Planovana FVE 7kWp + baterky

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Ked som tu uz zacal Kobru drazdit s Axpertom - pozeram na parametre King II. MPTT voltage 120-450 DC (takze problematicka kombinacia panelov pada), transfer time 4 ms. Ad spotreba - "Těch 35W navíc proti Victronu udělá 22kWh za měsíc". 22 kWh je moja sucasna denna spotreba a v peniazoch je to 100-200 Kc (buduce ceny EE) mesacne. To asi prezijem. Argument baterka beriem, ale neplanujem byt lovic fotonov do posledneho. Staci mi znizit platby za EE a mat nejaku rozumnu zalohu.

Je nejaky iny silny argument proti 2x novemu Axpertovi za 50, ked by som ho chcel dat na misky vah s 2xVT80 + 2xXTH + bizuteria za ~80 z fang+secondsol?
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Diablo1st
Příspěvky: 1632
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

Z môjho pohľadu nevýhody Axperta:
- v paralelnom chode sa neviem automaticky uspať
- nemá programovateľné relé
- nezobrazujúce hodnoty SOC pri použití DIY batérii a bočníku
- pre riadenie vyťažovania treba použiť nadradený systém

Možno skúsenejší poradia ako sa dá riešiť zobrazenie SOC a riadenie spínania vyťažovania podľa neho pri použití axpertov.
V tomto má výhodu Victron, že všetko toto máš v jednom systéme a máš ešte vrm portál, kde to máš k dispozícii on-line aj s možnosťou nastavovania. Multiplus, mppt a aj Cerbo má svoje relé, s ktorým vieš spínať podľa parametrov FVE (SOC, záťaž, čas atď.).
Mne sa napríklad celko pozdáva možnosť ako spravil Andy v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=SsTkgoN6ENM&t=2s
T.z. pri off grid dať na AC-in vstup iný lacný menič (napr. 5kW Epever za cca. 14k CZ) a ovládať ho cez relé Multiplusu podľa záťaže.
Treba sa na to pozrieť ako na celok. Ak ku Axpertu doplníš nejaký nadradení riadiaci systém, cenovo si už úplne inde. Otázka je, ako chceš FVE riadiť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
rva
Příspěvky: 3562
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od rva »

Axpert a jeho klony jsou spolehlivá a levná varianta. Proto je používá možná většina solárníků. Stačí dodat fv panely + LiFePo články + BMS a získá se funkční systém, který zajistí stejný komfort jako připojení na distributora.
Pro koho to je koníček, tak má základ, kolem kterého se může vyřádit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Hm. Takto. Nesetrim kazdu korunu. Je mi viac menej jedno, ci ma tie zakladne krabice v rozvadzaci budu stat 40 alebo 80 kczk. U axperta sa mi paci to all-in-one, par kablov a nazdar (ok, za cenu horsej ucinnosti, ale garanciou bezpretokov). U studera sa bojim toho enormneho mnozstva settingov, kde ako zaciatocnik mozem tapat, alebo spravit chybu. Mozno je to ale len zbytocna predposranost.

Ziadne vytazovanie neplanujem, aspon nie v zmysle kaskady ssr a spiral, nemam to kam dat. Co nevlezie do bateriek, bazenu, bojleru (ohrievany pomocou TC), alebo podlahovky (TC), zostane na streche, smula.

Baterky budu pylontech, na ziadne DYI, SOC, WTF, RTFM a bocniky nemam vedomosti a hlavne casovu kapacitu.

Ad nadradeny system - pokial by to bolo vazne len o tom zhodit/nahodit ac-in stykac, pripadne strkat do axperta nieco seriovkou na zaklade vonkajsich podnetov, nemam s tym ziaden problem. Riadim si komplet cely barak sam, vratane managementu tepelneho cerpadla a TUV, mam v rozvadzaci desiatky rele a okolo neho ansabl arduin, rpi, mqtt, zigbee, ... Ale jasne, pokial ide len o scenar "vybi baterku do 20% a potom prejdi na DS", je jednoduchsie ked to bude vediet priamo krabica od FVE. Ale v momente, ked scenar bude zniet "vybi baterku do 50% a prepni na DS, pokial predpoved pocasia hlasi zajtra zamracene, nasledne ju dobi z DS. Inak vybi do 20% a az potom prepni na DS a z DS nedobijaj minimalne do 13:00. Ak baterka nebude v 13:00 nabita, dobi ju z DS na 80%", tak si bez vonkajsej logiky, ktoru si vyviniem sam, aj tak neporadim. A potom mi je fuk, co je pod tou logikou, ci axpert, victron, studer ...

EDIT - financnej narocnosti nadradeneho riadenia sa nebojim, tak ci tak bude ta FVE oddelena 1-0-2 stykacmi, riadenymi cez PLC, tak ci tak bude do toho axperta strcene rpi/arduino s rs232. Vyvoj akehokolvek sw nad tymto potom pre mna nie je absolutne ziaden problem.
Naposledy upravil(a) dusanmsk dne pát bře 18, 2022 10:16 am, celkem upraveno 1 x.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Diablo1st
Příspěvky: 1632
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

rva píše:Axpert a jeho klony jsou spolehlivá a levná varianta. Proto je používá možná většina solárníků. Stačí dodat fv panely + LiFePo články + BMS a získá se funkční systém, který zajistí stejný komfort jako připojení na distributora.
Pro koho to je koníček, tak má základ, kolem kterého se může vyřádit.
Mne len nie sú jasné tieto veci pri použití Axpertov:
- Ako vyriešiť to, aby som mal všetky dáta o FVE prehladne niekde v PC? Nemusí to byť online, stačí ak sa pripojím cez PC pomocou nejakého programu alebo aplikácie
- Ako riešiť spínanie záťaže podľa SOC?
- Ako riešiť zobrazovanie SOC?
- Ako riešiť uspávanie Axperta pri slabom výkone?

Hľadám tieto informácie, ale nenachádzam nič použiteľné. Bastlenie a programovanie nie je nič pre mňa, preto ma skôr zaujíma ucelený systém.

V tomto vidím najväčšiu výhodu Victronu, za ktorú si necháva zaplatiť. Všetky tieto informácie a nastavenie sú u Victronu prístupné hneď cez vrm. Pri Axpertoch to je treba dobastliť, alebo použiť nejaký iný fw a sw, ktorý tiež nebude zadarmo (len najprv nájsť niečo použiteľné).
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

1. spinanie zataze - u mna vsetko riadene loxone + vlastny sw. Takze ak budem mat vstupy (SOC, slnecne zisky), mozem pridavat/uberat/vypinat na tepelnom cerpadle do bojleru, mozem zapinat/vypinat tepelne cerpadlo do bazenu, mozem narvat nejake teplo do podlahovky vo vykurovacej sezone.

2. zobrazovanie SOC - netusim. Predpokladam, ze SOC dokazu reportovat pylontechy cez 485 nie?

3. uspavanie netusim, ale v pripade, ze odber baraku by u mna bol 10W a axpert by si k tomu chcel pridavat 60W, tak ho proste odstrelim stykacmi a prepnem sa priamo na DS. Po zvyseni odberu v baraku nad 100W ho zase vratim do hry. U mna toto nehrozi, pod 150W mi domacnost nepojde nikdy.

Ale vravim, bastlenie a programovanie je pre mna prave to, co u vsetkych systemov co mam v dome ocenim. Ze mam vsetko pod kontrolou, ze nemam doma nejake pojebane apple ktore vie najlepsie kam chcem ukladat a zalohovat fotky, ktorou rukou si mam utriet zadok a tak podobne. Takze v tomto asi stojime na opacnej strane uzivatelskeho spektra.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Diablo1st
Příspěvky: 1632
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

1. Ak to máš takto tak klobúk dole. :o

2. áno pri pylontech baterkách sa ti SOC zobrazuje

3. skôr som mal na mysli uspávanie druhého meniča ak je záťaž napr. pod 3kW, aby zbytočne nešli oba keď to nie je potrebné.

Bral som to troška zo svojho pohľadu bežného užívateľa, lebo programovanie nie je moja parketa. Čiže jediná možnosť pre mňa je kúpiť nejaký hotový systém, kde to zapojím a len ponastavujem parametre. Preto je mi Victron sympatický s tým jeho systémom, len ho zaplatiť :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Ok, cize axperty su teda stale v hre. Diky za info.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od marko250 »

Pozor na prodlevu při náběhu kombikrabice(5s) než podá plný výkon.To se u řízení dvou krabic dost komplikuje,spínat lze prvek tlačítka ON/OFF na displeji(hnědý drát).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Diablo1st píše:3. skôr som mal na mysli uspávanie druhého meniča ak je záťaž napr. pod 3kW
Pokial to spravne chapem, tak sa to da na aktualnom firmware pomocou nejakeho nezdokumentovaneho commandu. Vid https://powerforum.co.za/topic/7027-axp ... yoff-mode/ a kus kodu https://github.com/JosefKrieglstein/Axp ... /axpert.py od riadku 522.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

marko250 píše:Pozor na prodlevu při náběhu kombikrabice(5s) než podá plný výkon.To se u řízení dvou krabic dost komplikuje,spínat lze prvek tlačítka ON/OFF na displeji(hnědý drát).
To je u mna furt v pohode, barak vie, ze sa spi (nedetekuje pohyb), takze vie, ze mu nemoze vyskocit nejaka spotreba, ktoru nema pod kontrolou (v zmysle rychlovarka, alebo indukcia. Tepelne cerpadlo ma pod kontrolou, to nepocitam). Takze ked sa vstane a je predpoklad, ze sa pojde k rychlovarke, moze v predstihu automaticky zapnut druhy menic. 5s nehra rolu.

Ale uznavam, ze jednoduchsim riesenim je mat menice co tolko nezeru a nemusiet to riesit.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Davam sem druhy amatersky nakres rozlozenia panelov (za ktory ma zase urcite zvozite, ale lepsi sw v tejto chvili na planovanie nemam). Riesim len juznu strechu, vychod a zapad som si zatial zaplacal len pre info kolko panelov by sa tam voslo. (zapadne odomna je volny pozemok, neviem co tam bude stat a nechce sa mi naslepo osadzat panely ktore mi potom niekto zatieni novym barakom)

Obrázek

Stringy 1-6 komin neohrozuje, 7-micku bude odstrelovat. Asi nema zmysel riesit optimizery, proste pridem o ~1 kWp, ked tak nahradim na zapadnej streche.

Panely som dal 50cm od dolneho okraja, aby mi nepadal rozbehnuty sneh rovno na hlavu. Skusim este zajtra vyliezt na strechu s pasmom a zmerat, ci by tam nevosli 3 rady nad seba, to by som mohol pridat nad 5,6,7 identicke stringy 8,9,10 s tym, ze komin by potom odstreloval 10 a 7.

Co si o tom myslite?

Ma niekto tip na nejaky tool/sw kde by to slo naplanovat presnejsie? Diky.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od vlkazajac »

Nedas si povedat? Ked uvazujes, ze ten sneh tam bude, tak by malo byt v Tvojom zaujme, aby odtial cim skor zmizol. Cim sirsi volny pas pod panelmi nechas, tym viac snehu sa zadrzi na spodnom rade panelov. Staci par cm zakrytych na spodnom okraji panela nastojato a cely rad da len par % vykonu. Ak tam budu half cut, tak to bude par % + 50 %.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od mgx »

na SW nezalezi, staci stvorcekovy papier s modelom panelov z papiera, ktore posuvas ako chces. napr. v rozmere, ktory povazujes za idealny...komentare neries, bud vdacny za bezplatnu oponenturu...

vlkazajac pise spravne, tych 50cm medzery je hlupost, pretoze po prvom snezeni sa ti sneh zosuchne z panelov a spadne aj tak, alebo tam bude stat na zabrane a ty to budes ako pako stahovat metlou na tyci a nadavat ako pohan. panel ma byt po kraj strechy a sneh nech padne kde padne. Snezi max 10x za sezonu (ak nie si vysoke tatry) a je to zbytocne vynechane miesto.

rovnako vidim miesto napravo, v druhej rade vedla stringu5 je miesto na 1 panel, napravo je miesto na 1 panel vedla stringu 1. mozno aj 2ks, ak das celu radu o 50cm nizsie a jeden das nalezato do rohu trojuholinka. tzn. cely 1 string naviac. dalsia vec pod kominom, tam je nevyuzite miesto zasa. Minimalne 4-6 panelov. tu kominarsku lavicku prerobis, ku kominu pojde raz za rok niekto (maximalne), je uplne jedno kade.

prepocitalby som si aka je dlzka strechy a mozno nad 2hu radu vyjde este 3tia (odstup od hromozvodu treba dodrzat), ak nie vertikalne tak horizontalne. 10kwp(tzn. minimalne 30 panelov ) rozmeru classic alebo classic-neo satam skratka zmestit musi.

zapad aj vychod +3 panely nalezato
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Ten screenshot je ale zo sw typu 'stvorcekovy papier' (sweethome 3d). Panely maju rozmer podla datasheetu. Osadene presne samozrejme nie su, sem tam cm hore dole, zaroven ten pohlad na strechu je plochy, takze bude o par desiatok cm viac miesta nez sa zda. Je pravda ze ta strecha este ma kapacitu na nejake panely, dnes tam vyleziem, zmeriam a zamyslim sa ci to ma aj s ohladom na zamyslane regly hrotit.

S tym snehom asi mate pravdu. Na druhu stranu asi nejaky odstup od zlabu dodrzat podla mna treba, aby ho silny dazd 'neprechcal ponad.

Od hromozvodu teda 50 cm?

Diky za postrehy
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od marko250 »

Já jsem dal hranu panelů na svislou rovinu konce střechy a tak se sníh sveze bez zábran dolů a déšť z nich jde jako ze střechy do okapu.Na druhé řadě se jev hromadění sněhu 1-2x do roka projeví,ale to je daň za prvotní myšlenku zimního sklonu panelů,dnes bych už toto neudělal a dal panely se sklonem střechy.Využije se tím větší plocha a zasněžení je stejné jako s větším sklonem.
IMG_20201222_124043.jpg
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Diablo1st
Příspěvky: 1632
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

V prílohe je strecha prekreslené v AutoCade.

Na južnej streche je 27ks panelov rozmeru 1765*1050mm (okolo 370Wp), t.z. cca. 10kWp.
Bez problémov tam vídu 3 rady, rátal som s cca. 350mm od žľabu a stále ostáva ešte cca. 800mm od hrebeňa.

Na Z a V strechu som dal po 9ks panelov len pre predstavu.

Moc ku nárožiu by som nešiel, niekedy kvôli osadeniu jedného háku je nutné rozobrať pomaly pol strechy.

Ak by bolo treba znázorniť nejakú inú konfiguráciu daj vedieť.
Přílohy
dusanmsk.pdf
(2.78 KiB) Staženo 98 x
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Diky moc. Kym si mi to kreslil, ja som sa pokusil nenechat sa zhodit vetrom zo strechy a premeral som to realne. Od odkvapu po stit je 6.6m, takze 6.1 s odstupom od bleskozvodu na stite. To je na 3 rady v pohode, mali ste vsetci pravdu. Nasledne som prekreslil svoj navrh- Obrázek. No a potom si vsimol ten od Teba.

Bez problemov (musel by som odstranit/presunut antenu, modry stvorec) tam teda vojde 33 panelov, z toho 6 bude rozne trpiet na tien od komina. V Tvojej verzii by mozno ani nebolo nutne na tu antenu hrabat, ale este to musim overit.

Budem musiet este prepocitat, ci ma zmysel tlacit na pilu a davat tam mojich 33, alebo Tvojich 27, hlavne k prihliadnutiu na planovane regulatory (bud VT-80, alebo Axpert King). A tych 33 vyzera hnusne ako je to cele posunute cik-cak.

Kazdopadne diky moc.
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000
Diablo1st
Příspěvky: 1632
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od Diablo1st »

Keď už uvažuješ o toľkých panelov, možno by nebolo zlé tých 9ks hodiť aj na východ a západ. Tým si rozložíš troška výrobu v čase.
Navyše tie panely by mali na tej streche nejako vyzerať, nie ich mať hala-bala, takže ja by som aj dal na južnú strechu asi len 21ks panelov (3x7) + 9ks na V a 9ks na Z. Ale je to len môj osobný názor :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
dusanmsk
Příspěvky: 319
Registrován: pát říj 15, 2021 10:41 am
Lokalita: Stredocesky kraj
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11250
Kapacita baterie [kWh]: 9.6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Planovana FVE 7kWp + baterky

Příspěvek od dusanmsk »

Diablo1st píše:Keď už uvažuješ o toľkých paneloch
Ja? To vy ste ma tu zopsuli pri mojom prvom navrhu, ze strechu treba vyuzit :)

Trochu som pocital. 27 panelov je 12+15, takze 4.2 + 5.2 kWp. Na 2x VT80 v pohode, na 2x AxpertKing v1 je jeden string prepaleny, na 2x AxpertKing II je zas 3s malo kvoli napatiu (musel by som ist povedzme 5s, takze to chce 30 panelov. Zaroven by ale bola vacsia strata pri zatieneni jedneho stringu (-1.7 kWp vs -1.0 kWp). Axpertovi asi prepanelovanie nevadi, ale vzhladom na to, ze som cital ze jeho mptt + mraky = 0 vyroby, vlastne ani nicomu nepomoze.

Moze tie mraky u axperta prosim niekto potvrdit/vyvratit? Ma uz niekto skusenost s Axpert King II?
Diablo1st píše:+ 9ks na V a 9ks na Z
V a Z su problematicke. Na V stoji o poschodie vyssi barak, takze slnko chyti az v momente, ked uz na J bude vyroba. Z je momentalne volny, ale s otaznikom dokedy (volny pozemok, neviem co tam bude stat).
30*375 Wp JJZ, 2xXTM4000, 2xVT-80, 2xUS5000

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek