FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Pittris
Příspěvky: 8
Registrován: úte pro 15, 2020 8:22 pm

FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Pittris »

Zdravím všechny, začínám stavět svojí vlastní FVE, kterou budu používat zatím jen pro ohřev vody v bojleru. Panely budou umístěny na 10m dlouhém balkónu pod úhlem 90°stupňů na jižní straně. Od panelů půjdou 7m vodiče 4mm k rozvaděči s jištěním a svodiči přepětí, odtud povedou 15m vodiče 4mm k rozvaděči s měničem a řízením, nejspíše přes Siemens Logo(toto již mám). FVE bude nahřívat bojler OKFE100AC/DC 1,5Kw a po nahřáti přepne na bojler Dražice 300l, kde zatím nemám topné těleso.

Moje představa je:

5ks - panel např. https://www.i4wifi.cz/cs/244140-gwl-pow ... unny-310mb nebo http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... oly-390463 nebo jiné

Jištění - https://www.i4wifi.cz/cs/233291-pojistk ... vp14-2-63a + pojistky

Přepěťová ochrana – zatím nevím

Měnič - https://www.tme.eu/cz/details/azo-mppt- ... gISA_D_BwE

Chci se zeptat na pár otázek:

1. Chci vést 15m zelenožlutý vodič CYA 16mm od svodiče přepětí k hlavní uzemňovací svorce na domě pod HDS. Můžu takto provést?

2. Z panelů poteče proud cca 10A, mohu použít vodiče 4mm?

3. Nevím jaký svodič přepětí použít, je mnoho výrobců a mnoho typů, nechci moc drahý ale taky nechci žádný šmejd.

4. Jaké topné těleso pro bojler mám koupit při této sestavě?

Předem děkuji za každou radu, kritiku a nápad
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od shuty »

Ahoj, a vitaj. dovolim si napisat nieco k predstave ohrevu vody:
pri pouziti 5ks panelov dostaneme napatie cca 165V (33v na panel). za predpokladu ze je v bojleri klasicka spirala 230V 1,5kW tak pri tomto napati bude mat spirala vykon iba 770W takze fv pole s vykonom 1550W bude vyuzite iba z polovice.
bude treba dat vyrobit zakazkovu spiralu na uvedene napatie (nadeta.cz) alebo zmenit konfiguraciu (viac panelov s nizsim vykonom) popripade to prekopat cele na zalezitost panel, regulator, baterka, menic, vytazovac.
ide o to ze tieto "krabicky" na ohrev vody potrebuju aspon priblizne napatie a vykon spiraly rovnaky ako napatie a vykon panelov.
aj ked nepoznam uvedeny menic a mozno tento dokaze co ine nie, v tom pripade sa ospravedlnujem. ale o tom silne pochybujem...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od marko250 »

Pro budoucí použití do spotřeby domu vidím problém v síle měniče,vstupním napětí do něj 120-350DC.Na to pak dodělávat baterku bude věc.200VDC/3.2=62ks článků v life třeba,nebo 55ks li-ion.Nikde v manuálu jsem se nedočet rozsah MPPT v měniči? 5 panelů 310Wp dá 1500W a to bych už 4mm2 netahal,ale 6mm2,jištění z balkonu bych dal klasicky jen odpojovače,ale je potřeba myslet na to ,že se jedná o HV napětí z panelů a pokud budou dodávat do bojlerů tak při odpojování to nahodí oblouk.Nejdříve vypnout bojlery a pak odpojit!Pro budoucí rozšíření a zapojení do domu se použijou jen ty panely,zbytek bude na nic,z tohoto pohledu se mi to nejeví šťastné.Kdybych chtěl ohřívat jen vodu,tak to už připravím na další fázi zapojení do domu a to tak,že vodu budu hřát DC MPPT reglem a vyměním ty dvě spirály za 2500Kč.Napětí z reglu zvolím na budoucí baterky a měnič.To samé stringy z panelů,podle zastínění a reglů.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Vitek »

Pittris píše:Zdravím všechny, začínám stavět svojí vlastní FVE, kterou budu používat zatím jen pro ohřev vody v bojleru. Panely budou umístěny na 10m dlouhém balkónu pod úhlem 90°stupňů na jižní straně. Od panelů půjdou 7m vodiče 4mm k rozvaděči s jištěním a svodiči přepětí, odtud povedou 15m vodiče 4mm k rozvaděči s měničem a řízením, nejspíše přes Siemens Logo(toto již mám). FVE bude nahřívat bojler OKFE100AC/DC 1,5Kw a po nahřáti přepne na bojler Dražice 300l, kde zatím nemám topné těleso.

Moje představa je:

5ks - panel např. https://www.i4wifi.cz/cs/244140-gwl-pow ... unny-310mb nebo http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... oly-390463 nebo jiné

Jištění - https://www.i4wifi.cz/cs/233291-pojistk ... vp14-2-63a + pojistky

Přepěťová ochrana – zatím nevím

Měnič - https://www.tme.eu/cz/details/azo-mppt- ... gISA_D_BwE

Chci se zeptat na pár otázek:

1. Chci vést 15m zelenožlutý vodič CYA 16mm od svodiče přepětí k hlavní uzemňovací svorce na domě pod HDS. Můžu takto provést?

2. Z panelů poteče proud cca 10A, mohu použít vodiče 4mm?

3. Nevím jaký svodič přepětí použít, je mnoho výrobců a mnoho typů, nechci moc drahý ale taky nechci žádný šmejd.

4. Jaké topné těleso pro bojler mám koupit při této sestavě?

Předem děkuji za každou radu, kritiku a nápad
Čau pokud je cíl ohřívat vodu, tak pak nejjednodušší je 7-8 panelů v serii ( Vm ) ´33,1 V kup regulátor typu SITON a máš to za pár šlupek.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od marko250 »

Jo a ještě má ten měnič jen modifikovanou sinusovku,né čistou. Takže to slovíčko v první větě "zatím" tento měnič vylučuje z dalšího použití :-) .Přímý ohřev přez regl a na zakázku koupené spirály je také potřeba zvážit díky délce kabeláže atd.Vždy je jednodušší používat už přeměněné 230VAC po domě, díky stávajícím rozvodům.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od feliz navidad »

marko250 píše:...jištění z balkonu bych dal klasicky jen odpojovače,ale je potřeba myslet na to ,že se jedná o HV napětí z panelů a pokud budou dodávat do bojlerů tak při odpojování to nahodí oblouk.Nejdříve vypnout bojlery a pak odpojit
Já bych místo odpojovače použil odpínač, v případě krize nebude někdo hledat, jestli je potřeba to nejdřív někde jinde vypnout...
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od shuty »

Kolegovia, uvedeny menic, co dal nan link, je typu siton.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
kodl69
Příspěvky: 7408
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od kodl69 »

V podstatě je to princip SITON, akorát bez displeje, s aktivním chlazením - tj asi s horší účinností. Přepěťovky mám odzkoušený CITEL, na balkoně stačí T2. A na místním E shopu nabízenej měnič BEL taky celkem funguje, navíc má výstup na další regulátor pro dobíjení baterek...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pittris
Příspěvky: 8
Registrován: úte pro 15, 2020 8:22 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Pittris »

Zdravím všechny, děkuji všem za rady. Líbí se mi nápad použít MPPT regulátor a koupit např. těleso na 48V a nebo měnič BEL který je za slušnou cenu 3900Kč, teď nebudu spát a budu muset rozmýšlet :-)
Svodiče přepětí jsem našel tyto http://shop.mypower.cz/svodic-prepeti-c ... 280dc-3771 a http://shop.mypower.cz/svodic-prepeti-c ... 500-g-2926 , je to OK? a nebo mám vybrat jiný typ?
Jak máte uzemněny svodiče přepětí vy? Je vpoho uzemnit je tak jak plánuji já?
Můžete mi prosím napsat jaký typ MPPT Regulátoru by šel použít pro ohřev bojleru v zapojení bez baterií a bez DS?
Děkuji
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od marko250 »

Nejdřív by jste měl rozlousknout,jestli bude v budoucnu ohřev vody vyřazen a bude se napájet i spotřeba domu s tím,že tam samozřejmě ty bojlery taky budou ,ale třeba přebytkama.Pak se dá diskutovat dál jakým směrem se vydat.Pokud zůstanete jen u ohřevu ,tak bych to směroval tak, ať panely dávají potřebný výkon na bojler 2kW. To je 6-7 panelů,které dají napětí v zátěži zhruba240VDC ,na to pověsit buď měnič co jste uvedl,nebo Siton,nebo Marco,či ten Bel.Mají MPPT v sobě a z nich leze obdelníková sinusovka ,což spirálám nevadí.Budete mít jednoduchý string a dva vodiče 6mm2 z něho,ty napojíte do dvou odpojovačů s 10A válcovýma pojistkama a popřípadě svodiče(dle mě zbytečnost),pak to strčíte do měničů a z nich kabeláž zvlášť ke spirálám.Nahřeje li se hlavní bojler tak se odepne termostatem a proudové relé může spustit druhý bojler v záloze.Jestli se to vyplatí je potřeba spočíst z toho co máte možnost koupit nyní,versus nízký tarif ve Vašem pásmu a spotřeba bojleru.Určitě bych na to nekupoval nové panely a i ten Siton se tu občas válí v bazaru,protože majitel přešel na vyšší hodnotu s FVE :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Pittris
Příspěvky: 8
Registrován: úte pro 15, 2020 8:22 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Pittris »

FVE plánuji pro nahřívání bojlerů, do budoucna plánuji panely až 5X1,5KW, bohužel mám na domě a pergoli takové plochy, kde můžu dát vždy jen 5ks panelů. Střechu domu mám sedlovou orientovanou východ, západ a jsou na ní staré eternitové vlnité desky, které chci do deseti let vyměnit, takže použiju pro panely balkón, pergolu a fasádu domu. Zatím nechci kupovat baterie a vše kolem toho, nějak zatím nevěřím návratnosti, možná se časem rozmyslím a budu třeba litovat, že jsem do toho nešel hned ze začátku. Příští rok budu kupovat 1000l nádrž ke kotli, to je další místo kde můžu ukládat energii.

Musím opravdu při pěti panelech a délce vodičů cca 20m použít průřez 6mm2, když jsou na panelech vodiče s průřezem 4mm2 zakončené konektory?

Pokud bych zvolil měnič Bel, který mě zaujal svou cenou a mohu ho namontovat do rozvaděče, jaké mám k němu koupit topné těleso, když nemohu použít víc panelů než pět? Někde jsem četl že při pěti panelech o výkonu 1,5Kw se má použít topné těleso 3-3,5KW
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od josse »

Pittris píše:FVE plánuji pro nahřívání bojlerů, do budoucna plánuji panely až 5X1,5KW, bohužel mám na domě a pergoli takové plochy, kde můžu dát vždy jen 5ks panelů. Střechu domu mám sedlovou orientovanou východ, západ a jsou na ní staré eternitové vlnité desky, které chci do deseti let vyměnit, takže použiju pro panely balkón, pergolu a fasádu domu. Zatím nechci kupovat baterie a vše kolem toho, nějak zatím nevěřím návratnosti, možná se časem rozmyslím a budu třeba litovat, že jsem do toho nešel hned ze začátku. Příští rok budu kupovat 1000l nádrž ke kotli, to je další místo kde můžu ukládat energii.

Musím opravdu při pěti panelech a délce vodičů cca 20m použít průřez 6mm2, když jsou na panelech vodiče s průřezem 4mm2 zakončené konektory?

Pokud bych zvolil měnič Bel, který mě zaujal svou cenou a mohu ho namontovat do rozvaděče, jaké mám k němu koupit topné těleso, když nemohu použít víc panelů než pět? Někde jsem četl že při pěti panelech o výkonu 1,5Kw se má použít topné těleso 3-3,5KW
Ad průřez: Záleží na proudu panelů a uložení kabelu.
Když ho nevíme, tak je 4mm2 málo. To je jediné co vím. Pak do toho ještě mluví úbytek napětí, ale to je až následná kontrola, ta první je izolace, oteplení, ...

Ad bel do rozvaděče: zase pozor na teplo z toho měniče, myslím, že jsou všechny na bázi igbt a to znamená až 3x proud typicky 3Vx9A=27W to malý plastový prostě nevyzáří a určitě v něm bude ještě něco dalšího...
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
Pittris
Příspěvky: 8
Registrován: úte pro 15, 2020 8:22 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Pittris »

Natáhl jsem už mezi rozvaděči dva kabely CYSY 5x4mm2(co dům dal) uložené v elektroinstalační liště a trubce, panely budou zapojeny do série, proud panelů max.10A, myslel jsem si že je to při tom proudu dostačující
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od feliz navidad »

V tabulce je uvedena proudová zatížitelnost vodičů, v tvém případě platí sloupec A2. Pro CYSY 5x4mm2 (má o cca 5-8% vyšší odpor) a 4 zatížené vodiče to bude kolem 17-18A, takže 10A je z tohoto hlediska v pohodě.
Úbytek napětí na každých 10m délky při 10A je 0,5V, to už si musíš stanovit sám, jestli je to pro tebe přijatelné nebo ne.
Přílohy
Výstřižek2.PNG
Výstřižek.PNG
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od lemra79 »

mozna jsem mimo misu, ale pokud potrebujes jen dva draty, posli jeden pol po dvou dratech paralelne, razem z toho bude 2x 8mm2 a polovicni ubytek.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
Pittris
Příspěvky: 8
Registrován: úte pro 15, 2020 8:22 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Pittris »

S tím že je spojím paralelně jsem taky počítal kdyby byl problém, ale po tom co jsem se dočetl na netu a co tady napsal feliz navidad si myslím že 4mm2 pro 10A a do 20m délky bude dostačující. Takto mohu použít 8 vodičů pro 4X1,5Kw panelů což do budoucna plánuji. Musím ještě zjistit jaké mám koupit topné těleso, kdyby někdo věděl, budu rád. Děkuji všem za rady
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od marko250 »

Tak těleso se odvíjí od výkonu Oplockého a toho co na něj pověsíte,pokud to bude opravdu jen max 5 panelů s 310Wp, tak bude v maximu dávat na AC straně ledva 1.5kW.Propočet je vysvětlen třeba zde: http://oplocky.cz/ ,vychází z napětí panelů při zatížení.Silnější spirála nedává smysl při pěti panelech co dají max 1.5kW,leda by se pak panely přidávaly,ale zase jen do výkonu toho měniče.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 708
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od shuty »

Pittris píše:Musím ještě zjistit jaké mám koupit topné těleso, kdyby někdo věděl, budu rád. Děkuji všem za rady
ved som ti to pisal v prispevku hore -> potrebujes zakazkove teleso ktore ti vyrobia v nadeta.cz

https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... ?ItemIdx=0
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Pittris
Příspěvky: 8
Registrován: úte pro 15, 2020 8:22 pm

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od Pittris »

Pokud použiju 5ks panelů zhruba 1500w, 165V a nechám si vyrobit topné těleso na míru a nebo si koupím topné těleso 3KW/230V tak budou mít tyto tělesa skoro stejný odpor a tudíž bych mohl využívat topné těleso 3Kw/230V s polovičním výkonem, takto to je uvedené v tabulkách u různých měničů na netu, dokonce i např. na oplocky.cz je v tabulce přiřazené k 5ks panelů po 240w těleso 2,8KW/230V. Pokud se pletu tak mě prosím opravte. Pokud by to bylo takto tak by to bylo pro mne výhodnější než kupovat těleso na míru, koupil bych těleso 3X3Kw/230V, k tomu panely 3X1500W, 3ks měničů a když by byla krize tak by to šlo přepnout z DS.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE 1,5Kw pro ohřev bojleru

Příspěvek od beethowen »

Pittris píše:Pokud použiju 5ks panelů zhruba 1500w, 165V a nechám si vyrobit topné těleso na míru a nebo si koupím topné těleso 3KW/230V tak budou mít tyto tělesa skoro stejný odpor a tudíž bych mohl využívat topné těleso 3Kw/230V s polovičním výkonem, takto to je uvedené v tabulkách u různých měničů na netu, dokonce i např. na oplocky.cz je v tabulce přiřazené k 5ks panelů po 240w těleso 2,8KW/230V. Pokud se pletu tak mě prosím opravte. Pokud by to bylo takto tak by to bylo pro mne výhodnější než kupovat těleso na míru, koupil bych těleso 3X3Kw/230V, k tomu panely 3X1500W, 3ks měničů a když by byla krize tak by to šlo přepnout z DS.
Uvažuješ správně. Ale ne vždy se to tak úplně trefí. Je právě si třeba spočítat ten správný odpor tělesa, aby bylo při optimu zhruba v bodě MPP. To napětí a výkon jdou v mocnině. Takto to má ještě výhodu, že těleso bude zatíženo daleko menším powrchovým výkonem a bude pracovat na nižší teplotě, takže bude prakticky nesmrtelné. Když budeš chtít můžeš navýšit až na 8 panelů na těleso a bude to ještě celkem v pohodě.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek