LFP SYL vypíná

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od PetrDubi »

Lukimon:
Hele a když už teda chceš poradit, nebylo by férový ty důležitý informace dát rovnou na začátek a ne je dávat po kouskách až po x příspěvkách a ještě se u toho na nás rozčilovat? Takhle to vypadá, že se z nás snažíš akorát dělat blbce a zbytečně plýtváš naším časem.. :x

Kdyby jsi rovnou napsal, že jsi koupil dvě fabrický baterie za cenu samotných článků, ale ukázalo s, že bez propojení BMS s originálním měničem nefungují a jestlii se to dá nějak zprovoznit, tak by to byla úplně jiná diskuze a ušetřilo by se tu plno zbytečných rad.

Takže než budeš pokračovat v kopání do místních členů, kteří se ti snažili pomoct, tak nejdřív vychladni a potom pokračuj tak, aby to vedlo k nějakému cíli.
Třeba začni tím, že jednu baterku odkrytuješ a vyfotíš to, co je uvnitř - to ten tvůj problém posune k řešení mnohem rychleji ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Podívej se na prvotní otázku. Tam se na to ptám.
Mám je a nejedou mi.
Co víc jsem měl psát?
Do vnitř mám sám trochu strach
cipis
Příspěvky: 4378
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od cipis »

S tímto arogantním přístupem se toho moc nedozvíš ...

Jak se to chová, když je druhá baterka odpojená?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Úplně stejně. Ať je připojena jedna nebo obě. Já sy myslím že když nemá komunikaci s měničem tak nejede. Nevím jak to ověřit
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od PetrDubi »

Co jsem tak rychle koukal, tak tyhle baterie jsou inzerovaný většinou jako novinka, takže moc zkušeností s nima asi v ČR nenajdeš.
V návodu jsem ještě narazil na poznámku, že když se objeví nějaké varování, tak ho BMS pošle do měniče a pokud jí měnič nepotvrdí, že je to v pořádku, tak se odpojí a vypne aby se ochránila. To bude nejspíš ten důvod, proč ti to nejede (a bez měniče nepojede).

Takže pokud to budeš chtít rozchodit, tak ti opravdu asi nezbyde nic jinýho než výměna BMS v baterii. Takže teď už jenom najít někoho, kdo se do toho místo tebe pustí (a nejspíš to nebude zadarmo).

Ps: Nevím jestli ti někdo řekl, že komunikace není důležitá přímo u tohohle konkrétního typu, ale pokud by jsi si koupil třeba ten zmiňovaný Pylontech, tak ten jede bez problémů i bez té komunikace. Pokud ti někdo poskytl informaci, že baterie SYL pojede i bez komunikace, tak to byla nejspíš hodně špatná rada..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Pokud nepůjde tu stávající bms nějak očurat třeba něco odstřihnout nebo přepnout a musela by se vyměnit tak by nebylo špatné nějakou co si bude rozumět s axpertem.
Znáte někoho vhodnou?
Díky
Soban
Příspěvky: 3479
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Soban »

Lukinon píše:Vypínač dokáže změnit barvu, ale při takovém výpadku to nedělá.

Ten konektor kterým bych mohl jít na měnič má pod maticí lisovací dutinku 25mm čtverečních.
Myslíš že to je víc jak na 50A???

Ví tady někdo jak to opravdu vyřešit?
Já přemýšlím nad otevřením baterie a výměnou za vhodnou bms. Co vy na to?
Kdo to tady umí a hlavně to párkrát dělal?
Proč nevyzkoušíš to co jsem radil?

1.) Skus zapojit pouze jednu baterku co bude dělat!

EDIT: Tak toto jsi skoušel takže dál to bude asi k ničemu....

2.) Když na ni není záruka tak ji rozeber a skoukni ty konektory! Jsou ty dva plusové a ty dva minusové konektory propojené? Pokud ne tak ty baterky zapoj tak jak mají být, jak jsem popsal dříve.
3.) Pokud použiješ dvě baterky a nebude to fungovat tak vyzkoušej datově ty dvě propojit!
Případně prostě vyzkoušet nějaký emulátor komunikaci zda s toho něco nedostaneš.
4.) Jako poslední šance rozebrat a elektroniku vyhodit a použít vlastní.

PS. Fakt ty konektory budou na víc jak 50A dle mého soudu, jinak by to nedávalo smysl, právě proto je omezen maximální počet paralelních modulů, protože ten proud musí projít přes ty konektory, kabely kdyby přes ně neprocházel tak můžeš paralelně připojit nekonečné množství dle tloušťky sběrnice na kterou to připojíš......

Přes 25mm2 (kabel, dutinky.) normálně přenáším 110A (odběr pračky když běží na 100% z baterek).

EDIT: Tak jedině nějaký emulátor komunikace a koukat co posílá a potvrzovat ty správy.....
Taky v každém případě rozebrat a vyfotit elektroniku, čipy třeba někdo poradí jak to obejít.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Obsahem jsou modré Kostky pod Černým plastem. Plus jde přímo na jistič a mínus přes bms. Můj nápad nechat bms která je a vývod na jistič vzít ze vstupního mínusu místo výstupního.
Tak že by zůstalo balancování ale nemohla by mě vypnout. Co vy na to?
Přílohy
IMG20220502142810.jpg
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Další
Přílohy
IMG20220502142808.jpg
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Ještě
Přílohy
IMG20220502142800.jpg
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Jsou tu tři komunikační porty a do každého vedou jen dva drátky. To asi nebude moc složitá komunikace.
Dneska dovozce po týdnu odepsal.
Baterie je kompatibilní se střídači goodwe.
Nastavení baterie přes střídač goodwe.
Nic víc
Přílohy
IMG20220502142806.jpg
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od PetrDubi »

Teoreticky by jsi to tak mohl udělat, ale potom už je tam ta BMS prakticky k ničemu, protože nebude hlídat nic..
Na druhou stranu to vypadá, že by se tam měla bez nějakých větších problémů vejít jiná BMS (pokud by to byla třeba nějaká na 60-100A tak úplně v pohodě) a napojení by taky neměl být problém.

Komunikace po dvou drátech může být jak RS485, tak CAN. Akorát teda usuzovat na složitost komunikace podle počtu drátů mi přijde tak nějak - zvláštní :lol:

Pokud s tím umí komunikovat Goodwe, tak to může emulovat Pylontech (ale to by ti s ním měl potom asi komunikovat i ten Axpert, pokud ho správně zapojíš a nastavíš) nebo používá nějaký další protokol, který Goodwe umožňuje. Už jsem taky viděl informace o tom, že Goodwe dřív komunikoval s některýma bateriema, který najednou po připojení na Goodwe s novým firmwarem už nefungují a Goodwe už je oficiálně nepodporuje, takže kdo ví..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Počkej to my musíš vysvětlit proč tam pak bude bms na nic? přece bude dělat to jediné co po ní chci- balancovat články.
A přetížení nebo zkrat vyřeší jistič 100A
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Ta nová bms by byla složitá protože to není 16s (16x100ah) ale 2x16 50Ah tak že ta bms je jakoby dvojitá
PetrDubi
Příspěvky: 1360
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od PetrDubi »

Otázkou je, jestli z baterek vede do BMS 32 tenkých vodičů od článků nebo 16. Často je to skládané z menších článků zapojených paralelně.

BMS je určená k tomu, aby hlídala napětí a proud při nabíjení a vybíjení celé baterie a napětí jednotlivých článků.
Balancování článků je už jenom taková dodatečná funkce, která ne vždy nějak zásadně funguje (mívá hodně malý balanční proudy).
On ten 100A jistič většinou nějakou dobu udrží klidně i 200A a uplatní se hlavně při zkratu.
Každopádně pokud tu BMS vyřadíš a ujede ti nějaký článek při nabíjení, tak ho brzo zničíš nebo poznáš že se něco děje až podle kouřícího elektrolytu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Nabíjecí napětí a proudy si řeší měnič.
A přece článek nemůže ujet když je pořád balancovanej. Nebo se pletu?
Drátku je jedna sada s každého packu. 2x16
rva
Příspěvky: 3540
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od rva »

Balancovat se může
1. jenom při nabíjení - ale když minus pól zapojíš přímo, tak BMS neví, že se nabíjí.
2. stále ale třeba se to musí nejprve softwarově spustit
A kromě balancování se hlídá i stav jednotlivých článků, protože články nejsou úplně stejné a ten nejhorší je víc zatěžován a časem kvůli němu BMS bude vše vypínat - teda pokud tu BMS na minus pólu neobejdeš, pak se o problému nedovíš z BMS, ale dle kouře.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Lukinon
Příspěvky: 157
Registrován: úte úno 08, 2022 10:31 am

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Lukinon »

Tak co doporučuješ?
Soban
Příspěvky: 3479
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od Soban »

Osobně skus na té BMS najít nějaký nápis zda se sežene nějaký popis na internetu.

Skusil bych to stím měničem propojit co to bude říkat, taky jak říkám skusil bych nějaký SW na komunikaci s MBS přes PC.

Taky neznáš někoho kdo ten měnič má co ho ta baterka podporuje? Že by jsi ji vyzkoušel k němu připojit.

Je možné že ten měnič ji nastaví a pak by třeba už mohla fungovat.

Jinak co je to za ten odpojený konektor? Prozkoumej co je na popiskách kabelů co k němu vedou?
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rva
Příspěvky: 3540
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: LFP SYL vypíná

Příspěvek od rva »

Těžko říct co s tím. Se správným měničem by asi vše ke spokojenosti majitele fungovalo. Proto je škoda to rozebírat. Já bych se toho zbavil a za utržené peníze si sestavil vlastní baterii z článků a BMS.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek