítání dat. Momentálně loguju každých 5s, ale stačí výpadek komunikace a nic se nepočítá.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek