Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Měniče Axpert
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

SUB se u me chova stejne podivne, solar jede vse do bat, load bere plne z gridu.
Uz hodne dlouho jsem nevidel "pricucavani" ktere driv ale fungovalo.

Navic se to obcas pri prepinani SUB na SBU zasekne a chova se to stejne jako kdyz je vybita bat pod limit kdy jeste nedosahla "Back to battery voltage".

Axpert fw je porad stejny, jen SA se nekolikrat updatoval.

FW 72.00, solar assistant aktualni.
Naposledy upravil(a) wattman dne pon říj 10, 2022 10:59 am, celkem upraveno 1 x.
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

Camel píše:Jen taková úvaha. Nebylo by dobré při změně režimu z SBU na SUB i naopak měnič vypnout nechat chvili a zapnout, aby se restartoval a mohl změněné nastavení režimu načíst?? Ještě se zeptám jak tu píšete, že při SUB jede vše z gridu a solar jen nabíjí baterky co se stane v okamžiku nabití baterek?? Není ten režim myšlen tak, že nejdřív nabije baterii a v okamžiku nabití baterie pak jede kombinaci solar a grid a až by nebyl solar a vypadl by i grid tak že by začal potom brát z baterie?? Nezkoušel jsem nemam ještě zapojeno.
Zkoušel jsem natavit nižší napětí, aby si myslel, že jsou nabité baterky a v tu chvíly přestal nabíjet baterky, load jel pořad z gridu a panely padly na 0W.
S tím vypínáním jsem to zkoušel taky a povedlo se to jen jednou. Každopádně tuhle prioritu bych očekával, že budu moci měnit dle času tak nějak libovolně nadřazeným systémem aniž bych u toho musel být a vypínal to.
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

wattman píše:SUB se u me chova stejne podivne, solar jede vse do bat, load bere plne z gridu.
Uz hodne dlouho jsem nevidel "pricucavani" ktere driv ale fungovalo.

Navic se to obcas pri prepinani SUB na SBU zasekne a chova se to stejne jako kdyz je vybita bat pod limit kdy jeste nedosahnla "Back to battery voltage".

Axpert fw je porad stejny, jen SA se nekolikrat updatoval.

FW 72.00, solar assistant aktualni.
Že by SA? Je to momentálně stejný jmenovatel. Ale i bez něj jsem to zkoušel z chovalo se to stejně. Navíc v SA mám tyhle automatický fíčury přepínání režimu vypnutý.
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od lzahradil »

batezip píše:.
Navíc jsem objevil ještě jeden problém. Pokud přepnu z SBU na SUB, tak jede veškerý load z grid, to už víme. Ale pokud přepnu zpět z SUB na SBU, stále jede load z gridu, nic se nezmění i když nějakou dobu počkám. Musím vždy přepnout měnič na ECO a zpět do automaticky nebo Online a pak běží SBU tak, jak má.
Když přepneš z módu SUB na SBU, měnič čeká až se sníží zátěž a pak přepne. Záleží ale jakou máš nastavenu prioritu nabíjení. SLB, SBL nebo SOL.
Já používám SOL, a nabíjení z gridu když by k tomu došlo mám nastavené na nejnižší 2A.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Camel »

Jinak mám takovej dojem, že jsem jednou viděl u kámoše na kingovi, že v režimu SBU když měl slabou baterii a panely taky moc nedávali tak se spusitla interní nabíječka ze sítě. Takže se nabíjelo jak ze sítě tak ze soláru a to šlo do spotřeby případně přebitek na nabíjení. Když se zvýšil výkon na panelech a baterie se nabila na nastavenou hodnotu kdy vypíná interní nabíječka tak se nabíjení ze sítě odeplo a dál to jelo ze solaru a z baterie. Tohle mi přijde že se to dá považovat za docucnutí ze sítě. I když vím, že si to každý představuje trošku jinak.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

Camel píše:Jinak mám takovej dojem, že jsem jednou viděl u kámoše na kingovi, že v režimu SBU když měl slabou baterii a panely taky moc nedávali tak se spusitla interní nabíječka ze sítě. Takže se nabíjelo jak ze sítě tak ze soláru a to šlo do spotřeby případně přebitek na nabíjení. Když se zvýšil výkon na panelech a baterie se nabila na nastavenou hodnotu kdy vypíná interní nabíječka tak se nabíjení ze sítě odeplo a dál to jelo ze solaru a z baterie. Tohle mi přijde že se to dá považovat za docucnutí ze sítě. I když vím, že si to každý představuje trošku jinak.
Co popisujes je zdokumentovany i v manualu pro SBU, kdy klesne napeti na "To grid battery voltage" a pak se dostava na "Back to battery voltage"

Resili jsme ale SUB kde by se to melo chovat:

LOAD: 2kW
SOLAR: 1kW
GRID: 1kW
BAT: 0kW

ale deje se:

LOAD: 2kW
SOLAR: 1kW
GRID: 2kW
BAT: +1kW

Nekde v tech prioritach tam zustane neco viset kdy bat ma prednost pred load. Ale ve vsech tech nastavenich to je pritom spravne.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Camel »

Aha tak to jo. Mám Kinga ještě nezapojeneho. Takže zatím nemám možnost režimy testovat. Každopádně kdyby to někdo rozchodil jak by to mělo fungovat rád si o tom tady přečtu.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

batezip píše:
wattman píše:SUB se u me chova stejne podivne, solar jede vse do bat, load bere plne z gridu.
Uz hodne dlouho jsem nevidel "pricucavani" ktere driv ale fungovalo.

Navic se to obcas pri prepinani SUB na SBU zasekne a chova se to stejne jako kdyz je vybita bat pod limit kdy jeste nedosahnla "Back to battery voltage".

Axpert fw je porad stejny, jen SA se nekolikrat updatoval.

FW 72.00, solar assistant aktualni.
Že by SA? Je to momentálně stejný jmenovatel. Ale i bez něj jsem to zkoušel z chovalo se to stejně. Navíc v SA mám tyhle automatický fíčury přepínání režimu vypnutý.
Zkus se podivat na LCD v settings na 16 a pak v SA v nastaveni Charger source priority. Nastavim na LCD a pak prectu co je ulozene pres SA anebo opacne. Dava ti to smysl?
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

Nemate nekdo zkusenost s downgradem firmware?
Idealane primo ze 72.00 na 71.xx nektery dobre vyladeny.
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

wattman píše:Zkus se podivat na LCD v settings na 16 a pak v SA v nastaveni Charger source priority. Nastavim na LCD a pak prectu co je ulozene pres SA anebo opacne. Dava ti to smysl?
Kouknul jsem, na LCD mám SLB UDC což je dle manuálu panely do zátěže a zákaz nabíjení baterie z gridu. V SA mám "Solar only", což asi tak nějak odpovídá.

Jinak teď mám nastaveno SUB, SLB UDS (Solar only), provedl jsem restart, nic, tak default settings, znova nastavil baterie, restart a teď to funguje. Zkusil jsem přepnout na SBU pod zátěží a přepnul na docucávání z baterek, taky ok.
No dále jsem zkusil zpět na SUB, v měniči cvkalo relé a opět veškerý load z gridu a ze solarů vesele dobíjí baterku. Zkusil jsem i odpojit veškerou zátěž a pořád si jede všechno z gridu. Takže zpět SBU a protože si jede pořád to své, tak ECO a zpět Automat, aby zase bral z baterek.

Takže výsledek je takový, že měnič to přicucávání 100% umí, ale firmware je nějakej pohnojenej a je velké štěstí, když to tak chvilku funguje.
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

wattman píše:Zkus se podivat na LCD v settings na 16 a pak v SA v nastaveni Charger source priority. Nastavim na LCD a pak prectu co je ulozene pres SA anebo opacne. Dava ti to smysl?
Jooo už asi vím, co tím myslíš. Pokud něco přepneš na LCD, tak se to hned neprojeví v SA. Já vždycky dám v SA odpojit/připojit od měniče a pak to načte aktuální údaje.
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

sa.png
Tohle jsem myslel z SA nastaveni.
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

wattman píše:
sa.png
Tohle jsem myslel z SA nastaveni.
Hezke, ted naposled se mi to uplne rozsynchronizovalo, SLB Udc na panelu ukazuje Utility first na SA ...
batezip
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 13, 2022 5:55 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od batezip »

wattman píše:Hezke, ted naposled se mi to uplne rozsynchronizovalo, SLB Udc na panelu ukazuje Utility first na SA ...
S tímhle problém nemám. Zkoušel si dát disconnect/connect SA od měniče?
12x380Wp, Voltronic Axpert King 5kW, 4x Pylontech 2.4kWh. Monitoring SolarAssistant (MQTT>PLC) + řízení spínání zátěží pomocí Siemens S7-1200.
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od wattman »

batezip píše:
wattman píše:Hezke, ted naposled se mi to uplne rozsynchronizovalo, SLB Udc na panelu ukazuje Utility first na SA ...
S tímhle problém nemám. Zkoušel si dát disconnect/connect SA od měniče?
Po rebootu SA uz je to ok.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Prosím, můžete mi někdo vysvětlit v nastavení 23 významy jednotlivých Bypass nastavení? Bypass zakázán je jasný. Ale popis u těch druhých - to se mi zdá zmatečné.
A pak ještě u nastavení 10: AUT/ONL/ECO. Co je režim sítě? Co znamená, že by se frekvence sítě destabilizovala? A co je ECO režim?
Nějak se v tom ztrácím. Díky.

No a pak by mě zajímalo, jak prakticky řešíte připojování baterie k měničům přes odpor/žárovku (kvůli nárazovému proudu při nabíjení kondů). Řešíte to jen po dlouhodobějším odpojení? A jen je tam jednorázově podržíte, a nebo tam máte nějakou odbočku s nějakým přepínačem třeba pro opakované použití?
Pawel
Příspěvky: 814
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Pawel »

Na svorky pojistky která je vyndaná krátkodobě 5-10vt připojit žárovku na 230V která může být v objímce a má dráty. Ty dráty stačí přidržet žárovka se krátkodobě nažhaví a nabijí se kondenzátory v měniči, vše proběhne bez jiskření. Po odpojení co nejdříve vložit pojistku.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od Jarin »

Jj, takhle podobně to dělám, jen s výkonovým rezistorem v jednotkách ohmů (teď přesně nevím, co jsem vyštrachal za hodnotu). Takže takhle připojovat měniče vždy, když byly - byť jen krátce - odpojeny od baterie, nebo baterie třeba vypnutá hw vypínačem. JE to tak?
maratkall
Příspěvky: 4
Registrován: pon říj 10, 2022 1:17 am

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od maratkall »

shuty píše:
maratkall píše:Zdravím, dotaz k tomuto měniči. Může být v režimu provozu bez baterii ? Prioritně ohřeje TUV poté živí ostatní spotřebu na dané fázi do doby než se dostane pod výkon resp přestane svítit slunce v tu chvili automaticky začne napájení z DS. A rád bych zda lze zamezit pretokum, představa je taková že jakmile neni odběru utne se vyroba.

Děkuji za odpověď
King nevie pracovat bez baterie. Pretoky nema. Menice ktore pracuju bez baterie mozu mat pretoky.
Ta tvoja predstava je taka, no... chcelo by troska nastudovat problematiku a ako to vlastne funguje aby clovek pochopil co sa da co sa neda a tak podobne...
Dotaz jen pro pochopení, konkretní odpověď jsem nikde nenašel.

Co nastane v případě když výroba bude 4 kW, spotřeba domu 3 kW a baterie budou nabite ? V připadě propojení s DS, logicky mi vychází že vznikne 1kW přetoku. Je nějaké řešení krom ostrovního systému a nebo legalizace připojení s DS ČEZU v profilu mikrozdroje se standarním připojením ?
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Axpert King - nastavenie, rezimy, postrehy

Příspěvek od camel1cz »

maratkall píše: Dotaz jen pro pochopení, konkretní odpověď jsem nikde nenašel.

Co nastane v případě když výroba bude 4 kW, spotřeba domu 3 kW a baterie budou nabite ? V připadě propojení s DS, logicky mi vychází že vznikne 1kW přetoku. Je nějaké řešení krom ostrovního systému a nebo legalizace připojení s DS ČEZU v profilu mikrozdroje se standarním připojením ?
Žádný přetok nebude a ani výroba 4kW když je spotřeba 3kW. MPPT ujede z MPPT bodu a sníží výrobu na takovou, kterou potřebuje - teda 3kW + pár stovek na účinnost a vlastní spotřebu.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek