Poloostrov FVE orientace V+Z

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
JarynFaryn
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 10, 2022 12:41 pm

Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od JarynFaryn »

Zdravím,
původně jsem nad fotovoltaikou začal uvažovat před časem pro zahradní kuchyni. Takový malý ostrov na střeše pergoly, ze kterého bych napájel vařič a nabíjel zahradní aku nářadí. Ponořil jsem se tedy to této problematiky více a zjistil jsem, že vařič má dost velký příkon a abychom nemuseli čekat s vařením, jen když svítí, tak to chce regulátor, měnič a baterie. A od toho je už jen krůček k FVE pro celý dům :-)

Roční spotřebu elektrické energie máme 2 MWh. Jinak vytápění, ohřev TUV, vařič – plyn, roční spotřeba 16 MWh.
Pomocí FVE bych chtěl pokrýt spotřebu elektřiny a přebytky ohřívat TUV.

Sestava:
Měnič 48V 5000W – spotřebiče myčka, pračka, trouba. Počítám s tím, že bychom si hlídali, abychom nepouštěli velké spotřebiče všechny zároveň. Pokud by se stalo a měnič to nepobral, tak se použije odběr z DS. 3F cirkulárka a čerpadlo zůstanou napojené přímo na DS. Vybrán Axpert King II. Pro mě výhody – nemusím řešit přetoky do sítě, cena a snad dostačující výkon (případně se dají připojit další měniče). Nevýhodu má ve větší spotřebě a při slabším osvitu.

Panely – střecha orientace východ/západ s mírným natočením viz foto. Sklon 41°. Na západní části střechy je více místa, cca 8x3 m. Východní část je členitější, využitelná plocha zde je cca 12 m2. A teď prosím potřebuju poradit s údaji, kterými se mám při výběru panelů řídit.
King II zvládne celkem 6000 W, rozsah 120 ~ 450 VDC.
Pokud vezmu panely z nabídky zde od Mivvy, tak mají panel s výkonem 450Wp, Voc 41,25 V, Imp 12,98 A. Tak mi to vychází, že na tento měnič můžu zapojit celkem 13 ks. Zapojení na dva stringy, východ 5 panelů, západ 8 panelů. Voc na každém stringu nepřekročí 450 VDC (po přičtení 20 % mi to vychází západ 396, východ 175 V). Na západě je ještě jeden panel rezerva. A co na východě? Pokud vezmu napětí při výkonu, tak 34,67 V x 5 = 173,35 V. Nebude to málo? Někde tady jsem četl, že by u Axperta mělo být aspoň 200 V. Přidat ještě jeden panel na východ, aby jich bylo 6? Pravděpodobně by nemuselo vadit, že bude větší celkový výkon panelů 6300W při této orientaci.
A ještě jsem narazil na jeden údaj u Axperta – PV input current 27 A. Toto mě omezuje v tom, že může být na jednom stringu proud max 13,5 A? A tento údaj koresponduje s údajem na panelu Imp 12,98 A? Anebo je pro mě důležitější údaj Isc 13,89 A a tím pádem bych při dvou stringách překročil 27 A na měnič? Anebo jsem vedle jak ta jedle? :-)

Baterie – u měniče je doporučená kapacita alespoň 200 Ah, mám vyhlídnutou LiFePo s kapacitou 230 Ah. Pokud by to mělo smysl, přidám v budoucnu další baterii. Můžu pak připojit další baterii s menší kapacitou nebo se mám držet doporučené minimální kapacity 200 Ah?

Bojler 160L – zjistím, jestli se dá do současného přidat spirála. Nebo přidám další zásobník pro FVE.

Budu rád za vaše připomínky a rady, případné usměrnění nebo přesměrování.
Děkuji.
Soban
Příspěvky: 3467
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od Soban »

Tak dělat dva stringy s rozdílným napětím a ty spojovat je blbost.

Takže ten větší string připojit k měniči a pro ten druhý pořídit externí mppt a je to.

Baterku by to chtělo aspoň na jeden den čili 7kWh čili kolem 150Ah.

Takže bych vzal asi 2 kolem těch 150-200Ah.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od Pawel »

Ty hodnoty napětí panelů jsou udávány při teplotě +25st ale venku může být klidně -15st a svítit slunce a to potom hodnotu 450V překročíte už s 10 panely a to by byla smrt pro regulátor.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od Diablo1st »

Batériu je dobré dimenzovať nie len z hľadiska využiteľnosti, ale aj z hľadiska prúdového zaťaženia. Z hľadiska životnosti je dobré batériu nabíjať/ vybíjať prúdom max 0,5C, čo je pri 200Ah 100A. Keďže menič vie dodať 5kW, čo je pri 50V 100A, nižšie ako 200Ah neodporúčam ísť.
Fungovať to bude aj s 150Ah, len bude troška viac zaťažovaná a o skôr odíde.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
JarynFaryn
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 10, 2022 12:41 pm

Re: Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od JarynFaryn »

Ale myslel jsem, že když budou dvě větve (jedna východ, druhá západ), tak nesmím překročit maximální napětí na jednotlivé větvi. Že jde v tom případě o paralelní zapojení dvou větví a tím pádem se napětí nesčítá.
Nebo si to představuju moc jednoduše? :-)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od Diablo1st »

JarynFaryn píše:Ale myslel jsem, že když budou dvě větve (jedna východ, druhá západ), tak nesmím překročit maximální napětí na jednotlivé větvi. Že jde v tom případě o paralelní zapojení dvou větví a tím pádem se napětí nesčítá.
Nebo si to představuju moc jednoduše? :-)
Ale aj to spájanie stringov paralelne má svoje limity. Nedá sa spojiť na jeden mppt 2 stringy s rôznym napätím, teda fyzicky sa dá, ale mppt z toho bude asi troška mimo.

Treba spájať paralelne najlepšie rovnaký počet identických panelov. Ak sa nedá tak rovnaký počet panelov, s takmer identickými hodnotami.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
JarynFaryn
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 10, 2022 12:41 pm

Re: Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od JarynFaryn »

OK, tak mi z toho vychází dvě možnosti:
1) podle toho, kolik se mi povede umístit na východní stranu (odhad je max 6 panelů), tak stejný počet panelů umístím i na západ. Pokud to budou dvě větve zapojené paralelně, dostanu se s napětím někde k 300V na větev. Je to OK nebo i tak musím dodržet těch max na 450 V na měniči?

2) větší západní stranu připojit na měnič. Východní stranu připojit na externí mppt. U tohoto "spojení" budou spolupracovat obě zařízení při nabíjení baterie a ohřevu TUV?

Pro úplnost ještě doplním foto orientace střechy, které jsem zapomněl v prvním příspěvku přidat...
Přílohy
RD.jpg
RD.jpg (16.11 KiB) Zobrazeno 304 x
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od Pawel »

Přehlédnul jsem že píšete 8+5 to napěťově vyjde ale jak tu bylo napsáno ten počet panelů pro paralelní zapojení musí být stejný.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od Pawel »

Jestli od západu nebude nic stínit tak je to ještě lepší, prodlouží to výrobu i na odpoledne. Když ty strigy budou zapojené paralelně tak se sčítá proud ne napětí, to by mělo dát max. 280V a proud ten váš měnič zvládá asi 27A.
JarynFaryn
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 10, 2022 12:41 pm

Re: Poloostrov FVE orientace V+Z

Příspěvek od JarynFaryn »

Pawel píše:Jestli od západu nebude nic stínit tak je to ještě lepší, prodlouží to výrobu i na odpoledne. Když ty strigy budou zapojené paralelně tak se sčítá proud ne napětí, to by mělo dát max. 280V a proud ten váš měnič zvládá asi 27A.
Děkuji za odpovědi.
Ještě potřebuju upřesnit, kterým údajem na panelu se mám řídit, co se týká proudu.
Jestli je pro mě důležitý údaj Imp (maximum power current) nebo lsc (short circuit current). Abych se vlezl do těch 27A, tak vybírat max 13,5 A. Ale nevím, jestli lmp nebo lsc.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek