Balancery na LiFePo4 větší proud

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od marsal64 »

pezizka píše:Souhlasím s názorem, že přelévačky na LiFe jsou zbytečnost
Dobře, ale mají tedy smysl "paliče" prostě proto, aby se občas nahoře LiFe srovnaly?

Zatím si v hlavě rovnám, co je vlastně všechno třeba dělat, aby LiFePo dlouho vydržely:
0. Vybrat články stejné kapacity a odporu
1. Provozovat za rozumných teplot
2. Provozovat každý článek v rozumném rozsahu napětí, řekněme např. 3.0 - 3.37V
3. Provozovat v rozumném rozsahu nabíjecích a vybíjecích proudů
4. Nestřídat rychle a často nabíjení a vybíjení

Co ještě platí? Třeba něco jako:
5. Jednou za měsíc (?) baterie srovnat na 10 min. na 3.4V ??
6. Jednou za rok (?) baterie srovnat na hodinu na 3.45V ??

Není někdě nějaký "uživatelský manuál" v tomto směru
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od kybos »

Chybí ti tam ještě jeden bod a to srovnat články podle velikosti samovybíjení. To je podle mého názoru největší problém u ojetých LiFePO. Pokud to neuděláš cíleným zhoršením vlastností ostatních článků přidáním paralelních odporů odpovídající velikosti, budeš muset balancovat každý den (i kdybys měl dobíjet z DS), aby to balancéry malým proudem stihly dorovnat. A nebo vymyslet nějaké sofistikovanější dobíjení článků postižených samovybíjením.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od marsal64 »

kybos píše:Chybí ti tam ještě jeden bod a to srovnat články podle velikosti samovybíjení. To je podle mého názoru největší problém u ojetých LiFePO. Pokud to neuděláš cíleným zhoršením vlastností ostatních článků přidáním paralelních odporů odpovídající velikosti, budeš muset balancovat každý den (i kdybys měl dobíjet z DS), aby to balancéry malým proudem stihly dorovnat. A nebo vymyslet nějaké sofistikovanější dobíjení článků postižených samovybíjením.
OK, v hlavě si to rovnám tak, že balancování nahoře (paliči nebo balancery, které při malém rozsahu napětí umí velký proud, ovšem kde je vzít) smysl má.

Prozatím jsem řešil situaci, kdy jsem pozoroval nad 3.4V rozhazování, že celkově nejedu nad 3.4V v součtu, rozdíl do 50 mV neřeším a nechávám situaci zvládnout Mandy, které se chovají, jak umějí. Pokud bych tedy dejme tomu dodal paliče a jednou denně baterky srovnal na 3.4V, mohu očekávat delší životnost?

Edit: netuší někdo, jak to "vevnitř" dělají třeba pylontechy apod.?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od kybos »

Nemyslím si, že tím, že budeš všechny články denně vystavovat vyššímu napětí dosáhneš delší životnosti. Jenom tím zabráníš situaci, kdy po delším období bez equalizace některý z článků díky nedostatečnému výkonu balancéru uteče mimo přípustné meze, což může mít výrazný vliv na zkrácení jeho životnosti. Pokud téhož účinku dosáhneš doplněním paralelních odporů vhodné individuální velikosti k článkům, předpokládám, že to na životnost bude působit blahodárněji. Je ale otázkou, jak to bude vypadat energeticky v závislosti na tom, jak moc se svodové proudy jednotlivých článků liší. Celý akumulátor tímto postupem vlastně zdegraduješ na vlastnosti nejhoršího z článků.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od jahodovák »

marsal64 píše:
pezizka píše:Souhlasím s názorem, že přelévačky na LiFe jsou zbytečnost
Dobře, ale mají tedy smysl "paliče" prostě proto, aby se občas nahoře LiFe srovnaly?

Zatím si v hlavě rovnám, co je vlastně všechno třeba dělat, aby LiFePo dlouho vydržely:
0. Vybrat články stejné kapacity a odporu
1. Provozovat za rozumných teplot
2. Provozovat každý článek v rozumném rozsahu napětí, řekněme např. 3.0 - 3.37V
3. Provozovat v rozumném rozsahu nabíjecích a vybíjecích proudů
4. Nestřídat rychle a často nabíjení a vybíjení

Co ještě platí? Třeba něco jako:
5. Jednou za měsíc (?) baterie srovnat na 10 min. na 3.4V ??
6. Jednou za rok (?) baterie srovnat na hodinu na 3.45V ??

Není někdě nějaký "uživatelský manuál" v tomto směru
Paliče jen pro to,aby nepřelezlo napětí článku přez nastavenou mez a nesnižovalo to životnost toho článku.Třeba u mě stačí dát paliče na dva články a víc není třeba.Nikdy se nepodaří mít stejnou kapacitu,možná i vnitřní odpor a kdo ví co ještě aby to bylo úplně srovnané.Pokud ale nebudeš sjíždět s napětím pod ninimum a nahoře přez 3,4v uděláš pro to vše co je možné aby se dožily dlouhého věku.Nemá vůbec smysl srovnávat na vyšším napětí,je třeba jen občas zjistit,zda se něco nezměnilo a neujíždí nahoru další článek,u mě se to zatím nemění.Já v letním období kdy je dostatek slunce jedu klidně i pod 3,4v ono když nabíjíš na větší napětí zvýší se kapacita jen nepatrně,jen se zvýší degradace.Je třeba ale zamezit aby neklesalo napětí dole aby nikdy nedošlo k přepolování článku.Jelikož se mi nechce měřit kapacitu a přerovnávat články,dávám,pokud mám k dispozici k těm co ujíždí nahoru další článek a vždy se to o něco zlepší.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od marsal64 »

Díky moc, to mi připadá jako hřebíček trefený přímo na hlavičku.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od marsal64 »

Tedy od balancerů k paličům?
https://www.aliexpress.com/item/32889933117.html je dobrý - kdyby měl nastavitelné napětí :-/ ? Nebo by byl jiný tip?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od pezizka »

No já a jazyky teda nic moc, teda spíš nic :oops: ale jestli je toto palič tak já su čínský bůh srandy :lol: Co by tam asi tak spálilo 80W? To je dle mne jen obvod hlídající napětí a odpojí zátěž max. 25A. Kdybych si nevyrobil vlastní 22A tak tyto by byly asi můj favorit: http://www.baterioveboxy.cz/domains/bat ... s1v4-mini/ Tedy s externím odporem 10A
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od marsal64 »

Díky, asi jsem to vyhodnotil blbě.
Vím, že tady paliče dělal třeba marko (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 240#p86672), neměl bys také schéma ke sdílení ;-)? Nebo kdokoli jiný?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od DanoP »

Pokial nie si aj elektronik amater je jednoduchsie kupit hotove riesenia. Ak by si predsa len chcel bastlit moja verzia je na https://github.com/DanoPTT/CellBalancer_Attiny, su tam aj podklady pre vyrobu dosiek aj zdrojove kody. Obrázek Obrázek
foto este z ozivovania, mam aj verziu s ATTiny841 ale nie je este osadena (pre CALB 100Ah).
Na Githube https://github.com/stuartpittaway/diyBMSv4 je aj DIY BMS V4, dokonca aj posielaju osadane dosky. Myslim ze ich pouzivaju aj tu na fore https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... MS#p143668.
Su to ale vsetko cell balancery aj s meranim....
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od kodl69 »

DYIBMS V4 dokonce s řídícím modulem s relátky a možností logování někde na netu a pod, má to wifi...
Hrubá síla v tomhle případě neřeší vše, jak by se mohlo na první pohled zdát...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od pezizka »

marsal64 píše:Díky, asi jsem to vyhodnotil blbě.
Vím, že tady paliče dělal třeba marko (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 240#p86672), neměl bys také schéma ke sdílení ;-)? Nebo kdokoli jiný?
Schéma tam máš ;) Je to to "moje". V uvozovkách proto, že jsem se inspiroval nápadem Josefa 51, takže jsem stavěl na jeho základech. Provedení záleží jen na možnostech a představivosti. Já je mám na větších chladičích a ventilátor na každém kusu. Provedení je díky KD501 opravdu pracnější, ale výsledek mně stál za to. Jen bych ke schématu doplnil jednu zkušenost. Když jsem jich provozoval 5 tak vše OK, ale až jsem jich nasázel 16 ks začaly problémy... Doporučil bych na vstupu jak výkonovém tak měřícím kondíky 100n. A taky mezi GND měření a výkonové. Nevím pořádně proč, možná se na tom podepsaly "Mandy" pumpy, ale občas se stalo to že celý systém začal být nestabilní a začal kmitat. Takže za jakéhokoliv napětí začaly paliče pálit a nechtěly toho nechat :wall: Blokační kondíky pomohly a je klid :fuuu:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od kodl69 »

Nestabilitu způsobuje poměrně velký zisk , vlastně TL431, další tranzistor i výkoňák zesilují vstupní napětí, který zpětně ovlivňují. Zkusil bych trochu laborovat s kondenzátorem u TL431 (10nF , jak má Marko, a kdysi jsem měl já, mi přijde trochu moc), případně přidat cca 10-100pF mezi BC prvního tranzistoru. Tak nějak se to řeší v nf zesilovačích, což je vlastně tohle...
Samozřejmě pulsy z přelévacích obvodů té stabilitě nepřidají. Navíc si myslím, že BD140 ten KD501 nedokáže otevřít na víc než 5A, ale to už se tady diskutovalo několikrát. Já jsem zkoušel přímo na tl431 zapojit BDX53 (PNP darlington) a neotevřelo se to víc než na 2A, další verze BC807+ BDX33 byla lepší, ale tímto jsem pokusy ukončil. Dneska bych tam dal BC807 a "výkonovej" N mosfet co se otevře už na 3V na gate, výkonovej odpor. Doba trochu pokročila. Otázka je, jak by to bylo se stabilitou, musel by to někdo otestovat.
Na stabilitu mají samozřejmě vliv průřezy a délky připojovacích vodičů, proto doporučuju balancery montovat přímo na články.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od pezizka »

kodl69 píše:Nestabilitu způsobuje poměrně velký zisk , vlastně TL431, další tranzistor i výkoňák zesilují vstupní napětí, který zpětně ovlivňují.
Jo... Nezbývá než souhlasit. Nejsu žádný ledoborec abych vše domyslel do detailu. To přirovnání k NF zesilovačům si myslím že sedí, s těmi jsem se něco nadělal. Tady bych řekl že alfa omega je v délce vedení. U 5ti článků to bylo do 120cm a bylo to v pohodě. U 16ti jsem na 100 - 250 cm a je problém. Taky stačilo měřící šňůrou přivést pouze 0V na palič navíc a byl klid. A to byl uslintaný 1mm2... A přitom vedení je 6mm2 :eek2: Klidně může být na vině právě ono vedení, a docela vše k tomu sedí. Nebo spíš rozdílná délka. Jenže to lehce nezměním a ani nechci, ty blokační kondíky to pořešily.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od marko250 »

Žádné svévolné pálení nenastalo,jak jsem to poletoval a nasadil tak to pořád jede jak má.Jen jednou jsem opravoval jeden protože jsem zaměnil odpory na dvou pozicích a on se sepl a nechtěl vypnout. 21.5A pálí v plném otevření na článku.Otevírá postupně dle výkonu co pošle regl.Používám je jednou za půl roku k ruční ekvalizaci na 3.42V,posílám tam 3.5V a až naběhnou všechny tak ji zase vypnu a paliče to srovnají.
Na takovou délku je nešlo provozovat ani na 10mm2
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od marsal64 »

kodl69 píše:Dneska bych tam dal BC807 a "výkonovej" N mosfet co se otevře už na 3V na gate, výkonovej odpor. Doba trochu pokročila. Otázka je, jak by to bylo se stabilitou, musel by to někdo otestovat.
No, Kodle, já už Ti pár piv dlužím, ale další klidně přidám - nenakreslil bys to :oops: ? A já to pak klidně otestuju :-).
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od pezizka »

marko250 píše:Žádné svévolné pálení nenastalo,jak jsem to poletoval a nasadil tak to pořád jede jak má.Jen jednou jsem opravoval jeden protože jsem zaměnil odpory na dvou pozicích a on se sepl a nechtěl vypnout. 21.5A pálí v plném otevření na článku.Otevírá postupně dle výkonu co pošle regl.Používám je jednou za půl roku k ruční ekvalizaci na 3.42V,posílám tam 3.5V a až naběhnou všechny tak ji zase vypnu a paliče to srovnají.
Na takovou délku je nešlo provozovat ani na 10mm2
To víš že dá nad 20A :yes: Ta délka kabelů bude u mne problém. Kodl to dle mne na to kápl.. Naštěstí jsem na to našel taky "kapky". I když jen empiricky, bez nějaké větší vědy :oops: S MOSFET jsem to taky zkoušel, ale asi jsem na to blbý nějak mně to nefachčilo.......
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od pezizka »

marko250 píše:Žádné svévolné pálení nenastalo,jak jsem to poletoval a nasadil tak to pořád jede jak má.Jen jednou jsem opravoval jeden protože jsem zaměnil odpory na dvou pozicích a on se sepl a nechtěl vypnout. 21.5A pálí v plném otevření na článku.Otevírá postupně dle výkonu co pošle regl.Používám je jednou za půl roku k ruční ekvalizaci na 3.42V,posílám tam 3.5V a až naběhnou všechny tak ji zase vypnu a paliče to srovnají.
Na takovou délku je nešlo provozovat ani na 10mm2
10 mm2 jsem nezkusil :oops:
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od marsal64 »

marko250 píše:Používám je jednou za půl roku k ruční ekvalizaci na 3.42V
Já furt pátrám, jestli taková "ekvalizace" ověřeně prodlouží životnost baterek nebo jsou paliče dobré, jak psal jahodovák, primárně pro ohlídání jednotlivých článků před vybočením za "normálního" provozu.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Balancery na LiFePo4 větší proud

Příspěvek od mopadzi »

já se instinktivně domnívám, že balancery typu MANDY které balancují neustále přispívají ke snížení životnosti článků..o kolik netuším. Ty indukční z Ali, které se pak odepnou jsou mnohem lepší volba
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek