Napětí panelů pro ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
hjd
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 31, 2022 8:57 am

Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od hjd »

Ahoj,
stavím si FV ohřev TUV a chtěl jsem se zeptat.
Zapojil jsem do série 6x panel 450Wp, takže dohromady 2,7kWp.
Zkoušel jsem to zatím připojit na zkoušku na přímo na el. patronu 2kW v zásobníku dražice. (čekám na dodání BEL mpps regulátoru)
Napětí naprázdno jsem měl asi 240V, slunečný den, po připojení el. patrony to spadlo asi na 130V. Jasně, čekal jsem, že to spadne, ale ne tolik.
Je to OK? Bude to s tím BEL regulátorem fungovat dobře? Nebo bude lepší dokoupit ještě třeba 2 panely?
Panely mám tyto:
https://argos.cz/pobocka-praha-vestec/p ... lack-frame

Díky,
HJD
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Však si to spočítej, má na stránkách, jaké to má parametry.
Od panelů máš také parametry, včetně teplotního koeficientu, jak ti vyleze napětí v zimě.
Čistě od boku, 42V naprázdno, v zimě tam bude něco kolem 48,3V, maximální povolené napětí BELu je 430V, takže 430/48,3= 8,9, tedy max. 8 panelů.
S tím DC do spirály jsi celkem dobrodruh ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Matess
Příspěvky: 1520
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Matess »

Ten pád napětí je obrovský. To bych nečekal obvzlášť když jste tolik pod ideálním napětí. Pokud je tam 2000W topné těleso na 230V tak nominální proud tělesa je 2000/230=8,69A a odpor tělesa je potom 230/8,69=26,46ohm.

Pokud jste tam po připojení panelů měl jen 130V, tak to znamená že proud byl 130/26,46=4,91A a výkon jdoucí do tělěsa jen 4,91*130=638W což je z 2700Wp na střeše opravdu málo. Bylo dost slunce?

Dle mého skromného názoru to bude chtít ještě jeden panel. Potřebujete se dostat co nejblíže k napětí topného tělesa, které je na 230V a 6x35V je jen 210V a 7x35 = 245V

Nicméně pokud tam bude 7 panelů bude tam výkonu dost pro 3kW tělěso a s 2kW tělesem dost výkonu zůstane ležet na střeše.

Nevím v jakém rozsahu napětí umí fungovat ten BEL, ale pokud bude v bojleru suché těleso možná by stálo za to nechat si udělat suché těleso na 200V 2500W a nechat 6 panelů - bude to levnější jak další panely a současně výkonější.
Supra66
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 12, 2022 8:11 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Supra66 »

Nemáš malý průřez vodičů? Určitě by chtělo změřit i proud. Nicméně pokud je spirála v pořádku tak ten pokles je moc velký
hjd
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 31, 2022 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od hjd »

cipis píše:Však si to spočítej, má na stránkách, jaké to má parametry.
Od panelů máš také parametry, včetně teplotního koeficientu, jak ti vyleze napětí v zimě.
Čistě od boku, 42V naprázdno, v zimě tam bude něco kolem 48,3V, maximální povolené napětí BELu je 430V, takže 430/48,3= 8,9, tedy max. 8 panelů.
S tím DC do spirály jsi celkem dobrodruh ...
Ano, spočítal jsem si, že tam mohu dát ještě max. 2 panely. Jen mě zajímá, jestli je to potřebné.
Jaký vidíš problém s tím DC do spirály? Je to jen odporový drát. Jasně, nepouštěl jsem to přes termostat, abych si neopálil kontakty, ale jiný problém nevidím.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od vla »

Vzhledem k tomu, že nevíme nic o orientaci a sklonu panelů, mimo už zmíněné počasí a nic o času zkoušky, nelze zodpovědně poradit prakticky nic.
Nemám rád tenhle stát.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pawel »

Za mě by tam měli být ještě ty dva panely protože vždy nesvítí ideálně. Ty panely nebudou pracovat bez reg. dobře, protože dobrý pracovní bod pro panely tam bude jen výjimečně.
hjd
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 31, 2022 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od hjd »

Supra66 píše:Nemáš malý průřez vodičů? Určitě by chtělo změřit i proud. Nicméně pokud je spirála v pořádku tak ten pokles je moc velký
Ze střechy mám "Solární kabel 6mm² s koncovkami MC4 10m". V tom by asi problém být neměl.
Proud jsem měřil, snížil se ekvivalentně dle napětí 130V a odporu 25 Ohm na cca 5A.
hjd
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 31, 2022 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od hjd »

vla píše:Vzhledem k tomu, že nevíme nic o orientaci a sklonu panelů, mimo už zmíněné počasí a nic o času zkoušky, nelze zodpovědně poradit prakticky nic.
S panely ještě budu laborovat. Mám je na rovné střeše, mohu měnit orientaci i sklon. při zkoušce jsem to měl na jihozápad, sklon cca 15°. Včera jsem to zkusil předělat přesně na jih a sklon cca 35°. Tak uvidím, jestli se to zlepší.
hjd
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 31, 2022 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od hjd »

Matess píše:Ten pád napětí je obrovský. To bych nečekal obvzlášť když jste tolik pod ideálním napětí. Pokud je tam 2000W topné těleso na 230V tak nominální proud tělesa je 2000/230=8,69A a odpor tělesa je potom 230/8,69=26,46ohm.

Pokud jste tam po připojení panelů měl jen 130V, tak to znamená že proud byl 130/26,46=4,91A a výkon jdoucí do tělěsa jen 4,91*130=638W což je z 2700Wp na střeše opravdu málo. Bylo dost slunce?

Dle mého skromného názoru to bude chtít ještě jeden panel. Potřebujete se dostat co nejblíže k napětí topného tělesa, které je na 230V a 6x35V je jen 210V a 7x35 = 245V

Nicméně pokud tam bude 7 panelů bude tam výkonu dost pro 3kW tělěso a s 2kW tělesem dost výkonu zůstane ležet na střeše.

Nevím v jakém rozsahu napětí umí fungovat ten BEL, ale pokud bude v bojleru suché těleso možná by stálo za to nechat si udělat suché těleso na 200V 2500W a nechat 6 panelů - bude to levnější jak další panely a současně výkonější.
Přišlo mi, že bylo slunce v mírném oparu, ale opravdu jen trochu. A zkouška probíhala kolem 14:00. Zatím nemám zkušenosti, jak velký vliv to na výkon mohlo mít.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od vla »

Nevšiml jsem si, jak máš velký bojler, ale moje již letité řešení: Prastaré panely 8 ks panelů 180W, dnes těžko říct jaký je výkonpřímo u panelů, 20 m svod 6 mm2, do bojleru 120L, 2KW, teče v létě max. kolem 1350 W, kolem jedné hod je ohřáto na max. co bojler dá, zbytek ztráty. Teď v čase příspěvku 935W. Na ohřátí na max. potřebuji celý slunečný den, jinak třeba jen 50°C a méně. S oblačností výkon výrazně klesá. Panely sklon cca 35 °, jih. Začínáš v dost mizerné době mlh, inverzí a krátkých dnů i při celkem slunečném počasí. Nic bych nepřidával, jen panely bych dal zhruba na 35-45°, lze -li to udělat: Sklon volím s ohledem na jarní a podzimní využití větší než je dnes obvyklé. Edit: Pozapoměl jsem o napájení bojleru se stará Oplocký.
Naposledy upravil(a) vla dne pon říj 31, 2022 11:02 am, celkem upraveno 1 x.
Nemám rád tenhle stát.
rva
Příspěvky: 3529
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od rva »

Nějaký (mppt) regulátor se dává právě proto, aby to z panelů dávalo maximum možného. Bez něj panely nejsou v tomto bodě a tedy dávají méně, než by mohly. Kritické je to právě když nejsou přímo kolmo osluněny.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
hjd
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 31, 2022 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od hjd »

Díky všem za názory.
Ano, nezačínám v nejlepší době, co se týče počasí. Ale tak jsem si říkal že to teď odladím a od jara už mi to pojede OK :-)
S tím případným dokoupením panelů asi počkám, až budu mít ten MPPS regulátor od BEL a pak uvidím.
Hlavně jsem si říkal jestli třeba nemám nějaký vadný panel. To ale asi budu muset zkoušet po jednom připojovat na zátěž a měřit, kolik dávají.
glottis
Příspěvky: 2071
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od glottis »

ja myslim, ze je mas v pohode jen to zatezujes moc na to osvetleni a proto to tak sleze. Ses uz daleko od MPP. Kdyz bys to chtel bez toho belu zlepsit, musel bys tam zapojit 1kw teleso. BYl bys bliz MPP a mel bys vyssi napeti a vetsi ucinost

Ja mam 5kwp na strese se sklonem 20 stupnu. Pulka vychod pulka zapad a nad 2kw se uz prakticky nedostanu.
hjd
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 31, 2022 8:57 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od hjd »

Tak to bude asi OK.
Dnes v poledne další zkouška, panely orientované na jih, sklon cca 35°. Při občasném plném osvětlení jsem na topném tělesu naměřil i 215V.
Díky všem.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

Nevim zda zakladat nove tema.Dost veci jsem zjistil zde.
Tedy muj dotaz:Predstava 4 panely na fasade jizni strana,svisla poloha.+ - 2000kwp .Na 4 panelech napeti kolem 140V. Spiralu jeste nemam,chci keramickou.Jake velikosti by mela byt?+ Vys bylo doporuceno nechat si spiralu udelat.Kde je ta vyroba? Jako regulator chci Bel.Bojler 100 l .
Je realne ze to bude pres slunecni dny fungovat.
Dik za nazory
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od cipis »

Eltop.
1+1 kW, jedna na 230V, druhá okolo 100-110V.

Lepší by ale bylo více panelů s menším výkonem, to pak můžeš jít na klasiku 230V. Ale asi se to tam nevleze.

V jrc sis modeloval, co ti to kdy dá?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od kodl69 »

Takový spirály do DZD boileru koupíš na nadeta.cz. Ale 2kW tím neprotlačíš, ohmův zákon je neúprosnej. Leda že by sis nechal udělat spirálu na míru, třeba 140V/14A (podle mppt bodu panelů), a druhou polovina na 230V. Do boileru dáš dva termostaty, dva havarijní termostaty, a nemusiš řešit přepínání DS/ solár. Už jsem takhle dvě instalace udělal a celkem spokojenost. Jenom pozor na to, jestli to tu vodu vůbec stihne ohřát, viz : https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody
a taky https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/ - hlavně pozor na to, že jsou to PRŮMĚRNÉ HODNOTY.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

Dik za odpoved.Omlouvam se nejsem eletrikar,to sice neznamena zenedovedu dle schemat na baraku vse sprovoznit.Priznavam se vase vzorce a vypocty mi jsou cizi.Mel jste pravdu vic nevleze.Snad na jeste dva take na jihu ale na protilehle strane.Asi by to nebylo esteticke.
Mel bych par dotazu.
1.Doporucil jste spiralu 1+1 .Proc 230 V ? Pak vypoctene napeti by bylo 4x34=136 V .Z jakeho duvodu doporucena spirala 100 - 110 V ?
Nasel jsem tabulku doporuceni od polskeho regulatoru.Tam mi to vychazelo spirala 2500 - 3000.
Standartne v prodeji je 2400w.
2. Kdy bych objednaval spiralu na zakazku ,nebylo by lepsi objednat vyrobu 3 x 1000w ?
Je mi jasne ze elektrikar z meho dotazu musi jit do kolen.
Pavel66
Příspěvky: 78
Registrován: pon lis 14, 2022 11:27 am

Re: Napětí panelů pro ohřev TUV

Příspěvek od Pavel66 »

uz mi to je jasne proc spirala 1 +1 / 230v / 110 v. To neni treba .Bojler je 30 let nahrivan plynem.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek