Návrh jištění fve

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Janklx
Příspěvky: 10
Registrován: sob srp 20, 2022 7:41 pm

Návrh jištění fve

Příspěvek od Janklx »

Prosím o radu.
Jsem samouk, ohledně elektrikařiny se vyznám leda ve starších autech a motorkách. Na baráku jsem celou elektriku taky udělal sám vč. "projektu", protože jsem na elektrikáře neměl dost peněz. Ono zapojit pár zásuvek, schodišťáků, ... není žádná věda, když se člověk vyzná ve schematech.
U fve jsem ale docela mimo a potřebuji vše správně nadimenzovat a nevím jak.
Mohl by mi někdo elektrozdatný pomoct s tím, co mám koupit a kam zapojit a ideálně i dobrý obchod, aby to nebylo za raketu?
Úplně nerozumím rozdílu mezi pojistkou DC, kterou někdo v fve systému používá a jiný zase ne a DC odpojovačem, což jsou předpokládám takové ty válcové pojistky 10x38 mm. Jiný typ odpojovačů se zas používá pro odpojení aku, .... prostě si nevím rady.
Svodič přepětí je pro mě taky španělská vesnice, jeden tvrdí, že musí být mezi panelama a jističem popř. odpínačem, druhý zas říká, že svodič musí být ve směru od panelů až za pojistkou, další nedává svodič vůbec a co koukám, tak většina made in homodomo používá takové ty čínské oranžové svodiče, které jsou zajímavé cenou, ale nevím, jestli i nějakou dobrou funkcí ...
Dům stojí v cca nejnižším místě celé zdejší zástavby 15 let a byl kolaudovám bez hromosvodu. Hřeben střechy, na které jsou panely, běží souběžně s vedením vysokého napětí distribuce v "osové" vzdálenosti cca 11 m, takže i nejvzdálenější panely jsou vzdálené od tohoto vedení max 16 metrů. Při stavbě mi bylo mnohokrát z různých stran sděleno, že riziko blesku je v případě naší stavby tak zanedbatelné, že dělat hromosvod jsou jen vyhozené peníze. Zemnící drát jsem si ale k základům natáhnul a můžu v případě potřeby dostat toto uzemnění nějakým vhodným vodičem až do technické místnosti, kde budou komponenty fve. Toto vedení by bylo dlouhé cca 8 m.
FVE ve výstavbě - namontované panely 9,6 kWp - 3 stringy, hodnoty viz obrázek
3x regulátor epever 6420, 2x akupacky 48V 135 Ah lifepo4. K tomu 3x 5kW invertor epever, které chci zapojit "jako" 3f rozvod do přepínače fází a jeden 3kW invertor pro bojler a případně další "externí" spotřebiče, které budou mít svůj samostatný okruh a nemusím je započítávat do 3f rozvodu.
Fve bude jako "ostrov" přes přepínač fází. Jediné mi z distribuce půjde odděleně trvale točivá 3F pro čerpadlo do studny a stavební míchačku. Vše ostatní pojede buď na solar nebo komplet na distribuci.
Snad jsem popsal vše důležité.
Pokud je tu nějaký opravdu profík, klidně zaplatím za rozumný návrh / konzultace, pokud je tu někdo z okolí Plzně, mohu nabídnou od chladnějšího podzimu domácí uzené, uzený sýr, klobásy, sušené maso, .... jako nějakou protislužbu. Byl bych nerad, aby mě tu kdokoliv bral jako nějakého vyžírku, který chce zadarmo cenné zkušenosti ....
Kontakt pro případnou komunikaci: dostalci007@seznam.cz
Přílohy
IMG_20220821_145154.jpg
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od LIX »

Dobré by bolo vedieť aké zapojenie panelov bude použité, nech ti to skontrolujeme od začiatku. 3 paralelné stringy po 3 kusy v sérii na každý regulátor?
V tom prípade poitkový odpínač 14x51 s poitkou 14x51 36A gPv podla normy na DC, ono pri tvojom 200V systéme by stačila aj lacnejšia poitka do 500V 32A AC gG. Potrebuješ pravdaže 3ks zvodičov prepätia, ideálne do 200V DC aby dokázali zachrániť regulátory. Ja používam aj lacný čínsky zvodič, ktorý je hneď pod strechou a 20 metrov ďalej je už drahší zvodič slovenskej výroby KIWA.
Zvodič aj vedenie by mali byť každopádne istené poistkovým odpínačom, ktorý v prípade zásahu bleskom odpáli pri skrate poistky. Ja ho zapájam odpínač tak, že po odpálení poistiek ti do regulátora nepotečie už napätie a teda vieš že bol zásah bleskom, lebo regulátor nič nedáva (keby to náhodou prežil). Inak bacha, positkový odpínač neslúži na odpojenie panelov pod záťažou!!! DC ti môže natiahnuť pri záťaži taký oblúk, že to nezhasne ale vyhorí. Je potrebné najprv vypnúť regulátor a potom môžeš rozápajať. Inak je pravda že niekto poistkový odpínač nepoužíva, pretože sa spolieha na výrobcu, ktorý vyrába zvodiče tak, že by sa mal po zásahu prepáliť kontakt, no nie vždy sa to podarí.
Je super že si si spravil zemnenie, ideálne vytiahnuť ho k elektrárni a spraviť si tam ekvipotenciálnu svorkovnicu na ktorú sa tie zvodiče pripoja. Možno budem klamať ale 25mm2 lanko meď by malo stačiť, dúfam že ma keď tak opravia.
Tu si môžeš zhruba pozrieť ako sa zapája prepäťovka. https://www.kiwa.sk/wp-content/themes/k ... iwa_sk.pdf
Ale je to štýl zapojenia čo ja nepoužívam, ja pripájam regulátor až za poistkový odpínač aby nebol spojený s panelmi v prípade že vyhoria poistky, čo je myslím správnejšie riešenie.
Ak chceš mať zvodiče čo najviac funkčné, použi ich aj na výsupe z meničov.
Ina tiež nemám dlhé roky bleskozvod, asi 7 rokov som nemal ani zvodiče. :lol:
Mal som rozobrané aj čínske zvodiče a vyzerajú tak isto ako tie slovenské, je tam jedna súčiaska. Tá môže mať menšie zvodové prúdy, iné zvodové prierazné napätie ako uvádza číňan. Každopádne zasa nevidím v tej ochrane taký obrovský potenciál aby bola tak drahá, pretože ak do panelu buchne priamo blesk tak by musel mať na vedení krásne odstupňované prepäťovky od PO I + II a III a to už by boli iné peniaze a efekt stále nezaručený na 100%. :o
Hlavne použiť správne napätia a prúdy do regulátorov!!! a keď tak aj čínske zvodiče...
Na baterkách už máš nejaké istenie, alebo vôbec?
Je potrebné vedieť kolko A zvládne baterka a koľko BMS a podla toho dimenzovať potom poitku. Ja mám 3 x 48V, každá baterka má svoju vlastnú poitku a svoje BMS. Odporúčam použiť poistku aj na výstupe regulátora na baterku. Tam stačí istiť iba +. Ja som použil DC istič čo som mal po ruke. Prípadne si vyrob zbernicu kam pripojíš 3 baterky, 3 regulátory a 4 meniče ak som to správne pochopil. Na škodu nie je mať istené aj meniče, ak nemajú už poistku na DC strane zabudovanú v sebe. ;) Čím viac toho poistíš, tým menšie je riziko požiaru. :yes:
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Neo »

Janklx píše:Prosím o radu.
Jsem samouk, ohledně elektrikařiny se vyznám leda ve starších autech a motorkách. Na baráku jsem celou elektriku taky udělal sám vč. "projektu", protože jsem na elektrikáře neměl dost peněz. Ono zapojit pár zásuvek, schodišťáků, ... není žádná věda, když se člověk vyzná ve schematech.
U fve jsem ale docela mimo a potřebuji vše správně nadimenzovat a nevím jak.
Mohl by mi někdo elektrozdatný pomoct s tím, co mám koupit a kam zapojit a ideálně i dobrý obchod, aby to nebylo za raketu?
Nevím jestli jsem elektrozdatný, ale pokusím se.
Ideální obchod asi neexistuje, nakupuji podle ceny , něco tam, něco jinde, a taky co dům dal :)
Janklx píše: Úplně nerozumím rozdílu mezi pojistkou DC, kterou někdo v fve systému používá a jiný zase ne a DC odpojovačem, což jsou předpokládám takové ty válcové pojistky 10x38 mm. Jiný typ odpojovačů se zas používá pro odpojení aku, .... prostě si nevím rady.
DC pojistka- pro jištění stejnosměrného proudu
AC pojistka- pro jištění střídavého proudu
Některé pojistky umí AC i DC
odpojovač je vlastně pojistkový spodek konstruovaný na odojení při procházejícím max. proudu.
odpínač je vlastně pojistkový spodek konstruovaný na odojení při proudu 0A.
já osobně to neřeším do 20A rychle vyklopím pojistky, nad 20A raději vypnu a pak vyklopím pojistky(zařízení odepnu)
některé pojistkové spodky125A mají napsáno- lze použít jako odpojovač, u AC i DC vypínám zařízení pak otvírám pojistky, nechci natáhnout oblouk 125A na to se mám moc rád:)
Janklx píše:Svodič přepětí je pro mě taky španělská vesnice, jeden tvrdí, že musí být mezi panelama a jističem popř. odpínačem, druhý zas říká, že svodič musí být ve směru od panelů až za pojistkou, další nedává svodič vůbec a co koukám, tak většina made in homodomo používá takové ty čínské oranžové svodiče, které jsou zajímavé cenou, ale nevím, jestli i nějakou dobrou funkcí ...
Správně by měl být svodič přepětí co nejblíže k panelům, kabel do rozvaděče, pojistky a další svodič přepětí před MPPT regulátorem. Většina solárníků na to kašle( já taky:) mají kabel od panelů do rozvaděče, pojistky, svodič přepětí. Někdo to má i jinak.
Pojistky 10x38mm na DC hodnota- zkratový proud panelů a nejbližší větší hodnota tak jak je výrobní řada pojistek.
Přepěťovky na 200V budeš asi schánět těžko, dal bych na větší napětí třeba tady https://shop.mypower.cz/svodic-prepeti- ... 220dc-6999
nebo levné čínské oranžové.
Janklx píše: Dům stojí v cca nejnižším místě celé zdejší zástavby 15 let a byl kolaudovám bez hromosvodu. Hřeben střechy, na které jsou panely, běží souběžně s vedením vysokého napětí distribuce v "osové" vzdálenosti cca 11 m, takže i nejvzdálenější panely jsou vzdálené od tohoto vedení max 16 metrů. Při stavbě mi bylo mnohokrát z různých stran sděleno, že riziko blesku je v případě naší stavby tak zanedbatelné, že dělat hromosvod jsou jen vyhozené peníze. Zemnící drát jsem si ale k základům natáhnul a můžu v případě potřeby dostat toto uzemnění nějakým vhodným vodičem až do technické místnosti, kde budou komponenty fve. Toto vedení by bylo dlouhé cca 8 m.

Osobně bych spojil konstrukci panelů CY16mm2 s PEN (žluto zelený) a zemnícím drátem a šel klidně spát, ale někdo může mít i jinný názor :)

Janklx píše:FVE ve výstavbě - namontované panely 9,6 kWp - 3 stringy, hodnoty viz obrázek
3x regulátor epever 6420, 2x akupacky 48V 135 Ah lifepo4. K tomu 3x 5kW invertor epever, které chci zapojit "jako" 3f rozvod do přepínače fází a jeden 3kW invertor pro bojler a případně další "externí" spotřebiče, které budou mít svůj samostatný okruh a nemusím je započítávat do 3f rozvodu.
Fve bude jako "ostrov" přes přepínač fází. Jediné mi z distribuce půjde odděleně trvale točivá 3F pro čerpadlo do studny a stavební míchačku. Vše ostatní pojede buď na solar nebo komplet na distribuci.
Snad jsem popsal vše důležité.
Pokud je tu nějaký opravdu profík, klidně zaplatím za rozumný návrh / konzultace, pokud je tu někdo z okolí Plzně, mohu nabídnou od chladnějšího podzimu domácí uzené, uzený sýr, klobásy, sušené maso, .... jako nějakou protislužbu. Byl bych nerad, aby mě tu kdokoliv bral jako nějakého vyžírku, který chce zadarmo cenné zkušenosti ....
Kontakt pro případnou komunikaci: dostalci007@seznam.cz
Rozvod 48V se nejistí pro provoz,většina solárníků nemá jištěný rozvod 48V. Většina střídačů či regulátorů nepřežije odpojení baterie při plném proudu, jak je na tom Epever netuším, pojisky se používají jako odpínače pro případ opravy či demontáže. Takže vypnout MPPT regulátory (nevím jestli lze Epever vypnout), nebo jim odpojit panely, vypnout střídače až potom odpojit baterku (otevřít pojistkový spodek). Zbytek lze zase zapnout v obráceným pořadí. Při odpojení jedné baterky nesmí překročit vybíjecí/nabíjecí proud té druhé baterky hodnoty dané výrobcem(přibližně 135A)
Hodnoty pojistek: regulátory 80A, střídače 125A, baterie klidně 200A, pojistky na + i - pólech. Lze použít 3f pojistkové spodky a prostřední nezapojit.
Tvé sestavě by slušela i třetí baterka. 3x 5kw střídače je asi 320A na 48V při plném vykonu a 160A odběru na jednu baterku je hodně.

Uzený bych si dal, ale mám to trochu z ruky( 380km) tak snad někdy jindy.:)
++
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od mmv »

Neo píše: odpojovač je vlastně pojistkový spodek konstruovaný na odojení při procházejícím max. proudu.
odpínač je vlastně pojistkový spodek konstruovaný na odojení při proudu 0A.
pozor v názvosloví odpojovač / odpínač to máš obráceně
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 339.0.html
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Diablo1st
Příspěvky: 1625
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Diablo1st »

Možno pomôže aj TOTO video
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4375
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od cipis »

Ten odpojovač a odpínač pletou i obchodníci a dokonce i výrobci :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Neo »

mmv píše:
Neo píše: odpojovač je vlastně pojistkový spodek konstruovaný na odojení při procházejícím max. proudu.
odpínač je vlastně pojistkový spodek konstruovaný na odojení při proudu 0A.
pozor v názvosloví odpojovač / odpínač to máš obráceně
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 339.0.html
Pěkně jsem se upsal :)
++
Diablo1st
Příspěvky: 1625
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Diablo1st »

Troška sa votriem do témy istenie FVE. Mal by som pár otázok na toto téme:

1. Ako sú spoľahlivé DC ističe v Combiboxe (za poistkovými odpínačmi pre jednotlivé stringy)? Neviem, či použiť 63A DC istič alebo radšej ďalší poistkový odpínač s 50A alebo 63A poistkovou.
2. Dávate nejakú poistku alebo DC istič medzi mppt regulátor a busbar? ak áno aký typ?
3. Aké je najlepšie riešenie istenia meniča, t.z. medzi busbar a menič (multiplusII 5kVA)?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Soban
Příspěvky: 3477
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Soban »

Já žádné DC jističe nepoužívám.

Používám https://www.oez.cz/opvp10-1 a https://www.oez.cz/opvp22-1 odpínače jak pro panely tak pro baterky.

Takže každý string pojistka, každá baterka pojistka, přímo měnič nejistím má DC pojistku uvnitř (AC jistím jističem který odpíná L a N jak in tak out), mppt co mám tak tam taky nic nemám.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Diablo1st
Příspěvky: 1625
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Diablo1st »

Na každom stringu bude 2P poistkový odpínač + 12A poistky. Do budúcna plánujem posilniť pole o tretí string a vypínať ich len cez poistkové odpínače sa mi zdá už troška zdĺhavé. Preto rozmýšlam, či tam nedať 63A DC istič. Viac ako 35A tam aj tak nepotečie, aj keď budem mať 3 stringy.

Pre baterku už mám doma OPVP22-2 + 125A poistky, tuto problém nie je.

Skôr sa mi jedná o istenie medzi busbarom a mppt (Victron 250/85) a medzi busbarom a meničom (Multiplus II).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4375
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od cipis »

Měnič má pojistky v sobě a MPPT od Epeveru také. Byť Epever o pojistkách píše.
Takže je to spíše o pohodlí, jak to vypnout a případně vyměnit, než o tom, že by tam nic nebylo, případně pojistky alá Viktor tenkým káblem.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od antoni_sk »

na tej schéme máš nakreslené 2 batér.bloky á 48V do série... predpokladám že je to chyba a majú byť zapojené Paralelne na 48V systém.
Ja by som si pred každý regulátor dal ešte DC istič alebo odpínač (od baterky) aby si v prípade potreby vedel odpojiť aj regulátor od baterky
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)
Diablo1st
Příspěvky: 1625
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Diablo1st »

antoni_sk píše:na tej schéme máš nakreslené 2 batér.bloky á 48V do série... predpokladám že je to chyba a majú byť zapojené Paralelne na 48V systém.
Ja by som si pred každý regulátor dal ešte DC istič alebo odpínač (od baterky) aby si v prípade potreby vedel odpojiť aj regulátor od baterky
To nie je moja schéma, ja som sa len votrel do témy :lol:

Moje schéma DC vyzerá takto nejako:
DC_wiring.jpg
Tými DC ističmi si nejako nie som istý.
V Combiboxe viem 125A DC istič nahradiť s poistkovým odpínačom OPVP14-2 + 40-50A poistky. Tým by som mal poriešené odpájanie všetkých stringov jedným prvkom.
Ale stále neviem čo použiť v prípade mppt a meniča. :?:

Za regulátorom v budúcnosti môže tiecť tých 85A a DC ističom z Číny nejako neverím.
Rovnako pred meničom na DC strane neviem čo dať. či 200A mega fuse + batériový odpojovač, alebo len mega fuse, alebo nič, alebo DC 150A breaker z Číny.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4375
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od cipis »

TKdyž už tam máš jistič, tak k němu vyrážecí cívku. Ať to vypneš všechno i na dálku nebo central stop tlačíkem. Tj. i ostatní případné DC jističe dej s cívkou.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1625
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Diablo1st »

cipis píše:TKdyž už tam máš jistič, tak k němu vyrážecí cívku. Ať to vypneš všechno i na dálku nebo central stop tlačíkem. Tj. i ostatní případné DC jističe dej s cívkou.
Zatiaľ nemám takmer nič kúpené. O central stop ani o vyrážacích cievkach som neuvažoval. Má to niekto takto spravené?

Neviem, či to nebude zbytočná komplikácia, tej kabeláže tam bude aj tak viac ako dosť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4375
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od cipis »

A jak to všechno okamžitě vypneš, když dojde třeba k požáru?
Nějaké bateriové odpojovače se dělají i s bowdenem, tak třeba když je to ve sklepě, tak se vytáhne spoušť do průjezdu, ale asi ne vždy to jde řešit mechanicky.
Pokud už si člověk hraje s pojistkami, přepěťovkami, dalšími pojistkami, tak proč to neudělat pořádně?
Komplikace to není, jen prostě další kabel z mnoha.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1625
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Diablo1st »

A čo takto? Bude to OK?
DC_wiring_2.jpg
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Karlik73
Příspěvky: 95
Registrován: sob pro 18, 2021 4:41 pm

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Karlik73 »

to mi prijde v pohode
Karlik73
Příspěvky: 95
Registrován: sob pro 18, 2021 4:41 pm

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Karlik73 »

Mozna bych jen dal spis dc jistice misto tech odpinacu
Karlik73
Příspěvky: 95
Registrován: sob pro 18, 2021 4:41 pm

Re: Návrh jištění fve

Příspěvek od Karlik73 »

Ted jeste koukam, ze ten svodic prepeti mas na maly napeti,ne? V ty rade Citel dela tusim i na 350V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek