Kombinovaný měnič / přetoky

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
MartynekAleš
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 09, 2022 12:04 pm

Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od MartynekAleš »

Dobrý den,

prosím Vás zkušené o pomoc s návrhem FVE.
Mám v plánu fotovoltaický ohřev z dvou strigu spojených paralelně cca 5.32kwp / Vpm 248,36v. Jelikož nemám rád wattroutery, tak preferuji tuto volbu, která v zimním období využije maximum, aniž bych řešil ztráty, baterky, atd. jako u standartní FVE.

Řešení:
Výstup DC na mppt regulátr OPL 3kw od solar eco (OHŘEV VODY), spirála 2,2kw a na stejný DC výstup dát kombinovány měnič Axpert 5kw, 48v. Viz schéma.

- Jak se budou tyto dva "spotřebiče" chovat na stejném výstupu měkkého zdroje? Je nutné je vyblokovat?
- Nechci mít jakékoliv přetoky. Měl jsem zato, že kombinované měniče v případě že nemají dostatek z panelů nebo z baterky přepnout na síť okamžitě bez přerušení (relé bypasu). V dokumentaci je ale u Axpertu: Pokud není k dispozici dostatek solární energie pro pokrytí veškeré připojené zátěže, bude zbývající potřeba pokryta energií z sítě. COŽ SMRDÍ TECHNOLOGICKÝMI PŘETOKY.

Případně poraďte měnič bez přetoku. Z dvojitou konverzi se mi ale moc nezamlouvají.



Díky, díky za reakce. :yes:
Přílohy
martynek.pdf
(54.34 KiB) Staženo 145 x
cipis
Příspěvky: 4375
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od cipis »

Nemuzes mit na jednom FV poli vice regulatoru. Tj. ten druhy regulator muzes zapnout, az budes mit nahratou vodu. Nevim, jak to ma ten uvazovany, ale BEL umi po nahrati "prepnout" panely na DC vystup.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od sindyk »

MartynekAleš píše:- Nechci mít jakékoliv přetoky. Měl jsem zato, že kombinované měniče v případě že nemají dostatek z panelů nebo z baterky přepnout na síť okamžitě bez přerušení (relé bypasu). V dokumentaci je ale u Axpertu: Pokud není k dispozici dostatek solární energie pro pokrytí veškeré připojené zátěže, bude zbývající potřeba pokryta energií z sítě. COŽ SMRDÍ TECHNOLOGICKÝMI PŘETOKY.

Případně poraďte měnič bez přetoku. Z dvojitou konverzi se mi ale moc nezamlouvají.
S Axpertem je možné obojí. Vás zajímá priorita zdroje "SBU", kde dochází k bypassu při vybití baterie. Přetoky smrdí priorita "SUB", kde se míchá proud z měniče a sítě na výstupu, baterie je jen jako záloha při výpadku sítě.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
MartynekAleš
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 09, 2022 12:04 pm

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od MartynekAleš »

cipis píše:Nemuzes mit na jednom FV poli vice regulatoru. Tj. ten druhy regulator muzes zapnout, az budes mit nahratou vodu. Nevim, jak to ma ten uvazovany, ale BEL umi po nahrati "prepnout" panely na DC vystup.
Můžete technicky prosím okomentovat proč to tak nemůže být?
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od Plazivec »

Já čistě jen laicky, dva regly by se přetahovali o napětí a proud. MPPT je algorytmus, řízený nějakým programem, co hledá nejefektivnější poměr napětí a proudu u stringu a kdybys je tam připojil dva najednou, tak by to mohlo pěkně blbnout. Koukám, že ten Bel umí po nahřátí přepnout na DC výstup, takže teoreticky by šlo na něj napojit MPPT měniče.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
cipis
Příspěvky: 4375
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od cipis »

Přijdeš o energii, protože se ti ty dva mppt regulátory budou hádat.
MPPT regulátor funguje tak, že hledá optimální pracovní bod panelů tak, že se mění napětí a tím pádem i proud z panelů.
Tedy zjednodušeně hejbe s napětím a měří, kolik dostane proudu. No a nastaví se tak, aby ten součin napětí a proudu byl největší (BEL používá vylepšenou metodu, kdy se nezastaví na prvním maximu, co najde, ale projede celou pracovní oblast, ikdyž mu ty hodnoty třeba chvilku klesají).
Takže v momentě, kdy budeš mít při tom měření ty panely zatížené jiným regulátorem, tak nedojdeš k optimálnímu výsledku, no a v momentě, kdy ten regl začne odebírat, tak to rozhodí tomu prvnímu, ten začne zase hledat "lepší" pracovní bod, no a rozjede to pro změnu tomu druhému. V extrému z toho dostaneš zlomek energie než když bys ten jeden vypnul úplně.

Proto má ten BEL možnost přepnout DC vstup na další výstup, aby po nahřátí se s tím dalo krmit i něco dalšího.
Problém samozřejmě je, když tam má člověk hromadu panelů, aby ukrmil standardní spirálu, tak pak i logicky na DC výstupu budou hodnoty odpovídající těm panelům a nepořešíš to obyčejným regulátorem, co má vstup 100, 150 či 200V.
MartynekAleš píše:
cipis píše:Nemuzes mit na jednom FV poli vice regulatoru. Tj. ten druhy regulator muzes zapnout, az budes mit nahratou vodu. Nevim, jak to ma ten uvazovany, ale BEL umi po nahrati "prepnout" panely na DC vystup.
Můžete technicky prosím okomentovat proč to tak nemůže být?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
MartynekAleš
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 09, 2022 12:04 pm

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od MartynekAleš »

Díky za odpovědi chlapi, už to chápu. Ten BEL jsem nakonec našel. Asi toto že:
https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... 4316ac-ng/

Tak když DC výstup z Belu půjde do axperta VM s max 450V vstupním napětím nebude problém že? Já přes 300v s dvěma strigy v sérií spojených paralelně nejdu. A když spínaní bojleru dám s větší hysterezí 70°C 50°C nebude ani tak cyklovat při každém puštěním kohoutku. Jen si pohlídat, aby před západem slunce dal hysterezi např.: 70°C 65°C. a bude to.

Je tady ještě názor se zachování již objednaného solereca, ale Bel se mi líbí víc.
Na DC stranu můžete pověsit dva regulátory například solareco a dobíjecí stanici pro baterie, pokud budou mít rozdílné startovací napětí a eventuálně v intervalu třeba 20 minut to bude PLC vyhodnocovat. Bateriím škodí když jsou vybité, takže nižší startovací napětí by měl mít dobíječ baterie. V okamžiku kdy budou baterie nabité stoupne na DC straně napětí a právě tato hodnota se nastaví jako startovací napětí pro ostrovní ohřev TUV - například Solareco vám to umí nastavit.


Pokud tedy u experta (Kombi měnič Axpert VM IV 48V 5600W) s nastavením SBU, nehrozí přetoky, problémy vyřešeny.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od luky »

MartynekAleš píše:Pokud tedy u experta (Kombi měnič Axpert VM IV 48V 5600W) s nastavením SBU, nehrozí přetoky, problémy vyřešeny.
Neznám VM IV. Ale měl jsem VM III a zodpovědně vám mohu říci, že i v režimu SBU přetoky nastanou. Už jsem to tu psal, stačí hledat.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od sindyk »

luky píše:Už jsem to tu psal, stačí hledat.
Tak jsem si dal zobrazit všechny tvé příspěvky a v nich hledal klíčové slovo "přetok", ale nenašel jsem v souvislosti s Axpertem nic. Můžu prosím odkaz nebo vysvětlení? Jinak si stojím za tím, že měnič nebo jeho výstup je od zátěže odpojený, pokud a) v režimu SBU dojdou baterie, nebo b) dojde k přetížení a je povolený bypass.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
MartynekAleš
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 09, 2022 12:04 pm

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od MartynekAleš »

luky píše:
MartynekAleš píše:Pokud tedy u experta (Kombi měnič Axpert VM IV 48V 5600W) s nastavením SBU, nehrozí přetoky, problémy vyřešeny.
Neznám VM IV. Ale měl jsem VM III a zodpovědně vám mohu říci, že i v režimu SBU přetoky nastanou. Už jsem to tu psal, stačí hledat.
Zdravím, to by mě prosím taky zajímalo. Něco už jsem někde četl, ale spíš to byly jedinci, přece Axpertu je hodně a nikde nic, že by Kombi měl přetoky. :roll:
Soban
Příspěvky: 3478
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od Soban »

Podívej ty co neumí přicucávat z DS nemůžou dělat přetoky protože buď je bypass pak je přes relé propojeno IN s OUT a nebo je to rozpojeno a pak na OUT jde z baterek přes měnič a panely dobíjí baterku.

Ty co umí přicucávat ze sítě (DS) pokud tam není dvojítá konverze tak z principu přetoky dělat budou, protože řídící smyčka nikdy nebude dostatečně rychlá a jak velké přetoky to budou závisí na rychlostí toho řízení a na tom jak velký rozdíl ve výkonu vzniknul.

Ty co mají dvojitou konverzi AC -> DC -> AC přetoky nikdy neudělají protože zjednodušeně přes nabíječku (AC->DC zdroj) asi těžko půjde napětí obráceně.

Takže třeba vždy zjistit co je to za axperta či jeho klon, zda má obyčejný bypass nebo může přicucávat z DS a jak je to přicucávání realizováno.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
eman
Příspěvky: 1000
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od eman »

Majitelé Studera tvrdí, že je bezpřetokový. Takže by měla stačit i jeho kopie. Axpert je bezpřetokový jenom King, jinak to lítá ven.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od ota »

eman píše:. Axpert je bezpřetokový jenom King, jinak to lítá ven.
Tohle tvrzení není pravda.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
rva
Příspěvky: 3537
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od rva »

U "Axpertů" je vstup od výstupu oddělen relátkem. Pokud toto funguje, tak není jak udělat přetok.
Někde jsem viděl informaci, že u vysokonapěťových verzí provozovaných bez baterií tyto běží snad jako "modrásek s limiterem" - tedy propojí DS s výstupem a z fv panelů dodávají tolik, aby nedošlo k přetoku. Ale sám jsem to neměřil.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od sindyk »

Tak, je to jak jsem psal nahoře, pokud je v manuálu volba priority zdroje "SUB", tak umí krmit výstup DS i měničem zároveň a snaží se, aby přetoky nebyly, což neznamená, že je občas neudělá. Stačí tenhle režim nepoužívat a je to v klidu.
Starší verze mívají možnosti SOL-UTI-SBU, tam přetoky dělat nejde, umí se jen přepínat.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od Pawel »

luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od luky »

OK, zkusím to shrnout. Z mého (zjednodušeného) pohledu exitují 3 základní typy Axpertů:
1) VM / VP a další. Mají MPPT vstup do 145V. Při správném nastavení jsou bezpřetokové. Protože buď běží v ostrovu, nebo v bypassu. Umí běžet i v hybridu, ale to my nepoužíváme, že.
2) VM III a pod. Ty jsou zdánlivě totožné, jako "1", ale mají vysokonapěťový MPPT. Tento solární měnič není zapojený na DC obvod baterky, ale na výstup invertoru, který je obousměrný. Tedy aby mohl solár dobíjet baterky, musí běžet měnič. Prakticky, tedy pokud dojdou baterky, měnič se přepne na bypass a vypne invertor. Potud v pořádku. Pak ale začne svítit, bypass sepnutý, nahodí se MPPT a spolu s ním i invertor. A tedy máme přifázovaného hybrida, i když v nastavení máme SBU.
3) King. AC>DC>AC. Dvojitá konverze, tedy při správném nastavení je z hlediska DC jako spotřebič.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od PetrDubi »

Zodpovědně se dá říct, že ať máš jakýkoliv měnič typu Axpert, tak žádný přetok nemůlže nastat, pokud nemáš k měniči připojenou distribuční síť a přepínání síť/fotovoltaika máš řešené externě.
Potom nemůže nastat žádný přetok (pokud by nedošlo k selhání přepínače a přepínač nepřipojil výstup z měniče na síť, ale to by potom vyhodilo pojistky a možná by utekl i nějaký kouř) bez ohledu na to, jaký typ měniče máš a jaký má typ MPPT.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od sindyk »

Tak já zkusím ještě obrázek. MPPT je připojený na DC sběrnici a ne na výstup měniče, takže měnič nemusí pracovat, aby se v bypassu nabíjela baterie z panelů. Musí pracovat, pokud chci nabíjet ze sítě. Když ale měnič nabíjí ze sítě, nemůže zároveň dodávat na výstup. Tak bych řekl, že ten přetok tam nemůže vzniknout.
Přílohy
Screen-2022-06-13 11_26_29.png
Screen-2022-06-13 11_26_29.png (32.97 KiB) Zobrazeno 1078 x
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
MartynekAleš
Příspěvky: 5
Registrován: čtv čer 09, 2022 12:04 pm

Re: Kombinovaný měnič / přetoky

Příspěvek od MartynekAleš »

PetrDubi píše:Zodpovědně se dá říct, že ať máš jakýkoliv měnič typu Axpert, tak žádný přetok nemůlže nastat, pokud nemáš k měniči připojenou distribuční síť a přepínání síť/fotovoltaika máš řešené externě.
Potom nemůže nastat žádný přetok (pokud by nedošlo k selhání přepínače a přepínač nepřipojil výstup z měniče na síť, ale to by potom vyhodilo pojistky a možná by utekl i nějaký kouř) bez ohledu na to, jaký typ měniče máš a jaký má typ MPPT.

To máte pravdu. Ale trochu automatizace ne?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek