Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Našiel som len Edisonove bus bary ale naďabil som na túto tabuľku,
ktorá je zaujímavá pri akomkoľvek pripojení bateriek:
http://www.enerdrive.com.au/wp-content/ ... -Chart.pdf
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

dumi píše:Nevim jak.u baterii ale.u bojleru a topeni to byl pan Tichlmann nebo jak se to pise...
Jo řekl bych že už "přihořívá", ale furt to není ono.
Každopádně za pana Tichelmanna děkuji - vůbec jsem o něm nevěděl a přitom je to vlastně úplně ten samý princip.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od FRSO »

youda píše:Vážení kolegové akademici,

prosím vás, jak se jmenuje takový ten systém paralelního spojování článků, kdy plus přivedu na jednu stranu bateriového packu a mínus přivedu na druhou stranu, do diagonálně protilehlého rohu? Tedy aby bylo pokud možno zajištěno rovnoměrné nabíjení / vybíjení všech článků a neovlivňoval jen odpor propojovacích vodičů a přechodový odpor terminálů.

Někdy před lety jsem pod tím nákresem zapojení viděl pojmenování po nějakém mysliteli, ale vůbec si nemůžu vzpomenout po kterém. Určitě to nebyl Volta, Galvani ani Faraday...

Díky za nakopnutí!
Youda
Zdravím, taky jsi nevzpomenu, ale mohu říci, že jsem tohle zapojení používal jen nějaký čas, ale pak jsem si udělal měření úbytku a lépe a rovnoměrně vychází dva kratší propoje od každého pólu aku do stejného bodu + a -, teď zkouším zapojení paralelně 2 aku s krátkými propoji, na jeden aku jsou přivedeny současně měnič vespod a na něm přívod k MPPT, pokud pak klesá odběr, tak se to přelije a aku se srovnají poměrně rychle, používám to na PB AGM Hopecke 200-250Ah (bloky 6V) kde jsou ještě pumpy od Mandy 6V a funguje to super. Bloky jsou srovnány na +- 3mV .
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od KubisKV »

Pane profesore,

mohl by to být pan docent Tichelmann?

Myslím si, že by bylo vhodnější použít Tichelmannovo zapojení (+ na jedné straně a - na protější straně).

Tichelmanna jsem našel zde na fóru, omlouvám se za milnou informaci.
Naposledy upravil(a) KubisKV dne ned pro 15, 2019 2:12 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Kdepak pánové, Meyer ani Tichelmann to nejsou.
Tichelmann je blízko, jak už jsem psal Dumimu, ale tenhle elektro-kolega, měl takové spíše Italské jméno. Něco jako Ziglioni, Makaroni nebo tak. Ovšem ani Marconi ani Popov to ale nebyl.

Obávám se, že moje paměť funguje stejně, když stará paní říká četníkovi:
Jo jo, příjmení toho pána začínalo určitě na "R".
No pak se zjistí, že pán se jmenoval "Lopuch".
Takže asi tak :?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

FRSO píše: Zdravím, taky jsi nevzpomenu, ale mohu říci, že jsem tohle zapojení používal jen nějaký čas, ale pak jsem si udělal měření úbytku a lépe a rovnoměrně vychází dva kratší propoje od každého pólu aku do stejného bodu + a -, teď zkouším zapojení paralelně 2 aku s krátkými propoji, na jeden aku jsou přivedeny současně měnič vespod a na něm přívod k MPPT, pokud pak klesá odběr, tak se to přelije a aku se srovnají poměrně rychle, používám to na PB AGM Hopecke 200-250Ah (bloky 6V) kde jsou ještě pumpy od Mandy 6V a funguje to super. Bloky jsou srovnány na +- 3mV .
Ano, těch možných zapojení je více, a ani to mnou zmiňované diagonální, není nejlepší. To, které popisuješ, by mělo být ještě vyrovnanější. Samozřejmě použít se dá jen při menším počtu paralelně spojených baterií, pak už je těch drátů moc :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od FRSO »

youda píše:
FRSO píše: Zdravím, taky jsi nevzpomenu, ale mohu říci, že jsem tohle zapojení používal jen nějaký čas, ale pak jsem si udělal měření úbytku a lépe a rovnoměrně vychází dva kratší propoje od každého pólu aku do stejného bodu + a -, teď zkouším zapojení paralelně 2 aku s krátkými propoji, na jeden aku jsou přivedeny současně měnič vespod a na něm přívod k MPPT, pokud pak klesá odběr, tak se to přelije a aku se srovnají poměrně rychle, používám to na PB AGM Hopecke 200-250Ah (bloky 6V) kde jsou ještě pumpy od Mandy 6V a funguje to super. Bloky jsou srovnány na +- 3mV .
Ano, těch možných zapojení je více, a ani to mnou zmiňované diagonální, není nejlepší. To, které popisuješ, by mělo být ještě vyrovnanější. Samozřejmě použít se dá jen při menším počtu paralelně spojených baterií, pak už je těch drátů moc :)
Pokud budou za sebou a použije se pak sběrnice k odběru a odvod se udělá uprostřed, tak je to pořád asi nejlepší řešení, navíc se pak dají pěkně oddělit pojistkou od každého aku.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Takže by to malo byť pri par. zap. takto ?
busbar.jpg
Príp. máte niekto niečo takéto ?
reg_bus.png
reg_bus.png (62.51 KiB) Zobrazeno 1424 x
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:Kdepak pánové, Meyer ani Tichelmann to nejsou.
Tichelmann je blízko, jak už jsem psal Dumimu, ale tenhle elektro-kolega, měl takové spíše Italské jméno. Něco jako Ziglioni, Makaroni nebo tak. Ovšem ani Marconi ani Popov to ale nebyl.

Obávám se, že moje paměť funguje stejně, když stará paní říká četníkovi:
Jo jo, příjmení toho pána začínalo určitě na "R".
No pak se zjistí, že pán se jmenoval "Lopuch".
Takže asi tak :?
Jestli to bylo italské jméno tak jeden odbornik skoro na vše se jmenoval Fantozzi
Frana
Příspěvky: 73
Registrován: sob úno 16, 2019 11:24 am
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Frana »

Jeste bych se vratil k tomu maximalnimu adresovatelnemu poctu jednotlivych US2000 a US3000 v jednom paralelnim zapojeni. V podstate vsichni prodejci uvadi: US2000 - maximalne 8ks paralelne a US3000 maximalne 8ks paralelne. Nicmene primo na webu Pylontechu je jeden podstatny rozdil, ktery mne jednoznacne (tedy krome nominalni kapacity a vyssiho max nab/vyb proudu) vedl ke koupi US3000. Jde o to, ze Pylontech uvadi, ze US3000 se da paralelne spojit (a hlavne adresovat) maximalne 12ks - viz radek "Single string quantity - pcs". Pak uz je potreba LV hub.
Samozrejme pri vyssich proudech je treba radne nadimenzovat DC kabelaz - 12ks paralelne da celkem v pohode pres 1kA nominalne... :-)
Přílohy
Pylontech.PNG
nejaky ten Victron, k tomu 3x Fronius SYMO 3f 10kW+10kW+5kW v AC couplingu pres MODBUS/SUNspec, 10x Pylontech US5000 (48kWh), 20kWp+... :-)
https://www.4solar.cz
pepaf
Příspěvky: 1
Registrován: úte led 07, 2020 9:36 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pepaf »

youda píše:Vážení kolegové akademici,

prosím vás, jak se jmenuje takový ten systém paralelního spojování článků, kdy plus přivedu na jednu stranu bateriového packu a mínus přivedu na druhou stranu, do diagonálně protilehlého rohu? Tedy aby bylo pokud možno zajištěno rovnoměrné nabíjení / vybíjení všech článků a neovlivňoval jen odpor propojovacích vodičů a přechodový odpor terminálů.

Někdy před lety jsem pod tím nákresem zapojení viděl pojmenování po nějakém mysliteli, ale vůbec si nemůžu vzpomenout po kterém. Určitě to nebyl Volta, Galvani ani Faraday...

Díky za nakopnutí!
Youda
Ahoj,
neumím sem zatím vložit obrázek, tak aspoň odkaz k tématu (snad):
https://www.victronenergy.com/upload/do ... ted-EN.pdf
kapitola 3.3 Parallel battery bank wiring, obrázky zapojení str. 19
Ale jiné jméno jak Diagonally tam, ani nikde jinde, není ;-)
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Vážení přátelé elektromobility,

sem tam se někdo z řidičů el.vozidel zastaví u mého solárního wallboxu, odebere na zkoušku pár kWh a zase frčí dál. Minulý týden mi ale jeden z vás udělal velkou radost: nejen, že se zastavil, ale navíc mi ve schránce nechal rukou-psaný vzkaz, takže po návratu z fabriky jsem si ho mohl přečíst. Pokud to dotyčný kolega čte, tak mu tímto velmi děkuji :)

Jelikož v zimě toho panely moc nedávají, wallbox je teď nastaven na pouhých 16A, tedy cca 3500W nabíjecího výkonu. Jinými slovy, nabíjí to tak pomalu, že to dojezd nijak neprodlouží. O to víc potěší, že si někdo dá ten čas a na půl hoďky tu zastaví, aby si nabíjení vyzkoušel.

(PS: Pokud musíte během nabíjení na malou, tak prosím čůrejte na tu prostřední tůji, ta krajní chudera už to moc nedává. Navíc, kvůli vánočním světýlkům co na ní jsou, hrozí úraz elektrickým proudem...)

Na jaře to bude lepší, wallbox bude dávat 32A (cca 7200W) a pokud nebude zrovna svítit, zadotuje potřebný rozdíl výkonu z baterek.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
josse
Příspěvky: 1146
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od josse »

Kolik už bylo věnováno e-mobilním z panelů a kolik ze sítě?
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Elektroměr před wallboxem hlásí, že 21kWh. Takže z panelů bylo věnováno asi tak 100 Kč.
A to jsem ještě do té paralelně připojené zásuvky letos dal vánoční světýlka (8W) a na podzim párkrát sekačku (1600W). Takže jestli auta vzaly dohromady 15kWh tak je to moc.

Wallbox jsem nechal nafurt na FVE, takže z DS tam nešlo nic. I kdyby nesvítilo a v baterce FVE bylo posledních 10kWh, tak při výkonu wallboxu omezeném přes zimu na 3500W, by tam elektromobil musel stát 3 hodiny, než by tu baterku FVE vycuc.

Příští zimu to chci už mít vylepšené:
- Wallbox bude na začátku dávat 3500W.
- Po připojení auta se automaticky nastartují další InfiniSolary.
- Až všechny měniče naběhnout, wallbox automaticky zvedne svůj výkon na 7200W.
- Co nebude z panelů, vezme se z baterky.
- Pokud se auto odpojí, Wallbox se opět nastaví na 3500W.

- Když SOC klesne pod 50%, tak se výkon wallboxu sníží na minimum.
- Když SOC klesne na 20%, tak se automaticky vypnou všechny měniče. Wallbox chcípne. Ostatní okruhy se automaticky přepnou na DS (ten automatickej přepínač už mám namontovanej, funguje výborně, snad vydrží.)

Moje úvaha totiž je, že když už si to někdo přijede vyzkoušet, tak ať mu tam jde trochu víc, než jen přebytky z panelů. Naopak, až tam bude stát moje auto, tak to bude nabíjeno právě primárně z přebytků.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

youda píše: ...
Příští zimu to chci už mít vylepšené:
...
Přátelé,

tak to dopadlo, jak muselo... Nevydržel jsem a do Fibaro obě funkce dopsal ještě během dneška:

1) Automatické připínání paralelních měničů a zvýšení výkonu wallboxu poté, co se k němu připojí elektromobil.

2) Automatické vypínání a zapínání měničů na základě SOC. (Přepnutí elektrických okruhů na DS je při přerušení dodávky z FVE zajištěno samočinným bazmekem z Číny.)

Abych se nemusel bezmezně spoléhat jen na automatiku, přidal jsem do GUI také možnost oba algoritmy deaktivovat a ovládat orloj manuálně. Je to tedy dost lechtivý pocit, když člověk vrazí do zásuvky spotřebič a ze strojovny je slyšet, jak samy startují další dva měniče. Pro uživatele Studeru denní chleba, ale v případě InfiniSolaru je to fakt zvláštní.

Přes mobilní GUI to vypadá takto:
mobilegui.PNG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Jeminkote!

Dnes ráno jsem se jal z poštovní schránky vyhodit všechny reklamní letáky a při té příležitosti jsem úplně dole našel 50Kč :shock: To mi tu jistě nechal ten poslední elektromobilista a já si toho vůbec nevšminul a tím pádem jsem mu ani nepoděkoval. Achjo :(

Takže děkuji moc, ale to opravdu nebylo nutné - u mne je nabíjení fakt zadarmo!
Youda
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od chatař »

Koukám, že u tebe, youdo je všechno zadarmo. To se jen tak nevidí. Ale křivíš trh. :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od diablo007 »

chatař píše:Koukám, že u tebe, youdo je všechno zadarmo. To se jen tak nevidí. Ale křivíš trh. :lol:
To chceš jako říct že defakto dává někomu dotace? Ale za to by měl být okamžitý ban :lol: :lol:
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od chatař »

diablo007 píše:
chatař píše:Koukám, že u tebe, youdo je všechno zadarmo. To se jen tak nevidí. Ale křivíš trh. :lol:
To chceš jako říct že defakto dává někomu dotace? Ale za to by měl být okamžitý ban :lol: :lol:
Dávat někomu něco zadarmo je ještě horší, než dát mu dotace. To je komunizmus v praxi - každému podle jeho potřeb. Chlap potřebuje nabít baterie u auta, přijede, nabije, odjede. Neslýchaná věc, nikdy bych nevěřil, že je něco takového možné. :lol:
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek