FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Dagus »

By mě zajimalo jaká by byla aplikace. Kam to zapojit. Vždyť to ma jen 4A relé. To znamená že by se tím napájela vyřazení cívka jističe pole? Nebo uspokojí někoho jen že to tam je a bude to signalizovat?
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od kodl69 »

V lékařských prostorech stačí signalizace - ale tam je IT síť kvůli spolehlivosti, a funkčnosti při první poruše. Jinak sis sám odpověděl, a myslím, že správně. Co se mi ale nezdá, že ani Voltronic, ani Studer nemají u vysokonapěťových stringů to hlídání izolačního stavu vestavěné v regulátoru, když to má každej ongrid, kterej jsem viděl. Možná by nějakej uživatel mohl udělat test, stačí klasická 40W/230V žárovka zapojená mezi jeden pól stringu a zem. Mělo by to vypsat nějakou chybu a odpojit panely...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od DanoP »

Niekde v manuali k VS120 som cital v suvislosti s ground fault protection, ze ak zvolim PV neuzemneny ziadny pol tak porovnava napatia na PV vstupe (voci zemi??) a ak tam zisti odchylku tak vyhlasi Ground Fault. Nic viac tam nebolo, ani aka odchylka a pod. V tomto sa mi vseobecne zdaju manualy studeru velmi skupe.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od josse »

DanoP píše:Niekde v manuali k VS120 som cital v suvislosti s ground fault protection, ze ak zvolim PV neuzemneny ziadny pol tak porovnava napatia na PV vstupe (voci zemi??) a ak tam zisti odchylku tak vyhlasi Ground Fault. Nic viac tam nebolo, ani aka odchylka a pod. V tomto sa mi vseobecne zdaju manualy studeru velmi skupe.
To nestačí... To vím, ale jak to udělat aby to normě vyhovělo přesně ještě nevím.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od kodl69 »

tak jsem si včera vyzkoušel zapojení panelů "leap frog" s 330Wp Jinko https://shop.iftech.cz/monokrystalicke- ... y-ram.html s vývodama uprostřed. Každej druhej panel musel přijít "vzhůru nohama" jinak byly krátký kabely. Trochu makačka na bednu, ale dokázal jsem to. Škoda, že kabely ze středu panelu nejdou vyvázat ke konstrukci, ale prostě zůstaly pod panelama, i když jsem to stahoval dohromady. Tak snad jsou ty MC4 doopravdy vodotěsný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Dělal jsem to úplně stejně.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Majkl »

Ahoj, proč je třeba ty panely otáčet? Já myslel, že je to dělaný tak, aby když je dáš vedle sebe, tak je rovnou propojíš do série a vývody k regulátoru pak máš z opačných konců řady.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Marcus81 »

Majkl, pozri si toto video a pochopis prečo: https://www.youtube.com/watch?v=75zq3an ... RV&index=7
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Majkl »

Áha, člověk se furt učí :)
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od marsal64 »

Marcus81 píše:Majkl, pozri si toto video a pochopis prečo: https://www.youtube.com/watch?v=75zq3an ... RV&index=7
Tak to jsem nepochopil..., u mne byl také leapfrog bez otáčení panelů, délka kabelů na to stačila tak akorát.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od youda »

U klasických 60 a 72 článkových panelů bývá jedna krabice u horního okraje panelu. Tam se téměř vždy dá udělat leapfrog zapojení, bez nutnosti panely otáčet.

Naopak, panely typu half-cut mívají dvě malé krabice uprostřed panelu. Při leapfrog zapojení se pak stává, že kabel sice dosáhne k té bližší krabici, ale už ne k té vzdálenější, kam ho člověk zapojit potřebuje. Když se tedy každý druhý half-cut panel otočí, tak to vyjde přesně tak, že ty správné krabice jsou blíže k sobě a dráty vystačí.

60 cell
60cell.PNG
half-cut
half-cell_twin_module.png
leapfrog
6039.jpg
Ve fotovoltaice je to tak, že celý ten ekosystém má nějaká pravidla a zavedení výrobci se jich drží. Například, to že se regly vyrábějí na určitá konkrétní napětí, není jen tak, ale výrobci reglů už při jejich návrhu počítají s tím, kolik panelů v sérii se na takový regl asi bude připojovat a jestli půjde o 60 cell, 72 cell, nebo jinou odrůdu poplatnou době vzniku.

Podobně také délky přívodních pigtailů každého panelu bývají navržené právě tak, aby se panely daly zapojit do leapfrogu. Na baráku je to detail, ale u polní FVE, kde má každé pole délku třeba 100m, je leapfrog velmi užitečný. Jinak by se tam utopily tuny měděných kabelů navíc, a za panely by zase plandala smotaná klubka pigtailů.

Ovšem pokud má někdo "štěstí", tak může narazit i na panely od prapodivných výrobců, jejichž pigtaily jsou kraťoučké jako prasečí ocásek a dosáhnou jen stěží pár cm přes rám panelu. Tam nezbývá než udělat zapojení lineární.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Trochu jsem pokročil viz. foto. Bohužel jsem se teď zasekl na kabelech. Můj dodavatel je nemá skladem, což jsem nepředpokládal nebo hledám špatně.
Jaké kabely používáte?
1) Na 48V mezi střídači+regulátory a busbarem předpokládám použít CYA 70mm2 jemně laněný v rudé a tmavé modré barvě (v nouzi černou a jen konce barevnou bužírkou).
2) Z busbaru do baterií CYA 150mm2 jemné laněný. Ten se dělá asi jen černý, takže konce barevnou bužírkou
3) Přívody z jističů 25A do AC IN XTH a XTM jsem myslel nějakou licnu 3x4, ale mají jen CYKY-J 3G4
4) Vývody z XTH AC OUT přes 40A jistič jsem myslel nějakou licnu, ale mají jen CYKY-J 3G10
5) Vývody z XTM AC OUT přes 32A jistič jsem myslel nějakou licnu 3x6, ale mají jen CYKY-J 3G6
Přílohy
Pohled na strojovnu FVE.
Pohled na strojovnu FVE.
3x XTH-6000 a 3x XTM-4000
3x XTH-6000 a 3x XTM-4000
Regulátory Studer VS-120
Regulátory Studer VS-120
Vingly na baterie. Zatím na 16 ks Pylontech US3000.
Vingly na baterie. Zatím na 16 ks Pylontech US3000.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od marsal64 »

Hezký vánoční večer. Kde nakupuješ?

Osobně jsem se naučil kupovat u EMAS (např. https://www.emas.cz/h07v-k-70-c): mají leckdy mizerné popisy zboží na webu, ale nikdy mne zatím nezklamali logisticky, naopak: opakovaně mi dodali bez ptaní zdarma třeba dva tři dny po sobě nadvakrát, pokud nějaké zboží z objednávky bylo nikoli skladem ale "Na dotaz".

Já osobně budu kabely taky v nejbližších dnech/týdnech dělat, můj plán je ale skromnější: dva kusy 50x5 měděná pásovina a zbytek vše na 50mm2, jednotlivě k packům baterií per pack, měničům a asi i regulátorům.
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

Nakupuji u KV Elektro, Aspera, Sonepar.
Zboží na objednávku není problém, ale musí se čekat a do toho svátky atd.
50mm2 je vhodné pro délky do 3 metrů od XTM, XTH nebo VS. Bohužel mám délky větší a nechci to "ojebat". Za ty stokoruny co za to dám navíc to nestojí a co kdyby byl za pár let upgrade a bylo by to poddimenzované.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od marsal64 »

No, já to chtěl mít původně do Vánoc...
EMAS se vystrečoval, aby materiál dodal v průběhu jejich inventury (po jejich automatické odpovědi jsem jim slušně napsal, že pokud to dodají po 4.1., tak ruším objednávku, ale místo toho to dodali ve dvou dodávkách dva dny po sobě 2. a 3. den po objednávce).
Takže materiál mám, výmluvu nikoli, ale vánoční pauza má taky něco do sebe ;) .
Přílohy
20201225_233023.jpg
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od pezizka »

Kobra23 píše:Trochu jsem pokročil viz. foto.
Teda chlape Ty se s tím moc nemažeš :shock: Nemyslím provedení, to se hraješ :yes: Nevím jak chladí Studery, ale trošku se mi nelíbí ty uzavřené rámečky za VS120, za XTM a XTH je zdá se otevřený prostor a myslím si je to lepší. Ale návod jsem nestudoval a věřím že to máš OK, ale musel jsem přece něco najít :lol: K těm DC kabelům. Jistě jsi počítal ale nezmiňuješ vzdálenost AKU - busbar - měniče. Zdá se mi podceněné 150mm2 AKU - busbar, jedině by jsi to měl velmi blízko. Osobně mám výhrady ke 150mm i ve směru "zpracovatelnosti" vodiče, raději bych volil 2x70mm2. A to nejen kvůli ohebnosti, ale taky jsou větší kontaktní plochy ok. Taky jsem momentálně ve stavu rozpracovanosti a délku vedení AKU - busbar mám cca 2 + 4m a busbar - měniče cca 1,5 + 1,5m. Od AKU mám 2x70mm2 a do 2x5kW měničů 1x70mm2 do každého. Při té vzdálenosti si myslím tak akorát. Jinak si myslím, že trvat na barevném vodiči není nutné, to jsi fakt docela akorátní ;) Sám jsem použil: http://www.svar-tech.cz/kabel-svareci-simplex-70mm2 Není to ten nejjemněji laněný, ale přesto je velmi ohebný, za myslím rozumný peníz. Ale jinak klobouk dolů.... Jak za hardvér, tak i provedení :yes:
Edit: A pokud ještě užiješ spojky na drátěné žlaby, mám jich navíc docela dost, trošku blbě jsem počítal :oops:
Uživatelský avatar
Kobra23
Příspěvky: 449
Registrován: ned úno 12, 2017 9:32 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od Kobra23 »

pezizka píše:Nevím jak chladí Studery, ale trošku se mi nelíbí ty uzavřené rámečky za VS120, za XTM a XTH je zdá se otevřený prostor a myslím si je to lepší.
Ty rámečky nejsou uzavřené. Chladit se to bude lépe než když to je na zdi. Vzadu je 4 cm větrací Mezera.
K těm DC kabelům. Jistě jsi počítal ale nezmiňuješ vzdálenost AKU - busbar - měniče. Zdá se mi podceněné 150mm2 AKU - busbar, jedině by jsi to měl velmi blízko.
Je to půl metru.
Sám jsem použil: http://www.svar-tech.cz/kabel-svareci-simplex-70mm2 Není to ten nejjemněji laněný, ale přesto je velmi ohebný, za myslím rozumný peníz.
To by mně stálo více než tan CYA a ještě bych se připravil o barvičky :-)
A pokud ještě užiješ spojky na drátěné žlaby, mám jich navíc docela dost, trošku blbě jsem počítal :oops:
Taky jsem blbě počítal a mám jich dost :-) Ale děkuji za nabídku.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od diablo007 »

Ona je potřeba vzít v potaz originál drátování pylontechu . Mít propoje baterie ve 150 na busbar když pylontech má drátování menšího průřezu jak tam budeš řešit posílení?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od pezizka »

Kobra23 píše:Ty rámečky nejsou uzavřené. Chladit se to bude lépe než když to je na zdi. Vzadu je 4 cm větrací Mezera.
Na fotce to není moc vidět. Je to určitě rozumné, ale abych se přiznal, většinu mám na zdi :oops:
Kobra23 píše:Je to půl metru.
To je opravdu kousek, i když, jaký je možný max. proud? Taky je jasné, že to není pořád.
Kobra23 píše:To by mně stálo více než tan CYA a ještě bych se připravil o barvičky :-)
Práskneš kdes kupoval Ty? Když jsem hledal já o moc levnější laněný jsem nenašel a ještě to bylo tvrdé jak klacek :( Ale já su zase houby hledač :?
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: FVE 19,95 kWp bez kompromisů - Dolní Posázaví

Příspěvek od rasto1 »

pezizka píše:
Kobra23 píše:Ty rámečky nejsou uzavřené. Chladit se to bude lépe než když to je na zdi. Vzadu je 4 cm větrací Mezera.
Na fotce to není moc vidět. Je to určitě rozumné, ale abych se přiznal, většinu mám na zdi :oops:
Kobra23 píše:Je to půl metru.
To je opravdu kousek, i když, jaký je možný max. proud? Taky je jasné, že to není pořád.
Kobra23 píše:To by mně stálo více než tan CYA a ještě bych se připravil o barvičky :-)
Práskneš kdes kupoval Ty? Když jsem hledal já o moc levnější laněný jsem nenašel a ještě to bylo tvrdé jak klacek :( Ale já su zase houby hledač :?
Uz to pisal par prispevkov nad tvojim.
Nakupuji u KV Elektro, Aspera, Sonepar.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek