Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od unicast »

Pojmu „výrobek plnící funkci stavby“ je nutno rozumět tak, že se jedná o výrobek, který plní takovou funkci, jakou obvykle plní stavby ve smyslu § 2 odst. 3 stavebního zákona z roku 2006. Nejpodstatnějším charakteristickým znakem výrobku plnícího funkci stavby ve smyslu stavebního zákona je to, že se jedná o výrobek umístěný na určitém konkrétním místě trvale nebo dlouhodobě. Takovým výrobkem může být např. i silniční vozidlo. (Podle rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 08.12.2010, čj. 10 Ca 280/2008 - 78)
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od rasto1 »

rottenkiwi píše:Aha, ergo keď mi privezú na dvor 3 x 11.3 kWp trailery,
tak čo, už musím ísť na stavebný úrad alebo za distribútorom ?
Kto mi to nariaďuje ? Z vole koho alebo z akého dôvodu musím niečo urobiť, ..., prihlásiť, registrovať, etc ?

Nemožem si v zime ked je osvit 30 W na m2, nabíjať 2 x 230 Ah baterku
v traktore či kombajne, z poĺa vačšieho ako 20 kWp ?
Uradnika nezaujima, ze nesvieti slnko, alebo, ze mas panely otocene na sever :oops:
Jeho zaujima nainstalovany stitkovy vykon :twisted:
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od unicast »

Rasto1 to popsal naprosto přesně. Kdo chce mít klid, odlepí štítky :-)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od rottenkiwi »

A kto dovolí úradníkovi vstúpiť na pozemok chránený plotom s napatím ?

Stavba je toto:
Z tejto definície stavby vyplýva, že stavba je stavbou vtedy, ak má pevné základy, ale
pevným spojením so zemou sa rozumie aj
 upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú
stavbu,
 ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
 pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia (napr. vodu, plyn,
elektrinu, a pod.),
 umiestnenie pod zemou.
X x trajler nie je stavba. Dovidenia.
Keď je nesvojprávny a nevie čo je koleso a čo stavba, nemá na úrade čo robiť.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od unicast »

rottenkiwi píše:A kto dovolí úradníkovi vstúpiť na pozemok chránený plotom s napatím ?
Tak jednak ty, protože když tak neučiníš, schytáš pokutu a kromě toho třeba zásahovka, jako v tomhle případě:

https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/z ... zpravy_mcb

Jako měl bys moje sympatie, kdyby sis to ve stylu Henryho Bowmana z románu Unintended Consequences s tím komandem rozdal a dal jim co proto. Jenže to asi nebude tvůj případ...
rottenkiwi píše:Keď je nesvojprávny a nevie čo je koleso a čo stavba, nemá na úrade čo robiť.
To víš ty, to vím i já, ale neví to ten úřad a nenechá si to jen tak vysvětlit.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od rottenkiwi »

A čo zásahovka ? Je odolná voči výbuchu, ktorý ich odhodí na 50 m ?
Je odolná voči wolframovým nábojom alebo dum-dum ?
Majú vesty proti 200 W laseru, ktorý vie sledovať oko ?
AKo vstúpia na pozemok, kde je sieť káblov a v každom
z nich je niekoľko 1000 V ? A nakoniec, keď sa aj dostanú
do domu, zistia, že to všetko je riadené z iného miesta príp.
je len žart, skúška AI ? :lol:
Myslíš, že ked ide zásahovka cez les, že kontrolujú každý
strom a majú svoju WV celú odolnú voči kalibru 12.5 či 20 mm ?
Nedávno tu bol prípad, čo utečenec holými rukami zabil troch
pohraničiarov, ani si neprdli. Ako to ? Nejaký 50 kilový Ind.
zabije troch trénovaných a ozbrojených chlapov ?

Ja som za svojich 48 r. ešte právnika, advokáta či sudcu alebo notára nestretol.

Niekoľkým som 4 roky bez elektriny vysvetľoval, že mi zničia zrak pri petrolejke,
a že nie je možné cez 6 A poistku a vedenie N a L 1 mm2 Al, ťahať 2400 W
nepretržite, 3 mesiace. Ale oni vedia, že opak je pravdou.
No zatial ma presvedčili o tom, že buď nepoznajú fyz. zákony, 4 rovnice elektrodynamiky,
alebo majú IQ 90 a nižšie, a nie sú schopní pochopit fyz. realitu okolo nich,
preto tých pravnikov robia. :lol: :lol: :lol:
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od unicast »

Ráži 12.5 mm neznám. Znám několik různých, vzájemně nekompatibilních ráží označovaných jako 12.7 mm nebo .50 in. Stejně tak znám několik různých ráží označovaných jako 20 mm. A už jen podle zmíněných detailů silně pochybuji jak o tom, že máš něco takového doma, pak také pochybuji o tom, že s tím umíš pořádně zacházet a nakonec také pochybuji o tom, že bys to byl reálně schopen použít.

Mimochodem, na dodávku, i lehce pancéřovanou, by naprosto stačila jakákoli běžná plnohodnotná puška ráže .338 Lapua, 8x57 Mauser, 7.62x51 NATO, 7.62x54R, .30-06 Springfield, .308 Winchester atd. se střelivem FMJ, nezávisle na tom, kolik rovnic elektrodynamiky by ovládala posádka. Kdybys něco trochu věděl o zbraních, nemusel bych ti to tady teď psát... :-)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od vlkazajac »

No už aby vyšlo slnko a začnete sa venovať otepleniu vodičov v podkroví...... Tá tma je už skoro neznesiteľná.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od marsal64 »

vlkazajac píše:No už aby vyšlo slnko a začnete sa venovať otepleniu vodičov v podkroví......
No počkej, teď jsem instaloval 4x16mm2 Cyky na půdičce pod neizolovanou střechou (z kombiboxu do MPPT). To chceš říct, že...?
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od chatař »

To rottenkiwi: Zásahovka k tobě nepůjde, když z evidence zbraní zjistí, že máš v držení brokovnici. Nač by klucí riskovali? Počkají si na tebe, až vylezeš z domu. :D To vysoké napětí, případně zaminování pozemku by jistě šlo, ale co z toho? Jaký by to mělo smysl? Stejně by tě nakonec dostali, a pak už by ses z kriminálu do smrti nedostal.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od mypower.cz »

Vidim ze zde diskutuji skutecni inteligenti. Od FVE a legality nad 10kWp se dostat k tematum: zbrane, obrnene dodavky, zasahovka, odolnost zasahovky proti vybuchu to chce bud znacnou davku alkoholu, nebo okamzitou navstevu psychiatra. Prosim vratte se zpet k tematu panove, nebo zacnu vyhazovat. Mam toho akorat tak dost.
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od Martin P »

Zajímá mne, jaký máte názor na situaci: na baráku je 10kWp panelů a je v něm přípojka. Na stodole s jiným parcelním číslem vedle domu(stavebně odděleno) přípojka není a na střeše stodoly je též 10kWp.
Poté nastávající dvě situace:
1) na stodole jsou jenom panely a veškeré zařízení je v RD
2) ve stodole jsou regly s baterií ( klidně i malou) a mezi bateriemi v RD i stodole je DC propojení.
Jak to vidíte?

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od mypower.cz »

Martin P píše:Zajímá mne, jaký máte názor na situaci: na baráku je 10kWp panelů a je v něm přípojka. Na stodole s jiným parcelním číslem vedle domu(stavebně odděleno) přípojka není a na střeše stodoly je též 10kWp.
Poté nastávající dvě situace:
1) na stodole jsou jenom panely a veškeré zařízení je v RD
2) ve stodole jsou regly s baterií ( klidně i malou) a mezi bateriemi v RD i stodole je DC propojení.
Jak to vidíte?

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
Zajimava otazka, laicky nazor mi napovida, ze i kdyby byly parcely psany na stejneho vlastnika, a jednalo se o ostrov, tak pokud by ourada mel problem s tim ze to je jednoho majitele, tak preci asi nebude problem, kdyz ja ten pozemek, nebo prostor na jine parcele pro ucely vybudovani FVE pronajmu nekomu jinemu za symbolickou korunu a timpadem ty FVE fakt nemaji ani stejneho majitele. To je pak na urovni situace, ze jsou dva baraky vedle sebe a kazdy ma 10kWp coz je preci uplne normalni. Obavam se ale ze tady nepomuze ani dotaz na urednika, ten odpovi jakkoliv se zrovna vyspal, viz me drivejsi dotazy na MPO. Ja bych rekl ze by s tim problem asi nebyl. Ale je to laicky nazor. Tak to vidim treba ja, ale ja nejsem nikdo, kdo by o tom mel rozhodovat.

Problem s tim, kdyz mi ten, komu pronajimam prostor pro jeho FVE za 1 kc, hodi prodluzku, a bezuplatne poskytne proud, asi neni zadny. At uz je to AC nebo DC, nebo pila nebo obdelnik, mechanicky pohyb hrideli, to uz je jedno myslim.
lubomirz
Příspěvky: 444
Registrován: ned kvě 31, 2020 5:25 pm

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od lubomirz »

u nas na Slovensku nemozes predavat elektrinu za ziadnych okolnosti (treba licenciu, kopec papierov inak neopravnene podnikanie, danove uniky, proste basa natvrdo) a samozrejme v tom istom zakone osetrili aj "darovanie" energie - aby nevznikala reciprocita "ty mi darujes energiu a ja ti zadarmo budem udrzovat informacny system a strihat ovce na salaši".
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od rottenkiwi »

A ako sa úradník dozvie, že bačovi z Hornej-Dolnej priveziem 350 kg
nabitého olova na víkend a on mi za to dá syr a bryndzu ?

Je lepšie z eko hľadiska nechať 200 kWh v lete na streche,
alebo ju dať susedovi za 100 vajec a 30 kg paradajok ?
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne ned pro 13, 2020 4:36 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od tomas »

ota píše:No, to bych chtěl vidět 20kWp mobilní elektrárnu.
V roce 2014 vlezlo na jeden návěs kamionu 10kW
10kW na návěsu
10kW na návěsu
Tuším že to byly 250W panely. Takže dnes na dva návěsy 20kW v pohodě.
Nikam se s tím nejezdilo a ERÚ na to dal dokonce licenci (musel, protože v místě už byla jedna licencovaná připojená a podle energetického zákona když už tam má jedna licenci, tak musí mít i všechny ostatní), ale je bez dotace. V roce 2014 už byly jen poplatky za spotřebu vlastní elektřiny místo nějaké podpory. Bylo to původně na Slovensku a několika takových návěsů dohromady, ale do ČR se přivezli jen dva. A teď už to ani v této podobě neexistuje. Návěs začal překážet a když dělali rekonstrukci železnice a napřimovali trať, tak ji posunuli na pozemek majitele FVE a ten se ze železnicí dohodl na tom, že si tu FVE z návěsu přemístí na tu protihlukovou stěnu co mu udělali na pozemku.
Na mapách je ještě vidět:
https://mapy.cz/s/fusahuhaho
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od mypower.cz »

lubomirz píše:u nas na Slovensku nemozes predavat elektrinu za ziadnych okolnosti (treba licenciu, kopec papierov inak neopravnene podnikanie, danove uniky, proste basa natvrdo) a samozrejme v tom istom zakone osetrili aj "darovanie" energie - aby nevznikala reciprocita "ty mi darujes energiu a ja ti zadarmo budem udrzovat informacny system a strihat ovce na salaši".
U vas na slovensku tedy sousedovi nemůžu natáhnout prodlužku a napájet mu přes plot sekačku?
Pokud ne, pak se nabízí ta tyč a přenášet to mechanicky. Tam už o prodej elektrické energie jít nemůže v žádném případě.
A nebo sekačka sekající sousedovu zahradu bude taky moje, co už člověk nadělá. Stejně tak lednička, bojler, baterky u souseda. Zakázat mi mít u souseda ledničku, bojler a baterky už asi taky půjde těžko :D
Ale je zajímavé jak ty zákony jsou absurdní a jak lehce se s nimi ve většině případů dá vyj*bat.
Stejně si myslím, že za tu prodlužku by nikdo asi nic neřešil, ale přesto je dobré býti připraven.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od unicast »

Kdysi jsem slyšel, jaký je rozdíl mezi zákony na východě a zákony na západě. Na západě se napíše zákon, sepíší se sankce, určí se úřad, který ho vymáhá, ten pak má nějaký rozpočet a skutečně slepě vymáhá. Někdy to strašně přežene, ale ten zákon prostě platí a to jediné, co se s tím dá dělat, je hypotetická možnost to změnit prostřednictvím zvolených zastupitelů. Na východě je to jinak. Tam se přijme zákon, ale ten se vymáhá jen tehdy a jen na tom, kdy a na kom se to zrovna někomu mocnému, kdo na tom má zájem, hodí, jinak se většinou ignoruje. No a u nás je to někde mezi.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od vlkazajac »

Predávať môže ten, kto má licenciu. Howgh.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Fotovoltaika nad 10kwp ? CR Legislativa

Příspěvek od rottenkiwi »

Na západe to vyzerá nejako takto:
https://www.youtube.com/watch?v=qlZh9-NQEyI&t=2s
https://www.youtube.com/watch?v=ZH-hucZ94-g&t=33s

Problem nie je v E alebo W, ale v tom, že ak nejaký zákon niekoho
zabije, tak taký zákon nie je zákon, ale blbosť, ktorú niekto navrhol preto,
lebo nevie programovať a predikovať budúcnosť.

Predáva%t može každý, ak nebral podporu:
A čo ak by sa nevyužila dotácia, za koľko je možné elektrinu „predávať“ do siete? Nuž, táto výkupná cena bola v roku 2019 veľmi nízka – presne 0,04049 €/kWh, pričom za elektrinu odobratú zo siete domácnosti platia priemerne 0,16 €/kWh. Pre rok 2020 nie je výkupná cena pevne stanovená, ale bude to v podstate „trhová“ cena „silovej“ elektriny (podľa údajov OKTE a.s.). Tiež to však bude zrejme maximálne do 0,04 €/kWh.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek