Poloostrov 7kWp Mařatice

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
vlachos
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 01, 2022 8:19 pm

Poloostrov 7kWp Mařatice

Příspěvek od vlachos »

Zdravím všechny solárníky,
rozhodl jsem se pořídit si další hračku, ulehčit pokladničce a taky se trochu osamostatnit s elektrikou.
Vypadl z toho "projekt" na poloostrovní elektrárnu.
Záměr je použít následující komponenty:
21ks LONGI LR4-60HPB 350 Wp

EPEVER Tracer10415AN pro dva stringy na SZ - bude teoreticky drobně přetížen, ale myslím že při tom směrování tam nikdy nedojde na maxima panalů, případně si to dokáže oříznout.

EPEVER Tracer5415AN pro string na JV, oba MTTP paralelně propojeny pro synchronizaci

3ks EPEVER IP5000-42 - každá fáze jeden měnič

2x16ks EVE 160Ah - dvě baterie volím kvůli ochraně měničů při případném odpojení jedné baterie

víc je dole v přiloženém náčrtu.
střechy nejsou uplně šťastně orientované
na střeše není hromosvod
starší částečně zateplený dům
roční spotřeba EE 4MWh

měl bych pár dotazů kde si nevím moc rady:
1-zemění rámů panelů, jediná varianta jak je uzemnit je vést cca 25m CYA16 v souběhu s napěťovými vodiči ve starém komíně až do strojovny kde bude svorkovnice připojená na zemnící bod cca 2m daleko (za zdí). Je takové řešení rozumné?

2-vytěžování - přebytky jsem schopen topit do bojleru 300l s možností dvou patron. Téma vytěžování zatím nemám moc načtené. Lze něco univerzálně doporučit? Ať už komerční nebo "samodomo" řešení.

3-monitoring - celé to má být na epeveru, tak se nabízí využít epever cloud. Má s tím někdo zkušenost? Nebo pouvažovat nad jiným systémem?

4-přepínání sítí - chci využít čínské ATC 100A, někde jsem se dočetl o nevhodnosti přepínání N vodiče a jeho trvalém propojení se sítí. Opravdu přepínat pouze fáze a N pevně propojit?

5-sběrnice-k propojení MPPT, měničů a baterie bych využil sběrnici z mosazi (mám ihned k dispozici) průřez cca 300mm2 (inspirováno YT off-grid garage). je použití mosazi v pohodě nebo se poohlédnout po mědi nebo ALU?

Předem dík za názory a kritiku.
Přílohy
Výstřižek.PNG
Výstřižek.PNG (132.16 KiB) Zobrazeno 597 x
Solár (1).png
cipis
Příspěvky: 4895
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrov 7kWp Mařatice

Příspěvek od cipis »

Svodiče přepětí máš na špatném místě, měly by být na tom spoji mezi odpínačem a jističem od panelů.
Dát fixně každý měnič na fázi není dobrý nápad, většinou bude nějaký přetížený a další se flákat. Lepší přepínačem dát vše do jedné fáze a mít tam měniče, co umí paralelní provoz a ty zrovna nezatížené uspávat.

Ten souběh určitě ne.
Starý komín jako trasu pro vodiče taktéž ne. Musel bys ho všude zazdít, navíc je to škoda.

Epever dovoluje max. 1,5x víc, takže to lehké přepanelování je v pohodě.

Co myslíš tím oba mppt paralelně propojeny pro synchronizaci? Čeho? S čím? Tam se nic nesynchronizuje ...

Jističe z epeveru na sběrnici nepotřebuješ, epever má v sobě pojistky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
soami
Příspěvky: 685
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Poloostrov 7kWp Mařatice

Příspěvek od soami »

Bez hromosvodu nedoporučuji tahat nějaký kabel ze střechy komínem do baráku... Doporučuji udělat hromosvod. Tím by se vyřešilo i přizemnění panelů - samozřejmě ne přímo na vedení na střeše.
3 fáze není dobré řešení - jak psal cipis.
Jinak zdravím na Moravu :-)
vlachos
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 01, 2022 8:19 pm

Re: Poloostrov 7kWp Mařatice

Příspěvek od vlachos »

takže svodiče takto?
1.PNG
komínu škoda není, už je stejně zazděný a je v něm vedená klima a teplovodní kolektor. a mám další funční komíny na další "projekty" :D nechcu rozbíjet celý barák když už mám kolektor v komíně, takže komín využiju

3 měniče...ok dám jednu fázi a zjistím jestli epevery umí paralel nebo vyberu něco jiného. Ikdyž přetěžování by nehrozilo, jeden má 5kW a umí 1,5x chvilkové přetížení, ale to flákání žere 40W a to už se za rok nasčítá

hromosvod- klasický léta odkládaný projekt...momentálně řešení v nedohlednu. Lze panely uzemnit tak že se pospojují CYA16 do jednoho bodu a pak svedou ze střechu FeZn10 dolů do zemnícího bodu?

MPPT paralelně - pro synchro napěťových odchylek, aby spolu oba komunikovali a hlavně pro propojení s PC pro nastavení

Jistič MPPT/sběrnice je spíš jako odpojovač pro případnou údržbu nebo nějaké nenadálé situace, prostě aby to šlo na vstupu i výstupu pohodlně shodit a bylo to bezpečné
cipis
Příspěvky: 4895
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Poloostrov 7kWp Mařatice

Příspěvek od cipis »

Ještě přehoď pořadí, prvně odpínač, svodič, pak jistič. Jističe s vyrážečem (shunt release, napěťovou spouští), ty další jističe, když je tam dáš, tak také, abys to mohl central stopem vypnout (panely jako první).

Mppt neumí komunikovat, nic si nesynchronizují, žádné napěťové odchylky, nic prostě. Můžeš je akorát přes RS485 vyčítat/nastavovat, to je tak všechno. Neumí ani nastavit maximální nabíjecí proud (to si spočítej dle baterek).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
záloha čerpadla ve sklepě MP12/3000/120-16 + 100Ah 12V monbat
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1135
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Poloostrov 7kWp Mařatice

Příspěvek od redcrown »

Kde jsi kupoval ty Longyny?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
vlachos
Příspěvky: 3
Registrován: úte lis 01, 2022 8:19 pm

Re: Poloostrov 7kWp Mařatice

Příspěvek od vlachos »

vyrážecí cívky jsou nachystané, nejsou zakreslené, protože zatím nemám pořešenou automatizaci, ale pravda můžu je dat na central stop. Na ten jsem uplně zapoměl.

Panely jsem kupoval u brněnské firmy na kterou jsem narazil na secondsolu. 9ks mě zůstane na prodej kdyby byl zájem.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek