Tepelné čerpadlo na FV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od jose »

Občas se tady někdo zmíní o tepelném čerpadle, ale myslím, že tady není ucelené téma.
Jaké máte zkušenosti s využitím tepelného čerpadla na fotovoltaice, jaké čerpadlo používáte, jak jste s ním spokojeni?
Máte scroll nebo rotační kompresor s invertorem? Jak máte čerpadlo nastavené v různých ročních obdobích?
Snažíte se u čerpadel vzduch/voda využít teplejšího vzduchu ve dne?
Máte velkou nebo žádnou akumulační nádrž?
Máte jako bivalentní zdroj elektrokotel, něco jiného, nebo jedete na monovalentní provoz s předimenzovaným TČ?
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od RCZf »

Mi se nejvic osvedcilo pouziti 2 slabsich TC (prikon 0,9 a 1 kw tepelny vykon 4,6 a 5kw pri 10 stupnich C), ktere se nakonec zabydlely ve sklepě. Jedno je venkovni jednotka klimatizace s dodělanym vyměníkem do vody a druhe je bazenove TC ( to zase bohuzel nema rizeny expansni ventil takze pri teplotach pod 10 stupnu rapidne klesa ucinnost ) Zastavam nazor, ze FV vyroba ma jit primarne rovnou do spotreby a zbytek se ma az akumulovat. Prave kvuli snadnejsi regulaci jsem presel z jednoho silnejsiho zdroje na 2 slabsi a pro puvodni TC s prikonem 2kw nasel lepsi vyuziti. Sklep chladim z puvodnich zhruba 15 stupnu na 5. Tudis jsem smiren s tim , ze musim zhruba 8x za rok zatopit v kotli drevem. Když rikam zatopit, tak to znamena zatopit jednou prilozit několik spalku a nechat zase vyhasnout. Tim se nahreje beton v podlaze a teplota ve sklepe stoupne opet zruba na 20 stupnu a tudíž je i při silnych mrazech na několik dni zase klid. :yes:
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od olozx6r »

Já mám v bytě jednotku klimatizace, která funguje i jako TČ (systém vzduch/vzduch). V létě zcela bez problémů z FV, odběr cca 850W. Na zimu jsem velmi zvědav, ale věřím, že když bude svítit, tak budu topit zdarma.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Urban85
Příspěvky: 11
Registrován: čtv říj 23, 2014 11:39 am

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Urban85 »

kdo mi poradí t.čerpadlo na Dc prud přímo z Fv panelů 22-29v
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od tomas »

Vyměnit kompresor nebo si nechat vyrobit na zakázku celé TČ:
http://www.eltex-km.cz/
kompresory na DC:
http://www.vorcz.cz/12-24-v-kompresory/cz/c-3036/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rob.brno
Příspěvky: 959
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od rob.brno »

Urban85 píše:kdo mi poradí t.čerpadlo na Dc prud přímo z Fv panelů 22-29v
Bez baterek to ovšem asi nebude ideální, díky nestabilitě slunečního svitu. Kompresoru škodí časté zapínání.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od joseff »

RCZf píše:Mi se nejvic osvedcilo pouziti 2 slabsich TC (prikon 0,9 a 1 kw tepelny vykon 4,6 a 5kw pri 10 stupnich C), ktere se nakonec zabydlely ve sklepě. Jedno je venkovni jednotka klimatizace s dodělanym vyměníkem do vody a druhe je bazenove TC ( to zase bohuzel nema rizeny expansni ventil takze pri teplotach pod 10 stupnu rapidne klesa ucinnost ) Zastavam nazor, ze FV vyroba ma jit primarne rovnou do spotreby a zbytek se ma az akumulovat. Prave kvuli snadnejsi regulaci jsem presel z jednoho silnejsiho zdroje na 2 slabsi a pro puvodni TC s prikonem 2kw nasel lepsi vyuziti. Sklep chladim z puvodnich zhruba 15 stupnu na 5. Tudis jsem smiren s tim , ze musim zhruba 8x za rok zatopit v kotli drevem. Když rikam zatopit, tak to znamena zatopit jednou prilozit několik spalku a nechat zase vyhasnout. Tim se nahreje beton v podlaze a teplota ve sklepe stoupne opet zruba na 20 stupnu a tudíž je i při silnych mrazech na několik dni zase klid. :yes:

Nelze nez nesouhlasit s RCZf, ze vyroba ma jit primarne rovnou do spotreby a az zbytek akumulovat dobaterii.

Muzes RCZf vice popsat, jak pomoci TC topis? Pouzivas TC jen na jare a na podzim nebo i v zime? Mas podsklepeny cely dum? V jak velke mistnosti mas TC nainstalovana? Jsou obe TC ve sklepe jedne mistnosti nebo jsou oddelene, kazde v samostatne mistnosti? Jak moc mas sklep zapusteny pod terenem, ze se ti pri pouzit TC vychladi z 15 stupnu jen na 5 stupnu a staci ti zatopit 8x za rok v kotli, abys sklep zpet vyhral na 20 stupnu? Jake je ve tve lokalite podlozi? To je mazec! Nasavas do sklepa necim/nejak i cerstvy vzduch, aby tam nebylo tak chladno a menil se?

Jake lepsi vyuziti jsi nasel pro 2 kW TC?

Nemam s TC zatim zadne zkusenosti, ale o nejakem mensim na prechodne obdobi taky uvazuju. Taky me napadlo dat ho do sklepa, kde se teplota v obdobi, kdy by se pouzivalo, pohybuje kolem 15-20 stupnu, tzn. na zacatku topne sezony na podzim zari/rijen/listopad a pak na konci topne sezony brezen/duben/kveten. A kdyz jsem se ptal "odborniku", tak mi rekli, ze je to blbost, ze umisteni TC ve sklepe nebo treba i na oslunene jizni strane domu nema na jeho vykon vliv, protoze protoci takove mnozstvi vzduchu, ze je jedno, kde je umistnene a ze bych si mohl sklep vychladit i tak, ze by zamrzl a byly by s tim potize. Tak nevim, zda se, ze ty to tak provozujes. Mozna jsou odbornici na TC zvykli na jinou situaci provozu a nemaji s kombinaci FVE+TC zadnou zkusenost. Nam jde predevsim o vyuziti prebytku, takze provoz TC jen kdyz sviti slunicko a tudiz je jeste relativne teplo.

Budu ti vdecny za tve zkusenosti.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od joseff »

Zatim jsem pri studiu informaci o klimatizaci/TC nastradal tato moudra, mozna je to jen snuska polopravd, ktera pri kombinaci s FVE nemusi uplne platit, ale treba to nekomu pomuze:

Klimatizace dokáže i odvlhčovat například po malování nebo při sušení prádla a to až 24 l za 24 h. Kondenzát vytéká z obou jednotek. V režimu chlazení pouze z vnitřní, v režimu topení pouze z venkovní. Kondenzátu bývá od 2l do 20l/den. Záleží na vlhkosti okolního vzduchu, umístění domu u vody nebo někde na suchu… Kondenzovaná voda z TČ se dá použít na cokoliv, je to voda ze vzduchu, nedoporučujeme pít.

Pokud se teplota v místnosti stabilizuje, mělo by TČ „žrát“ míň. Myslím, že vyloženě regulovat příkon asi nelze, ovšem, když namačkáte např. větrák na minimum, má to určitě vliv na spotřebu el.energie- nebo-li tímto regulujete příkon.

Čím vyšší teplotu nastavíte, tím vyšší je příkon.

Invertor reguluje výkon a příkon sám dle nastavené teploty, již dosažené teploty a dle venkovní teploty.
Sám můžete ovlivnit výkon i příkon pomalým zvyšováním nastavené teploty na d. ovladači.

Udržba pouze čištění doživotních filtrů sprchou.

Pro vyuziti TC v kombinaci s FVE se hodi klimatizace/TC s co nejnizsimprikonem.

Když jsem se dotazoval na možnost instalace ve sklepě nebo na půdě, kde bývá na jaře a na podzim vetšinou tepleji než venku, tak jsem dostal tuto odpovd: Prach je nepřítel obou jednotek, slepí se lamely.

Jedině model s nejnižší spotřebou - Mitsubishi FH25VE do 35m2 (dlo zateplení i vice). Rozsah příkonu je 250 - 1 800W, v případě vyhřáté odpovídající mistnosti od 250 do 1000W.

Na umístění venkovní jednotky nemá jižní nebo severní strana žádný vliv, venkovní jednotkou podle velikosti proběhne za hodinu cca 5.000 m3 vzduchu, což je takové množství, že na to slunce nemá vliv.

Každá klimatizace má různé stupně ventilátoru vnitřní jednotky, který lze manuálně řídit v několika stupních a tim ovlivnit prikon.

V každém případě klimatizace nelze vypínat tím, že se odpojí přívod el. proudu a za 1minutu zase zapojí.
Musí se v tomto případě použít tzv. DRY kontakt, který spouští a zároveň vypíná zařízení (nenásilně) v závislosti na příkazech z jiného nadřazeného zažízení. DRY kontakr cca 4000,- Kč bez DPH
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od kodl69 »

Klimatizaci bych neovládal přes nějaký kontakt. Výjkon si to reguluje samo, po rozběhu to dycky jde chvilku naplno, pak to ten kompresor i ventilátor někdy vypíná. Možná by šlo upravit sw v klimatizaci - mám tady accond dc inverter (právě mi úspěšně vytápí pracovnu) a má odběr od 350 do 1000W, minimální rozběhový proud. S tím množstvím kondenzátu je to pravda, taky dle počasí, když je v létě "jak v prádelně" tak to teče skoro proudem, on se ten vzduch v místnosti trochu vyměňuje... Já tím zalívám kytky na balkóně, je to bez dřiny...
Jo a používat tyhle aparáty při teplotách pod 2-3 st. celsia je zoufalství - začne zamrzat ven. výparník, reverzuje to, pokud je -5 a víc, tak už ne, ale suchý vzduch nese málo tepla a navíc je velkej tep. spád - ale pořád je to trochu lepší než přímotop. Kolik má být těch přebytků 1kW? jestli jo, tak bych to viděl na malou klimatizaci on/of (cca 800W) s výměníkem do topení a prostě to zapínat - taková věc je už v eu zakázaná, takže jenom bazar, černý dovozy a výprodeje....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od tomas »

Inverterové venkovní jednotky Fujitsu a Mitsubishi umí regulovat výkon:
http://www.solarcontrols.cz/images/4ce1 ... b/big1.png

Lze WATTrouterem řídit plynule inverterová tepelná čerpadla a klimatizace? Odpověď zde:
http://www.solarcontrols.cz/cz/wattrouter_faq.html

I pomocí GreenBonO to lze úplně stejně.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od kodl69 »

Tak toto je dost zajímavý, sice cenovka dost drsná za krabičku s jednočipem, ale budu moct realizovat podlahový přitápění s minimem dalších udělátek.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Vitek »

Ahoj ja bych podotkl nikde neni doresena teplotni regulace klimy nebo tc dle teploty mistnosti. Sam to ted resim s kamaradem je nutne zavlect do regulace PI regulator ktery bude regulovat na teplotu a podle odchylky zaskrcovat plynule vystup z watteouteeu nebo greenbona.
IMG-20190923-WA0003.jpeg
Toto je muj vytezovak. Neboli nasobicka vykonu... Zatim v krabici
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od PavelR »

potomek ma radost... asi ceka tvrdej darek :D
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od dumi »

Tvrdy darky jsou nejlepsi :-D
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
djpeto
Příspěvky: 121
Registrován: čtv lis 14, 2013 1:15 am
Bydliště: vysoka pri morave

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od djpeto »

Viete odporucit vymennik pre TC o vykone 7,2kW (vonkajsia jednotka klimy) / akumulacna nadoba 1000L ? Dakujem.
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od j0hn »

Ahoj Peter,

výměník by měl mít teplosměnnou plochu alespoň 1,7 m2. Pan Žeravík uvádí v knize Stavíme tepelné čerpadlo teplosměnnou plochu 2,4 m2 na 10 kW výkonu.
Nejlépe dostat výměník rovnou do akumulační nádrže. Odpadne Ti jedno oběhové čerpadlo.
Pokud máš ale invertorové tepelné čerpadlo, pak bych to napojil přímo na topení mimo akumulační nádrž.
djpeto
Příspěvky: 121
Registrován: čtv lis 14, 2013 1:15 am
Bydliště: vysoka pri morave

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od djpeto »

Ahoj,
Dakujem za info, budem na to mysliet pri vybere. Skor by som rad vedel vyrobcu, pripadne model ktory zvladne tlak z TC 4,2MPa. Doskove vymeniky ktore som pozeral su do 3MPa.
Umiestnenie do aku nadrze nieje v mojom pripade mozne.
Antonio
Příspěvky: 48
Registrován: stř srp 24, 2011 8:58 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Antonio »

Jednoznačne swep b25th... Stačí 20 dosiek. Swep robí výmenník aj na 45bar. Bežne pre r410. Používam v mojich tc. Kupoval som ich po cca 260 euro. Fungujú mi aj 10 rokov.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od DanoP »

Svojho casu som mal vybrane pekne riesenie (Technibel) kde sa dalo sucasne klimov chladit a teplom ohrievat vymennik TUV. Vyzeralo to ako bezny split, akurat vonkajsia jednotka mala este extra vedenie plynu k vymenniku pre TUV. Dalo sa to ovladat aj cez RS485.
Ked uz som bol rozhodnuty pre realizaciu tak prisiel od zastupujucej firmy technik a bolo na nom vidno ze sa im do toho nechce. Mali nejake instalacie v Cechach a tvrdil ze zo zaciatku trvalo kym to spojazdnili, vraj nech si kupim Panasonic a na vodu sa vykaslem... Odvtedy som nic podobne vhodne pre RD nenasiel.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Jirka81
Příspěvky: 26
Registrován: úte říj 10, 2017 4:03 pm

Re: Tepelné čerpadlo na FV

Příspěvek od Jirka81 »

Nejlepší je inverter a podlahové topení, je tam totiž dostatek vody. Pokud napojíš přímo na radiátory, vody už tam tolik nebude,navíc pokud budou termohlavice a budeš chtít mít rozdílné teploty v jednotlivých místnostech,což je logické a nějaké místnosti se přiškrtí TČ začne cyklovat, obvzláště v přechodných obdobích.Někdy se přidává nějaká malá akumulačka (taktovací zásobník)200-300l která prodlouží celý cyklus(oddálí to kdy se čerpadlo vypne,když i na nejmenší výkon dosáhne požadované teploty), u on-off čerpadel je to dokonce nutnost :) . 1000l je nesmysl,topíš na malou teplotu cca do 45 stupňů a akumulované teplo i v takto obrovském zásobníku je malé.Tohle není vysokoteplotní topení, které je schopné jet z "rozpáleného" zásobníku celý den.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek