nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Meskalin
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 28, 2014 11:38 am

nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Příspěvek od Meskalin »

Ahoj, nazdar... prosím o názor a radu. Mám nabídku na tyto použité amorfy:
Q-CELLS Q.SMART UF L 110/95:
Nominal Power: 110W / 95W
Open circuit: 93,3V
Voltage at maximum: 72,4V
Current at maximum: 1,52A
prodává to kolem tisícovky kus... udajně dva roky staré.
Není moc o čem hovořit, protože levnějších amorfu na trhu moc není. Jen pouze pokud by někdo napsal tohle oprvadu ne tak ještě posečkám na jinou nabídku.

Chci asi po 10 letech konečně přejít na mppt regulátor a lifepo. Zaprvé by mě zajímalo jestli už existuje regulátor co zvládá samotné lifepo články. případně poradit jaký koupit, kdyby se na něj dala připojit i malá větrná turb. tak je to produkt snů. panelů bych vzal minimálně 10. kusů.

Ve výsledku na nákup baterie dojde asi až v průběhu příštího roku. Zrovna teď dělám novou střechu, tak potřebuji přijednom nainstalovat i panely.

budu vděčný za názor i radu.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Příspěvek od sitra »

Ty amorfy chceš z nějakého důvodu, popř. se spokojíš za cenu 10tis s 1100Wp? Materiál na uchycení panelů bude 8x dražší než na 2-3 panely....
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Meskalin
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 28, 2014 11:38 am

Re: nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Příspěvek od Meskalin »

Ano z toho co čtu tak amorf by měl být lepší při nepřímém osvitu....říje-listopad-prosinec samá mlha většinou. Taky mi nevadí větší plocha ba naopak, použiju je místo krytiny. Proto potřebuji panely s rámem. chytám to texama rovnou na latě, posleze oplechuju a polyuretan je kouzelná věc. Materiál na uchycení bude za zlomek ceny bednění plus krytina. Je to jen střecha nad mobilní domek. Už jsem to vyzkoušel s panelama co mám do teď. během dne dodám fotku. Pokud by byla lepší nabídka panelů tak neváhám, nicméně chtěl bych to do konce roku zaklopit. A na nové panely prachy nemám.
Franta2776
Příspěvky: 2435
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Příspěvek od Franta2776 »

Meskalin píše:Ano z toho co čtu tak amorf by měl být lepší při nepřímém osvitu....říje-listopad-prosinec samá mlha většinou. Taky mi nevadí větší plocha ba naopak, použiju je místo krytiny. Proto potřebuji panely s rámem. chytám to texama rovnou na latě, posleze oplechuju a polyuretan je kouzelná věc. Materiál na uchycení bude za zlomek ceny bednění plus krytina. Je to jen střecha nad mobilní domek. Už jsem to vyzkoušel s panelama co mám do teď. během dne dodám fotku. Pokud by byla lepší nabídka panelů tak neváhám, nicméně chtěl bych to do konce roku zaklopit. A na nové panely prachy nemám.
Jsou tady na foru lidi co amorfy mají a dávají to pryč.Moderní panely s Half cell články články jsou na tom podobně a za plného svitu dávají plný výkon.Proto se od jejich výroby upouští.U nás je teď vidět tak na 50m hustá mlha a přesto mi leze z 8kWp aktuálních 435W.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Příspěvek od beethowen »

Ten blud s amorfama a lepší práci při nepřímém osvitu už tu byl několikrát vyvrácen.
Cena 10Kč/Wp za staré panely je blbost. Na stejné ploše s moderními panely s lepší cenou budeš s výkonem úplně jinde.
Pokud to chceš pouze jako krytinu, bez ohledu na to co to vyrobí, tak asi klidně.
Ale prodává se to použité za úplně jiné ceny (max 3Kč/Wp). Viz.:https://www.solar-auctions.com/en/p/115 ... rrentpos=5
Meskalin
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 28, 2014 11:38 am

Re: nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Příspěvek od Meskalin »

V tom případě jsou panely vyřešeny, že je to s amorfy blud jsem nevěděl. Asi sedm let to nesleduju. Takže koupím https://shop.mypower.cz/fv-panel-365w-j ... black-4273 čtyři kousky, nebo jinou kombinaci této technologie do 20 tisíc. Díky šetříte mi neuvěřitelně moc času a energie při hledání informací.
Kdyby se někomu chtělo poradit i s regulátorem do výše zmíněné sestavy (12V spotřebiče), tak už to dnes obědnám a mužu jít zase pracovat na střeše :)
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Příspěvek od sitra »

spíše specifikuj jak to máš promyšlené a co od toho očekáváš, zda budeš systém doplňovat/upgradovat, jakou investici si představuješ, zda to chceš jako hračku nebo profi systém....
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Franta2776
Příspěvky: 2435
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Příspěvek od Franta2776 »

Meskalin píše:V tom případě jsou panely vyřešeny, že je to s amorfy blud jsem nevěděl. Asi sedm let to nesleduju. Takže koupím https://shop.mypower.cz/fv-panel-365w-j ... black-4273 čtyři kousky, nebo jinou kombinaci této technologie do 20 tisíc. Díky šetříte mi neuvěřitelně moc času a energie při hledání informací.
Kdyby se někomu chtělo poradit i s regulátorem do výše zmíněné sestavy (12V spotřebiče), tak už to dnes obědnám a mužu jít zase pracovat na střeše :)
Postav hned 48V ušetříš peníze v budoucnu.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Meskalin
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 28, 2014 11:38 am

Re: nová FVE ze starších amorfů (LIFEPO)

Příspěvek od Meskalin »

ne na to už šahat nikdy potom nebudu, to se raději postavím cely nový barák.

Teď jsou hlavní ty panely, protože potřebuju dostavět střechu.

Teď mám dva prastaré poly shotty+cosi jako regulátor a malé olovo-světla, notes, 12v čerpadlo a malé spotřebiče 220 přes měnič.... pro někoho hračka a mě to stačí k životu(stojí to za hovno, ale jsem soběstačný). Samozřejmě k tomu na ty zimní měsíce centrála.

No a představuju si, že na tom v létě utáhnu ledničku a v zimě nebudu muset startovat centrálu. Cokoliv navíc je na bonus(taková pračka a silné čerpadlo ze studny je sen)

rozpočet: panely 20K
Baterie: 20K až 30K (na ty teď stejně nemám, kdyby se zadařilo klidně i dražší, když se dařit nebude tak
levnější) Chci LIFEPO, ale jak jsem psal:sedm let nemám přehled, možná už je vše jinak.
regulátor: dle panelu a baterie a kdyby na něj šla napojit malá větrná turbína tak nádhera (cena: ten
nejlevnější co to to zvládne a nerozsype se v prvním roce.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek