Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: úte říj 04, 2022 1:50 am

Solax X3 G4 Local API - WiFi Dongle

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Předchozí

Re: Solax X3 G4 Local API - WiFi Dongle

Příspěvekod hulec » pát zář 02, 2022 1:20 pm

Která přesně verze firmware to podporuje to netuším, Solax to nikde neuvádí.
Nejrychlejší řešení je zkusit se připojit na IP pocketwifi a port 502. K tomu jde použít třeba telnet nebo putty na windows a nc na linuxu.
K telentu jde použít návod od seznamu, https://napoveda.seznam.cz/cz/jak-zapnout-telnet/ jak ho zapnout ve windows a pak jen v příkazovém řádku použít "telnet ip-adresa 502".
Pokud zmizí příkazový řádek a kurzor zůstane blikat na prázdném poli tak je port 502 otevřený. Pokud ale zůstane viset řádek Připojování k .... tak port není otevřený.
V takovém případě je třeba požádat o upgrade přímo u solaxu nebo přes dodavatele pocketwifi.

Jako test je otázka 2 minut i s instalací telnetu, to zabere nejvíc času.

edit: já mám firmware 3.001.02, zjistit to jde přihlášením přes web na lokální IP adresu pocketwifi. Novější mají login admin a heslo je seriové číslo donglu. Starší tuším měly admin/1111
?
hulec

Příspěvekod MichalF » pon zář 05, 2022 2:58 pm

hulec píše:Hmm, tak po pročtení a prozkoumávání jsem nakonec tohle vzdal.
mít HACS v HA a nainstalovat integraci a restartovat HA.
Exportuje to i energy sensory který jdou použít v energy dashboardu.

Muzu poprosit nejake info co je mysleno tou integraci, idealne link pls ? Koukl bych se na to, diky.

EDIT: got it.
?
MichalF

Příspěvekod hulec » pon zář 05, 2022 5:21 pm

Určitě bych doporučil, pokud někdo používá Home Assistanta a k tomu nějakou integraci na vyčtení dat. Ať již přes Node-Red, nebo jiný jako třeba modbus integraci, aby využil i obyčejný "power flow card" která jde najít v komunitním obchodě.
Protože potom jde do HA vytvořit jednoduše i skoro kopie zobrazení ze solaxu, ale s tím že se překresluje podstatně rychej. Takhle to třeba vypadá u mne s překreslením co 5 vteřin.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
hulec

Příspěvekod Dushanco » úte zář 06, 2022 8:24 am

hulec píše:Která přesně verze firmware to podporuje to netuším, Solax to nikde neuvádí.
Nejrychlejší řešení je zkusit se připojit na IP pocketwifi a port 502. K tomu jde použít třeba telnet nebo putty na windows a nc na linuxu.
K telentu jde použít návod od seznamu, https://napoveda.seznam.cz/cz/jak-zapnout-telnet/ jak ho zapnout ve windows a pak jen v příkazovém řádku použít "telnet ip-adresa 502".
Pokud zmizí příkazový řádek a kurzor zůstane blikat na prázdném poli tak je port 502 otevřený. Pokud ale zůstane viset řádek Připojování k .... tak port není otevřený.
V takovém případě je třeba požádat o upgrade přímo u solaxu nebo přes dodavatele pocketwifi.

Jako test je otázka 2 minut i s instalací telnetu, to zabere nejvíc času.

edit: já mám firmware 3.001.02, zjistit to jde přihlášením přes web na lokální IP adresu pocketwifi. Novější mají login admin a heslo je seriové číslo donglu. Starší tuším měly admin/1111

Zdar, Mam rovnaky firmware wifi dongle ako mas ty. Urobil som telnet test a port 502 by mal byt otvoreny. Cez to vsetko vsak neviem akymkolvek sposobom ziskat akykolvek string s hodnotami. Vzdy sa dostanem len na prihlasovaci web donglu. Je jedno ci to skusam z domacej siete s adresou typu 192.168...., alebo na wifi dongle a adresou 5.8.8.8. Vysledok je rovnaky. Dostanem sa na prihlasovaci web donglu s moznostou nastavit IP atd. ziadne real time data sa nekonaju. Mozem poprosit o nejaky hint ako postupovat? Vdaka
Dushanco

Příspěvekod hulec » úte zář 06, 2022 2:06 pm

Jak jsem psal: Pokud máte k tomu Home Assistanta.

Pokud Home Assistanta nemáš, tak to jsem nenašel žádný způsob jak modbus využít, pro laika jednoduše. No a protože modbus umožňuje i měnit parametry tak bych to rozhodně nezkoušel pokud nevím co dělám.

Pokud tedy používáš Home Assistant tak se použije Solax modbus integrace https://github.com/wills106/homeassistant-solax-modbus
A Home Assistant má výhodu i v tom že má doplňek Grafany a InfluxDB tak jdou data jednoduše exportovat do Grafany, pro dlouhodobý grafy.
I když je to systém na "chytrou domácnost" tak sehnat levně Raspberry Pi není takový problém, pokud člověk nemá jinou možnost instalace jako třeba starý vyřazený počítač. A použít to jen pro Solax. Je to i pojistka kdyby Solax odpojil ten jejich cloud, tak je to funkční lokálně.
?
hulec

Příspěvekod Dushanco » stř zář 07, 2022 8:45 am

Skoro uplne presne si popisal preco sa snazim dolovat data zo solax menica localne. Home assistenta sice nemam, riadim domacnost pomocou homey. Pride mi to omnoho jednoduchsie co sa tyka integracie roznych zariadeni. Doteraz som zvladol integraciu prakticky cohokolvek co sa da nejako pripojit, ci uz kablom priamo, alebo netom. Solax mam pripojeny zatial iba cloudom. Ale to je uplne nevhodne na akukolvek automatizaciu a sluzi mi to iba ako pohlad na historicke statistiky. A druha vec je, ze ten cinsky cloud tiez jedneho dna klakne, ako si aj ty pisal.
Viem sa pripojit solax aplikaciou na solax cez wifi localne a tam real time data vidim s obnovovacou frekvenciou odhadujem nieco okolo 2 sekundy. Predpokladam, ze ak to nejaka aplikacia dokaze tahat z tohto zariadenia cez wifi, tak to musi ist aj bez tejto aplikacie. Ide len o to prist na to v akej forme a na akych adresach to do tej appky ide.

Momentalne som mimo domu, ale urobim este pokus, ze si cez vikend nainstalujem home asistenta a skusim to nejako integrovat tam. Ak pokus bude uspesny, tak su dve moznosti. Bud identifikovat v com je rozdiel, ked to niekde ide a niekde nie, alebo nechat HA bezat paralelne s homey a tahat data z HA do homey. Co by vo vysledku nemuselo byt tiez zle, kedze v planujem HA pouzit aj na nejaku formu dashboard, kedze v tomto je homey tiez pomerne limitovane. Ale to bude tiez zaujimave, lebo momentalne mam na tento ucel volne len jedno Banana Pi. Co je v principe nieco podobne ako Rassberry, len hardware je trosku limitovany. Ale kedze Banana Pi dokazem pripojit na dve siete sucasne, mohlo by to byt riesenie v pripade ze dokazem data zo solaxu dolovat len na localnej IP 5.8.8.8
Dushanco

Příspěvekod MichalF » ned zář 11, 2022 8:40 pm

hulec: to je prosimte v grafane ?
?
MichalF

Příspěvekod hulec » úte zář 13, 2022 8:33 am

Ne, to je v home assistantu. V grafaně su amatér tak tam mám obyč grafy bez nějakýho hezkýho zobrazení. Tam mi jde o ty data samotný pro import/export.
?
hulec

Příspěvekod MichalF » pát zář 16, 2022 8:28 am

U me zatim dashboard takto (InfluxDB, HomeAssistant, Grafana). Jeste to musim poladit, ale zacina se mi to libit.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
?
MichalF

Příspěvekod martas.j » úte zář 20, 2022 3:04 pm

hulec píše:Nejrychlejší řešení je zkusit se připojit na IP pocketwifi a port 502. K tomu jde použít třeba telnet nebo putty na windows a nc na linuxu.

Hmm, mám dongle 3.1, firmware 3.001.02 a když se pokusím připojit (putty), tak se restartuje měnič. To v případě, kdy se připojuji skrz domácí wifinu. Když se přepnu na wifinu donglu, tak telnet na 5.8.8.8 po chvíli skončí timeoutem... :?
?
martas.j

Příspěvekod martas.j » pát zář 23, 2022 5:48 am

martas.j píše:Hmm, mám dongle 3.1, firmware 3.001.02 a když se pokusím připojit (putty), tak se restartuje měnič. To v případě, kdy se připojuji skrz domácí wifinu. Když se přepnu na wifinu donglu, tak telnet na 5.8.8.8 po chvíli skončí timeoutem... :?

Už jsem to vyřešil - převodník RS485-USB z Hadexu za 49 Kč a data do kompu po drátech přímo z měniče 8-)
?
martas.j

Příspěvekod hulec » pon říj 03, 2022 2:48 pm

Jo co jsem zapoměl, v home assistantu je Energy dashboard. Po měsíci testu musím říct že je docela spolehlivý.
Pokud použijete modbus, jestli přes wifi nebo převodníkem, s doplňkem co jsem dal, tak stačí do Energy dashboardu doplnit ty "Today" hodnoty.
?
hulec

Příspěvekod PetrDubi » pon říj 03, 2022 3:29 pm

Jo Energy dashboard je výborná věc, taky ho používám.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 2460 Wp JZ, Easun SMW 8k (kopie MAXe 8 kW), aku 6,1kWh 16s LiFePO4
?
PetrDubi
podporuje fórum

Předchozí

Zpět na Hybridní elektrárny