Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
jova
Příspěvky: 217
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od jova »

Zdravím, mám dotaz na paralelní spojování článků v baterii.
Cca půl roku provozuji dvě baterie LiFePO4 120Ah po 16ti článcích, spojené paralelně. Každá baterie má samostatný aktivní balancer a v plánu je i sledování a hlídání mezních parametrů jednotlivých článků. Nyní jsem přikoupil další dvě obdobné sady a uvažuji, zda nezapojit tu novou sadu a starou tak, že bych ze dvou, respektive s novými čláknky čtyř samostatných 48V baterií zapojil jen sady dvě, to znamená, že bych spojil vždy dva články paralelně a 16 takových dvojic do série.
Tím by vznikly dvě 48V baterie, jedna ze starších článků a druhá z těch novějších. Ty bych pak teprve spojil paralelně a získal tak 48V 480Ah. Slibuji si od toho jednodušší propojování výstupů, ušetření dvou pojistek a ztrát na nich, ušetření dvou balancerů. Předpokládám, že při vybírání dvojic článků, bych se snažil paralelně spojit články se stejným napětím ve vybitém stavu.
Je to použitelné řešení?
Dagus
Příspěvky: 1969
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od Dagus »

Za mě pokud si pohraješ s parkováním článků, tak je to řešení v pohodě.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kyocera
Příspěvky: 1274
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro jova,
i velké aku 230Ah nebo 280Ah mají v sobě zapojeno paralelně vice jednotlivých menších článků.
Všechny jednotlivé menší články jsou ale tím pádem z jediného roku výroby. A všechny menší články mají stejné parametry.
Vaše zadání je tedy k článkům stáří 1/2 roku 120Ah přidat nové opět 120Ah. / Pokud možno i od stejného výrobce. /
Náhradní schéma aku je ideální zdroj napětí a vnitřní odpor Ri. Aby takové zapojení dobře fungovalo, to znamená, stejnoměrně se nabijely a vybijely oba články ve dvojici měly by mít stejný nebo velmi blízký vnitřní odpor Ri.
Píšete půl roku , ale pro jistotu bych změřil vnitřní odpory např. tímto měřičem , měří čtyřbodově , zde
https://shop.mypower.cz/meric-vnitrniho ... r1035-9653
Už v minulosti jsem zjistil, že vnitřní odpor Ri je dynamický a mění se se stupněm nabití a vybití.
Pak tedy je nutné měřit vnitřní odpor ve stejném stavu, tedy zvolte vybité i nabité. Srovnáním vnitřních odporů
zjistíte, zda vnitřní odpory jsou stejné nebo skoro stejné. Pokud nemáte měřič vnitřního odporu a nechcete jej kupovat, potom asi každý má kleštový DC Ampermetr a zapojte zkusmo několik dvojic paralelně nových a starých
článků a pozorujte zda proudy do obou článků tečou při nabijení stejné či hodně blízké. Je samozřejmostí, že při takovém
pomocném měření kleštovým DC Ammetrem musí být i krátké vývody k měřené dvojici aku 120Ah nový a starý zapojený
stejně dlouhým přívodem a stejným průřezem vodiče aby jste měřil přesně. A pečlivě dotáhnout všechny spoje při měření, protože každý zhoršený přechodový odpor zkreslí výsledek měření.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
PetrDubi
Příspěvky: 1435
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od PetrDubi »

kyocera:
Já jsem to pochopil tak, že ze starých článků by udělal jednu baterii a z nových článků druhou baterii a měl by jednu starou a jefnu novou a na každé BMS - alespoň tak o tom píše na konci.

Za mě to není problém, jenom si při zapojování dát pozor aby vždy u té dvojice článků šlo plus z jednoho článku a mínus z toho druhého.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
jova
Příspěvky: 217
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od jova »

Ano, v plánu jsou ve výsledku dvě baterie 48V. Jedna sesazená z původních, výrobně stejných 32 článků v zapojení 2p16s a druhá z nových článků opět 2p16s. Teprve tyto baterie by se přes pojistky spojily paralelně. Sesazování podle Ri není problém, měřák mám.
kyocera
Příspěvky: 1274
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
pro PetrDubí, at už někdo spojuje k sobě nové nebo staré články paraleně, tak i tehdy bych si ověřil vnitřní odpory .
To dá předem informaci, zda se budou oba paralelní články vybijet a nabijet stejnoměrně, či nikoliv.
A kousek teorie nahoře jsem napsal pro ty čtenáře , kteří neví co to vnitřní odpor je.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
PetrDubi
Příspěvky: 1435
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od PetrDubi »

kyocera:
Jasně změřit vnitřní odpor určitě, je to jistota a člověk ty články lépe spáruje.
Já jsem tam jenom vypichnul, že jsi zmínil těch půl roku, tak jsem upřesňoval, že chce dát dohromady staré články se starýma a nové s novýma a to by problém být neměl - nebylo to nic proti tobě;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68 a Victron 75/15 MPPT
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kyocera
Příspěvky: 1274
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
jasně vím, že to nebylo nic proti mně, správně jste mně poopravil v přesném zadání tazatele .
Staré se starými, nové s novými a to stejné by platilo i nové se starými což může také někdo někdy také řešit.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
jova
Příspěvky: 217
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od jova »

Tak jsem přeměřil články ve vybitém stavu cca 3,21V a Ri je u většiny článků cca mezi 0,5- 0,6 m ohmy, jen jeden má 0,77 a další 0,8 m ohmu. Ještě to večer přeměřím při vyšším napětí, ale otázka nyní je, jak to párovat? Dávat do páru články se stejným Ri, nebo naopak k tomu nejvyššímu přiřadit nejnižší, aby všechna Ri byla cca na stejné hodnotě?
kyocera
Příspěvky: 1274
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
vzhledem k tomu, že dvojice aku jsou v serii , tak bych se snažil o to, aby výsledná dvojice
měla pokud možno Ri na stejných hodnotách. Tím docílíte, že dvojice v celkovém seriovém zapojení se budou nabijet
rovnoměrně. Pokud ve dvojici budou Ri s rozdílnou hodnotou, nebude nabijení dvojic souměrné v čase.
Ale pokud jsou články v serii, tak výsledek ovlivní nejslabší článek. Proto navrhuji dávat pokud
možno výsledné celkové Ri dvojic paralelně na stejnou hodnotu.
Můžete si to představit, jako by to byl řetěz a všechny články řetězu by měly mít stejnou pevnost.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
jova
Příspěvky: 217
Registrován: ned črc 10, 2016 10:39 pm
Lokalita: Táborsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14,2kWp
Kapacita baterie [kWh]: 24kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od jova »

Přes den počasí bohužel nic moc, napětí stouplo cca na 3,32V, Ri je +/- 0,01 m ohmu stejné.
Trochu se v těch vašich dvojicích ztrácím, jestli jsem to dobře pochopil, platí varianta: párovat spolu články s nejmenším Ri s největším Ri, abych se dostal v průměru páru, na střední hodnotu ostatních.
Například 1 pár 0,5 + 0,5 = 0,25 druhý pár 0,4 + 0,6 = 0,24 ... Je to tak? Připadá mi to nejlogičtější.
rva
Příspěvky: 3743
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od rva »

Snažil bych se, aby v baterii články v sérii byly podobné (měly stejnou impedanci, popřípadě byly stejného stáří). A teprve tyto baterie skládal paralelně. Tedy "nová" baterie paralelně se "starou".
Zdůvodnění: Při tomto zapojení bude nová zatěžovaná vyššími proudy, čímž bude stárnout rychleji a její parametry se budou blížit té staré. Časem budou mít obě podobné parametry.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Atman
Příspěvky: 321
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od Atman »

Presne. Tak to mám aj ja, horšiu sériu z Alíku a lepšiu od Mikela, rovnaké kapacitne si prúdy delia asi tak 2:3 ( v tom pomere boli aj ceny :D ) a čakám že za pár rokov sa zrovnajú, lebo nová si to viac odpracováva. Trochu sa evidentne líšia aj chémiou (tvarom krivky), sú okamihy okolo 65% SOC, že si delia prúdy aj 1:4 ale po poklese sa to zase zrovná na obligátne 2:3
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od fatter »

Ahojte, mam podobny dotaz tak ho napisem do tohto vlakna. Chcem zostavit malu 24V bateriu z novych 26650 aku.Mam v plane dat 4 paralelne a z 8 takychto seriovo zapojenych stvoric vyrobit 24V bateriu. Plus pouzit jeden 8s balancer (monitoring ma velmi netrapi). Mohlo by to takto spolahlivo fungovat? Mam na mysli hlavne ci sa casom nerozidu tie paralelne clanky
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od rottenkiwi »

Zalezi ake kvalitne su clanky, ak su nove a bude sa to rozumne nabijat, vhodnym prudom
pri vhodnej teplote a tiez vhodne vybijat, tak nejakych 1000 cyklov daju,
ale musi sa to po urcitom case / roky / skontrolovat, lebo kazdy clanok je z vyroby
s inymi parametrami / hrubka current colectorov, velkost castic na anode a katode,
pouzity binder, pouzity separator, pouzite rozpustadlo / DEC, EC, DC, VC - karbonaty /
pouzita sol LiPF6 a pod.

Su tu pripady, ked to vsetko zacalo niekomu horiet, alebo na inom fore JOnas
musel vyhodit zo stvorkolky baterku, lebo zacala horiet.

Inac sa robi baterka na ebike, kde bude silno mechanicky namahana
a inak sa robi pre FVE, kde bude len stat a nebudu na nu posobit sily a zrychlenia.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
glottis
Příspěvky: 2285
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od glottis »

Ideal pred slozenim zmerit vnitrni odpory, pripadne kapacity a vyvazit to. Chce to monitorovat teploty a ne na jednom miste. Dobre je na to obcas kouknout termokamerou. Pokud se to nekde hreje vic, rozebrat, premerit, vymenit. 4p8s z 26650 mi uz neprijde tak mala baterka :) neni lepsi to slozit z vetsich clanku? Ale v zasade s tim neni problem. K cemu ta baterka bude? Jestl pro neco mobilniho tak bych to treba nabijel venku :)

Je mi vzdycky lito vyhazet starsi liion clanky, hlavne 18650 a obcas je nekam dam ale po poslednim incidentu uz na to pecu. Dva seriove clanky v mobilnim odtahu splodin z pajeni, na clanku jsem neudrzel ruku. Tak jsem ho v kelstich vyhodil pred barak na zamkovku. Pri predstave, ze jsem to nechal zapojene a sel spat me orosil studeny pot
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Paralelní spojování článků v baterii ano/ne?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja robim baterky po 16 V 4S blokoch, aby som to potom mohol spajat
na ebike na 16, 32, 48, 64 ...... V, podla toho co idem robit.

Toto su baterky z r. 2016 na 100 W LED, najazdenych asi 60000 km.
Ergo jazdim v noci takze tie baterky su uz rozidene
a nabijam to vlastnym MPPT/Chargerom a mam na to vlastny BMS,
su to dve ESP32 komunikujuce cez ESP - NOW, ergo BMS povie MPPT
chcem 8 A, tak ma 8 A,chcem 2 A , tak ma 2 ampere, Merane ACS758-50A + ADS1115 16-bit ADC.

Z toho napajam napr. radio na ebike:

.
https://www.youtube.com/watch?v=8ND2DhL ... Q&index=17

.
ebike_LED_battery.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek