Deye hybridný menič

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
eman
Příspěvky: 1030
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od eman »

jahodovák píše:Pokud někdo nechce přetok,je jedna zcela spolehlivá metoda a skoro nic nestojí,jet to jako ostrov....a pokud je baterka prázdná klidně přepnout na sít,ušetří se tím spousta starostí ale asi je to moc jednoduché....připomíná mi to hodně heslo ,musíme stovku ušetřit i kdyby to mělo stát tisíc....
Ostrov má jednu drobnou vadu pro větší rodiny. Běžný víkend..pere se, někdy jede susšička, někdo pustí rychlovarku, běží indukce, často i peče trouba. S velkou FVE bez problému, ale s malou jseš pořád přepnutý na DS a nevyužiješ nic. Navíc se u sebe bojím neustálého přepínání na DS a s tím spojené riziko likvidace stykačů.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od prog »

jahodovák píše:Pokud někdo nechce přetok,je jedna zcela spolehlivá metoda a skoro nic nestojí,jet to jako ostrov....a pokud je baterka prázdná klidně přepnout na sít,ušetří se tím spousta starostí ale asi je to moc jednoduché....připomíná mi to hodně heslo ,musíme stovku ušetřit i kdyby to mělo stát tisíc....
Do téhle varianty bych klidně šel, ale nevím jesli to Deye umí sám o sobě, a to nejlépe tak, aby byl sesynchronizovaný se sítí a měl co nejrychlejší přepnutí na síť (aby to na spotřebičích nebylo poznat). King tohle umí. Externím čínským ATS a bastlům ze stykačů bych se rád vyhnul.
Paulob
Příspěvky: 170
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od Paulob »

eman píše:
Ostrov má jednu drobnou vadu pro větší rodiny. Běžný víkend..pere se, někdy jede susšička, někdo pustí rychlovarku, běží indukce, často i peče trouba. S velkou FVE bez problému, ale s malou jseš pořád přepnutý na DS a nevyužiješ nic. Navíc se u sebe bojím neustálého přepínání na DS a s tím spojené riziko likvidace stykačů.
Tohle má přece jednoduché řešení, pustím si jen to co aktuálně panely zvládnou. 1-panely 2-ds.
Přílohy
IMG_20230305_123601.jpg
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
PetrDubi
Příspěvky: 1377
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od PetrDubi »

eman:
Jasně, nic není vhodný pro úplné všechny a vždycky záleží na konkrétních podmínkách..
Ono taky záleží co si kdo představuje pod pojmem malá a velká FVE.
Ale nepředpokládám, že by si chtěl pořídit Deye někdo, kdo má třeba 2kWp panely a 3kWh baterku, to by byla úplně zbytečná investice ( něco jako koupit si k Fabii1.0 HTP obytný přívěs o hmotnosti 2 tuny) a předpokládám že když už má Kinga, tak o té FV už něco ví.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
vanilka
Příspěvky: 269
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od vanilka »

eman píše:..S velkou FVE bez problému, ale s malou jseš pořád přepnutý na DS a nevyužiješ nic..
Ale kdeze. Prave ze mala FVE v poloostrovu je efektivnejsi nez v hybridu, jelikoz cim mensi FVE (z pohledu vykonu panelu) tim je relativni vlastni spotreba hybridniho menice vetsi. Jen to chce mit v pomeru k vykonu panelu vetsi baterii.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Vitek
Příspěvky: 1922
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od Vitek »

vanilka píše:
eman píše:..S velkou FVE bez problému, ale s malou jseš pořád přepnutý na DS a nevyužiješ nic..
Ale kdeze. Prave ze mala FVE v poloostrovu je efektivnejsi nez v hybridu, jelikoz cim mensi FVE (z pohledu vykonu panelu) tim je relativni vlastni spotreba hybridniho menice vetsi. Jen to chce mit v pomeru k vykonu panelu vetsi baterii.
Je to tak ostrov se da uplne v klidu. 20 kwp panelu a 75 kwh baterka a pohoda. Je pravda ze jsem si rospikoval barak elektronikou a co nejvic pouzivam na elektriku co jde....
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2582
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od NOPARasito »

eman píše:
jahodovák píše:Pokud někdo nechce přetok,je jedna zcela spolehlivá metoda a skoro nic nestojí,jet to jako ostrov....a pokud je baterka prázdná klidně přepnout na sít,ušetří se tím spousta starostí ale asi je to moc jednoduché....připomíná mi to hodně heslo ,musíme stovku ušetřit i kdyby to mělo stát tisíc....
Ostrov má jednu drobnou vadu pro větší rodiny. Běžný víkend..pere se, někdy jede susšička, někdo pustí rychlovarku, běží indukce, často i peče trouba. S velkou FVE bez problému, ale s malou jseš pořád přepnutý na DS a nevyužiješ nic. Navíc se u sebe bojím neustálého přepínání na DS a s tím spojené riziko likvidace stykačů.
Promin, ale tohle resit 3/2023 a take s timto nazorem operovat je snad pro pobaveni. V posledni dobe "Shitovy" Axpert plne automatizuje at jiz docucem nebo prepnutim.(Tusim i u ostatnich On i Off gridu nejaka jednoduchost existuje).
S nejakym vytezovacem napr. Greenbono snad ani neni rec o nevyuziti FVE a to dokonce i pro EV nejak smysluplne.(To jiz Greenbono, take obsahlo).
O stykace bych strach nemel, prumyslove by snad i mohly vydrzet 10let bez uhony.
PetrDubi
Příspěvky: 1377
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od PetrDubi »

Já mám na FV celý barák a teď přes zimu mívám TČ přepnuté na síť a zbytek domu funguje přes stykače jako poloostrov. Ráno se začne nabíjet a když se nějak dobije baterie, tak se přepne dům na FV a TČ zůstává na síti s tím, že když se dostatečně nabije baterie, tak se přepne i TČ, takže třeba odpolední ohřev bojileru proběhne z FV. Když se vybije část baterie, tak se přepne TČ zpátky na síť a zbytek domu běží dál na FV dokud se nevybije baterka na nastavenou hodnotu a nedojde k přepnutí zpátky na síť. Takhle není problém za horšího počasí ušetřit třeba 5-10 kWh denně a když je hezky jako bylo tenhle týden, tak se přes den na FV i topí a odpoledne se ještě dokud svítilo nahřála podlahovka, aby se topení zapnulo (už na síť) třeba až kolem půlnoci.
V domě jede na FV všechno včetně indukce, trouby, myčky, pračky, sušičky a podobně.
A nemyslím si, že bych měl nějak velkou FV (viz. podpis).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Kostěj
Příspěvky: 590
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od Kostěj »

prog píše:... aby byl sesynchronizovaný se sítí a měl co nejrychlejší přepnutí na síť (aby to na spotřebičích nebylo poznat).
Už několik měsíců používám na přepnutí ruční paketový přepínač sítí (1-0-2) a při přepnutí bliknou pouze světla. Vše ostatní přepnutí tam i zpět ustojí, namátkou hodiny mikrovlnky a sporáku, TV, nahrávající setobox, PC, pračka, myčka, pohony vrat... Můj King má přitom trvale odpojený vstup od distribuce, takže sítě určitě nejsou synchronizované.
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od prog »

Mám na střeše 3,5 kWp panelů (o moc víc se nevejde), Axpert King I 5 kW a 10 kWh v baterkách (3x US3000C). Jede na to celá domácnost kromě 3f čerpadla tlakové kanalizace a indukční varné desky.
On ten King za ty prachy vlastně funguje velmi dobře, ale říkal jsem si, jestli by nestálo za to udělat upgrade na Deye s tím, že bych měl 3f, asi lepší MPPT a spolupráci s BMS Pylontech. Teď jede King jen podle napětí baterky, a to u LiFePO4 není vůbec ideální.
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od prog »

Jinak tepelné čerpadlo také přehazuju přepínačem 1-0-2 mezi sítí v zimě a FVE v létě. Funguje to dobře.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2582
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od NOPARasito »

prog píše:Mám na střeše 3,5 kWp panelů (o moc víc se nevejde), Axpert King I 5 kW a 10 kWh v baterkách (3x US3000C). Jede na to celá domácnost kromě 3f čerpadla tlakové kanalizace a indukční varné desky.
On ten King za ty prachy vlastně funguje velmi dobře, ale říkal jsem si, jestli by nestálo za to udělat upgrade na Deye s tím, že bych měl 3f, asi lepší MPPT a spolupráci s BMS Pylontech. Teď jede King jen podle napětí baterky, a to u LiFePO4 není vůbec ideální.
Da se dodat SOC metr a cajk. Nektere na Ali jsou i za pekny peniz. A BMV Victron z druhe ruky taky muze byt cajk.
kodl69
Příspěvky: 7419
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od kodl69 »

king by měl s pylontechem komunikovat, ale nedaří se mi to rozchodit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od prog »

Ano, měl by, ale i když se to povede rozchodit, funguje to líp podle voltů
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2582
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od NOPARasito »

Lifepo4 dle voltu???? Opet me nekdo rozesmal. Na tohle narazi kdokoli kdo zacne tuhle chemii pouzivat.
Ano dle papiru to ma "nekonecnou" zivotnost.
Ale to je jedina vyhoda.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od rottenkiwi »

No LFP SOC zavisi na voltoch.
Ak zoberieme 3.520 - 3.100 == 420 mV
a podelime 65536, tak mame : 420 / 65536 === 0.0064 mV.

Takze ak meriame presne, napr. na 1 % SOC, tak napatie tomu ekviv. je: 5 mV
co je 781 krokov prevodnika ADC, napr. 2^16

https://www.aliexpress.com/item/32648046830.html

Alebo 198727 krokov u ADC , 2^24

https://www.aliexpress.com/item/4001153972730.html

.
LFP_SOC_vs_voltage.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od prog »

On ten King bohužel v režimu PYL funguje ještě hůř. U LiFePO4 se podle napětí dá alespoň 20 a 95% SoC celkem poznat.
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2582
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od NOPARasito »

rottenkiwi píše:No LFP SOC zavisi na voltoch.
Ak zoberieme 3.520 - 3.100 == 420 mV
a podelime 65536, tak mame : 420 / 65536 === 0.0064 mV.

Takze ak meriame presne, napr. na 1 % SOC, tak napatie tomu ekviv. je: 5 mV
co je 781 krokov prevodnika ADC, napr. 2^16

https://www.aliexpress.com/item/32648046830.html

Alebo 198727 krokov u ADC , 2^24

https://www.aliexpress.com/item/4001153972730.html

.
Příloha LFP_SOC_vs_voltage.png je dlouhodobě nedostupná.
Kiwi nebudu oponovat, ja mam jine zkusenosti a asi jsou přesnější SOC metry jak to vestit dle napeti.
Screenshot_2023-03-05-18-19-03-072-edit_com.duckduckgo.mobile.android.jpg
Hraje do toho zatez atd. Ale kazdeho vec jakou cestu zvoli.
Ja teda zacinal zlom zateze taky po nabiti na 3,3V. 3,55V jako 100% neznam.
Jj i kvuli cene jde EV do lifepo4 baterii, otazka je jak to dopadne.
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od prog »

Ale zpátky k tématu: má někdo zkušenost, jestli jde zapojit Deye v poloostrovním režimu, tedy síť na AC In, spotřebiče na Load, aniž by do sítě byť jen minimálně přetékal? Tedy solární výroba živí jen spotřebiče a dobíjí baterku. Pokud je baterka vybitá a slunce nesvítí, přepnou se spotřebiče bypassem bezi AC In a Load na síť, a trocha slunka případně dobíjí baterku. Tohle King umí. Umí to i Deye?
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Deye hybridný menič

Příspěvek od teapack »

Žádný bypass Deye neumí, je to hybridní měnič, tedy pokud chceš využívat AC-in, musí být přifázovaný...
Lze nastavit, aby se snažil držet nulu (případně nastavený trvalý odběr) na vstupu do měniče, nebo na měřících transformátorech (popř. elektroměru). Ovšem uregulovat to, aby nepřetekl nedokáže...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek