Dumiho ostruvek

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od marko250 »

Sadroš řízneš zalamovákem ze dvou stran a zlomíš,cetris jedině kotoučem s hromadou prachu.Cetris pevná deska ,sadroš je sádra v něm šrouby nedrží,ale zase když tam je ta deska pod ním,proč ne.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od diablo007 »

Ještě je potřeba si definovat nehořlavost u jednotlivých materiálů
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od pezizka »

Do sádroše bych nešel ani omylem, cetris je pevnější a v mých očích i lepší materiál pro tento účel.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Prave, bude pod tim drevotriska, takze srouby pujdou skrz. Jedna j eto evnejsi a jedna mi to prijde i lepsi na rezani. ale zase pri sroubovani z toho bude asi "horsi" bordel.

Proto sem se ptal, jestli s tim ma nekdo zkusenost.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od unicast »

Šrouby mají ale úplně jinou tepelnou vodivost, než SDK (ať už normální nebo protipožární) a snadno ti žár přenesou do té dřevotřísky. Pokud můžeš, ber nerezové, mají horší tepelnou vodivost. Ale stejně bych asi spíš šel do té sádrovláknité desky (čili do cetrisu).
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Tak planujji konecne tu druhou etapu. Ted mam vsechno na 24V, obecne planuji ze bych se casem dostal treba na 9kW v menicich a to by mi staculo, vic strejne na strechu nedam, na strechu dostanu tak 7-8kW a to jeste velka cast bude vychod/zapad.

Tech 9kW na 24V je neco pres 300A, pouzil bych 3x PIP 3024MK, to je jeste snesitelne ne? Jde o to, ze prejit na 48V by ted pro me znamenalo, v podstate komplet vsechno nove. tak si rikam, ze to nejak pujde :D

Co vy na to, provozuje nekdo takze silny system na 24V?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Vitek »

Ahoj říkej co chceš, ale nechtěl bych to z baterek tahat. jaký vodiče tam budeš dávat? aspoň 150mm2
předělej to na 48V, to co máš na 24 nech nějakýmu začátečníkovi, nebo si to nech pro rodinu tátu mámu na příhřev bojleru...
ztráty na SS vedení P = R x I x I … dvojnásobný proud stejným vodičem je roven 4 násobným ztrátám..

At dobře zvolíš a nadimenzuješ ….
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Diky za koment, no vsechna negativa jsou mi naprosto jasna, vcetne ztrat. Problem je, ze to co mam ted na strese, proste na 48V asi nedostanu, musel bych to cele prepojit, a nevim moc jak, mam tam jeden string 2p(pwm), druhy jiny string 2p(pwm) a pak dalsi string 2s2p(mppt). Jedine to vsechno prepojit na 2s a doufat, ze z toho MPPTcko neco vytahne, panely maji rozdilne Vmp a to tak ze vyrazne 26.3 vs 31.3V.

Jedine rozjet druhy system bokem a pak ten stary postupne prekopat nebo prodat.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Vitek »

Nový systém na 48V bude možná vefinále nejlevnější varianta než překopávat a zkoušet.....
návodů na 48V systém je tu mnoho. píšeš o 8 kW a ted máš 2kW ? no tak to byh fakt asi rovnou šel směr 48V.. počkáme na místní borce :-)
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Nautilus »

dumi píše:Tak planuji.... Jde o to, ze prejit na 48V by ted pro me znamenalo...
Rozetni to! Doplněním 24V systému v konečném výsledku ztratíš víc, než přechodem na 48V teď.

Ukázal jsi kudy cesta nevede a potvrdil tak desítky příspěvků na toto téma. Teď je na čase uznat chybu.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Ja to neberu jako chybu, tenkrat kdyz jsem zacinal, jsem od toho chtel podstatne min, takze 24V byla nejlepsi volba, jenze situace se zmenila, a chci vic, je to vyvoj :-D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Vitek »

dumi píše:Ja to neberu jako chybu, tenkrat kdyz jsem zacinal, jsem od toho chtel podstatne min, takze 24V byla nejlepsi volba, jenze situace se zmenila, a chci vic, je to vyvoj :-D
občas je lepší nazačátku předimenzovat.
těch případů zde na foru s postupným vylepšováním z 12V na 24 až na 48V bysme zde u některých z nás viděli asi více.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Ok, rekneme ze bych to preveksloval na 48V, mam tu sadu 8s lifepo4 100Ah od Youdy, aktualni kapacitu neznam, nemeril jsem, tudiz mi 8 clanku chybi, bude rozumne to doplnit novyma 8s 100Ah nebo by stacilo 90Ah? nebude vadit rozdilne stari a opotrebovanost v serii? balancery samozrejmosti.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od marko250 »

Určitě je to složitá situace,ale těch 300A tam uvidíš ,jen když se zapnou tři silné spotřebiče.Klasika volnoběžka a jeden silový je do 3kW/115A což bude nejčastější stav zatížení a nic strašného pro 24V baterku o kapacitě 300Ah,jen ty kablíky na to taky dimenzovat. Větší problém vidím v tom panelování ,tam by si to sjednotit na jeden druh měl,ty velké rozdíly MPPT moc nepobere.
Nejjednodušší,nejčistší a nejztrátovější to bude ale celé přeprodat dalšímu výzkumníkovi ,třeba na chatu a začít znova :-) .Jak to bude se souběhy v domě v blízké budoucnosti víš nejlíp sám,tak na to stavěj,energie letí nahoru každý rok i vícekrát.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od marsal64 »

Jen pro pořádek zde uvádím svůj "vynález", který umožňuje u jednoho Axperta mít 24V a u druhého 48V: (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... A9#p100990)
Toto řešení (v mém případě byly ovšem oba na 24V) jsem ale mezitím opustil ;-).
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od Nautilus »

dumi píše:...nebude vadit rozdilne stari a opotrebovanost v serii? ...
Můj osobní názor, který většina fotovoltaiků nesdílí, je ten, že do baterie se spojují jen stejné články. T.j. stejná chemie, stejný typ, stejná kapacita, stejné napětí, stejná historie atd. Porušení tohoto pravidla přináší vždy určité problémy. Někdy menší, někdy i s blesky.


Když se začínalo s Li-Poly bateriema začal značkový německý výrobce, kterého zde nebudu jmenovat, vyrábět ke svým nabíječkám balancéry. Po velice zodpovědném měření jsem byl nucen konstatovat, že tento konkrétní balancér baterce evidentně škodí. Tento závěr jsem důsledně technicky sestylizoval a dal kolegovi, který mě o názor požádal. Zaslal reklamaci českému zastoupení firmy a ti mu odpověděli, že všechno je v rychtyku a reklamaci neuznali.

Proč jsem toto zmínil? Protože každá berlička v podobě balancéru, či čehokoliv je jen berlička. Baterka má být v prvé řadě udělaná tak aby fungovala bez ní. Někdy z berličky může být čertík ve škatulce. Murphyho zákony platí pro každého a je to jen o štěstí, na koho to padne a na koho až později. Je na každém jak si to přebere. Toto je můj názor podložený dlouholetou praxí.
Naposledy upravil(a) Nautilus dne pon úno 24, 2020 10:40 am, celkem upraveno 1 x.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Prave z toho nejak vychazim, ze vetsinu doby bude vykon vyrazne nizsi a tech 9kW je v podstate maximum. volnobezka domu, pokud neberu v uvahu tepelne cerpadlo je radove par set watu, to kdyz nekdo zpane kavovar a sporak dohromady brat asi ani nebudu, to jsou proste spicky. Co v lete asi pobezi casto bude ohrev vyrivky (2kW), ale ten chci primarne z panelu, Sauna ktera ma 6kW se vetsinou nahriva vecer kdy nesviti, takze ta prevazne asi pobezi z DS.
To me privadi na myslenku, ze vetsinu casu a dfoufam, ze i hlavni spotreby bude system krmit z panelu ==> tzn proud pujde jen v ramci menice a do baterie se ani nedostane. Vyjimka bude noc a spatne pocasi. Kdyz se nad tim zamyslim, tak mi to nevychazi az zas tak nerealne tech 24V system do tech 10kW.

Co se panelovani tyce, tak pokud zustanu na 24V soucasne panelovani necham (2s2p je na axpertu MPPT a zbytek na dvou PWM). nove panely uz by byly vsechny stejne a sli by na novy PIP. Takze by to krasne sedlo.

V zasade to vidim takto:
24V:
+ vyuziji soucasne komponenty a bez problemu jen pridam menic a casem dalsi FV pole - minimum prace, casu a penez
- nizsi moznost rozsireni do budoucna, kde vidim realnej strop opradu nekde kolem 9-10kW. i kdyz je to otazka, viceme je to jen o kabelech baterie -> DC sbernice, protoze tam se to rozdeli a kazdej menic si cucne treba 125A, takze k menici staci kabely tenci, jedine bago musi jit od baterie a tam zase predpokladam delku do max 1m na kazdy pol.
* mirne drazsi rozsireni, ale zase pokud bych kupoval cele 48V vybaveni takovy rozdil to nebude.

48V
+ snadnejsi rozsireni do budoucna
- nutnost vymenit vsechny komponenty
- nutnost narazoveho dokoupieni vetsiho mnozstvi baterii
- musim vylezt na strechu a poprepojovat soucasne panely, coz bude vzhledem k umisteni kabelaze problem a znamena to panely pravdepodobne sundat, minimalne jejich cast.
- nutnost sehnat DC/DC na 48-55V/24V kvuli napajeni regulace a monitoringu, tady by moznba sel pouzit jeden spinany zdroj co uz v eletrkarne mam.


napada jeste nekoho nejake pro a proti? Chapu ze vetsina lidi zde bude pro 48V, a chapu proc, ale to ceho se chci dobrat je, zdali opravdu nelze toto provozovat celkem obstojne i na 24V systemu.

EDIT:
Co se baterii tyce, chapu kam miris a souhlasim s tim. Nicmene sem se vyjadril nepresne, balancer jsem myslel spije jako sledovac napeti kazdeho clanku na zaklade cehoz by se s baterii fungovalo. tzn klesneli napeti libovolneho clanku pod minimum prohlasuji baterii za vybitou, s tim ze v novych clnacich klidne jeste 30% energie bude. To se neda nic delat. V tomto rezimu si myslim, ze zadne nebezpeci nehrozi. Funckni balancovnai beru pouze jako podpurnou berlicku.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od marko250 »

No jedna nevýhoda mě napadá a to ta ,že na 24V jsou měniče většinou do 3kW a konkrétně paraelka z tří Axpertů by pak byla docela rozežraná smečka.Jedině nějaké extérní řízení ala >josse a postupné zapínání kdy jeden bere volnoběžku a dva spí.A další je při zvětšení pole panelů,zvětšit i vůči tomu baterku,nebo najít regly co umí omezit proud z toho pole od začátku nabíjení.Protože jak bylo před pár dny vyzkoušeno,tak Axpert (tuším MS/volente) po omezení proudu omezí i výkon na AC straně dle omezení panelů,nebo si to dobere z baterky pak už,což není dobré.A do těch 100Ah/24V by nemělo jít víc jak 50A proudu,aby ta baterka taky něco posloužila,samozřejmě i z ní.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Baterka bude po vikendu snad 600Ah a.omezit.proud pres vytezovac neni problem to uz delam ted.

Ta vlastni apotreba je horsi. Kolik vlastne zere 5048MK? Jinak spinat menice kaskadne pro me problem nebude. Bude to jen o tom jak rychle dokazi nabehnout v pripade vykonove potreby.

Porad vaham. ted sem koukal, ze se da koupit 5048MK z polska za stejnou cenu jako 3024MK v CR. Coz to dilema dale zvetsuje :-/
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Dumiho ostruvek

Příspěvek od dumi »

Hledam, badam a vic hledam, tim vic se do toho norim. Overthinking je hrozna vec.

nove informace, asi jedinej menic kterej na 24V umi paralel je 3024MK, ostatni na 24V bohuzel paralel neumi. Ja prisosavani asi nevyuziju, protoze by mi bylo v kolizi s vytezovacem, resp bych ho musel prepracovat a to by mi moc nevyhovovalo.

Vize byla, ted koupit jeden 3024MK a za nejakou dobu rozsirit o dalsi, nicmene 3024MK se na ebay koupit neda, a jedine kde sem ho sehnal je cesky shop (dostal jsem zde na nej dobre reference) fve-mp.cz Otazka je jestli ho tam za rok nebo dva budou mit.. abych pak nezjistil, ze si chci koupit druhej do paralelu, ale neni kde :-( To se ale nakrasne muze asi stat i u 5048MK, ale tam mi prijde ze dostupnost je lepsi.

Dalsi vec co hraje pro 5048MK je jeho MPPT, ma vyrazne vyssi vykon (4000 oproti 1500W). a jeste se to da poridit za +- stejnou cenu.

jedinej problem jsou tedy asi baterie, kdyz nemam sadu na 48V, resp musel bych dat do serie 8x Winston 100Ah a 8x slozeninu 18650 99Ah. Otazka je jak se bude takto splacana baterie chovat.....

Nemluve o tom ze bych potreboval dalsi sadu balanceru na nove porizenou 16s 200Ah winston.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek