Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Zdravím všechny solárníky. Jsem rád za toto fórum, které už nějakou dobu pročítám. Někdy je těžké se v tom orientovat, často narážím na někdy i protichůdné názory, ale ledacos jsem již pochytil. Nastává čas se taky pustit do práce a učit se praxí. Předem děkuji za jakékoliv rady a podněty.

Moje situace:
- RD cca 6,5 MWh, spotřeba převážně během dne - vaření, pečení, myčka, pračka, ...
- 3x25A, D45
- na střeše už přes 10 let 3 solární termické panely - odhaduji že cca 1/2 - 2/3 spotřeby teplé vody za rok pokryjí - takže asi nedává smysl nějaké vytěžování do ohřevu vody.
- jinak topení kotlem na dřevo, 3f. elektrokotel jako záloha, do budoucna plánuji přitápění klimačkou pro přechodné období - 1f. do 2 kW
- 3f. čerpadlo tlakové kanalizace
- 3f. zásuvka ve sklepě - cirkulárka, rozbrušovačka, ..

Možnosti umístění panelů jsou omezené:
- přístřešek na dřevo 2,75 kWp (JJV, sklon 11 st.)
- na střeše max 3,5 kWp (JJV, sklon 35st.)
- 3-5 kWp vertikální bifaciální panely /východ/západ)

Moje představa - offgrid bez přetoků, bez dotací a bez distributora, v sezóně plně ostrov, v mezisezóně ostrov pro část spotřeby, v zimě skoro nic.
Baterie LiFePo cca 15 kWh poskládané z článků. Přepnutí na síť - asi raději více 1 pólových přepínačů než 1x 3f abych mohl jednoduše ovládat, co půjde ze střídače a co ze sítě. 3f spotřebiče můžu nechat na síti.

Vidím to jako stavbu na etapy - postupně všechny 3 možnosti umístění panelů.
Začínám přístřeškem na dřevo, kde místo krytiny použiji 5ks 550Wp - tyto panely je zatím to jediný co jsem již koupil a hned narážím na první problém - mám 5ks - to je lichý počet, tak mě to limituje v možnostech zapojení - asi jen 5s - to znamená max napětí v zimě až 300V - a tím pádem nemožnost použít nízkonapěťové MPPT regulátory. Tím se dostávám k tomu nejdůležitějšímu o čem teď přemýšlím - co objednat.

Finálně potřebuji 3 MPPT regulátory pro 3 stringy a minimální výkon střídačů odhaduji na 7-8 kW, abych moc neřešil jestli se např. může zapnout pračka, když už jede sporák, trouba, ..
Uvažuji o levnějších střídačích Easun, Must, .. případně v kombinaci s MPPT regulátorem EPEVER, ..
- 1x střídač 8 kW (2 MPPT regulátory) + zvlášť 1 MPPT regulátor
- 3x střídač 5,5kW, každý na jednu fázi
- 3x střídač 5,5kW paralelně, celý dům na jednu fázi
- 2x střídač 5,5kW paralelně pro většinu domu + 1x střídač 3,5kW pro vybrané spotřebiče
- 2x střídač 5,5kW paralelně + zvlášť 1 MPPT regulátor
Předpokládám, že více menších střídačů mají sice větší vlastní spotřebu než jeden velký, ale v létě to snad nevadí a v mezisezóně stejně nebude ostrov pro celý dům, tak by mohl jet jen 1 nebo 2 střídače a zbytek jen v režimu dobíjení baterek s vypnutým střídačem, což předpokládám má malou spotřebu.

Je mi jasný, že nikdy nebudu mít přebytek kWp abych pokryl horší období, tak půjde asi hodně o to automatizovat přepínání jednotlivých okruhů na solár x síť.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od marsal64 »

Buď zdráv a hodně zdaru! Pokud chceš, mrkni se pro inspiraci na "kozlovna" v podpisu. Pokud bych dnes stavěl ostrov, šel bych do Studerů ze Secondsol znovu. Včetně využití nízkonapěťových VarioTracků (ty jsem kupoval nové) ev. vysokonapěťových Variostringů (ty si pochvaluje třeba kobra23). Přetoky žádné. Nebudu se přít, ale stále nevím, jestli Studer (spolu s Axpertem King) není jediné opravdu spolehlivé bezpřetokové řešení...

Poznámka: používám pro komfort a řízení to PLC Foxtrot, ale celý systém jede bez něj, tj. pokud PLC vypnu, vše (kromě wallboxu, pravda) běží, jak má.

Co chceš, jsi napsal, ale snad zvaž, zda dnes přeci jen nejít dnes do "normálního" ongridu/hybridu. Ale coby ostrovník bych Tě asi neměl pokoušet ;-).
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Díky za tip. Je to ale výrazně dražší.
Přetoky bych určitě nechtěl s EGD řešit. Možná je absolutní jistota nepřipojovat střídač k síti a použít externí aut. přepínač sítí.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od marsal64 »

kuzmod píše:Díky za tip. Je to ale výrazně dražší.
Opravdu? Nepřesvědčuji, ale s Epevery jsem řešil a úplně nedořešil potíže v poustevně (https://solarforum.cz/viewtopic.php?p=24128#p24128) a znovu bych si je už asi nepořídil. Axperta VM II mám v poustevně a síří mne jeho stále běžící větrák a ještě víc vlastní spotřeba.
Držím v každém případě palce k dobrým volbám ;-).
vla
Příspěvky: 1191
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od vla »

Vzhledem k popsané situaci mi 10 kWp přijde velmi předimenzované pro většinu "sezony". Klidne bych začal s polovinou a úsporou zkusil posílit baterky.
Nemám rád tenhle stát.
pibi
Příspěvky: 737
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od pibi »

Panelů kolik vejde a větší baterku.
V ostrovu celý dům na 1 fázi, s přepínáním na 3 fáze DS.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
rva
Příspěvky: 3572
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od rva »

Spotřeba domu je relativně malá (ona tedy s fv obvykle vyroste), snažil bych se jet na 1f s paralelním během měničů. Domnívám se, že by stačily dva 5 kW paralelně. A pokud nějaké levné "Axperty", tak je brát jako spotřebák a pořídit oba najednou, aby byla záruka, že poběží paralelně. Dalším řízením pak třeba jeden vypínat na noc. Těch 10 kWp vidím jako hraniční mezi nízo a vysokonapěťovými stringy. A u vysokonapěťových se smířit s tím, že to je nebezpečnější a téměř nereálné vyhovět všemožným předpisům.
Já mám roční cca 15 MWh a během posledních 3 měsíců se spotřeba pohybuje takto:
Výkon měničů za 3 měsíce
Výkon měničů za 3 měsíce
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Díky moc za podněty.

Ohledně spotřeby - zatím jen občasně zaznamenávám spotřebu na elektroměru - z toho vidím, že průměrná spotřeba bez teplé vody je 350 - 400 kWh měsíčně a denní maxima 20kWh. Jaké maximální okamžité špičky dosahuji netuším, ale asi 2x 5,5 kW je opravdu dost.

Mám nejasnosti ohledně otázky zda samostatný MPPT regulátor + samostatný invertor nebo all in one střídač typu Axpert
- je opravdu vlastní spotřeba hybridních střídačů výrazně vyšší?
- účinnost hybridního střídače v případě z FV přímo ke spotřebičům je vyšší - nedochází k přeměně na nízké napětí 48V - je to tak?
když je samostatný MPPT regulátor, tak v případě omezení nabíjecího proudu do baterie je omezen i proud do invertoru? Snad ne, ale jak je to udělaný, když MPPT regulátor má jen jedny svorky na výstup 48V a neví kam co půjde. Např. zmiňovaný Epever má jen externí napěťovou soundu ale ne externí proudovou sondu.
glottis
Příspěvky: 2106
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od glottis »

epever pokud vim omezovat proud vubec neumi. Omezovat proud umi treba victron. Kdyz mas pak cely ekosystem victronu, dokazes pak ucet to ze do baterie jde max 100A ale mppt (asi jich bude vic) muzou dodat treba 250A kdyz stridac chce 150A
PetrDubi
Příspěvky: 1374
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od PetrDubi »

Vysokonapěťový měniče typu Axpert (Must) mají při přímé spotřebě vyšší účinnost než když to krmí spotřebiče z baterky. Já jsem počítal u sebe účinnost když jde spotřeba rovnou z panelů kolem 93-94%, z panelů do baterky a z baterky do spotřebičů kolem 85% a kombinovaná za den kolem 90% (v létě).
Samostatný regulátor typu Epever + střídač nebo nízkonapěťová krabice typu all in one má tu účinnost nižší, protože to jde vlastně do baterky a potom zase zpátky do střídače - jsou to vlastně dvě zařízení v jedný krabici (ale zase mají výhodu, že jsou bezpečnější, protože panely jsou galvanicky oddělený).
Plno levných MPPT regulátorů neumí omezovat výkon, takže baterie musí zvládnout maximum, co regulátory dokážou dodat. Pokud umějí regulovat nabíjecí proud, tak se omezí proud, inverter zvýší odběr z baterie, tím na ní klesne napětí a regulátor zvýší proud - prostě se to reguluje pomocí nabíjen í a vybíjení baterie..
Další skupinou jsou Victron a Studer, kdy je oddělený regulátor a střídač, ale mají vysokou účinnost, minimální ztráty, většinou dlouhou životnost a třeba u Victronu (u Studeru nevím, ale asi to zvládá taky) si umí jednotlivé komponenty spolu "povídat", takže když je omezený proud do skoro nabité baterie a zvětší se odběr, tak regulátor zvýší proud tak, aby do baterie šlo pořád stejně a zbytek šel do střídače. Jediná (ale velká) nevýhoda je cena..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
rva
Příspěvky: 3572
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od rva »

I u řady "Axpertů" se dá nastavit, aby do baterie dávaly konstantní proud i když se zatížení měniče mění:
Solar power balance
Solar power balance
Nepoužívám to, navíc mám pocit, že u těch mých paralelních měničů to nefunguje správně.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Přiznám se že ty dražší střídače neřeším a snažím se vybírat nízkorozpočtově. Znovu jsem procházel různé příspěvky a varianta 8kW střídače je znovu na 1.místě. Jen to bude asi trochu na hraně se spíčkami okamžitého výkonu. Možná by se k tomu dal dobastlit i třetí MPPT regulátor jako kopie těch dvou co jsou uvnitř, ale na takové úvahy je hrozně moc času - 3.etapu solárních panelů nevidím dřív než za rok.
PetrDubi
Příspěvky: 1374
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od PetrDubi »

Jo, to nastavení proudu jde i plno novějších vysokonapěťových Axpertů, to jsem tam zapoměl dodat. Třeba u MAXe je to standart a neomezuje to ani výkon střídače, omezí to pouze proud do baterky, protože elektřina z panelů jde na HV sběrnici, odkud se bere elektřina přímo do střídače a do baterek to jde přes jiný měnič určený jenom pro baterku, takže to je na sobě nezávislé a krásně se to mixuje. Já jsem měl na měniči nastavené omezení na 80A když jsem měl jenom jednu baterku a fungovalo to dobře. A když jsem propojil datově BMS s měničem, tak jsem tam udělal dynamicky se měnící omezení proudu podle SOC a napětí baterie a článků a musím říct, že to funguje na jedničku. A když sečtu proudy co jdou do baterek, tak to odpovídá tomu, co tvrdí měnič a co naměřím klešťákem.
Ale nízkonapěťové Axperty to pokud pokud se nemýlím nemají..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

Easun SMW 8kW na easunpower.com za 900$ - asi nic lepšího neseženu.
rva
Příspěvky: 3572
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od rva »

No a není lepší 11 kW za nižší cenu? https://www.aliexpress.com/item/1005005875440389.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4433
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od cipis »

Mně by zajímalo, co se budete dělat, až se to za rok a půl posere ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
rva
Příspěvky: 3572
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od rva »

Na Axperty a "Axperty" jedu 10 let. Zastarávají hlavně morálně. Takže na svůj čas čeká demontovaný jeden pwm PIP4048HS, do druhého života jsem vrátil jeden mppt PIP 5048MS na který běží tepelné čerpadlo bazénu s filtrací.
Na opravu čekají dva mou vinou poškozené.
To morální zastarávání je v tom, že s rostoucí elektrárnou je potřeba paralelní zapojení a aby to nebyly metráky mědi, tak jsou vhodné vysokonapěťové stringy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1374
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od PetrDubi »

kuzmod:
Přesně tam jsem ho loni v lednu kupoval
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kuzmod
Příspěvky: 27
Registrován: úte kvě 02, 2023 8:58 am
Lokalita: Babice nad Svitavou

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od kuzmod »

A měnil byste 8kW za 2x 5,5kW ?

Cena 2x 5,5kW je zhruba stejná jako 1x 8kW. Oboje má své pro a proti.
Spotřeba je menší u 8kW. Větší výkon FV je výhoda, ale asi mě by 2x4 kW stačilo. Trochu se bojím paralelního provozu - pár lidí už to tady odpálilo. Kdyby se daly paralelně zapojit AC výstupy obdobně stejně snadno jako by se daly zapojit DC výstupy, tak bych neváhal, ale paralelní zapojení AC může být problémové.
PetrDubi
Příspěvky: 1374
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Solár pro RD 6,5 MWh, 3 stringy, max 10kWp

Příspěvek od PetrDubi »

Já jsem s ním spokojenej a od té doby, co jsem na podzim nahrál upravený FW, který řeší sezení na 90V při špatném počasí, tak jsem spokojený úplně. Ale je pravda, že k němu nemám vůbec připojenou síť a veškeré přepínání mám řešené externě. Lidé co k němu mají připojenou síť dřív nějaký problémy reportovali (ohledně funkčnosti detekce sítě), takže pokud by jsi chtěl připojit síť, tak nevím jestli to bude v pořádku, ale to může být problém i u těch dvou měničů v paralelu.
Taky mi vyhovuje, že když je dost sluníčka, tak se to tahá jenom z panelů a netahá nic přes baterku. A třeba to omezení nabíjecího proudu používám a to nevím jestli mají ty 5,5 kW.
Další věc je, že má měnič z výroby zkalibrovaný měření a odpovídá to tomu, co naměřím měřákem, což u těch menších měničů nebývá, tam si to musíš zkalibrovat sám nebo nechat udělat v servisu.
Komunikace s BMS taky v pohodě.

Takže já osobně bych neměnil, pro někokho jiného by mohl být rozhodující výkon střídače nebo větší pole (já jsem stejně omezený maximálním napětím stringu, ale zatím mi to stačí) a nebo to, že má dva měniče a tím pádem má zálohu, kdyby jeden odešel (a to je relevantní námitka). Mě stačí jak ten výkon střídače, tak výkon MPPT a pokud budu rozšiřovat někdy v budoucnu panely, tak na jiné střeše a budou muset mít stejně samostatný MPPT.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek