Smolenický malý hybrid

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Tak sa mi podarilo pridať konečne ďalšiu batériu 50Ah spolu už mám 100Ah, onedlho pribudnú panely Longi 380Wp 6 kusov a suchá špirála 1 500W do bojleru na prebytky :mrgreen:
Přílohy
IMG_20220206_134708518.jpg
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Keďže má všetko svoju postupnosť: pridal som batérie- pridávam panely- kamoš mi naprogramoval vťažovač. Tak idem pridávať do dzd bojleru 1500w špirálu. Viete mi niekto vysvetliť prečo príruba s miestom na teleso nemá privarený závit na anódu?
Ako taký pako som sa musel zahrať na vodára (som elektrotechnik) a nahodiť takúto predĺženú spojku do ktorej som vložil mosadzný tanierik so závitom a v závite je nerez šrób na ktorý pôjde anóda.
Nechválim sa ako som to dobre vymyslel, potrebujem skôr kritiku či je to všetko s kostolným poriadkom, alebo sa nemá kombinovať nerez s mosadzou a podobné veci čo vedia iba vodári.
Přílohy
IMG_20220401_145607182.jpg
IMG_20220401_145613926.jpg
IMG_20220401_150353473.jpg
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Zdravím vospolok.

Ako je pri našej chorobe známe, potrebujeme stále viac a viac.
A preto som prida 2 280Wp na východný vikier, kamoš mi vyrobil vyťažovač na 1 500W špirálu do bojlera a zasa som zakúpil novú baterku 48V 50Ah, ktorá ešte ale nie je pripojená, pretože čaká na svoju busbar svorkovnicu ktorú dostanem až po firemnom opijáši od kolegu.

Pre predstavu čo sa udialo v mojej elektrárni pridávam fotografie.
Už začínam uvažovať že by som vymenil ten infinisolar 3kW plus za 7 200W axpert, alebo jeho kópiu s dvomi MPPT kedže mám panely východ, juh, západ. :D
Přílohy
A tu už som skoro hotový. Treba ešte upratať staré káble, nahodiť tam jeden 285Wp panel do rohu na záložný 12V systém a doštelovať kombivruty aby sa panely neprehýbali. už sa to nedalo dokončiť ked že o 15tej to bol strašný výpek ja Južnej streche
A tu už som skoro hotový. Treba ešte upratať staré káble, nahodiť tam jeden 285Wp panel do rohu na záložný 12V systém a doštelovať kombivruty aby sa panely neprehýbali. už sa to nedalo dokončiť ked že o 15tej to bol strašný výpek ja Južnej streche
Kedže som mal zabetónované korýtka nemohol som dať dole škridlu a nainštalovať strešný hák, tak došlo na takéto nemilé riešenie :D
Kedže som mal zabetónované korýtka nemohol som dať dole škridlu a nainštalovať strešný hák, tak došlo na takéto nemilé riešenie :D
Kamošova jednoduchá ale super apka na nastavenie vyťažovača
Kamošova jednoduchá ale super apka na nastavenie vyťažovača
Kamošov arduino vyťažovač kde si môžem nastaviť cez www stránku napätia spínania. Už je tam teraz pridané aj snímanie prúdu aby sa nepreťažil menič ked že mám iba 3kW.
Kamošov arduino vyťažovač kde si môžem nastaviť cez www stránku napätia spínania. Už je tam teraz pridané aj snímanie prúdu aby sa nepreťažil menič ked že mám iba 3kW.
Skrytý bordel :D
Skrytý bordel :D
To je tak keď si dáte 1 radovú 18 modulovku a myslíte si že Vám to bude stačiť na všetko. <br />Oddeloval som zvlášť DC z panelov, zvlášť AC a zvlášť ovládanie prebytkov.
To je tak keď si dáte 1 radovú 18 modulovku a myslíte si že Vám to bude stačiť na všetko.
Oddeloval som zvlášť DC z panelov, zvlášť AC a zvlášť ovládanie prebytkov.
Nová baterka už čaká kedy bude cyklovaná.
Nová baterka už čaká kedy bude cyklovaná.
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od mihlit »

Vrtal jsi jen skrz jednu tašku nebo víc? Jakým vrtákem? Žádná nepraskla?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Cez dve na sebe 5ks dier hss vrták 5mm potom 8mm a potom 12. Ani jedna prasklina, prskal som na to vodu z flaše. Použil som staré vrtáky a pravdaže bez príklepu. Je to 30 ročná škridla a už som robil cez ňu aj prestupy na káble, na výduch vzduchu z klímy a jediná prasklina nikde. Raz mi došiel kamoš pomáhať a popraskal chôdzou asi 3 škridle. :D To sa mne nepodarilo za 10 rokov behania po streche.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Tak sa mi podarilo kúpiť DEYE SUN-8K-SG04-LP3-EU za neuveritelnú cenu u našich bratov a susedov ešte aj so zárukou od českého pradjcu.
Včera som sa už trocha hral s meničom pripojeným len na baterku a vyzerá to byť vcelku veľmi vydarený kúsok. Neviem sa dočkať až začnem všetko prerábať na 3f a vyhodím od tiaľ toho 3kW malého smrada. :lol:
Konečne budem môcť pokryť celú domácnosť a už teraz sa začínam obávať malého výkonu panelov 4 920Wp a malého batériového úložiska 150Ah. :roll: No nič, hlavne že dokážem všetko postupne rozširovať ak bude treba.

Myslíte že bude možné predĺžiť káble merací trafáčikov bez zmeny odchýlky? Ale asi to risknem, pretože menič mám 10 metrov ďaleko od rozvádzača...
Pridávam fotky na ochutnávku.
Přílohy
332772113_1351423375428830_6815320655398635223_n.jpg
326343528_740240787477742_7695262226666008828_n.jpg
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od teapack »

Kabely k měřícím trafům prodloužit lze. Já na to použil UTP kabel (vždy kroucený pár ke každému trafu).
Nakonec jsem ale použil Eastron elektroměr, trafa trochu kecala. Chtěl jsem mít elektroměr na vstupu domu tak jako tak (samozřejmě krom toho distribučního), tak jsem to vyřešil jedním vrzem...
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Ano uvažoval som aj nad eastronom, ale ďalších 120€ by som radšej využil na nákup zemniacich tyčí a spravil si ekipotenciálnu svorku na zemnenie pretože dom má 25 rokov a nedisponuje ničím takým. :) Tiež je ďalší problém že hlavný rozvádzač je tak plný, že tam meter nenacpem. Ešte skúsim pozrieť elektromerový rozvádzač, či by sa nevošiel k nemu a nechám si to prejsť hlavou.
Ďakujem za tip. ;)
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od teapack »

Ona i ta měřící trafa fungují, jen o pár W (max. nižší desítky) kecají oproti elektroměru... (alespoň ta moje)
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

Už to šlape. Zatiaľ sa mi nejak nepodarilo pripojiť apku, aj keď ukazuje že je menič online, no reálne dáta v apke neukazuje. Ale to ma zatiaľ netankuje, pretože ja mám vždy problém pripojiť každý menič na domácu wifi. :dontknow:
Škoda len že včera vypekalo slnko, ale pri prerábaní z 1f na 3f som stihol panely pripojiť až dnes keď je hnusne...
Ešte potrebujem všetko doladiť, pripojiť zvodiče, ekvipotenciálnu svorku a pospájať všetky časti PEčkom.
Zatiaľ to je taká skúšobná prevádzka.

Meracie cievky som predĺžil asi o 5 metrov a funguje to pekne keď že sú v tienenom ftp kábly.

Smolenický malý hybrid už prestáva byť malý.
Přílohy
IMG_20230304_224109233.jpg
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od teapack »

Tak hlavně ať dobře šlape! Reálná data aplikace bohužel neukazuje, myslím, že nejkratší interval logování je tam 5min.
Uživatelský avatar
TomHC
Příspěvky: 1281
Registrován: pát lis 11, 2022 8:14 am
Lokalita: Hlohovec, SR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5520
Kapacita baterie [kWh]: 14
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Hlohovec, SR

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od TomHC »

To počasie dnes ozaj hnoj, včera 18 kWh a niečo ešte aj zostalo na streche, dnes zatiaľ 2.9 kWh, ak bude dokopy 4 tak budem ešte rád.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh) BMS JBD-AP21S001-L21S-200A-B, SW: Home Assistant na Synology DS923+ ku tomu ESPHome, Tasmota, MariaDB, InfluxDB, Telegraf, Grafana, Zigbee2MQTT..., HW: ESPlan (ESP32 + LAN 8720 + RS485 + UART). Nejaké moje projekty: MUST-ESPhome, ELTEK Flatpack2 ESPhome, ESP32-EMON, PZEM-017@WiFi, diyBMS-CurrentShunt-ESPhome
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Smolenický malý hybrid

Příspěvek od LIX »

teapack píše:Tak hlavně ať dobře šlape! Reálná data aplikace bohužel neukazuje, myslím, že nejkratší interval logování je tam 5min.
Mne neukazuje žiadne dáta aj keď ukazuje že je online. :/


EDIT: Tak som sa od tial odhlásil, vymazal si účet a založil nanovo a ide tooo. :D
Přílohy
Screenshot_20230306-192148.png
Screenshot_20230306-184646.png
Screenshot_20230306-184658.png

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek