Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od unicast »

FrantisekCa píše: ned lis 05, 2023 9:46 am Idem stavať a okrem podlahovky budem mať aj výmenník v rekuperácii. Kôli chladeniu, ale tiež kôli kúreniu, lebo pri podlahové to trvá, kým začne hriať. Kôli týmto požiadavkám musím mať reku od Atrea, nenašiel som inú, ktorá také niečo dokáže.
https://nilan.cz/compact-air-9/

Ale připrav si velký ranec peněz.
FrantisekCa píše: ned lis 05, 2023 9:46 am TC monoblok, 1f, ešte neviem od koho, lebo ceny ešte stále lietajú, ale určite nie splitové, ja im tisíce za zapojenie nedám!
Z monobloku mám obavy. Buď bych do topení musel dát nemrznoucí směs nebo by musel jet vždy, když se venkovní teplota blíží nule. Nebo zautomatizovat vypouštění. Já TČ v mrazech provozovat nechci, pro mě by to měl být zdroj tepla pro přechodná období. Což je tak zhruba od teď do půlky prasince a od půlky úmora do konce březence. Proto koukám taky jen po nějakém malém, do 5 kW. A když už, tak ideálně na 48 V DC.


Zatím jsem ještě nezatopil, tedy kromě toho, že ve středu a včera z topila z FV v jedné místnosti s otevřenými dveřmi asi 4 hodiny klima a pořád mám krásných ~19 st. C.
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dusanmsk »

Ten nilan si chojte do plzne vypocut. Ak, tak za dlhym a dobre utlmenym rozvodom. Ja som zavrhol. Chladit to vie malym vykonom, takze to skor spomali prehriati.v lete. Klima vyjde 20 a spravi lepsiu sluzbu, aj ked bude len jedna v strede baraku.

Kurenie teplovzduchom je (vo vacsine pripadov) v RD nezmysel. Prietok vzduchu 1500m3/hod sa da okomentovat snad len 3 pismenami. WTF?
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
eman
Příspěvky: 1002
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od eman »

Vytápění vzduchotechnikou tlačila kdysi (cca 15let) intenzivně Atrea. Pár lidí jim na to skočilo a nasypali do toho tenkrát strašné peníze...jeden 400tis. U jednoho majitele jsem byl a ten ztoho byl zoufalý. Jednotka musela jet pořád na "plný" výkon, vytápění bylo nerovnoměrné a jak to vypnul, tak do hodiny zima.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
Franta2776
Příspěvky: 2440
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od Franta2776 »

eman píše: ned lis 05, 2023 7:12 pm Vytápění vzduchotechnikou tlačila kdysi (cca 15let) intenzivně Atrea. Pár lidí jim na to skočilo a nasypali do toho tenkrát strašné peníze...jeden 400tis. U jednoho majitele jsem byl a ten ztoho byl zoufalý. Jednotka musela jet pořád na "plný" výkon, vytápění bylo nerovnoměrné a jak to vypnul, tak do hodiny zima.
Tepelná kapacita vzduchu je velmi malá.Při malé teplotě vzduchu,když potřebuješ přenést třeba 5kWh,tak bydlíš na větrné hůrce.Musíš barákem za hodinu protočit tisíce m3 vzduchu.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

Já letos nainstaloval tepelko voda-voda. Podlahovku nemám, místo 4 radiátorů které topily nejvíc jsem dal fancoily které jsem předimenzoval. Topná voda aktuálně 31st. ventilátor zregulovanej na minimum co to šlo.
Dneska jsem si to vyzkoušel v celodením provozu. Aktuálně jedou dva fancoily příkon tč včetně oběhovek 550W a je teplo až moc.
za 12hodin to sežralo 10kwh a to jsem přes hodinu nahříval akunádrž na 60C což samozřejmě jde cop do háje a vzalo to přes 3kwh jen na to TUV
Zatím jsem z toho naprosto nadšenej.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od kodl69 »

A to seš na jihu. U nás v drsných podmínkách podhůří drahanské vrchoviny :) dnes ženská rozhodla, že je jí teplo dost a netopí se vůbec. Včera šlo do pece míň než 10kg měkkýho dřeva. Tj není prakticky potřeba topit, pokud nepožaduješ trenkový teploty. Voda- voda - kde bereš tu vodu? vrt? potok? zemní kolektor?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

zatím provozuju provizorně z nádrže na dešťovku a do vsaku. Teď v listopadu mě budou kopat dvě studny. zdrojová a vsak.
Naětestí je voda mělko. slabý tři metry na hladinu.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od kodl69 »

To je vlastně i hluboko... V blízkosti mýho domu dokonce voda vyvěrá na povrch celoročně. Říká se tomu studánka, ale teče tam studená voda, tak nevím, co by z toho tepelný čerpadlo vyčerpalo :)
No a z tvejch studen budou profitovat i sousedi, bodou mít studenější pivo ve sklepě :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od PavelR »

aktuálně mám vstupní vodu 13,4C největší tepelný spád na primáru jsem viděl 8C
Tato teplota by neměla reagovat na venkovní teplotu takže na zimu by mělo být dost nízkopotenciálovýho tepla. Což je důvod proč sem do toho šel i u nás na jihu.
kodl69
Příspěvky: 7416
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od kodl69 »

13.4-8°C je 5.4°C, to už bude to pivo přechlazený... tady je spíš otázka, jak to dokáže zvládat teploty blízko k nule, aby to místně nezamrzalo ve výměníku. když bude fakt zima, budeš toho tepla potřebovat tak 5x tolik než dnes. A jak je ta voda tvrdá, příp. chemicky agresivní. Ale to poznáš až za pár let, jestli se výměník rozpadne nebo zanese vodním kamenem...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
skybor
Příspěvky: 827
Registrován: pon dub 24, 2023 8:47 am
Lokalita: Lašská brána Beskyd
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5050
Kapacita baterie [kWh]: 19

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od skybor »

Dle mne je tato otázka špatně položena. To je jako "Oplatí se FVE?", "Oplatí se nový dům?", "Oplatí se EV?"
Prostě jak komu, jak kde a jak za kolik. Takže odpovědí může být milion různých.
Nám se třeba asi v našem věku a v aktuálních podmínkách bydlení, kdy se snažíme nově budovanou celoroční chatu (pro dva) max. tepelně izolovat a minimalzovat tím spotřebu energie na vytápění na minimum, by se tepelko zaplatilo tak za 100let (a to bych možná ani nemusel v největší zimě topit tím dřevem, které mám za pár kaček).

PS: Co se podle mne ale vyplatí je klimatizace (TČ vzduch-vzduch), která se využíje v létě, na jaře i na podzím a ještě se využijí přebytky FVE.
SkyFVE 5 kWp (ve výstavbě) na výzkumné "chytré" chatě. 1x MPPT EASun 8048 80A, 2x MPPT EASun 6048 60A, AC charger 60A (4s HP-HSTNS-PL18), Li-Ion 2x 12s 156Ah (13,7kWh/44V), NiCd 38s KPM 120P (5,2 kWh/48V), APC Smart-UPS 5000VA, Liebert PowerSure PSI 1440VA, SkyPowerBox LF 4810 1000VA + Siemens Logo! + RPi (Node-RED, Remote-RED, InfluxDB, Grafana)
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od unicast »

Ano, taky je ona otázka "vyplatí/nevyplatí se" vždycky vztažená k nějaké jiné, zpravidla "druhé nejvýhodnější" variantě a nemusí to vždy být vyjádřitelné jenom přímými finančními náklady (například nutnost chodit v noci přikládat, naštípat dřevo, nanosit uhlí ze sklepa atd.). Dost častou variantou je srovnání s kondenzačním kotlem na zemní plyn, což je pro TČ i při dnešních cenách plynu (a elektřiny, samozřejmě) dost tvrdý konkurent, se kterým má TČ paradoxně řadu společných vlastností (například požadavek na nízký tepelný spád pro efektivní fungování).

Nevýhodou KK je, že má omezené schopnosti moderování v pásmu nízkého výkonu a rozumně funguje tak od 5 kW nahoru, čili když už má vytápěný objekt celkem značné tepelné ztráty. Jinak reguluje výkon cyklováním a to mu ubírá jak na efektivitě, tak na životnosti. Čili výhody KK se projeví, když je fakt zima a jsou potřeba vyšší kilowatty topného výkonu. TČ (zvláště vzduch-voda nebo vzduch-vzduch) to má přesně obráceně, nejefektivněji funguje v době, kdy zas tak moc velká zima není a drahá výkonná TČ, zvládající tuhé mrazy, mi nedávají úplně smysl. Takže za mě je ideální kombinace obou zdrojů, což je provozně nejefektivnější možná varianta a nákladově malé TČ + KK stejně vyjde na zlomek ceny toho velkého výkonného.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 527
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od sindyk »

Mám to tak - levné čínské 5 kW TČ vzduch-voda a když přimrzne, tak dotopím krbovkama, případně proženu metrák uhlí automatem. Pořizoval jsem hlavně kvůli pohodlí, abych nemusel řešit co rok závoz uhlí a přemíru výkonu kotle na jaře/podzim. Minulou zimu jsem spálil 5 q. TZ 10 kW/-18°C.
Naposledy upravil(a) sindyk dne pon lis 06, 2023 9:32 am, celkem upraveno 1 x.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 490
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od stano22 »

unicast: Spodny vykon modernych KK je bezne okolo 3kW, aj menej. Mam 6 rocny kotol protherm (lacna haraburda), spodny vykon 4kW, objekt s TS cca 4,7kW pri -15°C vypoctovej teplote. Pri -10 kotol bezi par hodin rano a par hodin poobede/vecer. Ziadne cyklovanie, podlahovka anhydrid, 21°C v objekte. Cyklovanie by som videl realne mozno pri suchej podlahovke, kde je akumulacna schopnost pomerne mala. Pri "mokrom" poteri by som sa toho vobec nebal, vhodnym nastavenim regulacie k cyklovaniu nedochadza.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od kybos »

unicast píše: pon lis 06, 2023 9:20 am Takže za mě je ideální kombinace obou zdrojů, což je provozně nejefektivnější možná varianta a nákladově malé TČ + KK stejně vyjde na zlomek ceny toho velkého výkonného.
Problém spočívá v tom, že při kombinaci plynu a TČ, kdy se plynem řeší jen velké mrazy, se dostaneme na relativně nízké roční spotřeby plynu, které již spadnou do kategorie "plyn na vaření", kde jsou výrazně dražší ceny než u kategorie odběru "plyn na topení".
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 490
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od stano22 »

kybos píše: pon lis 06, 2023 9:32 am
unicast píše: pon lis 06, 2023 9:20 am Takže za mě je ideální kombinace obou zdrojů, což je provozně nejefektivnější možná varianta a nákladově malé TČ + KK stejně vyjde na zlomek ceny toho velkého výkonného.
Problém spočívá v tom, že při kombinaci plynu a TČ, kdy se plynem řeší jen velké mrazy, se dostaneme na relativně nízké roční spotřeby plynu, které již spadnou do kategorie "plyn na vaření", kde jsou výrazně dražší ceny než u kategorie odběru "plyn na topení".
Ja si trufnem povedat, ze pri sucasnej cene plynu (neviem ako u vas, u nas cca 0,05€/kWh) je TC realne nevratna investicia. (s nevyhodami naviac - priestor, hluk vonkajsej jednotky ak je to vzduch/nieco atd.).
unicast
Příspěvky: 1243
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od unicast »

No a v takovém případě je tu ještě varianta LPG, které při současných cenách zemního plynu vychází na kWh srovnatelně (otázka samozřejmě zní, jak dlouho ještě, na obzoru jsou emisní povolenky na všechno kromě dřeva a peletek).

U nás jsou to teď 3 - 4 Kč/kWh, takže ~0.15 euro...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od kybos »

U EONu mi vychází pro rok 2024 1 MWh v NT za 4862 Kč v elektřině a 1 MWh plynu za 2216 Kč. Provozní náklady se tedy srovnají při COP asi 2,2.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od xhorak »

Borci nezapomente jeste na fixni mesicni poplatky za plynovou pripojku. U me to dela cca 2000 rocne, revize kotle, revize kominu kazdy druhy rok - u kondenzacniho atp.
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oplatí sa tepelné čerpadlo?

Příspěvek od dusanmsk »

Tak ono sme na FVE fore. Plyn zo slnka nevyrobis, zato TC mi teraz vie dat 12 kW tepla s prikonom 3 kW, ktore by v tejto chvili boli k dispozicii zdarmo. Mat velku akumulacku, pobezi teraz na plne gule a noc prekleniem z akumulacky.

(ano, este nie su mrazy a este je slnko, dom sa mi vyhreje aj slnecnymi ziskami, ale vecer uz TC na nejakych 700-800W zopne a pobezi. Keby som mal rad saunovanie, narvem to teraz miesto akumulacky (ktoru nemam) do podlahy a na noc to vypnem).

BTW stavat dnes, postavim v strede baraku veliky bazen, 30-40 m3 vody a pouzivam to ako akumulacku na kurenie.
Naposledy upravil(a) dusanmsk dne pon lis 06, 2023 10:07 am, celkem upraveno 1 x.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek