Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Napájecí zdroje pro dobíjení foťáků, mobilních telefonů, notebooků, adaptéry a ostatní zdroje stejnosměrného proudu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od mypower.cz »

Ahoj, má někdo tip na dobrou nabíječku autobaterií? Něco s dobrým poměrem cena/užitečnost?

Mohla by umět oživit i úplně totálku na které je třebas už jen 3.1V.

Měl jsem teď od souseda půjčenou starou nabíječku značky DECA - 10A a k autobaterii (na které jsem naměřil výše uvedené napětí) připojený voltmetr a všiml jsem si, že ona se ji snaží oživit pulzně, chvíli zapne, chvíli vypne a jakmile se baterie už drží na 13V (asi), tak už tam pouští 6A bez přerušení a postupně s plným dobitím sniužuje. To se mi celkem líbí taková strategie.

Něco takového by mi bodlo do budoucna. Rád bych se vyhnul nabíječkám, které by baterii v takovém stavu detekovaly třeba jako 6V a podobné chyby.

Něco co by mělo i integrovaný ampérmetr, a kdyby i měření napětí, tak paráda.

Tuhle výše zmíněnou DECA nabíječku už seženu asi jen někde na bazaru, to je fakt starší ale stále užitečný půjčený přístroj. Příjemně překvapilo.

Díky za tipy a zkušenosti.

Související témata:
Desulfatace - obnova kapacity Pb aku
Dobíjení autobaterie solárním panelem
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od mgx »

mrtve olovo beznou inteligentnou autonabijackou neozivis. co mozes urobit je pripojit napr 12V 0.1A adapter a pomaly nabijat. Mozno CTEK, ale posledne modely boli dost shitne.
Ak chces nieco univerzalne, doporucujem napr IMAX B6, je aj verzia s zabudovanym zdrojom. este nebola baterka, ktoru by som nenabil. nastavit je mozne uplne vsetko (nie je to sice uplne intuitivne, ale da sa).
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od jahodovák »

Podařilo se mi nechat zapnutou spínačku na staré multikáře a totálně vybít baterku,nerozsvítilo to ani kontrolku,na dobití jsem použil obyčejnou modelářskou nabíječku,kterou jsem koupil už dost dávno,ale stejně by se měly chovat i ty nové,jedná se o nabíječku která umí nabíjet olovo,nicd,různé druhy lion,a nimh.Jde tam nastavit počet článků až do 24v a proud od 10 ma do 6 ampér s omezením max výkonu 50 watů,má i vybíjení.Ampérmetr a volmetr a ukazuje to i náboj v ampérhodinách.Cena nebyla nijak vysoká a zhruba po 3 hodinách se mi podařilo stroj nastartovat a po návratu domů jsem ji znova napojil a nechal baterii dobít do plna.Sice to trvá dost dlouho ale vzhledem k tomu,že nejenom umí nabíjet i vybíjet ale i balancovat sestavu až 6 článkovou baterku,nebyla cena ani nijak přehnaná.Dnes už v nabídce není ale podobných je na trhu dost.Porovnal jsem údaje na přesném měřidle a přesnost víc než dostatečná....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od JiříK »

Trafonabíječka z Kauflandu za pár stovek. Tupá, primitivní, idiotsky hloupá trafonabíječka, s ampérmetrem, nebo LED bargrafem. Jen upozorním, že baterku je nutno odpojit od elektroinstalace auta. Pro jistotu, napětí na baterce končí někdy i na 16,8 V.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od rottenkiwi »

https://www.super-naradi.cz/Nabijecka-a ... -d4806.htm#

Ja mam tuto uz roky, na GEL a LiFePO nastavujem 14.1 V.
Na ostatne 14.4 alebo 14.7.
Ma to mod Rejuvenation - impulzy ako desulfator, kym baterka nedosiahne napr. 11.7 V.

Huci a vibruje, ale 7 rokov ide OK. Treba vymenit fan.

Bezne z Kauflandu za 15 € mi po pripojeni na baterku 10.5 V hned zhoreli.

NIe je problem nabijat auto, s pripojenou baterkou, staci nastavit prud a napr. 14.4 V,
ak to nabije, potom to udrzuje na float.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od mypower.cz »

Prikladam foto te totalne vymlacene baterky, podarilo se s ni po nabiti nekolikrat v poho nastartovat, jako ja bych rek, ze cajk... mela ale fakt o neco vic jak 3 volty, kdyz jsem ji vytahl z auta :))
P_20210714_202021.jpg
Ale drzi celkem solidni napeti. I pri vypnuti nabijeni. Necham to jeste bezet a uvidim rano ..

V podstate nize je takovy jakoby lehky naznak, jak se to chova. Ta cerna cara je proud z 375VA victronu, ktery napaji krom me spotreby, ktera se tam chova jako "offset", i tu nabijecku a je to tam videt, jak cykluje a ted jede trvale. Uz to baterku vlastne ted drzi v absorbci a pak mozna prejde do floatu :)) Poslechem ted bubla. Nepodarilo se mi v te rychlosti zalogovat vsechny hodnoty. Jen tedy odhadem podle odberu z 375VA victrona. Mimochodem oziveno tedy ciste ze slunce... To se ceni.. I kdyz pravda behem te jizdy to byl chvilku benzin. hm .. tak nic :D

Cca 15:20 jsem ji dal do auta, coz je ta dira kde se nedobiji a victron si oddechl, a nekolikrat se startovalo a jelo nakoupit do mesta, pricemz startovani probihalo za mensi cas nez 20 minut, coz je dle mych informaci dobra doba na dobiti baterky po startovani. V poho to zvladla. Pak znovu vytahnout a na nabijecku... Coz je v grafu taky jaksi videt jako odber. Tedy stale ji to krmi. Dle ampermetru na nabijecce ji to krmi 2A stale pomalu se snizujicim a drzi ji to na 15V +- autobus, nejaky drobny.
fvlog_fvlog_victron_2d_1000x600.png
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od vla »

Jako hračka dobrý, ale do auta bych si takovou baterku rozhodně nedal, první chladné dny ukážou. Jedině snad, že by byla večer dobrá a nechal jsem něco zapnuté, co by ji relativně rychle na tohle napětí vybilo (den, dva,tři?). Pak by to další provozování mělo smysl.
Nemám rád tenhle stát.
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od jahodovák »

Ono to tak klidně může být ale také nemusí,za tu dobu mám i jiné zkušenosti,již doskrát se mi podařilo vybít baterku svícením skoro až do nuly a po řádném nabití některé sloužily ještě i několik let,zima nezima.Nejlepší zkušenost byla s přípravkem do baterek pod názvem mečta super,do každého článku se nasypal obsah z balení a rapidně se snížila spotřeba vody a baterka přestála i dvojí totální vybití.V dnešní době není problém baterku vyměnit kdykoliv,takže je zbytečné hned dávat novou,klidně stačí až když ta situace nastane.Většinou se dá předpokládat,že každý z nás,co máme fotovoltaiku,máme v záloze nějakou baterku,kterou lze alternativně než dojde k výměně nahradit tu kleklou...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od mgx »

ked uplne vybitu baterku hned nabijes (Je jedno cim, kludne aj 12V trafom alebo 12v zdrojom co napaja hocijaky router - dolezite je aby bol tvrdy - idealny nabijaci prud maly (rozumej okolo 0.5A). tak baterka kludne moze este par rokov posluzit. Mal som taku baterku na toyote (Original prvovyroba), par krat sa vymlatila (alternator slabo dobijal)< ale dala 10 rokov. Novsie (Varta/EXIDE, Bosch) dali 3roky max a uz som radsej menil. Baterka startla aj pri -32C (Vysne Hagy), jedno z mala aut ktore v ten tyzden startovali).
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od kodl69 »

Trochu si protiřečíš: 12V tvrdý zdroj a kousek dál píšeš proud max. 0.5A...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od mgx »

preco? tvrdy a makky zdroj a maly nabijaci prud su dve veci. Na druhej strane, aj ked das makky 12V zdroj, napatie ti padne niekde na 8-9V a baterku nejak na 50% SOC dobijes a zvysok uz doriesis na aute. Mne sa osvedcila modelarska nabijacka (model som povedal, druhu mam Turnigy Accucel 6) a okamzite dobitie malym prudom (do 1A). V pripade ze nie je, pouzit co je aby sa predislo sulfatacii. Taka baterka je beznymi domacimi prostriedkami neopravitelna
luky
Příspěvky: 852
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od luky »

Můžu poradit, že autonabíječka z Lidlu není vhodná...
Osobně jsem koupil modelářskou nabíječku "ToolkitRC M8". K tomu jeden 18V od PC (zadarmo) a udělal jsem si k tomu sadu kabelů na nabíjení kde čeho. Bezkonkureční cena a univerzalita.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Franta2776
Příspěvky: 2366
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od Franta2776 »

Já používám jako nabíječku toto:

https://dratek.cz/arduino/34689-laborat ... isQAvD_BwE

Nastavím si co potřebuji:)))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dobrá nabíječka autobaterie - tipy

Příspěvek od kodl69 »

Zdroj dobrý, podobnej jsem odvařil tím, že jsem k vypnutýmu zdroji připojil nabitou baterku...
ToolkitRC M8 je dobrej, má spoustu funkcí pro modeláře a poměrně velký proudy, prakticky stejnou funci ohledně nabíjení splní i levnější ImaxB6, ten používám na kde co taky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek