Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od mypower.cz »

JosefK píše:To je obecný problém, že nikdy nevíte, kolik panely mohou dát pokud nezměříte napětí a proud. Pokud se nemýlím (když tak mě opravte) tak panelů nevadí, když se zkratují, Tudíž maximální proud lze změřit vcelku jednoduše bez nějaké velké interakce s dalšímy obvody/bloky měniče. Ovšem MPPT se musí přizpůsobit odběru ne max. možnému výkonu a jsme zase u toho, že hlavní je jaký je odběr (samozřejmě spotřebiče, baterie, měnič).
V tom je krása vytěžovačů na ohřev vody, že neustále celý výkon panelů transformují do ohřevu vody, narozdíl od měničů na 230V, které se musí přizpůsobit aktuálnímu odběru, stavu baterií a pod. Takže spotřebovat vše co je na střeše je trochu oříšek.
I ohřev vody se musí přizpůsobit svému aktuálnímu stavu, jinak by nádrž na vodu vybouchla. Podobně tedy jako u té baterie.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od proasnet »

To je obecný problém, že nikdy nevíte, kolik panely mohou dát pokud nezměříte napětí a proud. Pokud se nemýlím (když tak mě opravte) tak panelů nevadí, když se zkratují, Tudíž maximální proud lze změřit vcelku jednoduše bez nějaké velké interakce s dalšímy obvody/bloky měniče. Ovšem MPPT se musí přizpůsobit odběru ne max. možnému výkonu a jsme zase u toho, že hlavní je jaký je odběr (samozřejmě spotřebiče, baterie, měnič).
V tom je krása vytěžovačů na ohřev vody, že neustále celý výkon panelů transformují do ohřevu vody, narozdíl od měničů na 230V, které se musí přizpůsobit aktuálnímu odběru, stavu baterií a pod. Takže spotřebovat vše co je na střeše je trochu oříšek.
Bojler mi ohřívá solárko, ale když je ohřátý tak se čerpadlo vypne. Nevím jak u tebe, ty hřeješ bojler nonstop spirálou? Bez termostatu nebo tepelné regulace? To jsi střelec celkem ;)
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od JosefK »

Já to mám obdobně, ale ještě hůře,panely 8 x 285W na východ a 8 x 285 na západ na střeše se sklonem cca 20°takže nic moc. Měnič Pip 3024GK. V podstatě nejsem schopen zjistit kolik dávají jinak, než že připojím zátěž (nějaký spotřebič u něhož znám výkon) a dívám se jestli a kolik se bere z baterky a kolik dávají dle měniče baterky (to je někdy záhada).
Takže moje rada je při dodržení napětí se klidně může dát více panelů.
U mě je poměr 4560 (panely)/4000 (měnič) (při 25°C pro hnidopichy) a je to bez problémů.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od Plazivec »

Ještě bych se ohlédl po jiné možnosti, kterou naříklad využívám já. Panely mám 3x2x285Wp, což činí 1710Wp. Ale místo mppt vstupu axperta (klon PIP 3kW/24V) jsem panely připojil k Epsolar XTRA 1420N, kde v manuálu píšou o max přepanelování až o 50 procent, v mém případe to činí 1450Wp panelů na vstupu mppt. Tak jak je možné, že mi ještě neshořela garáž? Jednoduše tak, že ty panely se na víc než na1400Wp seanci nesejdou a hádám, že ani to ne. Jedne string je JJV, druhý JZZ a třetí J. Zato mám v tomhle období cca od 11,00 do 16,00 při sluníčku k dispozici 1kW z panelů nonstop.
A proč nevyužívám mppt vstup axperta? Protože je k prdu proti tomu epsolaru.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od proasnet »

Plazivec píše:Ještě bych se ohlédl po jiné možnosti, kterou naříklad využívám já. Panely mám 3x2x285Wp, což činí 1710Wp. Ale místo mppt vstupu axperta (klon PIP 3kW/24V) jsem panely připojil k Epsolar XTRA 1420N, kde v manuálu píšou o max přepanelování až o 50 procent, v mém případe to činí 1450Wp panelů na vstupu mppt. Tak jak je možné, že mi ještě neshořela garáž? Jednoduše tak, že ty panely se na víc než na1400Wp seanci nesejdou a hádám, že ani to ne. Jedne string je JJV, druhý JZZ a třetí J. Zato mám v tomhle období cca od 11,00 do 16,00 při sluníčku k dispozici 1kW z panelů nonstop.
A proč nevyužívám mppt vstup axperta? Protože je k prdu proti tomu epsolaru.
I to je řešení. Můžeš prosím odborněji popsat, co je v tom axpertu na mppt oproti epsolaru k prdu? Nějaké technické argumenty..."k prdu" není relevantní odborná odpověď.
Dík
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od JosefK »

To máte pravdu, že MPPT se u Pipu (Axperta) chová zvláštně, třeba to má nějaké důvody, nevím a budu vděčen, jestli nevíte o nějakém vysvětlení či popisu.
U vašeho zapojení tedy všechno jde přes baterky, má to na ně nějaký vliv?
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od JosefK »

I ohřev vody se musí přizpůsobit svému aktuálnímu stavu, jinak by nádrž na vodu vybouchla. Podobně tedy jako u té baterie.[/quote]

Boiler se samozřejmě po nahřátí na danou teplotu vypne. Mluvím o tom, že spirála boileru 2kW má konstantně 26,45ohmů a tudíž MPPT dává pro vždy stejný odběr. U mého Kerberosu jsem vypozoroval, že hodnoty proudu a napětí jdoucí do spirály přesně odpovídají těm 26,45ohm. Např pokud na panelech bude 1200W a 200V, tj proud 6A tak se to upraví dle vzorců P=U*I a U=R*I, tj U= odmocnina (P * R) = odm (1200 * 26,45) = 178,15 V a I = odm(P/R)=odm(1200/26,45) = 6,73A.
To odpovídá R=U/I= 178,15 / 6,73 = 26,45Ohm. A přesně tyto hodnoty Kerberos dává. Tudíž mám i podezření, že žádný optimální bod nehledá, ale prostě ho jen počítá. Samozřejmě musí "hledat" max proud který v daný okamžik panely mohou dávat. Tj. proud na krátko.
Měnič bohužel nemá konstantní ohmickou zátěž a tak s hledáním optima má podstatně více práce. Navíc regulace ohřevu boileru pracuje jen ve stavech vypnuto/zapnuto tj. nic složitého.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od proasnet »

Můj čistě osobní názor:
Já bych FV na ohřev bojleru nepoužíval. Když jsem před 2 lety řešil solární ohřev, zvolil jsem solár a nelituju toho. FV mám čistě na spotřebu spotřebiči v domácnosti. Ta energie z FV i když je slunce zadarmo, tak je dost drahá (náklady na technologii, mornální zastarávání a stálá možnost rozšiřování ) Když je vhodně zvolená elektrická akumulace ( akumulátory ) a je dostatečně dimenzovaná, tak je systém dostatečně trvale vytížený. Co aktuálně nespotřebujou spotřebiče, spotřebuje nabíječka. V případě poddimenzované akumulace nebo předimenzování panelů pak postrádá smysl "spotřebovat všechno". Je plná střecha panelů a co z toho...teplá voda.
Ono když porovnám účinnost té plochy dopadajících paprsků, na ohřev vody mám pro 300l 5m2 solaru s víc jak 90% účinností. S 9m2 FV které mám bych jednou 2,5kW spirálou ohřál sotva 50l bojler.
Jsem si jist, že se tu najdou rýpalové s argumenty proti, ale proto to uvádím jako čistě svůj názor.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od DanoP »

Myslim ze sa treba vratit k podstate - otazka bola ci prepanelovanie poskodi MPPT regulator.
Poskodenie regulatoru moze nastat z tychto dovodov:
1. prieraz v dosledku prekrocenia max. napatia na vstupe - pokial sa dodrzi max. napatie nemal by byt ani pri prepanelovani problem.
2. poskodenie v dosledku pretazenia, odoberany vyssi vykon - toto nastane len pri nespravne navrhnutych regulatoroch, spravne navrhnuty regulator si meria okamzity dodavany vykon a vie ho omedzit (casto sa takto softwerovo "vyrabaju" rozne vykonove verzie). Seriozne navrhnuty regulator ma aj snimac teploty, takze znizi dodavany vykon pri zvyseni teploty.
Otazka ako je to s MPPT v Axperte. MPPT v Axperte ma vlastny procesor, je autonomny a je riadeny z centralneho procesoru prikazmi, ma vlastne meranie vystupneho prudu, vstupneho naptia, napatia na DC zbernici (bateria), teploty.
Bohuzial co sa tyka vlastnej spotreby a efektivity hladania MPPT bodu Victron (a jeho clony) su radovo lepsie.
Este obrazky MPPT dosky z PIP4048MS (Axpert 4kW, MPPT 150V). Vstup z panelov je na lavej strane - tam kde su chladice a bateria kondenzatorov.
SCC_01.JPG
SCC_02.JPG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
ok2vuv
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2013 9:19 pm

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od ok2vuv »

proasnet píše:Pravda že. V mém případě ale nepřidávám panely pro vyšší výkon, to bych je dal na stejnou stranu jako mám stávající.
Přidávám je kvůli delší denní produkci, na jinou stranu střechy a jinou světovou stranu. Eventuelní zvýšení výkonu je jen vedlejší efekt, pozitivní v případě rozptýleného světla.
Nevím, a nemám vyzkoušené, jestli strinky od sebe odkloněné o 90°na 45°střeše můžou dát společně plný Wp výkon celého celku...
Jen pro představu. Mám 7,6kWp na střechách východ a západ cca -11°od ideálního jihu více na východ. Sklon střech je 45°. Střídač má omezení max 6,2kW. Za celou dobu provozu, tj. od roku 2012, jel na max výkonu 38 hodin. Maximální zaznamenaná teplota panelu byla 59°C. Celá FVE vyrobí za rok cca 5000kWh, což je zhruba srovnatelné s 5kWp orientované na jih v mém umístění poblíž Ostravy. Na vše jsou modely, ale tady je praktický příklad.
Snad to pomůže.
Radek
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od JosefK »

U PIP 3024GK se mi stává, pokud jsou nabity baterie a je nízký odběr, tak dochází k cyklování že přepíná na baterii i když je slunce dostatek. To cyklování je v řádu pár sekund (2-3). Někdy dokonce odpojí panely úplně a jede z baterek a zase cykluje. Ale protože jsou baterky plné a odběr nízký (pár stovek W) tak se asi nic neděje. Pokud se odběr dramaticky zvýší třeba kolem 2kW tak se začne chovat normálně a odebírá energii jen z panelů (pokud je dostatečná).
Je toto chování normální? Dělá si nějaká měření, když má nabito ?
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od proasnet »

To máš v podstatě stejný měnič jako já, ale toto jsem nezaznamenal, nebo o tom aspoň nevím. To bude něco v software, těch verzí sw existuje už celá řada a kloudnýho popisu jsem se nikdy nedopátral, takže jsem pro jistotu nikdy firmware nenahrával. Neopravuju to když to funguje. Bez dobré podpory výrobce je to cesta do pekel.

U mě je
Main CPU ver. 20.13
Secondary CPU ver. 2.04

Nevím co je co, ale jedno je systémový firmware a jedno asi MPPT. Jestli to někdo ví s jistotou může to tu napsat.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
rva
Příspěvky: 3524
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od rva »

Některé verze Axpertu na přepanelování reagují tak, že při překročení proudu odpojí panely (těmi dvěmi relé v sérii), což není moc fajn, protože u mne asi toto vedlo k poškození relé vzniklým obloukem. Ta relé jsou totiž normálně v provozu ráno, kdy připojují panely a večer, kdy je odpojují - v obou případech jsou proudy při spínání nepatrné.
Po přetížení Axpert panely znovu připojí a najíždí z Voc na takové napětí na panelech, aby nebyl překročen max. proud. Když se střídají mraky, může toto přepínání probíhat často a relé to nemusí vydržet.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od Plazivec »

proasnet píše:"k prdu" není relevantní odborná odpověď.
Dík
No To bude tím, že nejsem žádnej expert, ale jenom pozorovatel. Moje eltech vzdělání je cca 35 let staré a není nikterak apgrejdováno. K prdu u mě znamená věčně nedobitý baterky, reakce na změny osvitu při přechodu mráčků čistá katastrofa. Prostě ztráty ztráty a ztráty. Mnohem raději bych využíval mppt axperta, protože používám soft ICC na malině, což je docela hezkej softík, kterej mi sečte dokoce i úsporu financí a teď tam svítí energie PV veliká nula napořád. Bohužel. Na ten epsolar se můžu spolehnout, že prostě nacpe všechno co panely zmerčí do baterek, Jakmile ráno vylejzá žlutá koule,okamžiře jde nahoru Ubat, velice přesně a rychle kontruje při poloblačném počasí. Za mě patří mezi top regly. Jiný jsem stejně neměl.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od vlkazajac »

proasnet píše: MPPT má výkon 1500W a měnič 3000W, z toho vyplývá, že proud z panelů je adekvátní odebíranému maximálnímu výkonu 1500W. Z tohoto výkonu se napájí střídač a pokud neodebírá plný výkon, dobíjí se baterie podle nastaveného maximálního nabíjecího proudu - přebytek se ukládá do baterie, tu neplatí Kirchhofův zákon v plné míře jako u pasivního statického obvodu, protože za MPPT není jednoduše baterie a střídač paralelně připojený do výstupu MPPT, ale jsou proudově řízené od mikroprocesoru. Korchhofův zákon platí tak, že součet proudů do nabíječe a střídače (už řízených) je výstupním proudem MPPT. Naopak, pokud není dostatečný výkon z MPPT, odebírá střídač proud z baterie a je-li to možné, tak i část z MPPT podle možného zatížení. Dohromady může střídač dodat výkon 3000W ( 1500W z MPPT a 1500W z baterie ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od vlkazajac »

proasnet píše: MPPT má výkon 1500W a měnič 3000W, z toho vyplývá, že proud z panelů je adekvátní odebíranému maximálnímu výkonu 1500W. Z tohoto výkonu se napájí střídač a pokud neodebírá plný výkon, dobíjí se baterie podle nastaveného maximálního nabíjecího proudu - přebytek se ukládá do baterie, tu neplatí Kirchhofův zákon v plné míře jako u pasivního statického obvodu, protože za MPPT není jednoduše baterie a střídač paralelně připojený do výstupu MPPT, ale jsou proudově řízené od mikroprocesoru. Korchhofův zákon platí tak, že součet proudů do nabíječe a střídače (už řízených) je výstupním proudem MPPT. Naopak, pokud není dostatečný výkon z MPPT, odebírá střídač proud z baterie a je-li to možné, tak i část z MPPT podle možného zatížení. Dohromady může střídač dodat výkon 3000W ( 1500W z MPPT a 1500W z baterie ).
Pokiaľ neviem, ako riadi procesor prúd, tak budem radšej predpokladať, že cez mppt nesmiem pustiť viac, ako je 1,5 kW. Ináč povedané, ak nie je vyslovene napísané, že vstup môžem prepanelovať, tak to kvôli riziku neurobím.

Predsa len, našiel som v parametroch nejakého klonu zmienku o tom, že na vstup možno pripojiť max 60 A. To už je jasná reč a v skutočnosti by potom bolo možné pripojiť aj 6 panelov paralelne. To by už regulátor musel vedieť obmedzovať výstupný prúd, samozrejme.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od proasnet »

Tu je vyjadreni od Easun, coz je znacka toho menice, ale je to prekupnik Voltronic
You mean there are 1380W PV panels, you want to add three more PV panels, right? I hope I understand correctly;
What you need to consider is that the series voltage of photovoltaic panels should not exceed 500V. If it is below 500V, you can do so
V prekladu
Máte na mysli 1380W FV panely, chcete přidat další tři FV panely, že? Doufám, že rozumím správně;
Musíte vzít v úvahu, že sériové napětí fotovoltaických panelů by nemělo překročit 500V. Pokud je pod 500 V, můžete tak učinit
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od Xixan »

proasnet píše: Nevím, a nemám vyzkoušené, jestli strinky od sebe odkloněné o 90°na 45°střeše můžou dát společně plný Wp výkon celého celku...
To by aj mna zaujimalo ze aky maximalny vykon da elektraren ked mam napriklad sklon 30 stupnov a a dam 8×450w panelov na vychod a dalsich 8×450w na zapad.
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od Matess »

kdyz bude slunce nahoře tak až klidně 2x80%
paja-fve
Příspěvky: 45
Registrován: úte říj 20, 2020 4:30 am

Re: Vyšší výkon panelů na klonu Axpert VM3KVA

Příspěvek od paja-fve »

proasnet píše:Pravda že. V mém případě ale nepřidávám panely pro vyšší výkon, to bych je dal na stejnou stranu jako mám stávající.
Přidávám je kvůli delší denní produkci, na jinou stranu střechy a jinou světovou stranu. Eventuelní zvýšení výkonu je jen vedlejší efekt, pozitivní v případě rozptýleného světla.
Nevím, a nemám vyzkoušené, jestli strinky od sebe odkloněné o 90°na 45°střeše můžou dát společně plný Wp výkon celého celku...
Souctový štítkový max. P určitě ne.
GW8K-ET (FW.614), 4.4kWp CanadianSolar365 - 2S Vychod, Jih, PylonTech Force H2 7.2kW.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek