BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Kombinované úložiště Pb + Life, Pb + Lion, Pb + NiCd, jejich správné propojení, údržba, zkušenosti a praxe. Přechod na úložiště různých typů, PB > Life, PB > Li-ion ...
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od Miyuki »

Zdravím, dotaz
Chci mít olovo čistě jako zálohu, takže většinu času bude jen tak ležet
Křivka LiFePo a olovo se pěkně kryje, že když se vybije LiFePo, tak se odpojí a může se přejít na zálohu
Tak se chci zeptat, jaké máte zkušenosti s BMS, co jde nastavit aby spolehlivě odpojila ty LiFePo články tak na těch 10% SOC
Stačí mi něco jako tohle? JBD Smart BMS 150A, 6-21S, Lifepo4
Jestli to tam jde nastavit, kdy se to má vypnout.
Zároveň zvažuju, jestli je dobrý nápad mít to olovo připojené na pevno, nebo jestli tam mít BMS/Diodu a oddělené nabíjení, aby je to udržovalo na Float napětí
Komunikaci do měniče nepotřebuji, jde mi čistě o to odpojení a balancování
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1282
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od TomHC »

Áno, JBD spoľahlivo odpojí články, aj JK. A asi aj Daly. Veď na to predsa (okrem iného) sú určené :)
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od marsal64 »

TomHC píše:Áno, JBD spoľahlivo odpojí články, aj JK. A asi aj Daly. Veď na to predsa (okrem iného) sú určené :)
Vyčerpávající odpověď, jen dodám, že JK (JBD nevím) se pak přepne do "standby" režimu, který dál snižuje spotřebu a musí se pak ručně nastartovat (oblíbená kratochvíle u JK BMS, když se uvádějí do provozu, startuje se to tlačítkem nebo dodáním externího napětí např. pomocí testeru diod).
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od glottis »

marsal64 píše:
TomHC píše:Áno, JBD spoľahlivo odpojí články, aj JK. A asi aj Daly. Veď na to predsa (okrem iného) sú určené :)
Vyčerpávající odpověď, jen dodám, že JK (JBD nevím) se pak přepne do "standby" režimu, který dál snižuje spotřebu a musí se pak ručně nastartovat (oblíbená kratochvíle u JK BMS, když se uvádějí do provozu, startuje se to tlačítkem nebo dodáním externího napětí např. pomocí testeru diod).
kdy zje to zapojene, staci kdyz doda napeti mppt ne?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od marsal64 »

glottis píše:kdy zje to zapojene, staci kdyz doda napeti mppt ne?
Pokud je JK BMS uspaná ("vypnutá"), je ji třeba nastartovat. Při prvním připojování JK BMS to lidi značně mate, pokud ale vybiješ baterky tak, že JK BMS jde do standby (což NEní stejné, jako když BMS odpojí discharge MOS - odpojení MOS neznamená automaticky standby, z této situace se to skutečně vrátí po zvýšení napětí; pro standby napětí je zvláštní parametr "Power Off Voltage"), tak je to spíš řekl bych žádoucí chování, protože jde o havárii.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od glottis »

tak to jo, to se mi nestalo tak jsme to jeste neresil. Tlacitka mam na ceste :)
Miyuki
Příspěvky: 147
Registrován: úte bře 21, 2023 1:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 2240
Kapacita baterie [kWh]: 19+Nádrž

Re: BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od Miyuki »

Já se jenom radši ptám, ať tu pak nemám něco, co to nebude umět nastavit na zvolenou úroveň nebo nebude fungovat správně
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od marsal64 »

glottis píše:tak to jo, to se mi nestalo tak jsme to jeste neresil. Tlacitka mam na ceste :)
Jo, já doufám, že to nikdy řešit nebudu... Tlačítka jsou dobrá nejen pro pohodlné startování při montáži, ale také pokud je třeba pack odpojit. Pokud budeš mít jinak 4,3" displeje, je tam taková finta, že mají dlouhé komunikační zpoždění, takže ty sice odpojíš pack, ale displej se tváří, že je stále připojený. Pokud máš bluetooth aplikaci, ta vytuhne samozřejmě okamžitě.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od marsal64 »

Miyuki píše:Já se jenom radši ptám, ať tu pak nemám něco, co to nebude umět nastavit na zvolenou úroveň nebo nebude fungovat správně
No jasně, od toho je fórum...
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: BMS pro kombinaci, co spolehlivě odpojí LiFe při vybití

Příspěvek od PetrV2 »

marsal64 píše: Pokud je JK BMS uspaná ("vypnutá"), je ji třeba nastartovat. Při prvním připojování JK BMS to lidi značně mate, pokud ale vybiješ baterky tak, že JK BMS jde do standby (což NEní stejné, jako když BMS odpojí discharge MOS - odpojení MOS neznamená automaticky standby, z této situace se to skutečně vrátí po zvýšení napětí; pro standby napětí je zvláštní parametr "Power Off Voltage"), tak je to spíš řekl bych žádoucí chování, protože jde o havárii.
U (nej)novějších verzí JK to není pravda. BMS uspaná ať už tlačítkem nebo na to druhé podpětí, při kterém se vypíná a skoro nic nežere, se spolehlivě probudí když začne regulátor dodávat nějaké napětí, možná musí i nějaký minimální proud, nemám přesně odzkoušeno.

Vysvitne sluníčko, napřed se probere regulátor, pak se probere rs485-ethernet, pak to zase chcípne, protože rs485-ethernet sežere moc proudu :). To se párkrát opakuje a jak světla přibývá, rs485-ethernet to už udrží. Pak ještě pár minut přibývá světlo, pak píp-píp a uspaná BMSka se probere a normálně funguje.

HW verze 11XW
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek