Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte říj 20, 2020 10:27 am


Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
PředchozíDalší

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod Plazivec » stř kvě 20, 2020 11:50 pm

Díky youdo, několik doplňujících otázek.
Co je to ten legální hybrid za zvíře?
Nebylo by možné přes GreenBono zajistit, že se nesepne třebas nějaký okruh - kde je kanvice, nebo čerpadlo, když jede zrovna trouba 3kW, vše na jedné fázi ale jiných okruhzích?
1,140kWp Amerisolar, Epsolar Xtra 4210, 2000W/4000W levná Čína, 200Ah kulek do mušket.
Plazivec
 
Příspěvky: 235
Registrován: čtv kvě 07, 2020 1:35 am

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod youda » čtv kvě 21, 2020 12:16 am

1)
Jakykoliv hybridni system, na jehoz instalaci ti projektant nakresli jednopolove schema zapojeni (viz vzory z PPDS priloha 4) a distributor ti to povoli pripojit k DS.

Z vyrobcu to muze byt treba:
SMA
GoodWe
Infinisolar
Solax
Victron
Studer
....atd.
Ale ne Axpert ani PowerJack ani Carspa ani Hungfengdong.

2)
Tento problem resi tzv Prednostni Rele.
GreenBono k nemu nepotrebujes.

PS:
Vyhledej si prosim tusim Kybosuv prispevek o tom, jak silny je potreba ostrovni menic pro relativne komfortni zivot. S jednim Axpertem moc parady neudelas. Obzvlaste kdyz si ctu seznam tech nejvetsich spotrebicu co chces krmit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3005
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod Plazivec » čtv kvě 21, 2020 7:02 am

Njn, takže teď to bude chtít sofistikovaně předělat síť v baráku s ohledem na čerpámí dalších vědomostí ohledně spínání spotřebičů.
Edit: Tak jak jsou dnes stanoveny podmínky připojení k DS, jde vidět, že jsou stanoveny tak, aby finančně co nejvíce znemožnili stavbu domácí FVE a posouvají ji tak do oblasti nerentability. Jako obvykle, místo, aby se hledala cesta jak lze, dělá se vše proto, jak nelze. Tady by měl nastoupit stát a donutit distributory k pláči. Proto teď nelze ofiko FVE dělat. A taky to dělat nebudu, je to v rozporu s mou životní filosofií.
1,140kWp Amerisolar, Epsolar Xtra 4210, 2000W/4000W levná Čína, 200Ah kulek do mušket.
Plazivec
 
Příspěvky: 235
Registrován: čtv kvě 07, 2020 1:35 am

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod marko250 » čtv kvě 21, 2020 8:22 am

To nechce předělávat dráty,ale sednout a spočítat souběhy a na to stavět FVE.Jsem si jist ,že měnič co dá minimálně 8kW na deset minut bude úplně stačit,nebo dva co dají do paraelu to samé,nebo víc.Je to jen o 3f točících strojích,budou nebudou?Pak baterku co dá proudově 6kW a zbytek je už sranda.A není to o popelnicovém vyhrabávání zboží,100Ah baterky lifepo4 nové se zárukou,české od zdejšího uživatele casper.Měniče momentálně dobře řešené s vypínáním u Vítka 10kW s možností sosat z DS bez přetoků do 10kW stále i s kartama 42 000Kč a s MPPT HV/LV dle libosti,vše záruka a z obchodu.Nebo Aliexpres,Ebay atd. a s roční zárukou/nezárukou a třeba i jiné měniče s tím výkonem.Momentálně tady máme pár várek Fangpusunů XTH/XTM s vyšší účinností a LF technologií s neskutečnýma možnostma nastavení(u mě nepoužitelná) a zatím si nikdo nestěžoval.Panelů je hromada,jen je rozložit dobře na vícero stran a bez stínu,životnost asi největší ze všech komponent.Do ofiko zapojení to není,nemá to certifikaci a hlavně to nikdo stavět nebude z jiných než svých komponent.
Takže "Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?" ,já dobře lidi ubývají v domě ,systém šlape a tajtrlíci mi můžou ....,nejsem s nimi spojen a nic v DS neovlivňuji,protože to nejde.Pojistka domu a FV je a ty prachy se vrací.Za svou hloupost se platí a s tím jsem smířen,nesmířil bych se s hloupostí cizích na mém majetku :-) .
JZ-50°/20xChaori 230<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar 225<davá2700W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2256
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod youda » čtv kvě 21, 2020 9:09 am

youda píše:Vyhledej si prosim tusim Kybosuv prispevek o tom, jak silny je potreba ostrovni menic pro relativne komfortni zivot. S jednim Axpertem moc parady neudelas. Obzvlaste kdyz si ctu seznam tech nejvetsich spotrebicu co chces krmit.


Tak jsem ti to Kybosovo pojednání o výkonech ostrovních měničů našel já:

kybos píše:Dle mého názoru je takové hodnocení velmi optimistické.
Prošel jsem také zde uvedenými úrovněmi, možná jen trochu modifikovanými. Z mého pohledu bych je definoval takto:
 • 3kW měnič je jen na vyzkoušení, že kromě osvětlení lze připojit i jeden žravější spotřebič.
 • 6kW měnič již umožňuje kromě base load i souběžně dva žravější spotřebiče a babu pouze pod dozorem.
 • 8kW měnič umožňuje pro chlapa - tvůrce systému základní úroveň komfortu a babu na dálkové ovládání.
 • (8 + X) kW měnič již umožňuje připojit i topení o příkonu X kW bez ztráty komfortu.

To vše jen za podmínky, že měnič je schopen krátkodobě snést 50% přetížení a hlasitě při tom informuje obsluhu.
Momentálně jsem na úrovni 8kW a nedovolím si připojit 4kW topení, pokud nemám systém pod osobním dohledem.


viewtopic.php?p=117450#p117450
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3005
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod youda » čtv kvě 21, 2020 9:45 am

marko250 píše:To nechce předělávat dráty,ale sednout a spočítat souběhy a na to stavět FVE.Jsem si jist ,že měnič co dá minimálně 8kW na deset minut bude úplně stačit,nebo dva co dají do paraelu to samé,nebo víc.
...


Drahý Marko,
obávám se, že zde není potřeba si s počítáním souběhů spotřebičů jakkoliv lámat hlavu. Nedovedu si totiž představit, že by celý tento "showroom velkoprodejny elektra" utáhlo něco slabšího, než 10kW hybrid přifázovaný k DS, případně trojice paralelně zapojených Axpertů s celkovým výkonem cca 15kW. Dle inventurního seznamu showroomu je totiž jasné, že tady jsou brutální souběhy na denním pořádku:

  Spotřeba, před rokem 19kWh/den, teď 22kWh, (za další rok tedy cca 26kWh?)
  2 důch. + 5 dospělých = 7ks prodavačů
  vrata na pozemek
  vrata do garáže
  4x TV
  4x PC
  noťas
  několik rutrů a switchů
  WEBserver
  domácí NAS server
  3x 5MHz antény
  2x trouba
  kávovar
  2x hnětač
  3x mixér
  topinkovač
  touster
  2,4kW čerpadlo studna
  2x lednice
  kotel + 1. oběh čerpadlo
  vrtačka
  svářečka
  AKU nářadí
  bruska
  2x karbobruska
  x nabíječek k mobilům
  svícení z 99 procent LED

Jaky je, prosim, v showroomu instalovany pocet pracek, susicek, varnych desek, mycek, mikrovlnek, rychlovarnych konvic, bojleru a vysavacu? Co elektricke kulmy a feny? Klimatizace a topne zebriky, jsou? Virivka nebo Jacuzzi? Laserova tiskarnicka a projektor? Tlakova kanalizace? Cisticka? Automaticke zavlazovani zahrady?

V seznamu chybí už jen zvedák na auto a teleportační brána ze seriálu StarGate SG1.

Sorry, ale jestli tohle někdo připojí na jednoho Axperta,zatimco v baraku beha 7 najemniku, tak to ho může rovnou hodit ze skály.

V tomto případě si tedy stále stojím za 3f přifázovaným hybridem. A když se k němu povede ještě domluvit prodej přebytků za 50hal až 1Kč za kWh, tak to ročně přinese dalších pár tisícovek do rozpočtu, což nevytrhne, ale potěší.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3005
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod marko250 » čtv kvě 21, 2020 11:04 am

To vše mám doma víceméně taky a nevidím tam víc jak 7kW souběh s vodárnou,těch 22kWh bych hledal za nonstop věcma,nikoli výkonovýma a ty jsou vždy ve stovkách watů.Ale jinak souhlas 10kW to řeší na 100% bez toho aby se tu plazivec rozepisoval.Takový důchodce má TV zaplou nonstop,když není v Kaufu zrovna :-) a já je mám doma taky dva,takové herní PC umí taky slušně proje..t energie s klučinou na židli 12hod. denně a zálohou UPS u něj.Silově nevidím problém u 1f krmení těch tří drátů v domě.Otázka je budoucnost a točivé stroje a rychlejší nabíjení kdoví jakého el. auta,to můžou být komplikace.A stále si taky myslím, že tu 10kW FVE s 20kWh baterkou postaví levněji sám,než offiko 3f pomalu bez baterky a s limity na fázi 3.67kW.Výsledkem bude ,že za víc peněz pokryje menší část spotřeby domu za rok z té offiko FVE. Toto vlákno je: "Jak to vidím po letech...." A já u sebe vidím,že po 12 letech provozu lifepo4 v dopravním stroji(7let) a pak FVE(5let) změkly,ale kapacitně se většina drží nad 90% . Ve FVE se degradace pomalu neprojevila za podmínek nepřekročit dlouhodobě 0.5C a nabíjecí napětí s vybíjecím se pohybuje 2.95>3.4V,hlavní část je stejně uložena mezi 3.1-3.37V(80%),samozřejmě teplota kolem 20°C ideál. Panel je nejstabilnější díl na FVE,jen neošulit dráty průřezem a UV krytím na slunci,jištění nevyžaduje vůbec nic,buď je funkční,nebo se mění po nějakém vybavení.Ale problémy začínají s chytrým elektronickým zařízením jako regly , měniče,řízení,tam je křemíkových součástek a možností deklasace,že to buď prostě pojede dlouho ,nebo krátce,ale to je loterie jak u Offgrid,noname tak Ongrid techniky.Za nevýhodu dále považuji škatule all in one,konkrétně jsem si to vyzkoušel svou vlastní debilitou už 2x,jednou regl a podruhé měnič :-). Bylo by dobré,kdyby se tu někdo ozval bez baterek jak na tom je s vykrytím a návratností,odhaduji že přez 50% s velkým časováním všeho v domě nepůjde a pak je to o té ceně instalace.Tu offiko 3f 10kW s pidi baterkou co nepude jednoduše rozšířit díky HV pod 500tKč asi sotva někdo pude a za polovinu této částky se dá vybudovat 10kW 1f s 20kWh baterkou,10kWp,ale svépomocí bez certifikátů a požehnání čezu.Za to ale s 75-85% vykrytí spotřeby domu.Jistě může selhat regl , ochrany za ním a odpravit baterky do věčných lovišť.Může udeřit přímý blesk,může bouchnout měnič na výkonných fetech,ale to může i plazivce zítra srazit auto.Prostě po letech to vidím já spíše takhle.
JZ-50°/20xChaori 230<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar 225<davá2700W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2256
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod youda » čtv kvě 21, 2020 11:21 am

Hele a kdyz mas teda stejne podminky jako tady Plazivec, tak proc pod tim mas 42kWh lithia?

Vis kolik stoji novych 42kWh lithia s balancery, BMS a zarukou? Asi tak pul milionu.

Kdybys nemel ty baterky ze sberneho dvora co byly za sto tisic, dal bys do nich pul mega?

Kolik bude 42kWh stat od Caspera? S BMS, zarukou, balancery?

PS: ja teda v ostrovu provozoval nejakou dobu 10kWh lithia pro dvouclennou rodinu a bylo to dost nahovno. Upgrade na 20kWh byl nutny. Ale pro dva najemniky. Pro 7 najemniku je tech 20kWh uplny prd.

Ostrov z novych baterek dava ekonomicmej smysl na chate, jachte, v karavanu.
Ostrov v RD ekonomicky vyjde jedine s baterkama se sbernyho dvora.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3005
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod youda » čtv kvě 21, 2020 11:59 am

marko250 píše:...
Tu offiko 3f 10kW s pidi baterkou co nepude jednoduše rozšířit díky HV pod 500tKč asi sotva někdo pude a za polovinu této částky se dá vybudovat 10kW 1f s 20kWh baterkou,10kWp,ale svépomocí bez certifikátů a požehnání čezu.
...

Jé, ty zase kecáš :lol:

Hele i nejdražší solárnickej eshop na světě, pan Kolařík, má v nabídce set 10kW hybrid + 10kWh HV AKU za pár šupů:
https://ostrovni-elektrarny.cz/index.ph ... -a-baterii
zase keca.PNG

Ta 10kWh HV baterka se dá rozšiřovat po jedné 2.5kWh cihle, která stojí 26 tis Kč:
HVBAT.PNG

Drahé rozšíření (vždy po dvou cihlách, 5kWh za 50 tis Kč) nastavá až při překročení 20kWh kapacity baterie. Což ale s hybridem pravděpodobně nebude nikdy potřeba.Narozdíl do ostrova, kde baterek není nikdy dost.

Panely a dráty stojí stejně, pro ostrov nebo přifázovaný hybrid. Takže za bratru 300 klacků mám super elektrárnu, která je téměř bezobslužná a po každé výplatě si ji můžu rozšiřovat o jednu tuhle baterku a pár panelů.

Pokud si Plazivec koupil nové BMW X5, které stojí v základu 2 mega a parkuje to v třípatrovém RD, tak asi nevydělává 30 tisíc měsíčně, ale řádově více. Tudíž by mu neměla vadit ani vyšší jednorázová investice do FVE, která ale v delším horizontu přinese mnohem větší užitek, než nikdy nekončící ostrovní bateriová skládačka.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3005
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod mypower.cz » čtv kvě 21, 2020 12:31 pm

Koukal jsem i na mypower shop, a čoveče tam ho maji taky :D

https://shop.mypower.cz/fv-system-s-goo ... terii-3493
Uživatelský avatar
mypower.cz
Site Admin
 
Příspěvky: 4218
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod Plazivec » čtv kvě 21, 2020 12:40 pm

Tohle budu dýl studovat, ale youdo, jen pro informaci, koupil jsem 15leté X5, na kterém pracuju tak, abych z toho měl dobrý kousek, kterej už budu mít do smrti, což je tak kolem 15-18 let max. Řadí se jestě k těm poctivým, ty novší už jsou spotřebáky. No a proto taky ty el. brány a vrata, abych nebyl línej s ním jezdit do garáže.
1,140kWp Amerisolar, Epsolar Xtra 4210, 2000W/4000W levná Čína, 200Ah kulek do mušket.
Plazivec
 
Příspěvky: 235
Registrován: čtv kvě 07, 2020 1:35 am

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod youda » čtv kvě 21, 2020 12:57 pm

Aha, tak to jo. V tom případě se tedy vrhni do skládačky. Dobré návody i s fotkami najdeš v Markově vlákně, tady:

viewtopic.php?p=53463#p53463
viewtopic.php?p=86672#p86672
viewtopic.php?p=108699#p108699

Tohle byly nejlepší baterky se sběrných surovin, se super poměrem cena/výkon/počet vadných článků v packu. Ale asi bude trvat pár let, než budou zase k dostání:
viewtopic.php?p=106975#p106975

V mezičase se můžeš pustit do výroby baterky z jetých 18650. To tě zabaví na několik let:
viewtopic.php?p=104196#p104196

Good luck! :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
 
Příspěvky: 3005
Registrován: úte dub 26, 2016 11:12 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod kodl69 » čtv kvě 21, 2020 1:52 pm

To plazivec: spíš jsi měl koupit postarší Toyotu landcruiser, nejlíp mechanickou stříkačku, to je aspoň kovářská práce. BMW nikdy spolehlivý odolný auta nedělalo, kdysi byly ty auta aspoň zábavný (E46 323-330), což se už o té X5 nedá říct.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
 
Příspěvky: 4907
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod marko250 » čtv kvě 21, 2020 3:20 pm

A 220tKč jen za objednávku z shopu krabice měniče s 3.3kW na fázi s 9.6kWh baterkou,to je jako OK jo a kde je zbytek FVE i s razítkem instalace a revizí?To že tam je napětí baterky od 180>550V to považuješ za dobře rozšiřitelné,on existuje 180>550V Pylontech,to mi teda asi ušlo? Když za 250tKč má 10kWp panelů+10kW měniče+20kWh lifepo4 v 48V dobře rozšiřitelných+konstrukci+dráty+paliče+přepínače,jištění,prostě komplet krom práce?

Já mám 42kWh protože byly k dispozici,mimochodem jsou úplně zbytečné,v zimě je není čím nabít.Tady bych volil raději přepanelování než tak velkou zásobu.Ale zase těm baterkám bude proudově líp a v meziobdobí se to uplatňuje.
JZ-50°/20xChaori 230<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar 225<davá2700W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2256
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod Plazivec » čtv kvě 21, 2020 4:56 pm

kodl69 píše:To plazivec: spíš jsi měl koupit postarší Toyotu landcruiser, ....


Tady si kapku odporuješ s tou E46, ale v tý jsem seděl a potřeboval bych zvedák na vysedání. Chtěl jsem něco tankoidního a ve výbavě s relativně držákem motorem, ostatní si umim spravit sám, čeknul jsem všechny neduhy na netu, jak to ostatně dělávám u všeho a vždycky a podle mě je to řešitelný auto.

youda píše:Aha, tak to jo. V tom případě se tedy vrhni do skládačky. Dobré návody i s fotkami najdeš v Markově vlákně, tady:.......:

Bohužel na těch odkazech jsou fotografie z měsíční základny, nebo z průzkumu nalezenýho ufounskýho talíře jak já to vidím, k takovýmu něčemu se nedopracuju, to chce rozloučku s rodinou na celá léta, nejspíš nadosmrti.


Teď jsem asi přišel na ty žrouty, co dělaj kus spotřeby, 4x TV jsou vesměs krmeny linux satama, což dělá tak 100W 24/7, protože to když se neuspí hlubokým spánkem, žere to od 20 do 25 pořád.
1,140kWp Amerisolar, Epsolar Xtra 4210, 2000W/4000W levná Čína, 200Ah kulek do mušket.
Plazivec
 
Příspěvky: 235
Registrován: čtv kvě 07, 2020 1:35 am

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod marko250 » čtv kvě 21, 2020 6:58 pm

No vidíš a první 2.4kWh za den máš vyřešené.Pak tu UPS což bude podobné.A hledej dál,ale to už jsem psal ve Tvém vlákně.Skládat články netřeba,stačí koupit hotové nové a ty jen pospojovat a nasadit paliče jako záchrannou zpožďovací brzdu katastrofy.Samozřejmě tomu musí předcházet nějaká logika spouštění a vypínání měniče a panelů. Tohle ale sem nepatří,tak to řeš u sebe ve vlákně.
JZ-50°/20xChaori 230<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar 225<davá2700W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V
Uživatelský avatar
marko250
 
Příspěvky: 2256
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Bydliště: Hlučín

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod PavelR » čtv kvě 21, 2020 7:58 pm

Pred lety... nejdriv 2,6kwp o rok pozdeji na 5,5kwp. PJ8000 200Ah lifepo a nicd. Relatokova logika. Vytezovani pouze bojler. Jako fungovalo to ale zadna hitparada. Postupne proslapavani slepych cest.

Po letech... celkem pokrocila faze solaritydy. Bojler pryc veskera energie dnes uz plynule tlacena do akumulacky na topeni a TUV. 1f system. Oba druhy energie jsou vzdy pouze jednom miste odkud se odebiraji.
Relatkova logika zrusena. Rizeni pomoci minipc a scada, binarni vstupy vystupy, prevodniky, sbernice, cidla, batrium....
Vykon panelu stale stejny, cim vic to mam "smart" tim vetsi vyroby kazdorocne dosahuju (ono to na zacatku stalo za prd). Zjistil jsem ze dobry rizeni je podstatnejsi nez vykon panelu a kapacita baterky. A to moje rizeni je ani ne tak smart ale spis "zadratovana" logika ve scade kde se pohodlne meni a ladi. Operativne si muzu nastavit vsechny potrebny parametry z jednoho mista u pc. Dokud nebudu neco rozsirovat tak v podstate jen semtam mrknu na vizualizaci a ono to porad zijesamo od sebe.

Do dalsich let ...
Vice klimatizaci, vice panelu, vice baterek, vice cidel, vice "smart". I cesta muze byt cil :)
PavelR
 
Příspěvky: 2467
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod dumi » čtv kvě 21, 2020 9:05 pm

U tech UPS bych si nebyl tak jistej. Provozuju u PC dve APC backup ups 350W a meril jsem jejich spotrebu. Jsou to klasicky offline.

No vyslo mi ze nema smysl je vypinat rozdil s a bez byl v podstate na produ s baterie nemeritelny. Ono tam v podstate nema co zrat. Lineinteractivd nebo online bude jine kafe...
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
dumi
 
Příspěvky: 1870
Registrován: stř zář 05, 2018 7:38 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod kodl69 » čtv kvě 21, 2020 9:41 pm

celkem souhlas, teď jsem promrskl zásuvkovým elektroměrem Backups350 a bere nějakejch 15W (elektronika a kondiční dobíjení aku) u line interactive to taky nebude tak zlý, protože v novejších se udržuje jenom aktivní napětí v DC meziobvodu, a při rychlým přepnutí teprv nabíhá střídač (ono 10ms je celkem dlouhá doba :)), ale online s dvojí konverzí je jinde, pamatuju 1.1kW Selteco, se dvěma velkými trafy, 200W příkon bez odběru. Dnes už je to snad trochu lepší...
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
 
Příspěvky: 4907
Registrován: sob črc 19, 2014 7:56 pm

Re: Jak to vidíte po letech - s výhledem do budoucnosti?

Příspěvekod dano » čtv kvě 21, 2020 9:46 pm

Tie APC back ups 350 mali prijatelnu spotrebu okolo 7W, to boli tie starsie typy, plechovy kryt a plastovy predny panel. Novsia verzia "celoplastova" mala vyssiu spotrebu okolo 14W.
Starsia verzia APC back ups 1500 (2x 12V/18Ah aku) mala spotrebu okolo 24W. V tychto lacnych UPS su nekvalitne trafaky a dost vyhrievaju vnutro ups, preto tam aj kvalitny aku vydrzi max. 2 roky.
dano
 
Příspěvky: 254
Registrován: pát zář 01, 2017 7:54 am

PředchozíDalší

Zpět na Ekonomika solárních systémů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

Reputation System ©'