Proudový chránič

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Proudový chránič

Příspěvek od luky »

Dva moje poznatky z doby, kdy jsem si dělal elektroinstalaci:
1) všechny zděné domy, které znám jsou svým způsobem dřevostavba (podkroví). A tedy by měly mít na vstupu chránič 300mA
2) sám mám v domě 4 chrániče (zásuvky, světla, kotelna, garáž). Za ty 3 roky mi ani jednou nevypadnul. Kdyby ano, jedná se o poruchový stav a je třeba ho řešit (dočasně lze po kontrole zapojit okruh mimo chránič). A to mám i bojler s mokrým tělesem. Mimo chránič je jen kotel na dřevo a elektrokotel. Všechny potenciálně "rizikové" (ve smyslu vysokého unikajícícho proudu) spotřebiče mají vlastní okruh (lednice, myčka, pračka, bojler, topný žebřík).

Ale třeba u stejdy na chalupě jsem přepojil pračku mimo chránič. Svod jsem nenaměřil, ale jsou tam asi zbytečně velké odrušovací kondenzátory.

Pravda je, že jsem chrániče dlouho netestoval, měl bych to napravit...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od sitra »

luky píše:Dva moje poznatky z doby, kdy jsem si dělal elektroinstalaci:
1) všechny zděné domy, které znám jsou svým způsobem dřevostavba (podkroví). A tedy by měly mít na vstupu chránič 300mA
2) sám mám v domě 4 chrániče (zásuvky, světla, kotelna, garáž). Za ty 3 roky mi ani jednou nevypadnul. Kdyby ano, jedná se o poruchový stav a je třeba ho řešit (dočasně lze po kontrole zapojit okruh mimo chránič). A to mám i bojler s mokrým tělesem. Mimo chránič je jen kotel na dřevo a elektrokotel. Všechny potenciálně "rizikové" (ve smyslu vysokého unikajícícho proudu) spotřebiče mají vlastní okruh (lednice, myčka, pračka, bojler, topný žebřík).

Ale třeba u stejdy na chalupě jsem přepojil pračku mimo chránič. Svod jsem nenaměřil, ale jsou tam asi zbytečně velké odrušovací kondenzátory.

Pravda je, že jsem chrániče dlouho netestoval, měl bych to napravit...
Já tomu prostě stejně nerozumím, proč takové zařízení jako pračka dát mimo chránič. Sice na ní svod není, ale zítra může být.....
Jinak pro upřesněnou s tím chráničem v dřevostavbě. Ano, ale do 300mA. Takže, i 100mA tam může být a nejlépe "S"...
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Proudový chránič

Příspěvek od luky »

Protože ta pračka má nějaké zbytečně velké odrušovací kondenzátory a výsledek je, že chránič spolehlivě spadne při zapnutí pračky. Takže otázka byla vyhodit pračku nebo ji dát mimo chránič. A jedná se o chalupu, kde je ta pračka na dožití. A před přepojením v rozvaděči jsem ji měřil, a skrz PE fakt nic podstatného neteklo.
Ale jinak jsem osobně klidnější, když spotřebiče ve třídě "I" jsou za chráničem. Proto to tak doma mám.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od sitra »

luky píše:Protože ta pračka má nějaké zbytečně velké odrušovací kondenzátory a výsledek je, že chránič spolehlivě spadne při zapnutí pračky. Takže otázka byla vyhodit pračku nebo ji dát mimo chránič. A jedná se o chalupu, kde je ta pračka na dožití. A před přepojením v rozvaděči jsem ji měřil, a skrz PE fakt nic podstatného neteklo.
Ale jinak jsem osobně klidnější, když spotřebiče ve třídě "I" jsou za chráničem. Proto to tak doma mám.
Popravdě, dnes vidím raději v instalacích "A" než "AC" v podstatě za stejné peníze....
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od FCC »

Zdravím,

Mám tu další dotaz ohledně chrániče. Potřebuji poslat fázi z měniče na jističe, které jsou připojeny na zbylé dvě fáze. Před sadou jističů je vložený 3F chránič. Jističe jsou propojeny sběrnicí ( celkem je mám v rozvaděči těchto pět těchto sad ).

A teď k dotazu. Je možné odpojit z chrániče fáze dvě fáze napájené ze sítě a proklemovat fázi z měniče se zbývajícími vstupy na chrániči?

Předem díky za odpovědi .

Pavel
Přílohy
IMG_20180304_175233.jpg
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudový chránič

Příspěvek od kodl69 »

nepochopil jsem, co je předmětem dotazu. Pro obvody napájené ze sítěměj jeden chránič, a pro ty z měniče druhej. Ono nejde jenom o fáze, ale i o "nuly", pokud tohle nechápeš, tak do toho raděj nezasahuj.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od brumlaj »

Možné to je. Jediná podmínka je aby chráničem tekl v součtu nulový proud. Původ proudu chránič nezajímá.... (prostě se proud chráničem musí i vrátit do zdroje ať již je zdroj jakýkoli, případně je jich několik). Jestli ale můžeš měnič(e) zapojit tak aby to fungovalo nevím. To co popisuje kodl69 je systémovější.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Proudový chránič

Příspěvek od youda »

FCC: Nedělej to.

- Tenhle síťovej chránič nech jak je.
- Hned za měnič si dej 1f chránič.
- Okruhy, který budeš chtít přehodit na měnič, odpoj až za síťovým chráničem, spoj je dohromady a připoj je na výstup 1f chrániče za měničem.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od FCC »

youda píše:FCC: Nedělej to.

- Tenhle síťovej chránič nech jak je.
- Hned za měnič si dej 1f chránič.
- Okruhy, který budeš chtít přehodit na měnič, odpoj až za síťovým chráničem, spoj je dohromady a připoj je na výstup 1f chrániče za měničem.
Tato varianta mě napadla jako čistá a je mě jasná, ale znamená to docela dost práce s "předrátováním" rozvaděče. Myšlenka byla usnadnit si práci...
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Proudový chránič

Příspěvek od youda »

Nedělej to.

Snahu usnadnit si práci chápu, ale když se něco pokazí (a ono se pokazí), o to déle to pak budeš řešit. Ten, kdo bude do toho rozvaděče něco přidělávat pár let po tobě, ti taky moc nepoděkuje, když mu tam zadrátuješ tenhle špek.
Chtěl bys vozit svoje děti v autě, které by mělo brzdy opravené podobným způsobem? Já ne.

Prostě to udělej hezky ;)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Proudový chránič

Příspěvek od luky »

FCC: Podle fotky to vypadá jako že ten rozvaděč dělal někdo šikovnej. Ale vidím tam jednu dost nebezpečnou věc - tímhle způsobem zakrácená lišta je nebezpečná, protože může snadno dojít k oblouku. Je potřeba z toho plastového pouzdra vyndat ty měděné šíny, zkrátit je nůžkama na plech hned za odbočkou k jističi a pak zase vrátit zpět. A na konec patří taková plastová krytka.
Bohužel jsem tohle řešení viděl už ve více rozvaděčích s platnou revizí :-(
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Proudový chránič

Příspěvek od gupa »

youda píše:FCC: Nedělej to.

- Tenhle síťovej chránič nech jak je.
- Hned za měnič si dej 1f chránič.
- Okruhy, který budeš chtít přehodit na měnič, odpoj až za síťovým chráničem, spoj je dohromady a připoj je na výstup 1f chrániče za měničem.
No asi bych elektrikářovi navrhl ještě zvlášť N můstek pro ten 1F chránič a přepínač sítí když bych chtěl přepnout vše do původního stavu na 100% jen pro DS.


Dalším špekem je přívod k měniči pokud ho má.

K těm propojkám, řešil jsem dokonce zkrat mezi fázemi, mezi těmi šínami na úrovni výstupů z jističe. Nepochopitelné, ale hlavní pojistky to zajistily, elektrikář nato koukal, že to ještě nežral, tak jsem zmrdal prodejce co mi to zase prodal... .
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od FCC »

luky píše:FCC: Podle fotky to vypadá jako že ten rozvaděč dělal někdo šikovnej. Ale vidím tam jednu dost nebezpečnou věc - tímhle způsobem zakrácená lišta je nebezpečná, protože může snadno dojít k oblouku. Je potřeba z toho plastového pouzdra vyndat ty měděné šíny, zkrátit je nůžkama na plech hned za odbočkou k jističi a pak zase vrátit zpět. A na konec patří taková plastová krytka.
Bohužel jsem tohle řešení viděl už ve více rozvaděčích s platnou revizí :-(
Rozvaděč má rezvizi. Izolační pásku jsem tam dal já, po té co jsme dostal ránu od kraje lišty když jsme přidělával krajní jistič - není zařazený k chrániči.Slouží k napájení RACKu (je to uřízlé flexou a kousek mědi trčí ven). Tak to vetšinou dopadá, když Vám dodávají služby osoby blízké.
Osobně jsem elektrikář s propadlou padesátkou ( posledních 15 let dělám jinou práci). FVe a domácí automatizací si kompenzuji nedostatek slaboproudu v práci.
P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudový chránič

Příspěvek od kodl69 »

rozvaděč nemá mít co revizi, ale výrobní štítek a prohlášení o shodě, který vydává výrobce rozvaděče. (ČSN EN 61439-1,-3) A nebo je to "úplný kryt jističů" ale to na té skříni musí být uvedeno, a v revizi musí být uvedeno, že součástí revize je vnitřní zapojení úplného krytu jističů. Krom toho v dokumentaci skříně musí být uvedeno, že odpovídá normě ČSN EN 60670-24 což jistě RT při revizi ověřil. Pokud není nic z toho pravda, je revizní zpráva jenom cár papíru.
O neukončených koncích lišty nediskutuju, to je fušeřina nejhoršího řádu, pro zájemce můžu uvést i několik norem, který to porušuje, ale pokud je vydaný prohlášení o shodě, tak to RT při výchozí revizi nemusí řešit, odpovídá za to výrobce rozvaděče. Samozřejmě existují origo koncovky a i když tam nebudou, není problém měděný sběrny zastřihnout tak, aby byly s jistotou překrytý plastem lišty, ale to je tak trochu nouzovka. Správně je aplikace obojího, jak píše Luky. Už jsem viděl i lištu uřezanou flexou, kde byla měď "rozmazaná" více méně do zkratu, a dotyčnej elektrikář to nějak neměl potřebu řešit, no a taky lištu, která prakticky vybuchla, díky kondenzaci vody v plastu. A ono než vypadne 80A pojistka, něco energie projde...
No a ten přidanej jistič bych čekal na levo od fi, kde jsou pravděpodobně další obvody bez fi, už třeba kvůli přehlednosti. Kdokoliv neznalý když vypne fi, bude si myslet, že vypnul i obvod toho jisitče napravo.
Poslední poznámka: ten rozvaděč bude asi nacpanej k prasknutí, takže pokud s tím chceš něco dělat, tak vysekat, a dát aspoň dvakrát takovej... Už proto, že by měla cca třetina rozvaděče zůstat volná kvůli odvodu tepla a místu na vodiče, ale to je součástí ověření návrhu, které předchází typové zkoušce a potom vydání prohlášení o shodě - a jsme zase na začátku.
Naposledy upravil(a) kodl69 dne pon bře 05, 2018 9:32 am, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od FCC »

Konzultoval jsem to s revizákem . Jeho stanovisko je : Pokud odpojím 2 fáze z DS propojím spodní svorky chrániče ( odchozí ) 1f hřebenem bere to jako čisté řešení. Chránič se pak bude chovat jako 1f chránič.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proudový chránič

Příspěvek od kodl69 »

To je samozřejmě v pořádku, ale podle popisu jsem to pochopil tak, že chceš nechat procházet přes fi 2 fáze z DS a jednu z měniče, to je fakt hovadina.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od FCC »

kodl69 píše:To je samozřejmě v pořádku, ale podle popisu jsem to pochopil tak, že chceš nechat procházet přes fi 2 fáze z DS a jednu z měniče, to je fakt hovadina.
Souhlasím. Původní myšlenka byla hovadina. V tom je krása fóra - hromadný brainstorming .

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Proudový chránič

Příspěvek od luky »

kodl69 píše:rozvaděč nemá mít co revizi, ale výrobní štítek a prohlášení o shodě
(....)
Nechtěl jsem rozpoutat flame ohledně revizí. Sám mám platnou vyhl.50, par. všechny kromě 9, ale dělám slaboproud. Ovšem mám takovou úchylku (spíš profesní deformace) si číst návody ke všemu, co dělám a uznejte, že izolační vzdálenost takového řešení není dostatečná (z hlediska fyziky, nikoli předpisů a norem). (K té liště opravdu existuje návod, kde se píše, jak to zakrátit.)
PS: můj 96 modulový rozvaděč (v doměčku 3+1) typový štítek nemá :-P
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od sitra »

luky píše:FCC: Podle fotky to vypadá jako že ten rozvaděč dělal někdo šikovnej. Ale vidím tam jednu dost nebezpečnou věc - tímhle způsobem zakrácená lišta je nebezpečná, protože může snadno dojít k oblouku. Je potřeba z toho plastového pouzdra vyndat ty měděné šíny, zkrátit je nůžkama na plech hned za odbočkou k jističi a pak zase vrátit zpět. A na konec patří taková plastová krytka.
Bohužel jsem tohle řešení viděl už ve více rozvaděčích s platnou revizí :-(
Na rozvadeč se nedělá revize, ale ověření ČSN EN 61439-3 a dnes stačí splnit pár podmínek a získat tzv. "úplné kryty" dle ČSN EN 60670-24.
Jinak koncovka lišty je to jediné správné řešení:
https://www.elima.cz/obchod/k4pv16-konc ... 30761.html

sorry za spam, ted vidím, že kolega kodl se již vyjárřil :-D
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Proudový chránič

Příspěvek od sitra »

FCC píše:Konzultoval jsem to s revizákem . Jeho stanovisko je : Pokud odpojím 2 fáze z DS propojím spodní svorky chrániče ( odchozí ) 1f hřebenem bere to jako čisté řešení. Chránič se pak bude chovat jako 1f chránič.

P.
a z jakého důvodu "klemovat" spodní kontakty?
Kontakty se propojují jen z důvodu TEST tlačítka-každý výrobce má "testovací" obvod zapojen jinak.... a když je zapojen 4P jako 2P tak se nemusí el.trefit a pak to tlačítko je nefunkční....
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek