Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kybos »

youda píše: Jeden 5kW měnič dokáže pokrýt téměř všechny potřeby normální domácnosti. Jak jsem nedávno zjistil, ten můj na pár sekund podrží i přes 7kW, než se vypne na overload. Pokud ale chci mít stejný komfort jako na DS, netrápit měnič, a vůbec nepřemýšlet, pak je potřeba mít k dispozici cca 8kW výkonu. Někdy se mi totiž sejdou tři silnější spotřebiče plus drobotina, takže k těm 8kW to skáče. Typicky je to pračka + vaření + vysavač. Nebo konvice + myčka + mikrovlnka. To jsou kombinace, které mi běží často a dohromady mají skoro 7kW.

Když nad tím tak přemýšlím, tak z mojí zkušenosti s 1-fázovým systémem vyplývá cca toto:
  • 3kW měnič je v ostrovu hodně o disciplíně.
  • 5kW měnič již člověka defacto neomezuje a i babu na něj lze adaptovat.
  • 8kW měnič, případně tandem 2x4kW, nevyžaduje od obsluhy vůbec nic. Babě vůbec není potřeba cokoliv vysvětlovat, ať si u vaření oběda třeba klidně fénuje vlasy a pere prádlo.
  • Cokoliv nad 8kW je v ostrovu rozežranost.
Dle mého názoru je takové hodnocení velmi optimistické.
Prošel jsem také zde uvedenými úrovněmi, možná jen trochu modifikovanými. Z mého pohledu bych je definoval takto:
  • 3kW měnič je jen na vyzkoušení, že kromě osvětlení lze připojit i jeden žravější spotřebič.
  • 6kW měnič již umožňuje kromě base load i souběžně dva žravější spotřebiče a babu pouze pod dozorem.
  • 8kW měnič umožňuje pro chlapa - tvůrce systému základní úroveň komfortu a babu na dálkové ovládání.
  • (8 + X) kW měnič již umožňuje připojit i topení o příkonu X kW bez ztráty komfortu.
To vše jen za podmínky, že měnič je schopen krátkodobě snést 50% přetížení a hlasitě při tom informuje obsluhu.
Momentálně jsem na úrovni 8kW a nedovolím si připojit 4kW topení, pokud nemám systém pod osobním dohledem.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Matess »

souhlasim panove s vama... pokud clovek nepotrebuje nabijet auto, tak 2x4-5kW v menicich vidim jako ideal. 3x na tri faze je potom varianta pokud potrebuji nebo nejak hodne vyuzivam 3f spotrebice, ale komfort mi to da stejny jako 2 stridace, jen to stoji vic a ma to vyssi spotrebu.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

OT: Youdova ostrovní laboratoř - PA systém

Příspěvek od youda »

Pozor, off topic téma.

Vážení kolegové,

na začátek bych rád uvedl, že opravdu nejsem audio-fil, vlastně jsem spíše audio-kacíř. Přesto hudbu poslouchám rád a jedním z důvodů pořízení FVE bylo právě i to, abych mohl svůj PA systém provozovat i při výpadku obecního proudu a sousedům tak bez ustání brnkat na nervy.

Asi před rokem jsem si do kanclu koupil bezdrátová hluchátka Sony WH1000XM2, které mají 4 vlastnosti:
  • aktivně potlačují okolní zvuky
  • není v nich slyšet, že mi zvoní telefon na stole
  • jsou dost vidět, takže většina otravných kolegů se mi vyhne obloukem
  • hrajou
Hluchátka
hluchátka.PNG
No a zrovna minulý týden, když jsem hluchátka vytáhnul ze šuplíku, že si je namountuji na hlavu, tak se u mne zastavil zahraniční kolega a hned se začal vyptávat, jestli mám ve hluchátkách Tydal. Tydal jsem tam neměl, ani jsem nevěděl co to je, takže jsem byl poučen, že se jedná o placenou streamovací službu, která umí doručit zvuk ve FLAC kvalitě a že prý je to dobré jak do hluchátek, tak i do mojí dieslové koncertní síně.

Jelikož MP3 poslouchám zásadně převzorkované na 8bitů a 8kHz, tak jsem nad tím mávnul rukou a poslal kolegu chytrolína pryč. Za pár dní se mi to ale rozleželo v hlavně a tak jsem si službu zkusmo objednal, že si budu muziku pouštět v těch několika minutách denně, kdy se snažím předstírat práci z domu.

Tydal
tidal-1200x657.png
K notebooku používám bedničky Sony HT-RT3 ze kterých jsem vyndal větrák. Nechápu, jaký konstruktér dává větrák do bedniček! Aktivní chlazení přece zajistí pohyb membrány reproduktoru. Bedničkám jsem předřadil externí zvukovku Sound Blaster X-FI, jelikož na laptopu jsem nenašel konektor, který by do bedniček pasoval napřímo. Z laptopu tedy vedu USB do zvukovky a ze zvukovky optický kabel do bedniček.

Zvukovka
SBlaster.png
Bedničky
bar.jpg
A musím uznat, že ta služba hraje fakt pěkně. Jenomže originální aplikace, která se službou přišla, měla trochu problém koexistovat s VPN klientem a firewallem Palo Alto. Respektive, přebírala si nastavení proxy z IE, což její komunikaci místo do internetu poslalo do VPN, kde to samozřejmě vzalo poměrně rychlý konec. Nechápu, jak nějaký programátor může zapomenou na možnost, nastavit si proxy per-aplikace!

Tak jsem chvilku hledal, a našel jsem alternativní aplikaci Audirvana. A ta má tři vlastnosti:
  • nenechá se zblbnout nastavením IE a VPN
  • hraje o DOST lépe, než originální klient Tidalu
  • bohužel, optický výstup krmí na 100% hlasitosti, takže ztlumit se to dá už jen přímo na bedničkách (asi to má nějaký důvod, jelikož u vestavěné analogové zvukovky mi aplikace ovládání hlasitosti nabízí)
Vůbec jsem tomu nemohl uvěřit, ale i vidlák jako já, hned poznal rozdíl mezi původním klientem služby a Audirvanou. Najednou jsem slyšel i nástroje, o kterých jsem předtím vůbec netušil, že jsou součástí orchestru. Samozřejmě, je potřeba zvolit dostatečně kvalitní nahrávku jako zdroj, jinak dojde na pravidlo garbage-in -> garbage-out.

Audirvana
audirvana.jpg
Jasně, není to, jako když si jdete poslechnout k panu Saparovi do AQ.CZ jeho repráky za půl mičudy, ale na doma je to dobrý.

Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

A co teprve kdyby sis pořídil opravdický repráky, a ne tu imitaci od Sony...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Brbla »

kodl69 píše:A co teprve kdyby sis pořídil opravdický repráky, a ne tu imitaci od Sony...
Lobuju za studiovky Tannoy
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od redcrown »

Díky za důležité informace. Ovšem 12 éček měsíčně za lossless není zrovna lidové. Opravdový hi-fi fil to třeba rád podstoupí.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Dagus
Příspěvky: 1945
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Dagus »

Už jsem ti chtěl závidět ten minimalistický obývák, ale pak zjistil, že je to reklamní foto. Jinak ventilaci zajistí přeci membrána max do bassreflexu, opravdu pokud je to konstrukčně dobře, nemůže profukovat grilem ventilátoru a chladič v bassreflexu, kdyby to někoho napadlo taky nemá co dělat. Jinak tanoy sony atd., Je všechno většinou stejný. Je to jak s koupí hotové FVE. Co si nepostavíš sám od návrhu, tak je ošizené. Koho to zajímá, může se mrknout na audioweb.cz jsou tam také celkem velikáni jako tady v FVE. Sám jsem si tímto postižením prošel a spousty peněz z brigád utratil, zesilovač předzesilovač od NADu, repro vlastní výroby s upraveným monacorem karbonovým a hedvábná kalota ve vejšce, sub s 12" tesla a druhá jako pasivní membrána s laditelným závažím vlastní konstrukce a nakonec beru obsah ze spotify, protože je to přes audiocast pro me jediné přijatelné. Jak uživatelsky, tak finančně.
Jinak tydal zkoušel můj kolega co nemá takový odpor k placeným službám a nakonec zůstal u spotify kvůli obsahu.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2538
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od NOPARasito »

Youdo, super výběr sluchátek. Dosti předčí jakékoli názory na to, ze máš použít pořádné reproduktory. Jenže, já jako "amatér" posluchač sice mám alternativu, každopádně cenou a to jest z Ali sluchadla AUSDOM nebo BLUEAUDIO. Pak již možná bude problém říci si, že když poslech tak néé přes sluchadla v cenové relaci cca 50$!!!! Oni totiž udělají "dosti" podobnou, ba, srovnatelnou službu jako SONY za 300$.
Ještě jednou palec nahoru za super volbu "Hluchadel" a tvoji jedinečnou "presentacu".
Jde poznat, že jsi takovej "PowerPoint" manažer :yes:
U tebe to je kompliment :lol:
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Dagus píše:Už jsem ti chtěl závidět ten minimalistický obývák, ale pak zjistil, že je to reklamní foto...
Ano, ten obrázek jsem vybral právě proto, že minimalismus mám rád.

V reálu už nemám v obýváku ani tu sedačku. Za to ale nemůže můj vytříbený vkus, nýbrž Vedoucí stravovacího oddělení, která si sedačku z mojí laboratoře odvezla do svého nového působiště.

Nejdřív jsem se cítil trochu ochuzen, ale pak jsem v tom našel pozitivum: uchazečky o místo Vedoucí stravování si teď nemají kam sednout, takže pracovní pohovor může probíhat rovnou v posteli.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od petrd »

To je velice elegantní řešení.. Nyní se dá ještě kombinovat s mírným přetopenim objektu drobně nařezaným kurovcovým dřívím..
Bohužel pro dnešní uchazečky bývá typická neschopnost vyprat přes poledne a napéct si na Vánoce do konce řijna a také často používání různých neschválených přímotopů - především pokud již podobné misto zastávaly nebo dosud zastávají jinde.
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Matess »

já mám doma bazarové infiniti kappa a krmím to av receiverem marantz přes optiku a jsem si touto kombinaci velice spokojený. Celkově mě to nestálo ani 20. Hudební knihovnu mám svoji vytvořenou z CD a DVD, ale tohle zkusím.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

petrd píše:To je velice elegantní řešení.. Nyní se dá ještě kombinovat s mírným přetopenim objektu drobně nařezaným kurovcovým dřívím..
Bohužel pro dnešní uchazečky bývá typická neschopnost vyprat přes poledne a napéct si na Vánoce do konce řijna a také často používání různých neschválených přímotopů - především pokud již podobné misto zastávaly nebo dosud zastávají jinde.
Dvě možnosti
1 ulovit buď mladé maso které ještě není pokaženo jiným mužem i když rodiče dnes taky svedou hodně
2 po vstupním pohovoru v ložnici vydat vždy nesouhlasné stanovisko a radši si zaplatit nějakou uklízečko/kuchařku "většinou to pořád vyjde levněji jako manželka"
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Brbla »

Matess píše:já mám doma bazarové infiniti kappa a krmím to av receiverem marantz přes optiku a jsem si touto kombinaci velice spokojený. Celkově mě to nestálo ani 20. Hudební knihovnu mám svoji vytvořenou z CD a DVD, ale tohle zkusím.
Njn, kdysi jsem byl ochoten obracet singly a eLPíčko pro mne byl vrchol luxusu. Když přišla CD a nemuselo se obracet, to bylo bájo. No a pak přišla éra changerů a člověk nemusel na nosič chmátnout kolik hodin. A při výměně media to krásně chroupalo.
Jenže teď už je doba flacová, hudba je naházená na NAS a stačí jen kliknout myší. S dobou streamovou jsem se ještě neztotožnil.
A ano, vinily a cédéčka se v knihovně báječně vyjímaj. Bohužel v mém případě je sice neodnesl čas, ale "kuchařka".
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Nautilus »

diablo007 píše:...ulovit mladé maso které ještě není pokaženo jiným mužem i když rodiče dnes taky svedou hodně....
Např. Grétu :?: :!:
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od petrd »

Davam si to tedy dohromady.. "Dobry vecer slecno, nechtela byste videt moji sbirku starych autobaterií".
Ale ano kdysi se k nam do elektroprojekce hlasila pohledna mlada zena se zajmem o silnoproud ale neproslo to pres personalni, mela napsane v obcance jmeno Pavel. No nebudu tu delat mistrovi b*rdel..
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení doposud přeživší,

posílám telegrafickou zprávu z Youdovy ostrovní laboratoře.

V týdnu se u solární nabíječky zastavil Hyundai Ioniq. Natankoval si 8.39kWh rychlostí 32A x 230V a pak zase jel. Pokud je průměrná spotřeba dnešních elektromobilů kolem 160Wh na kilometr, tak by to odpovídalo dojezdu cca 50km. Jasně, není to nic moc, ale lepší než drátem do oka. Na dojetí k nejbližší DC rychlo-nabíječce to stačí bohatě. Nebyl jsem zrovna doma, ale večer mi dorazil email od onoho elektromotoristy, tak jsem měl radost :)

Automatické připnutí dalších měničů v kaskádě zafungovalo, stejně tak zafungovalo automatické zvýšení výkonu wallboxu (10A -> 32A) po detekci spuštění přídavných měničů .
ioniq.png
Popis AC nabíječky: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=98082#p98082
Popis automatického startu měničů: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=115093#p115093
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
jahodovák
Příspěvky: 1923
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od jahodovák »

Škoda,že nemohu na výlet,stavil bych se též něco nasosat a myslím,že tam mám takový malý restík...až to půjde stavím se a napravím to,hodně zdraví přeji..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od beethowen »

Ahoj,
Jak často to někdo použije? Je to od tebe hezký počin.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

@Jahodovák,
to nic, však příležitostí ještě bude :)

@Beethowen,
vychází to asi jednou za měsíc. Od doby co jsem wallbox zprovoznil, dal na evmapu a plugshare, tak se tu stavilo tuším 5 aut. Akorát jako na potvoru téměř vždy nejsem doma, takže se to dozvím jen díky automatizaci nebo pozorné sousedce.

V reálu je to o tom, že ti elektromotoristé jsou jen zvědaví a chtějí si zkusit nabíjení ze solární elektrárny. Není to, že by někdo opravdu potřeboval nutně dobít. Ono taky při rychlosti 32A x 230V to opravdu dobije pouze 40-50 kilometrů za hodinu.

Osobně hlavně doufám, že to pár lidí inspiruje, aby si také pořídili FVE s vlastním wallboxem, zvýšili tak svou nezávislost na systému a snížili ekologickou stopu. A to je přece fajn :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Achjo, baterky zatím pořád nejsou skladem. Tak jsem si v mezičase aspoň pořídil třetí rack. Snad z toho nakonec nebudu muset udělat vinotéku.
3rack.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek