Moje FVE na Písecku

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jansol
Příspěvky: 39
Registrován: stř led 19, 2022 9:41 pm
Lokalita: Mirovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13650
Kapacita baterie [kWh]: 28
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Mirovice

Moje FVE na Písecku

Příspěvek od jansol »

Zdravím ,jako nováček bych Vás poprosil o radu.Má představa je FVE bez dotace 1f AC coupling Victron-Fronius .Mám nakoupené lifepo baterie od mikela 28kW.Panely half-cut perc longi 455W celou paletu.Panely byly za dobré peníze a tak jsem je vzal.Voc je při STC 49,5 V a Isc 11,66 A.Mám v plánu je dát na stodolu,která je půlkou cca 60m2 na jih a druhou půlkou 40m2 na jihozápad.Azimuty jsou 180°a 210°Sklon střechy je 39°.Celá střecha je bez zastínění.Moje stála spotřeba je 400W/h +dvě pračky,sušičky,trouby,vysavače a 3 rychlovarné konvice.Průměrně cca 12-16kW za den.TUV 300l + topení mám přes tepelné čerpadlo 16kW.Spotřeba tepelného čerpadla na ohřev teplé vody pro 6 osob je mimo topnou sezonu 250kW. Rád bych byl od března do října samostatný a odpojený od DS.Záleží však na počasí.A teď k jádru problém . Bohužel victrony Multiplus II 5000VA jsou vyprodané a budou až za 5až6týdnů.Přemýšlel jsem také zatím o alternativu s MPP Solar PIP 5048MKX 2 kusy.Též se nadají nikde sehnat.Jediná možnost je použít dostupný MUST PV1800 VHM 48V 5000W od mikela.Ten má však rozsah MPPT
60až130VDC.Proud 60A.To vychází stringy 2S5P.Panely hodlám pokládat vodorovně.Tak jsem trochu bezradný.Buď použít měniče Must a natáhnout docela dost kabelů a nebo použít 2stringy seriové s dostupným měničem fronius primo a místo victronu dát GoodWe 5000 S-BP 5000W 230V/48V 2 x.Prosím o radu jak postupovat.Rád bych co nejdříve sosal z panelů.Děkuji předem.
Měnič Deye 12KW,MPPT1 10S MPPT2 10S a MPPT3 10S longi panely 455W.Baterie EELBattery
2x14KW.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Diablo1st »

Ten Fronius už máte?
Predpokladám, že oficiálne pripojenie nebude keď uvažujete o ostrove.
Do AC Coupling určite treba rátať aj s mppt, aby sa systém nedostal do tzv. deadlock stavu.
Goodwe nie sú do ostrova moc vhdoné, paralelný chod vedia len niektoré.
Podľa mňa sa neoplatí moc špekulovať kvôli pár týždňom. Ak chcete Victron tak si na nich počkajte. Kupovať nejaké dočasné meniče a potom ich predávať mi nepríde moc šťastné riešenie.
To TČ je 1f či 3f?
Ako a čím plánujete vyťažovať?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jansol
Příspěvky: 39
Registrován: stř led 19, 2022 9:41 pm
Lokalita: Mirovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13650
Kapacita baterie [kWh]: 28
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Mirovice

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od jansol »

Fronius mohu mít do týdne.Jinak máte pravdu,že bude lepší počkat na victrony.Přebytky by šly do toho 300l bojleru a hlavně do bazénu 40m3, který se na noc zatahuje plachtou.TČ je bohužel 3f Panasonic 16kW.Je hodně předimenzované.Možná by stačilo 10kW.Letos však u nás byla mírná zima a úplně bez sněhu.Pro info spotřeba komplet za prosinec 2000kW.Jinak mám v hlavě guláš po přečtení fóra.Prosím nakopnout správným směrem.Děkuji
Měnič Deye 12KW,MPPT1 10S MPPT2 10S a MPPT3 10S longi panely 455W.Baterie EELBattery
2x14KW.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Diablo1st »

Chcete to aj oficiálne pripojiť či nie?
Ten 300L bojler sa ohrieva cez TČ že? Má aj možnosť osadiť špirálu?

Riešení je viacero, len záleží na financiách. 3f ostrovný systém je sakra nákladná vec a komplikovanejšia ako 1f systém, ktorý postačuje pre 99% ľudí.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Quickyprd »

Mám AC-coupling Fronius Primo + MP II 5kVa a radím těch pár týdnů počkat. je to kvalitní, byť hlučnější sestava a velmi dobře variabilní a rozšířitelná. Zatím si dejte panely, prostupy na kabely atd. Ono to pojede roky a roky, těch pár týdnu už to nezmění :-)
jansol
Příspěvky: 39
Registrován: stř led 19, 2022 9:41 pm
Lokalita: Mirovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13650
Kapacita baterie [kWh]: 28
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Mirovice

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od jansol »

Oficiálně to připojit nechci pokud nebudu muset.Bojler je téže Panasonic a má jednu spirálu.Dá se vyměnit.Jakou velikost měniče objednat i s smart meterem 1f.Zatím děkuji Vám oběma za radu.
Měnič Deye 12KW,MPPT1 10S MPPT2 10S a MPPT3 10S longi panely 455W.Baterie EELBattery
2x14KW.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Diablo1st »

Dobre teda, tak rátajme s ostrovom.

Najprv sa povenujme panelom. Koľko ich chcete osadiť na tú stodolu? Koľko radov a stĺpcov panelov Vám tam víde?
Ku batérii máte aj BMS? Ak áno akú.
Ste rozhodnutý ísť do Victronu? Ak to budujete od nova ja by som asi do AC-Coupling nešiel. Dostane síce účinnejší systém, ale Fronius Primo nie sú zrovna lacné meniče a za tie peniaze môžete mať ďalší regulátor. Iné inej značke ako Fronius pri ostrove a AC Coupling ani neuvažujte.
Máte aj nejaké domáce riadenie resp. inteligentnú domácnosť?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od marko250 »

Quickyprd píše:Mám AC-coupling Fronius Primo + MP II 5kVa a radím těch pár týdnů počkat. je to kvalitní, byť hlučnější sestava a velmi dobře variabilní a rozšířitelná. Zatím si dejte panely, prostupy na kabely atd. Ono to pojede roky a roky, těch pár týdnu už to nezmění :-)
Multiplus dělá "DS" tomu 1f Froniusu? Co tím člověk získá?Ten Fronius je na stejné baterce s Multiplusem a je to LV(48V)?Panely jsou jen na tom Froniusu?Jak je to provozováno v realitě?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Quickyprd »

nechci tu dělat nějaké speciální popisy, dělala to firma.
Původně: On-grid Fronisu Primo3.0 + 13ks 275W poly
Od 10/2021 změna na AC-coupling systém s Multiplus II 5kVa,. Gerbo GX a baterie BMZ X 10kWh. Komunikace ethernetem. Funguje i jako ostrov při výpadku DS...již v praxi ověřeno :-)

Cílem bylo změnit původní on-grid řešení (zhotoveno v době těžké neznalosti) na hybridní systém s akumulací a možností ostrova při výpadku DS + možnost rozšíření do budoucna. A bylo mě trochu líto vyhodit Fronius, zejména když zrovna Fronius-Victron tak krásně spolupracují. Výhodou je, i že Fronius dává AC 230V přímo do fáze, takže je účinnější využítí bez další konverze a Multiplus funguje jako regulátor přebytků až v druhém sledu, nabíjí, zálohuje atd. s možností rozšíření o DC coupling.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Diablo1st »

marko250 píše:
Quickyprd píše:Mám AC-coupling Fronius Primo + MP II 5kVa a radím těch pár týdnů počkat. je to kvalitní, byť hlučnější sestava a velmi dobře variabilní a rozšířitelná. Zatím si dejte panely, prostupy na kabely atd. Ono to pojede roky a roky, těch pár týdnu už to nezmění :-)
Multiplus dělá "DS" tomu 1f Froniusu? Co tím člověk získá?Ten Fronius je na stejné baterce s Multiplusem a je to LV(48V)?Panely jsou jen na tom Froniusu?Jak je to provozováno v realitě?
Tento systém montujú dosť v USA a spomínajú to hlavne kvôli účinnosti prevodu na AC. Odpadne jeden DC-DC prevod v mppt.
Ak človek už taký menič má tak prečo to nevyužiť, ale ak niekto buduje FVE od znova, no neviem, či pár % navyše je dostatočný argument. Najmä pri cene meničov Fronius. Ak by boli za cenu mppt reglu tak ešte ok, len čo som pozeral za cenu 4kW meniča Fronius sa dá zohnať 2x mppt regulátor Victron 150/70.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Quickyprd »

Diablo1st píše:
marko250 píše:
Quickyprd píše:Mám AC-coupling Fronius Primo + MP II 5kVa a radím těch pár týdnů počkat. je to kvalitní, byť hlučnější sestava a velmi dobře variabilní a rozšířitelná. Zatím si dejte panely, prostupy na kabely atd. Ono to pojede roky a roky, těch pár týdnu už to nezmění :-)
Multiplus dělá "DS" tomu 1f Froniusu? Co tím člověk získá?Ten Fronius je na stejné baterce s Multiplusem a je to LV(48V)?Panely jsou jen na tom Froniusu?Jak je to provozováno v realitě?
Tento systém montujú dosť v USA a spomínajú to hlavne kvôli účinnosti prevodu na AC. Odpadne jeden DC-DC prevod v mppt.
Ak človek už taký menič má tak prečo to nevyužiť, ale ak niekto buduje FVE od znova, no neviem, či pár % navyše je dostatočný argument. Najmä pri cene meničov Fronius. Ak by boli za cenu mppt reglu tak ešte ok, len čo som pozeral za cenu 4kW meniča Fronius sa dá zohnať 2x mppt regulátor Victron 150/70.
Přesně tak, KDYBY to byl nový systém, tak to takto není. Holt prvotně jsem nevěděl co a jak a během stavby domu jsem měl kvanta dalších starostí a nechal jsem si neznale a blbě doporučit...tohle je prostě jen úprava systému na efektivní řešení.
jansol
Příspěvky: 39
Registrován: stř led 19, 2022 9:41 pm
Lokalita: Mirovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13650
Kapacita baterie [kWh]: 28
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Mirovice

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od jansol »

Zdravím,tak jsem se rozhodl pro třífázové off-grid.Roční platba za el.65kkč a to ještě podle starého ceníku.Fixaci mám u
EONU do června.Pak nám pomáhej bůh.Zatím mám 13500Wp v panelech 455W Longi.28kWh v LV bateriích.Baterie možno dokoupit vzhledem k možnosti dobíjení elektromobilů.Jediné co zatím nemám je měnič.Zatím jsem do všeho dal
cca 280kkč.Uvažoval jsem o solaxu podle Toma,ale že bych se dostal k 500kkč za 15kW měnič,2x12kW HV baterií a solax
BMS paraller Box.A ještě ho oficálně nahlásit DS.Ceny mám spočítané podle shop.iftech.cz.Victrony jsou taky pěkná pálka 3xmppt regulátor + 3x MPII5kVa.Bohužel nelze v této konfiguraci počítat s asymetrií.Měničů kolem 15kW s možností LV
není mnoho.Nový Studer NX3 za 260kkč taky není pro nás nadšence.Proto se přikláním k infiniSolaru 15kW za 95kkč.Umí asymetrii.Proto prosím o Vaše zkušenosti a rady čemu se vyvarovat.
Měnič Deye 12KW,MPPT1 10S MPPT2 10S a MPPT3 10S longi panely 455W.Baterie EELBattery
2x14KW.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Quickyprd »

Tak pokud máš už nakoupené baterie LV 28kWh, tak není trochu mrhání dávat Solax s HV baterií? Proč nezůstat u AC couplingu, jen použiješ Fronius SYMO 10kW (panely až 15Kwp) (cena je jako 3 lepší 250V MPPT regly od Victronu), můžeš mít i HV stringy, tedy méně kabelů (MPPT Froníka až 800V) a k tomu 3x MP II 3-5kVa, dle zátěže fází, to záleží na Tobě. Cena je v součtu vyšší, ale zase je to kvalitní soustava, na netu jsou i české reference. Navíc lze časem lépe škálovat velikost LV baterií a přidávat MPPT regl. na DC coupling a rozšířitelnost je takřka nekonečná. Ale stále vyvstává otázka zda opravdu je potřeba ,3F, asi kvůli tep. čerpadlu? Jinak bych při tomto výkonu a oddělení od sítě volil osobně raději 10F třeba Fronius Primo 10kW a k tomu 2x MP II 5kVa. Při porovnání MPPT reglu of Victronu na takto velké pole a při ceně Primo dokonce Froník vychází lépe.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Diablo1st »

Keďže sa buduje FVE od znova ja by som do AC Coupling nešiel.

Ak sa zdá cena za Victron moc je možné riešenie:
- 3x Axpert resp. klony - MPP Solar má niektoré meniče skladom aj v EU
- 3x Fangpusun +3xVT80 + bižutéria - pri takto veľkej inštalácii by to nemuselo vychádzať vôbec zle.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jansol
Příspěvky: 39
Registrován: stř led 19, 2022 9:41 pm
Lokalita: Mirovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13650
Kapacita baterie [kWh]: 28
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Mirovice

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od jansol »

dík za rychlou reakci.K 3f rešení se přikláním z těchto důvodů.TČ je na 3f a možnost ho provozovat podle počasí od března do září a s ohřevem 300l bojleru.Mám ho na dotace a tak ho nemohu vyměnit za 1f,které bych potřeboval dvě.Vytápím 280m2 plochy.Tento měsíc mám spotřebu u TČ komplet 700kW.Také v dílně má syn zdviž a zouvačku na
3f(možno dodat měniče,které dělají z 230/400V).Spotřeba domu je podle shelly nejvyší mezi 7až 15h a20-23h.AC coupling se zdá jako do budoucna dobré řešení.Ještě jsem uvažoval také o enphase IQ8 a nebo APS DS3 s ac couplingem.Toto řešení má jednu výhodu ohledně bezpečí při zásahu požárníků a záruka je spojena se zárukou panelů.Pokud odejde jeden nebo dva nic se neděje.Vyrábíme dál.Ale to byla jenom moje úvaha a rád přijmu doporučení zkušenějších solárníků.
Měnič Deye 12KW,MPPT1 10S MPPT2 10S a MPPT3 10S longi panely 455W.Baterie EELBattery
2x14KW.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od marko250 »

A co kdybys byl první ostrovan s 3f Solax G4D 15kW,nebo Sofar hybrid 20kW ( https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 422fZT0oTe ) co umí na backup min jmenovitý výkon měniče.Složil si ty články do série ať dávají min. 300V(96ks) a na to pověsil aspoň přelévačku 4x 4A Smart Active Balancer 3S 4S 5S 6S 7S 8S 14S 16S 20S 21S 22S 24S Lifepo4 / Lipo/ LTO Battery Energy equalization ( https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 77988FWnzt )
A tu DS do nich ani nestrkal,nebo tam může být menu s funkcí, kdy přetok nebude(zákaz hybridyty s DS),to netuším a právě bys nám to zjistil :-) a tak otevřel velkou cestu nové účinnosti nad 98% a zachování EV,TČ a jiných 3f blbostí v domě s velkým MPPT polem.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Diablo1st »

jansol píše:dík za rychlou reakci.K 3f rešení se přikláním z těchto důvodů.TČ je na 3f a možnost ho provozovat podle počasí od března do září a s ohřevem 300l bojleru.Mám ho na dotace a tak ho nemohu vyměnit za 1f,které bych potřeboval dvě.Vytápím 280m2 plochy.Tento měsíc mám spotřebu u TČ komplet 700kW.Také v dílně má syn zdviž a zouvačku na
3f(možno dodat měniče,které dělají z 230/400V).Spotřeba domu je podle shelly nejvyší mezi 7až 15h a20-23h.AC coupling se zdá jako do budoucna dobré řešení.Ještě jsem uvažoval také o enphase IQ8 a nebo APS DS3 s ac couplingem.Toto řešení má jednu výhodu ohledně bezpečí při zásahu požárníků a záruka je spojena se zárukou panelů.Pokud odejde jeden nebo dva nic se neděje.Vyrábíme dál.Ale to byla jenom moje úvaha a rád přijmu doporučení zkušenějších solárníků.
Treba si to prerátať. Moc sa neoplatí dimenzovať FVE kvôli 3F strojom, lebo stojí to dosť veľa peňazí a úspora nie je moc veľká. Najviac je TČ treba v zime, kedy FVE vyrába málo. Cez prechodné obdobie je možné využiť na kúrenie klímu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jansol
Příspěvky: 39
Registrován: stř led 19, 2022 9:41 pm
Lokalita: Mirovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13650
Kapacita baterie [kWh]: 28
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Mirovice

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od jansol »

Diablo máš kontakt kdo by prodal 1 x XTH-8000 a VT80 + potřebnou bižiterii.Zatím bych tedy zapojil jen 1f systém.Bohužel
ten VT80 je do 150v a tak mohu zapojit jen 2S panely a zbytek par.2x BMS 7S-20S LI-ION 200A 3,7V SMART BLUETOOTH mám
od mykela.
Měnič Deye 12KW,MPPT1 10S MPPT2 10S a MPPT3 10S longi panely 455W.Baterie EELBattery
2x14KW.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od Diablo1st »

Jedine priamo Fangupusun https://www.fangpusun.com/

No tie panely sú pre 150V regulátory problém. V tomto je lepší Victron lebo sa dá ísť so 4S zapojení do 250V regulátora.
Keďže je strecha bez tieňov je možné ísť aj do HV stringov.

Čo 3x Axpert (príp. klony Easun, Growatt atď.) v 3F zapojení. Treba si to ale naštudovať a pozrieť sa na celý FVE systém komplexne. Výhoda u Victronu je, že má človek všetky informácie na jednom mieste, vie si ich pozrieť na mobile príp. na PC a vie aj ovládať relé pomocou rôznych parametrov systému.
Toto u Axperta nie je, alebo len v obmedzenom množstve. Preto je potrebné k Axpertovi prirátať aj nejaký nadradený systém monitorovania a vyťažovania.

Inak tá BMS je aj pre LiFePO? Niektoré BMS majú priamo aj CANbus komunikáciu napr. Seplos.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Moje FVE na Písecku

Příspěvek od luge »


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek