Sušička na prádlo

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
bokser01
Příspěvky: 1316
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Sušička na prádlo

Příspěvek od bokser01 »

Chci se zeptat vadí nějak provozovat sušičku v místnosti kde mám měnič a pod... Dali jsme jí tam aby jsme ušetřili místo v domě. Ale zatím jsem jí nezapínal. Nejsem si totiž jistý jestli by třeba měniči nevadilo vlhko ze sušičky? Máte někdo zkušenost?
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od glottis »

nevim jakou mas susicku ale ze susicky zadne vlhko nejde. Kondenzat se hromadi bud v nadrzce a nebo tece primo do odpadu.
bokser01
Příspěvky: 1316
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od bokser01 »

glottis píše:nevim jakou mas susicku ale ze susicky zadne vlhko nejde. Kondenzat se hromadi bud v nadrzce a nebo tece primo do odpadu.
Mám tam tu nádobku no. Mě šlo o to zda to krom tepla negeneruje i vlhko ven (nepočítám když jí otevřu). Takže asi v poho mohu používat a ještě mi to ohřeje místnost s baterkami? :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od mika »

Mám vše skoro v prádelně, kde je sušička i pračka. Letos dokonce 2x nehoda, kdy pračka komplet vytekla (nevěřili by jste že 5kč udělá díru do vany jako pěst). Naštěstí byl k dispozici kanálek.

Měnič spokojený, nic nekoroduje.
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od glottis »

Vlhko z toho nejde. Buď v klidu
bokser01
Příspěvky: 1316
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od bokser01 »

Díky já se radši optal než něco zničit... :) Sušička proběhla a vše ok. Jediné co nebylo ok že musela proběhnout z DS protože slunce dnes jaksi nebylo :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od PetrDubi »

Sušička je v pohodě, jenom se v místnosti kde běhá objevuje trochu "prachu" z prádla. Sušička má sice dva filtry, ale stejně vždycky něco unikne.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od glottis »

PetrDubi píše:Sušička je v pohodě, jenom se v místnosti kde běhá objevuje trochu "prachu" z prádla. Sušička má sice dva filtry, ale stejně vždycky něco unikne.
ten prach je spis z toho, ze se tam s tim pradlem proste pracuje obecne nez ze by to slo ze susicky, ktera ma podle me uzavreny okruh? Davas to do pracky suchy - litaj z toho chlupy, vyndas to ze susicky, litaj z toho chlupy. Ale je to dobra pripominka. Bude potreba cistit pravidelneji filtry pokud to ma aktivni chlazeni. A co jde zakrytovat, aby se tam dal obcas vysat prach :)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od vla »

Pokud doma někdy musíš utírat prach, tak tam je přítomen, stejně jako všude jinde. Takže neblni. To bys musel mít všude čističky vzduchu a ještě aspon jednou denně vše luxovat, (stačí fitry na luxu?), stírat prach atd. Nebo si pořídit laboratorní čističku pro celý byt a přetlakovat, aby ti tam nic nevlezlo. Věci se mají používat běžným způsobem a neřešit nesmysly.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od PetaJoule »

glottis píše:nevim jakou mas susicku ale ze susicky zadne vlhko nejde. Kondenzat se hromadi bud v nadrzce a nebo tece primo do odpadu.
Samozřejmě, že z kondenzační sušičky jde vlhko - a ne málo.
Victron MPPT (starší pryskyřicí zalité, ne MPPT RS), snesou 95% rel. vlhkosti.
Tam bych si starosti nedělal.
Ale stejně jako vlhkost jde ze sušičky i prach, a to značně.

A tam bych si u všeho co ma v sobě ventilátor a protahuje vzduch už starost dělal.
Po roce ventilátory vypadají hrozně.
@OP: Takže současný provoz ano, ale jen pokud si tam uděláš šikovný filtr který budeš čistit.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od glottis »

PetaJoule píše:
glottis píše:nevim jakou mas susicku ale ze susicky zadne vlhko nejde. Kondenzat se hromadi bud v nadrzce a nebo tece primo do odpadu.
Samozřejmě, že z kondenzační sušičky jde vlhko - a ne málo.
Victron MPPT (starší pryskyřicí zalité, ne MPPT RS), snesou 95% rel. vlhkosti.
Tam bych si starosti nedělal.
Ale stejně jako vlhkost jde ze sušičky i prach, a to značně.

A tam bych si u všeho co ma v sobě ventilátor a protahuje vzduch už starost dělal.
Po roce ventilátory vypadají hrozně.
@OP: Takže současný provoz ano, ale jen pokud si tam uděláš šikovný filtr který budeš čistit.
mam pracku a susicku v technicke 2x2 m a vlhko tam neni, asi mas nejakou divnou susicku :) kde by se tam vlhko bralo kdyz ta voda zkondenzuje uvnitr a odtece do odpadu?
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od PetaJoule »

glottis píše: mam pracku a susicku v technicke 2x2 m a vlhko tam neni, asi mas nejakou divnou susicku :) kde by se tam vlhko bralo kdyz ta voda zkondenzuje uvnitr a odtece do odpadu?
To, že ty tam vlhko nevidíš, necítíš či nenahmatáš ještě neznamená, že tam není. Nebo tam máš čidlo?

Můžeme se samozřejmě pustit do diskuze "Moje sušička je lepší než Tvoje sušička", netvrdím, že moje AEG Lavamat s TČ je to nejlepší na světě, a ano samozřejmě, že značnou/převážnou část vlhkosti zadrží.

Ale ne vše.

A pokud z Tvé sušičky nejde vzduch stejně teplý jako je vzduch v místnosti (a pokud ano, tak gratuluji, protože pak má tepelné čerpadlo Tvé sušičky účinnost 100%), tak už z čistě fyzikálního hlediska je ve vzduchu co jde ze sušičky víc vlhkosti.

A pokud tento vzduch v Tvé technické trochu zchladne, tak stoupá i relativní vlhkost.

Jestli pro Tebe "není vlhko" znamená že nebyl dosažen rosný bod "ten byt je suchý - mámo podej mi ručník ať se utřu", tak máš pouze štěstí nebo sušíš suché prádlo. To je pak ale už jiný problém. ;)
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od PetrDubi »

Nejdřív jsme měli asi 10 let pračku kombinovanou se sušičkou (sušička klasická kondenzační, co potřebuje kromě elektřiny i vodu) a teď máme už asi 5 let samostatnou sušičku s TČ. U obou je (bylo) znát, že v místnosti kde stojí (koupelna) se usazuje jinej prach, než ve zbytku domu a když se v létě suší venku, tak tam tenhle prach není a je tam jenom klasický prach, kterého je v té době i znatelně míň. Ten prach co je navíc je stejný jako ve filtrech. Prach se v místnosti utírá pravidelně každý týden - aby to někdo nesváděl na to..

Já neříkám, že je to nějaký velký problém nebo že tam nejde ten měnič mít, jenom je vhodný s tím počítat, mít měnič s filtrama a častěji je čistit, nic víc.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od Tomash »

My máme sušičku Gorenje, myslím, že je s TČ a nebyla určitě z nejdražších, ale když suší tak se vlhkost v místnosti určitě zvedne.
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od glottis »

PetaJoule píše:
glottis píše: mam pracku a susicku v technicke 2x2 m a vlhko tam neni, asi mas nejakou divnou susicku :) kde by se tam vlhko bralo kdyz ta voda zkondenzuje uvnitr a odtece do odpadu?
To, že ty tam vlhko nevidíš, necítíš či nenahmatáš ještě neznamená, že tam není. Nebo tam máš čidlo?

Můžeme se samozřejmě pustit do diskuze "Moje sušička je lepší než Tvoje sušička", netvrdím, že moje AEG Lavamat s TČ je to nejlepší na světě, a ano samozřejmě, že značnou/převážnou část vlhkosti zadrží.

Ale ne vše.

A pokud z Tvé sušičky nejde vzduch stejně teplý jako je vzduch v místnosti (a pokud ano, tak gratuluji, protože pak má tepelné čerpadlo Tvé sušičky účinnost 100%), tak už z čistě fyzikálního hlediska je ve vzduchu co jde ze sušičky víc vlhkosti.

A pokud tento vzduch v Tvé technické trochu zchladne, tak stoupá i relativní vlhkost.

Jestli pro Tebe "není vlhko" znamená že nebyl dosažen rosný bod "ten byt je suchý - mámo podej mi ručník ať se utřu", tak máš pouze štěstí nebo sušíš suché prádlo. To je pak ale už jiný problém. ;)
Dam tam cidlo at nemlatime prazdnou slamu a az bude suseni tak sem dam klidne graf. Jestli se zvedne vlhkost z 55 na 70 je pro me samozrejme nerozpoznatelne. Ale jestli za to muze hlavne susicka nebo proste to ze tam je v tu chvili i kopec pradla a nektere i namocene ... pak uz kdo vi. Teplota se samozrejme zvedne. Kazdoapdne tam neni 90% vlhokost a uz vubec ne kondenzujici aby to nesplnilo papiry od tech menicu.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od PetaJoule »

glottis píše: Dam tam cidlo at nemlatime prazdnou slamu a az bude suseni tak sem dam klidne graf. Jestli se zvedne vlhkost z 55 na 70 je pro me samozrejme nerozpoznatelne. Ale jestli za to muze hlavne susicka nebo proste to ze tam je v tu chvili i kopec pradla a nektere i namocene ... pak uz kdo vi. Teplota se samozrejme zvedne. Kazdoapdne tam neni 90% vlhokost a uz vubec ne kondenzujici aby to nesplnilo papiry od tech menicu.
Tak. Prima. Výsledek je: Vlhkost v místnosti s (běžící) sušičkou vždy bude vyšší.

A teď na tohle vše zapomeneme, a podíváme se co jsem napsal původně: že bych si nedělal starosti s vlhkostí ale s prachem. Ach jo, víte co - viz foto: Asi měsíc nečištěné. Mřížka ventilátoru v koupelně. Pokud tohle chcete pustit nefiltrovaně do měniče, pro mě za mě - žijeme údajně ve svobodné zemi...
Přílohy
fujkyfujky.jpg
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od Quickyprd »

Já mám technické jak měnič s baterií, tak sušičku i pračku, i rekuperaci. Mám, tedy tu s šuplíkem na vodu, čili v místnosti je vlhkost zcela v normě, stějně tak filtry na prach jsou uvnitř a čistí se po sušení, prostě ze sušičky jde jen teplo. Čidlo vlhkosti má jednotka rekuperace vedlea v létě kolem 60% v zimě spíše sucho kolem 40%. Mřížka co je zde na odtahu do VZT je za tři roky čištěná jen jednou a v trubkách prach taky skoro není. A to sušička jede skoro denně, někdy i vícekrát. A mám jí moc rád, že skoro celý cyklus žeře jen kolem 500W, tak se to dobře hlídá hlavně v zimě, aby se nepřetížila fáze :-D
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od vla »

Ono nelze uvažovat tak, že prach, který se dostane do měniče tam zůstane. Ventilátor ho zase vyfoukne ven. Jistě tam i něco uvízne, jen to nebude během pár týdnů či měsíců fatální. Ta vyfocená mřížka ventilátoru: v koupelně se zpravidla pouští ventilátor k odvodu páry a tedy i vlhkosti. Z toho pak může vzniknout to co vidíme na mřížce, přesto ventilátor v takovém prostředí vydrží roky. Taky by se nechalo uvažovat, že filtr sníží výkon ventilace a tedy bude přístroj málo chlazený. Chuchvalce prachu jsou prakticky v každé elektronice po několika letech provozu. Rozumné mi přijde jednou za rok, nebo dva daný přístroj vyčistit.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od PetaJoule »

Quickyprd píše:Já mám technické jak měnič s baterií, tak sušičku i pračku, i rekuperaci. Mám, tedy tu s šuplíkem na vodu, čili v místnosti je vlhkost zcela v normě, stějně tak filtry na prach jsou uvnitř a čistí se po sušení, prostě ze sušičky jde jen teplo. Čidlo vlhkosti má jednotka rekuperace vedlea v létě kolem 60% v zimě spíše sucho kolem 40%. Mřížka co je zde na odtahu do VZT je za tři roky čištěná jen jednou a v trubkách prach taky skoro není. A to sušička jede skoro denně, někdy i vícekrát. A mám jí moc rád, že skoro celý cyklus žeře jen kolem 500W, tak se to dobře hlídá hlavně v zimě, aby se nepřetížila fáze :-D
Výrobce, Model? Klidně se své sušičky zbavím, žere taky 700-900W po celý cyklus. A práší.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
glottis
Příspěvky: 2068
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Sušička na prádlo

Příspěvek od glottis »

ja mam BOSCH WTX87KH1BY a taky praseni nepozoruju. Je nejak samocistici, kdy ten bordel vodou nejak vyplachne a necha ho dole ve filtrech mokrej a pri cisteni tak taky nenaprasim. Spotreba bude podobna tem 500W. Az sem dam graf vlhkosti muzu dat i graf spotreby :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek