Raspberry - EPsolar USB kabel

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
tomino2
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 18, 2022 12:54 pm

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od tomino2 »

Tak se mi nepovedlo zprovoznit ten kabel na mém raspberry zero ani jedním způsobem. Ani originálním kabelem, ani prostřednictvím toho adapteru, který zmiňoval maxus_aurelius. Nicméně díky uživateli mmic, který sem dal aktuální verzi pro instalaci ovladače originálního kabelu, už mi RPi Zero ukazuje, že kabel je na pozici /dev/ttyXRUSB0.

Pro ty, kteří se o to marně pokoušejí, tak u mě byl problém ten, že jsem sice vstupoval do adresáře od mmic, odkud jsem spouštěl příkaz make, ale v dalších částech adresářů při průběhu kompilace tam zůstály předchozí nefunkční části skriptů (v adresářích /usr/lib a v adresáři z aktuální verzí Linuxu 5.15.56+). Ty je potřeba před make bezpodmínečně VYMAZAT, tedy sudo rm -r /adresář_se_starými_kompilačními_soubory.

Teď přijít na to proč mi ale ten kabel neposílá žádná data, když jsou ovladače zkompilované v pořádku a kabel se na požadovaném portu normálně hlásí. Ten ovladač, který se má zakázat zakázaný mám...Zkoušel jsem všechno a mám podezření na samotné Zero, zkusím prohodit USB, popř. pak vytáhnu kartu a zkusím tam připojit RPi4 nebo RPi3. Ale nevím zda to dnes stihnu, popř to nechám na příští týden, protože solární panely mám na chatě...
tomino2
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 18, 2022 12:54 pm

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od tomino2 »

Tak Raspberry 4 po rekompilaci na tu samou kartu zabral. Čili problém byl v Raspberry Zero. Teď mi zbyl ten adapter, zkusím vrátit do 14 dnů po koupi. Nebo má někdo zájem?
Uživatelský avatar
mme
Příspěvky: 3
Registrován: pát lis 11, 2022 10:30 am

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od mme »

Ahoj, najde se prosím někdo, kdo za úplatu poradí jak rozchodit Epever 10420AN s Raspberry 4? Kabel mám originál, bazmek s CZC.CZ na propojení klidně objednám taky, pokud nude potřeba. Už se tady s tím 14 dnů pářu, bez šance... Zkoušel jsem i toho Adama Welche s Node Red - vše nainstalováno, ale nejde komunikace s Epeverem...
Díky M
1 x Epever 10420AN, 2 x Invertor made in China 6000W
6.5 kWp kombinovaně 4s4p něco na jih, něco na sever, využitý každý mm
14.4 kWh LiFePo baterie - modrásky 3.2 x 280Ah, plánováno JK-BMS
maxus_aurelius
Příspěvky: 32
Registrován: stř dub 27, 2022 9:24 am

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od maxus_aurelius »

s origo kabelem je to hodne komplikovane - staci jiný RS485 USB prevodnik (idealne ten premium cord) - pokud chces, tak mi napis SZ a muzeme to rozchodit - nakonec pouzivam python scripty - jak pro čtení, tak pro záppis vč. integrace do noderedu
9,77 kWp
2xEPEVER regl + 2x EPEVER ipower ip5000-42-plus-t
22 kWh LiFePo4 - 2x JK-BMS
vlastní monitoring - https://blog.chytrenadomacnost.cz/2022/ ... g-fve.html
Uživatelský avatar
mme
Příspěvky: 3
Registrován: pát lis 11, 2022 10:30 am

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od mme »

Ahoj, bohužel nemůžu napsat SZ, jsem na fóru krátce, podmínky fóra to nyní zatím neumožňují. Dnes budu mít ten premium cord převodník, tak se to pokusím zapojit(snad správně) a provedu ještě jeden pokus zapojení s NodeRed. Díky za ochotu!
1 x Epever 10420AN, 2 x Invertor made in China 6000W
6.5 kWp kombinovaně 4s4p něco na jih, něco na sever, využitý každý mm
14.4 kWh LiFePo baterie - modrásky 3.2 x 280Ah, plánováno JK-BMS
maxus_aurelius
Příspěvky: 32
Registrován: stř dub 27, 2022 9:24 am

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od maxus_aurelius »

mme píše:Ahoj, bohužel nemůžu napsat SZ, jsem na fóru krátce, podmínky fóra to nyní zatím neumožňují. Dnes budu mít ten premium cord převodník, tak se to pokusím zapojit(snad správně) a provedu ještě jeden pokus zapojení s NodeRed. Díky za ochotu!
aha, netusil jsem, že jsou tu takove restrikce - pripadne si najdete kontakt na mne na www.chytrenadomacnost.cz - mám tam i pár článků (v blogu) ohledně monitoringu
9,77 kWp
2xEPEVER regl + 2x EPEVER ipower ip5000-42-plus-t
22 kWh LiFePo4 - 2x JK-BMS
vlastní monitoring - https://blog.chytrenadomacnost.cz/2022/ ... g-fve.html
cipis
Příspěvky: 4358
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od cipis »

Ta restrikce neni zadna hruza, splni to kazdy, co o sobe a svoji (planovane) elektrarne neco napise a pak treba napise dotaz nebo tak neco.
Navic omezeni je na posilani SZ, ale cist si je muze, takze kontakt na sebe mu muzes poslat ty.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
mme
Příspěvky: 3
Registrován: pát lis 11, 2022 10:30 am

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od mme »

Tak ani zapojení "nového" kabelu premium cord nikam problém neposunulo. Zkoušel jsem tento nový kabel cvičně zapojit do originál softu Epeveru, tam se teda vůbec nechytá. Háže to chybu Modbusu... Zkoušel jsem přeinstalovat Nodered a aplikoval postup od Adama Welche - zde nevím jak potom načíst data z Raspberry. Určitě je potřeba poladit linux na Raspberry a zde absolutně končím. Malý úspěch - konečně se zde objevuje USB0, což se starým kabelem nešlo. Jak ale dál netuším. Díval jsem se Martine na Tvoje stránky a zjistil, že sis prošel dost podobným obdobím :)) Všechno potřebné vlastně mám, jen bych potřeboval pohnout se softwarem. Je možný se na Tebe obrátit?
1 x Epever 10420AN, 2 x Invertor made in China 6000W
6.5 kWp kombinovaně 4s4p něco na jih, něco na sever, využitý každý mm
14.4 kWh LiFePo baterie - modrásky 3.2 x 280Ah, plánováno JK-BMS
maxus_aurelius
Příspěvky: 32
Registrován: stř dub 27, 2022 9:24 am

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od maxus_aurelius »

mme píše:Tak ani zapojení "nového" kabelu premium cord nikam problém neposunulo. Zkoušel jsem tento nový kabel cvičně zapojit do originál softu Epeveru, tam se teda vůbec nechytá. Háže to chybu Modbusu... Zkoušel jsem přeinstalovat Nodered a aplikoval postup od Adama Welche - zde nevím jak potom načíst data z Raspberry. Určitě je potřeba poladit linux na Raspberry a zde absolutně končím. Malý úspěch - konečně se zde objevuje USB0, což se starým kabelem nešlo. Jak ale dál netuším. Díval jsem se Martine na Tvoje stránky a zjistil, že sis prošel dost podobným obdobím :)) Všechno potřebné vlastně mám, jen bych potřeboval pohnout se softwarem. Je možný se na Tebe obrátit?
jasne :) napsal jsem ti SZ :)
9,77 kWp
2xEPEVER regl + 2x EPEVER ipower ip5000-42-plus-t
22 kWh LiFePo4 - 2x JK-BMS
vlastní monitoring - https://blog.chytrenadomacnost.cz/2022/ ... g-fve.html
jerrypaulick
Příspěvky: 2
Registrován: pát lis 19, 2021 7:36 am

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od jerrypaulick »

Kdyby nekdo hledal v budoucnu... Ovladace primo z webu Exaru (maxlinear.com) nebudou fungovat. Nakonec jsem to rozchodil takto:

1. Instalace kernel headers

Kód: Vybrat vše

sudo apt install raspberrypi-kernel-headers 
2. Naklonovani tohoto repozitare a zkompilovani ovldace. Jsou v nem asi oficialne ovladace, ktere ale uz na webu Exaru nejsou k dohledani, resp. je tam poznamka: "In directory there is a Linux driver for Exar based USB RS-485 adapter. The original source was from Exar website, but it has dissapeared when MaxLinear acquired Exar."

Kód: Vybrat vše

git clone https://github.com/kasbert/epsolar-tracer/
cd epsolar-tracer/xr_usb_serial_common-1a/
make
3. Vymazani starych generickych ovladacu

Kód: Vybrat vše

rmmod cdc-acm
modprobe -r usbserial
modprobe usbserial
4. Nacteni novych ovladacu.

Kód: Vybrat vše

insmod ./xr_usb_serial_common.ko
ls /dev/ttyX*
A mel by se ukazat kabel /dev/ttyXRUSB0.

Funguje pro kabel XR21B1411 (EPsolar CC-USB-RS485-150U-3.81) na Raspberry Pi 3B s posledni verzi Raspbianu nebo jak se ten system dneska jmenuje (Raspberry Pi OS asi :D ).
tomino2
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 18, 2022 12:54 pm

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od tomino2 »

Díky, přeinstalovával jsem a funguje. Akorát mám problém s tím, že výše uvedené kroky musím dělat při každém restartu systému...co dělám blbě?
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Lokalita: Praha

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od PetrV2 »

Pokud máš na mysli kroky od bodu 3 "Vymazani starych generickych ovladacu" tak v podstatě neděláš blbě skoro nic. rmmod odstraní modul z paměti a kernel ztratí danou funkcionalitu. Insmod (modprobe) naopak modul do paměti natáhne a kernel získá novou funkcionalitu. Po rebootu se ovšem toto nikterak magicky neprovede a je třeba toto dát do nějakých startovacích skriptů. Raspberry Pi neznám, ale ty startovací skripty bývají /etc/rc.d/rc.local, /etc/rc.local apod., tedy musíš ty kroky nějak provést v těch skriptech.

Poznámka: modul, který nechceš (a který vyndaváš z paměti tím rmmod) lze blacklistovat v konfiguraci, což bývá /etc/modprobe.d/ a/nebo /lib/modprobe.d/. Po blacklistování se ani nenatáhne a tak není třeba ho vyndavat
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
tomino2
Příspěvky: 9
Registrován: čtv srp 18, 2022 12:54 pm

Re: Raspberry - EPsolar USB kabel

Příspěvek od tomino2 »

jo, díky, dal jsem do skriptu a připsal do crontabu a po rebootu a funguje.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek