Kozel solárníkem

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od redcrown »

Když udělal factory reset, tak na začátku musely být všechny parametry defaultní, min. ty z XTM.
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od mgx »

este raz, aj danoP potvrdi ze OEM parametre "factory reset" neresetuje
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Tak další zprávy z bojiště: pokud mám povoleno nabíjení (1125 Yes), sepnutí transfer relé i jeho vypnutí podle SOC proběhne bezproblémově. Problém přetrvává, pokud je 1125 No (což bych chtěl). Nepomohlo ani nastavení 1199 na 180V.
Díky propojení N u AC-IN a AC-OUT (nastavení 1486 na Yes) zmizel problém se zvyšováním falešně měřeného napětí na AC-IN, ještě to proklemuji přímo v rozvaděči.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

marsal64 píše:Tak další zprávy z bojiště: pokud mám povoleno nabíjení (1125 Yes), sepnutí transfer relé i jeho vypnutí podle SOC proběhne bezproblémově. Problém přetrvává, pokud je 1125 No (což bych chtěl). Nepomohlo ani nastavení 1199 na 180V.
Díky propojení N u AC-IN a AC-OUT (nastavení 1486 na Yes) zmizel problém se zvyšováním falešně měřeného napětí na AC-IN, ještě to proklemuji přímo v rozvaděči.
Proklemoval jsem N na vstupu a výstupu z FVE rozvaděče a zatím to vypadá, že chyba je pryč.
Díky všem za rady, ještě je budu postupně vstřebávat a uplatňovat.
Dotaz: poblikáváte, když se přepínáte z baterií na síť (sepnutí transfer relé)?
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

marsal64 píše:Proklemoval jsem N na vstupu a výstupu z FVE rozvaděče a zatím to vypadá, že chyba je pryč.
Chyba je pryč, jenže při přepnutí bliknou světla (?) a na Studeru bliká zelená led = "Autorestart". To asi nebude dobře?
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od DanoP »

marsal64 píše:
marsal64 píše:Proklemoval jsem N na vstupu a výstupu z FVE rozvaděče a zatím to vypadá, že chyba je pryč.
Chyba je pryč, jenže při přepnutí bliknou světla (?) a na Studeru bliká zelená led = "Autorestart". To asi nebude dobře.
Robilo mi to to iste a uz nerobi. Neviem presne co bolo pricinou, ale zmizlo to ked som spravil tieto zmeny:
zakazanie nabijaca v menici (pouzivam len nabijanie zo solaru a zvlastnu vlastnost boost - uz som o tom pisal),
mierne zdvihnutie vystupneho napatia na 235V (mam trvale prepatie v DS) aby som zmensil rozdiel napati DS vystup menica pri rozopnutom transfer rele.
zmenil som default frekvenciu {1112} z 50,2Hz na 50Hz, preco tam bolo 50,2 QSP neviem
mam povolene battery priority,
mam povoleny boost
mam vypnuty search load
pri tomto nastaveni som urobil par testov a zda sa mi ze to neblikne vobec, kazdopadne po prepnuti neblika zelena ledka.
Predtym blikala a podla popisu to mal byt autoreset??
Bol som vtedy zufaly z toho bliknutia pri prepinani (horsie ako PIP) tak som si nepoznacil presne po ktorom kroku to prestalo. Kazdopadne si pamatam ze zle to bolo vtedy ak po prepnuti blikala zelena ledka.
Toto je aktualna konfiguracia (mam zapojeny len single XTM)
XPU_061E.zip
(7.23 KiB) Staženo 81 x
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
mgx
Příspěvky: 485
Registrován: stř dub 15, 2015 1:14 pm
Bydliště: Tatranska Lomnica

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od mgx »

nie, nepreblikavam. ale mam1f zapojenie.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

mgx píše:nie, nepreblikavam. ale mam1f zapojenie.
Tak budu řešit.
Jen mimochodem, na výstupu mám ten čínský automatický přepínač sítí, který bliknutí skvěle vykryje (automaticky se přepne na chvíli na DS a rychle zase zpět, až Studer po autorestartu zabere) ;-).
Ale to není samozřejmě dlouhodobé řešení, jen mě to překvapilo.
Bohužel musím teď pracovat...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od mobilik »

Pri prepnutí to blikne aj u mňa. Ledka bliká vtedy keď je aktívna nabíjačka. Ak ju vypnem prestane blikať ten autorestart.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od DanoP »

Ked som robil v zufalstve pokusy, tak som zistil ze ak bola splnena podmienka pre zopnute transfer rele ale mal som odopnutu ACin externe (istic), tak po zapnuti istica sa to nafazovalo s minimalnym oneskorenim a hlavne len s malym prebliknutim (kontrolovane na ziarivke s tlmivkovym predradnikom - tam blika vsetko). Neslo mi to do hlavy, preto som zacal laborovat s default frekvenciou a vystupnym napatim. Co ale nakoniec pomohlo neviem, podozrievam aktivovany boost s battery priority, pri zakazanej nabijacke. Momentalne to ale nemam ako overit, u nas je skoro stale tma, takze bezim pripnuty na DS v boost mode.
Po spravnosti tam nema preco byt vypadok - menic sa najprv nafazuje - to je aj v hlaskach a potom sa zopne transfer rele.
Mne to pripadalo akoby nejake nastavenie nedovolovalo menicu sa zosynchronizovat, resp. dosiahnut zhodne napatia, tak to riesil menic odopnutim menica od vystupu, pripnutim na ACin a nasledne pripnutim vystupu. urcite to prerusenie bolo dlhsie ako uvadzanych 15ms. Som nachylny verit ze boost to riesi.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

DanoP, tak nevím. Dostal jsem se dnes konečně znovu k laborování.

Zkusím vše shrnout formou „provozního deníku“:

Záměr: „Nabíjet jen z panelů, nikoli ze sítě. Transfer sepnout při poklesu pod určitou hladinou SOC (měřeno podle BSP) a vypnout nad jinou zvolenou hladinou SOC“.

Situace na začátku: 1126 SmartBoost vypnutý, 1296 Battery Priority No, 1125 Charger Allowed No. Nastaveno sepnutí transfer relé pod určitou hladinou SOC, vypnutí nad určitou hladinou SOC (1545, 1538, 1586, 1441, 1588, 1587).

Problém: Zdá se, že vše funguje jak má, žádná chybová hlášení ani warnings, ALE při připojení transfer relé (SOC poklesne pod 1586) dojde k „bliknutí“ žárovek, výpadek spotřebiče (až na jeden počítač) ustojí, ovšem není to cílové řešení. Bliká přitom zelená ledka XTM (Autorestart). Předpokládám analogickou situaci, kterou popisuje DanoP.

Krok č. 1: Rozepnutí synchronizace nabíjecích cyklů mezi XTM a VT (10037 No), při této příležitosti kontrola nabíjecích cyklů u XTM a VT (mám LiFePo -> vypnutí absorbce, float napěti na 54,1V, 1589 No, 1516 No). Výsledek stejný jako před krokem č. 1.

Krok č. 2: Zapnutí 1126 SmartBoost. Ac IN se začíná synchronizovat nad hranicí SOC, kterou chci jako minimální pro sepnutí transfer relé. Navíc při sepnutí relé se baterie trvale nabíjí cca 1,5A, což se mi nelíbí. Zapnutí SmartBoost „opravuje“ měření SOC, předtím hlásí po zapnutí vždy 100%

Krok č. 3: Zapnuti 1296 Battery priority YES, 1297 battery priority voltage 48V. AC IN spíná podobně jako v minulém kroku, tedy když to teoreticky nemá.

Krok č. 4: Vypínám SmartBoost, zůstává jen Battery priority. Znovu okamžitě špatné měření SOC. Chování stejné jako před krokem č. 1: vše funguje, ale zase probliknutí/autorestart.

Plán: zkusit reset do továrního nastavení a znova od začátku.

Lepší rada samozřejmě velmi vítána, přikládám pro případ zájmu nastavení, se kterým jsem skončil.
Přílohy
Settings20210211.zip
(45.79 KiB) Staženo 63 x
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Můj milý deníčku...

Stále nevyřešeno, pro začátek ještě bez resetu jsem našel rychlejší způsob testování:
- vypnout tu veškerou kryptologiku AUX1
- vypnout zapisování do flash paměti 1550, aby se flash zbytečně nedrancovala
- jednoduše zapínat a vypínat transfer relay pomocí 1128 (takhle to v cílovém řešení nejspíš budu dělat pomocí PLC)

Chování je úplně stejné :-(

Learning by doing... Že by možná stopa? Nedovolí mi to nastavit "Fast" (1552 Type of detection of the grid loss (AC-In)), takže jdu zjišťovat cože je to vlastně to QSP. Ledaže by problém byl úplně jinde ;-)
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Štěstí ve 20 bodech

Příspěvek od marsal64 »

Zaznamenal jsem úspěch a s případnými spolutrpiteli se chci podělit o to, jak jsem na to šel. Následující postup je cílený na nastavení pro mé potřeby za výchozí situace popsané v příspěvcích výše: může tam může být něco blbě nebo neoptimálně (díky za připomínky).

Usoudil jsem, že pokusů bez definovaného východiska už bylo dost, takže jsem na to šel od začátku, přes reset.

1. XTM, VT připojeny na baterie, všechny XCOM, BSP, RCC propojeny CAN kabely
2. XTM, VT vypnuty, pro jistotu odpojení přívodu od panelů, odpojen AC-IN od XTM
3. Vymazání SD karty, download aktuální verze Xtender System Update z https://www.studer-innotec.com/en/downl ... er-series/
4. Rozbalení zip, obsah adresáře 02 překopírován na SD kartu
5. Adresář 02 na SD kartě přejmenován na 03 (reset do továrního nastavení)
6. SD kartu zasunout do RCC, potvrdit dotaz na reset všech nastavení
7. Probíhá update a reset, postupně poblikávají XTM a VT, trvalo snad 10 minut
8. Po doběhnutí update a resetu beru kartu z RCC a dělám si zálohu všech parametrů na SD, abych měl odložené výchozí hodnoty
9. Usedám k PC, připojuji se k portálu (XCOMy jsou z dřívějška inicializované, GUID vygenerovaný atd.). Zjišťuji, že úroveň Installer, kterou jsem nastavoval na portálu dříve, přežila reset, zřejmě se uchovává na portálu.
10. 1552 Fast (před resetem jsem tuto hodnotu nebyl schopen z nějakých důvodů změnit). Mám podezření, že zde mohl být problém popsaný v předchozích příspěvcích.
11. 1125 No; 1126 No (to jsou zvláštnůstky toho, co chci)
12. 1107 16 (hodnota jističů)
13. Jedeme na nastavení baterek LiFePo4: 1139 0; 10037 No; 1109 46; 1140 54.1; 1122 53.6; 1121 56; 1155 No; 10008 No; 10005 54.1; 10036 0; 10052 No; 1143 49; 1145 47.5;
14. Mám zatím jen 120Ah v baterkách, chci proto omezit nabíjecí proud pomocí BSP: 6001 120; 6058 Yes; 6059 30
15. Nechci mít nyní v provozu load search, dávám 1187 0
16. Zapínám VT+XTM z RCC, připojuji AC-IN a panely, přepínám zátěž domu na XTM (mám za XTM ještě automatický přepínač sítí s DS, takže vykryju nechtěné výpadky, aby osazenstvo domácnosti příliš nebrblalo)
17. Střídavě měním 1128 na Yes a No: úspěch. Přepínání tám i zpět probíhá hladce, bez znatelného poblikávání světel a bez autoresetu XTM (zelená ledka stále svítí, nebliká, přepínač sítí za XTM nepřepíná, zůstává trvale na XTM)
18. Vypadá to, že cílově budu 1128 ovládat externě pomocí PLC. Chci tedy nyní vyzkoušet, zda toto funguje i při nastavení 1550 No (abych zbytečně neopotřebovával flash paměť)
19. Znovu střídavě 1128 na Yes a No, funguje, přepínání funguje stejně hladce
20. Postuji tento příspěvek a dávám si panáka
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od redcrown »

Ahoj,
tak to velká gratulace. Nechceš ještě pro dobro lidstva zkusit 1552 změnit na svou původní hodnotu, aby se ověřilo, jestli to skutečně způsobovalo to blikání světel?
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od mobilik »

Klobuk dolu a gratulujem k úspechu. Takže tento postup vyriešil že už neprebliknú svetla pri prepínaní? Robí to aj mne, ale nerozumiem ako reset môže pomôcť tomuto... Hmmm
Čo bolo bolo, bude len horšie...
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od DanoP »

Hmm tak 1552 mam na Tolerant, rovnako mam zakazany nabijac {1125} ale povoleny boost {1126},
co si ale teraz spominam ze som tiez urobil aj reset z SD karty cez adresar 03. Zeby to bolo nakoniec update+reset tovarenskych parametrov cez 03??
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od mobilik »

1552 by malo byť iba že ako rýchlo ma zareagovať ak vypadne sieť nie? Ja som mal doteraz na fast dane a preblikovalo to. Skúsil som dať aj na na tolerant...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od DanoP »

Co som porovnaval rozdiel pred resetom a po resete. Tak ma zaujalo toto - modre ozn. stlpec su aktualne hodnoty, za nim povodne, pricom toto som vobec nenastavoval prebralo sa to ako default - cize zmenilo sa to resetom cez 03.
Zmeny ale hovoria o rozpojeni transfer rele, nic o nafazovani. Iny rozdiel je vypnuty nabijac v XTM.
Mozno keby Marshal64 nasiel backup csv z XTM pred resetom a po resete ked to chodi, mozno by sa naslo kde je rozdiel.
XTM_Transf.PNG
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

20. Postuji příspěvek a po zralé úvaze měním plán a předtím, než si dám panáka, lezu na střechu a shazuji jakžtakž sníh s panelů
21. Dávám si panáka
22. Nastavuji 1552 na Tolerant
23. Zkouším cukat s 1128 tam a zpátky. Chování je stejné (tj. bez probliků a bez autoresetu), tím je hypotéza z bodu 10 vyvrácena, ale už to nezedituji...
Naposledy upravil(a) marsal64 dne pát úno 12, 2021 5:29 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Kozel solárníkem

Příspěvek od marsal64 »

Takže (a) nastavení před resetem je o pár příspěvků výše:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 61#p143127

Přikládám:

(b) nastavení bezprostředně po resetu:
after_reset.zip
(16 KiB) Staženo 72 x
(c) současné nastavení s úpravami, které to zprovoznily:
working_after_settings.zip
(16.8 KiB) Staženo 66 x
Nu a pokud tam objevíte, že by něco mohlo být celkově jinak, budu rád za info
Naposledy upravil(a) marsal64 dne pát úno 12, 2021 5:51 pm, celkem upraveno 1 x.