Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
klika79
Příspěvky: 18
Registrován: pát led 03, 2020 3:25 pm

Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od klika79 »

::pv:: ::pv:: Zdravím Vás všechny ,
Jsem tu nově registrovaný ale vaše příspěvky pročítám už delší dobu. Předevšemi smekám klobouk co už jste si postavily či realizovali a plně se tomu věnujete.Po delším uvažování a pročítání jsem se tedy rozhodl i já pro malou sestavu .Budu velmi rád když mi v něčem poradíte či vysvětlíte. Oč tedy jde.
Na zahradě používám elektrocentrálu a málo kdy využiji její plný výkon,benzín už taky není nejlevnější a proto si myslím že je zbytečné kvůli filtraci na bazén startovat.Myslím že náklady se mi vrátí za ušetřený nákup benzínu.
Tak už mám panel 270W , baterie 150 Ah , měnič 600W ,regulátor EPsolár 30A 100V XTRA , solární kabely k regulátoru 2x6m 6mm2 , kabely z regulátoru do bateriie 2x2m 10mm2 , kabely z baterie do měniče 2x2m 16mm2 , pojistný odpínač do 32A a do něj dám pojisku 10A , pojistný odpínač do 63A a pojistka 63A , pár jističů 10A a 16A ...
Tímto bych chtěl napájet zmíněnou pískovou filtraci 180W ob den cca 4 hodiny , fontánku jen víkend 50W cca 7 hodin
a jedno světlo 9w ale to jenom taková jistota , mám rád přírozenost takže zůstávám u svíček a petrolejek. Kafe si uvařím na plynové bombě a lednici málo využívám ,vím že tím nerozchodím tak tu nechám centrále .
Tak a teď zapojení a otázky , panel připojit k regulátoru -mám před regulátor dát nějaké jištění z panelu ?
Z regulátoru do baterie na + kabel dám odpínač a 63A pojistku ? Z baterie do měniče -ten má v sobě 2x40A pojistky, mám dát taky pojistku či nemusím ? Z měniče bych to vedl do jističů kde jistič 10A světlo , jistič 16A zásuvka pro filtraci a fontánku a jeden jistič rezerva . Když tam třeba celý týden nepojedu ,nestane se něco z baterií , nebudou ty panely nebo regulátor trpět když nebude žádný odběr ? Není lepší to potom celé odpojit , jen ty panely ?
Předem všem děkuji za vaše případné poznámky
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od zbek »

pojistný odpínač do 63A a pojistka 63A , pár jističů 10A a 16A .. to připojite na vystup měniče co ma 600W ? ten da tak 3A max . Chtělo by to malou maluvku
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od marsal64 »

Buď zdráv. To, co píšeš, je dobrý začátek od mala, ale je to tady nakažlivé, nemoc se umí šířit.
Dělal jsem takovou malou sestavičku pro kamaráda, použil jsem obyčejný PWM regulátor za 400 Kč, ale MPPT, který uvažuješ, bude jistě lepší a připravený na další rozšiřování ;-).
Pojistky a odpojovače jsou vhodné. Je rozumné dát zejména pojistku + odpojovač mezi panel a regulátor.
Třeba něco jako https://www.aliexpress.com/item/32850978217.html nebo https://www.aliexpress.com/item/32974693501.html s pojistkou, dá se to samozřejmě koupit i u nás.
Regulátory nemají rády, když mají zapojené panely, ale nemají současně zapojenou baterku, což se může stát při nějakém laborování a podobně. Takže nejprve připojit k regulátoru baterku a potom panely, odpojovat opačně.

Mezi baterkou a měničem slouží pojistka/odpojovač třeba jako ochrana kvůli zkratu na baterce.

Ty máš předpokládám olověný akumulátor? Ten je naopak dobré mít nabitý jak jen to jde, tj. neodpojovat při odchodu.
klika79
Příspěvky: 18
Registrován: pát led 03, 2020 3:25 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od klika79 »

zbek píše:pojistný odpínač do 63A a pojistka 63A , pár jističů 10A a 16A .. to připojite na vystup měniče co ma 600W ? ten da tak 3A max . Chtělo by to malou maluvku

Aha, tak já to blbě pochopil ten odpínač, je tedy lepší dát menší pojistku 50A?
Co se týče těch jističu tak ty tedy dávat nebudu, nemá to význam a stačí tedy rozdvojka.
Malovat si netroufnul, já to zapojovat nebudu. To bude dělat známí je elektrikář ale říkal že ještě nikdy panely nedělal tak ať posbíram co nejvíc informací.
Děkuji
klika79
Příspěvky: 18
Registrován: pát led 03, 2020 3:25 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od klika79 »

to marsal64,
Děkuji za pomoc ten odpojovač ještě objednám...
Co se týče baterie je to tato
http://battery.nabizi.cz/marathon-m12v1 ... ah_p80711/
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od marsal64 »

Takže olovo, neodpojovat, aby se udržovalo v co nejnabitějším stavu, když se zrovna nic neprovozuje.
klika79
Příspěvky: 18
Registrován: pát led 03, 2020 3:25 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od klika79 »

Takže i když tam třeba týden nepojedu, tak to ničemu nevadí, můžu nechat vše zapojený
Jinak děkuji...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od brumlaj »

Podívej měnič 600W - jaké napětí? Při 12V odběr 50A. Při 24V odběr 25A. Takže tam ta 63A v odpojovači má smysl pouze pokud bude ihned u akumulátoru. A tam bych ji dal. Pokud bude až za 2m, tak riziko zkratu při manipulaci je absolutně stejné jako když tam ta pojistka nebude. Od panelu by ta 10A mohla stačit. Pojistka od regulátoru k aku bych dal 32A, opět co nejblíž akumulátoru. Ty pojistky slouží pouze proti megaprůseru ve formě požáru. Elektroniku neochrání. Jsou-li v odpojovači pak také při údržbě slouží jako bezpečný vypínač.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od KubisKV »

Zdar kliko,
asi se jedná o 12V systém. To jsem v popisu nějak nenašel, ale je to důležitý právě kvůli jištění baterky.
Jinak jsi to popsal snad dobře. Od panelu k reglu pojistkový odpínač a pojistka. Měl by být na oba póly + - ,
Regl-baterka a baterka-měnič taky odjistit. Za menicem ty jističe jsou taky Ok.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od diablo007 »

Jeden panel na ten tebou uváděny odběr bude málo. Odběr se ztrátou měniče se rovná skoro výkonu panelů nemáš tam rezervu v baterce na jeden až dva horší dny a to olovu určitě nebude dělat dobře. Pokud máš měnič zakoupen zkus ukázat jaký aby jsi nakonec nezjistil že jsi koupil modifikovaný sinus a bude Tintina čerpadlem dělat neplechu. Tu baterku budeš asi tak jako tak občas muset nabíjet s centrály s tím asi počítáš že
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od FRSO »

klika79 píše:::pv:: ::pv:: Zdravím Vás všechny ,
Jsem tu nově registrovaný ale vaše příspěvky pročítám už delší dobu. Předevšemi smekám klobouk co už jste si postavily či realizovali a plně se tomu věnujete.Po delším uvažování a pročítání jsem se tedy rozhodl i já pro malou sestavu .Budu velmi rád když mi v něčem poradíte či vysvětlíte. Oč tedy jde.
Na zahradě používám elektrocentrálu a málo kdy využiji její plný výkon,benzín už taky není nejlevnější a proto si myslím že je zbytečné kvůli filtraci na bazén startovat.Myslím že náklady se mi vrátí za ušetřený nákup benzínu.
Tak už mám panel 270W , baterie 150 Ah , měnič 600W ,regulátor EPsolár 30A 100V XTRA , solární kabely k regulátoru 2x6m 6mm2 , kabely z regulátoru do bateriie 2x2m 10mm2 , kabely z baterie do měniče 2x2m 16mm2 , pojistný odpínač do 32A a do něj dám pojisku 10A , pojistný odpínač do 63A a pojistka 63A , pár jističů 10A a 16A ...
Tímto bych chtěl napájet zmíněnou pískovou filtraci 180W ob den cca 4 hodiny , fontánku jen víkend 50W cca 7 hodin
a jedno světlo 9w ale to jenom taková jistota , mám rád přírozenost takže zůstávám u svíček a petrolejek. Kafe si uvařím na plynové bombě a lednici málo využívám ,vím že tím nerozchodím tak tu nechám centrále .
Tak a teď zapojení a otázky , panel připojit k regulátoru -mám před regulátor dát nějaké jištění z panelu ?
Z regulátoru do baterie na + kabel dám odpínač a 63A pojistku ? Z baterie do měniče -ten má v sobě 2x40A pojistky, mám dát taky pojistku či nemusím ? Z měniče bych to vedl do jističů kde jistič 10A světlo , jistič 16A zásuvka pro filtraci a fontánku a jeden jistič rezerva . Když tam třeba celý týden nepojedu ,nestane se něco z baterií , nebudou ty panely nebo regulátor trpět když nebude žádný odběr ? Není lepší to potom celé odpojit , jen ty panely ?
Předem všem děkuji za vaše případné poznámky
,
Bude potřeba přidat ještě jeden panel 270Wp a ten aku 150Ah taky, MPPT bude stačit ten 30A, třeba ti ten měnič rozjede tu lednici, jakou máš baterii a ten měnič, pošli link, to jsi se měl napřed ale zeptat než jsi to kupoval. Nějak to snad půjde dořešit.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od diablo007 »

FRSO píše:
klika79 píše:::pv:: ::pv:: Zdravím Vás všechny ,
Jsem tu nově registrovaný ale vaše příspěvky pročítám už delší dobu. Předevšemi smekám klobouk co už jste si postavily či realizovali a plně se tomu věnujete.Po delším uvažování a pročítání jsem se tedy rozhodl i já pro malou sestavu .Budu velmi rád když mi v něčem poradíte či vysvětlíte. Oč tedy jde.
Na zahradě používám elektrocentrálu a málo kdy využiji její plný výkon,benzín už taky není nejlevnější a proto si myslím že je zbytečné kvůli filtraci na bazén startovat.Myslím že náklady se mi vrátí za ušetřený nákup benzínu.
Tak už mám panel 270W , baterie 150 Ah , měnič 600W ,regulátor EPsolár 30A 100V XTRA , solární kabely k regulátoru 2x6m 6mm2 , kabely z regulátoru do bateriie 2x2m 10mm2 , kabely z baterie do měniče 2x2m 16mm2 , pojistný odpínač do 32A a do něj dám pojisku 10A , pojistný odpínač do 63A a pojistka 63A , pár jističů 10A a 16A ...
Tímto bych chtěl napájet zmíněnou pískovou filtraci 180W ob den cca 4 hodiny , fontánku jen víkend 50W cca 7 hodin
a jedno světlo 9w ale to jenom taková jistota , mám rád přírozenost takže zůstávám u svíček a petrolejek. Kafe si uvařím na plynové bombě a lednici málo využívám ,vím že tím nerozchodím tak tu nechám centrále .
Tak a teď zapojení a otázky , panel připojit k regulátoru -mám před regulátor dát nějaké jištění z panelu ?
Z regulátoru do baterie na + kabel dám odpínač a 63A pojistku ? Z baterie do měniče -ten má v sobě 2x40A pojistky, mám dát taky pojistku či nemusím ? Z měniče bych to vedl do jističů kde jistič 10A světlo , jistič 16A zásuvka pro filtraci a fontánku a jeden jistič rezerva . Když tam třeba celý týden nepojedu ,nestane se něco z baterií , nebudou ty panely nebo regulátor trpět když nebude žádný odběr ? Není lepší to potom celé odpojit , jen ty panely ?
Předem všem děkuji za vaše případné poznámky
,
Bude potřeba přidat ještě jeden panel 270Wp a ten aku 150Ah taky, MPPT bude stačit ten 30A, třeba ti ten měnič rozjede tu lednici, jakou máš baterii a ten měnič, pošli link, to jsi se měl napřed ale zeptat než jsi to kupoval. Nějak to snad půjde dořešit.
Při 12v bude ten 30A MPPT regulátor ořezávat výkon těch dvou panelů ale.kazdopadne je to více provozuschopné než jedné panel ten je opravdu hodně málo na plánovaný odběr
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od FRSO »

diablo007 píše:
FRSO píše:
klika79 píše:::pv:: ::pv:: Zdravím Vás všechny ,
Jsem tu nově registrovaný ale vaše příspěvky pročítám už delší dobu. Předevšemi smekám klobouk co už jste si postavily či realizovali a plně se tomu věnujete.Po delším uvažování a pročítání jsem se tedy rozhodl i já pro malou sestavu .Budu velmi rád když mi v něčem poradíte či vysvětlíte. Oč tedy jde.
Na zahradě používám elektrocentrálu a málo kdy využiji její plný výkon,benzín už taky není nejlevnější a proto si myslím že je zbytečné kvůli filtraci na bazén startovat.Myslím že náklady se mi vrátí za ušetřený nákup benzínu.
Tak už mám panel 270W , baterie 150 Ah , měnič 600W ,regulátor EPsolár 30A 100V XTRA , solární kabely k regulátoru 2x6m 6mm2 , kabely z regulátoru do bateriie 2x2m 10mm2 , kabely z baterie do měniče 2x2m 16mm2 , pojistný odpínač do 32A a do něj dám pojisku 10A , pojistný odpínač do 63A a pojistka 63A , pár jističů 10A a 16A ...
Tímto bych chtěl napájet zmíněnou pískovou filtraci 180W ob den cca 4 hodiny , fontánku jen víkend 50W cca 7 hodin
a jedno světlo 9w ale to jenom taková jistota , mám rád přírozenost takže zůstávám u svíček a petrolejek. Kafe si uvařím na plynové bombě a lednici málo využívám ,vím že tím nerozchodím tak tu nechám centrále .
Tak a teď zapojení a otázky , panel připojit k regulátoru -mám před regulátor dát nějaké jištění z panelu ?
Z regulátoru do baterie na + kabel dám odpínač a 63A pojistku ? Z baterie do měniče -ten má v sobě 2x40A pojistky, mám dát taky pojistku či nemusím ? Z měniče bych to vedl do jističů kde jistič 10A světlo , jistič 16A zásuvka pro filtraci a fontánku a jeden jistič rezerva . Když tam třeba celý týden nepojedu ,nestane se něco z baterií , nebudou ty panely nebo regulátor trpět když nebude žádný odběr ? Není lepší to potom celé odpojit , jen ty panely ?
Předem všem děkuji za vaše případné poznámky
,
Bude potřeba přidat ještě jeden panel 270Wp a ten aku 150Ah taky, MPPT bude stačit ten 30A, třeba ti ten měnič rozjede tu lednici, jakou máš baterii a ten měnič, pošli link, to jsi se měl napřed ale zeptat než jsi to kupoval. Nějak to snad půjde dořešit.
Při 12v bude ten 30A MPPT regulátor ořezávat výkon těch dvou panelů ale.kazdopadne je to více provozuschopné než jedné panel ten je opravdu hodně málo na plánovaný odběr
Takto je zajištěn větší výkon při horším počasí, dělám to tak běžné a funguje to v pohodě, ty XTRA MPPT snesou přetížení 50%. Když je slunečno, tak to menší ořezání výkonu panelů nevadí. Panely jsou levné i nové. Pak je ale potřeba na těch 30A MPPT aku 250-300Ah aby se nabíjel cca 1/10 její kapacity.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
klika79
Příspěvky: 18
Registrován: pát led 03, 2020 3:25 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od klika79 »

Moc děkuji za příspěvky.
Systém bude 12 V, měnič mám asi 4 roky.
https://www.obchod77.cz/produkt/menic-n ... 35612.html
To že budu asi dobíjet s centrály jsem počítal. Každopádně toto zatím pro takový start a zkoušku, počítám že určitě bude zapotřebí další panel i baterie ale to možná příští rok až se do toho více vžiju a naučím více ovládat. Oni i finance hrají svoji roli
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od volente »

No to asi na ty čerpadla nebude vhodný měnič, budou hrčet a hřát se a výkon určitě klesne. Na točivé stroje jenom čistý sinus.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Ferko
Příspěvky: 63
Registrován: pon dub 21, 2014 3:06 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od Ferko »

škoda, že napřed nakupujete a pak chcete radu. Já dělat teď vše od nuly, jdu jednoznačne minanálně do 24v. Já na chatce začínal s vyřazenou baterkou z auta 45Ah a asi 40W panýlkem a china invertor 300W(doteď funkčni, s jednou opravou) a s nároky tv na 2h večer v Sobotu. V domění, je to jen na víkend to bude stačit, je týden na nabití. Nestačilo, ta použita baterka nedala ani sezónu. Je teda fakt byl to hodně slabý systém, ale stalo se to co každému, přidáme panely, vyměníme aku, přechod na jiné napětí, atd..Až to rozlousknul za mě soused, prišel s nabidkou, že se dva spojime (dva elektrikáři) a dotáhnem si eon a bylo vyřešeno (opět překopání), to tady říkat je asi jako mluvit o antikristovi na křesťanským fóru :-)) ,ale tím se mi otevřely nové problémy. Fve a paralelní provoz z DS, tedy 24V/270W a opět překopání. To sem nebudu tahat, to je na jinou diskuzi. Ale neměl jsem to srdce vyhazovt 12V. Teď tem mám 12V,24V a 400/230V. Čert aby se v tom vyznal.
Připravil bych si vše rovnou na 24V, ne-li rovnou na 48V? Začít klidně s několika desítkami Ah a připravit si kabely, průřez, jištěni, dostatek prostoru a rovnou rezervu v rozvaděči 230V a připravit si druhý rozvaděč pro baterky+jištění. Ušetří to do budoucna, až vás to chytne, spoustu práce. Jištění,kabely+očka připravit rovnou na nožovky co se používají na 400V. Tady by stačily ty menší SP40 a možná zapřemýšlet nad uzemněním, případně dotáhnout rovnou, vhledem k centrále. A je taky otázka, co máte již za rozvody na chatě a co si zvládnete sám udělat. Máte jen tažené v prodlužkách, pevné rozvody a jak staré-rekonstrukce. Jestli by nebylo dobré zeptat se u elektrikáře ať s tím poradí, odhledně jištění, kabelů bezpečnosti...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak to raz človek urobí poriadne na 12 V / 600 A / 2000 Ah v baterkách,
tak potom odstaviť 12 V a / ak kľakne menič / a prerobiť to na 24 V
je otázka pár hodín ak nie pár desiatok minút.

Opačne to ale nejde, nejde prerobiť 48 V / 125 A / 300 Ah na 12 V,
lebo tam sú diametrálne odlišné prúdy, ergo istenie, ergo vodiče a oká.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Ferko
Příspěvky: 63
Registrován: pon dub 21, 2014 3:06 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od Ferko »

Tak přepojit baterky a vyměnit měnič je to nejednodušší, horší je pak na střeše/půdě přepojovat již zapojené panely. Nejsou li hotové rozvody 230V, nebo jsou staré a zralé na renovaci, je to unikátní šance si vše dopředu si připravit. Rovnou osadit rozvaděč 230V+určitě nechat rezervu tak aspoň dvou lišt, udělat si pořádně druhý pro malé napětí s baterkami a rovnou si rozmyslet kam případně táhnout 24/48V minimálně osvětlení bych zvážil tahat rovnou z baterek bez měniče, a nechat si zásuvky 230V jen na to nejsilněší a na to co nejde levně nahradit 24/48V spotřebiči. Tedy TV,PC... A asi i rovnou přípravit v rozvaděči přepínání sítí centŕala/měnič. Celý zapojit, zasekat do zdi a modlit se ať mě již nic nového nenapadne. :-)
klika79
Příspěvky: 18
Registrován: pát led 03, 2020 3:25 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od klika79 »

Já vám všem děkuji za rady ale mám tak trochu pocit že už to vede úplně jinam.
Je to zahrada, jezdíme tam aby jsme vypadli z paneláku.
Chci tam zanechat přírodního ducha, svíčky, oheň, kytara nechci tam elektrárnu. Žádné rozvody tam nejsou, natož elektřina. Opravdu mi bohatě bude stačit 12V a budu spokojen jestli rozjezdu aspoň tu filtraci a zbavil se řevu agregátu.
Ale děkuji všem
Ferko
Příspěvky: 63
Registrován: pon dub 21, 2014 3:06 pm

Re: Příprava a následná realizace fotovoltaiky na zahradu

Příspěvek od Ferko »

Jó přírodní duch, to si povíme po další sezóně.. :-) do roka je tam TV.
Tak 12V je na vás, když je vše nakoupeno. Ale je škoda s nabitou baterkou svítit petrolejkou. Buďte rozumný a pořidťe si v autodílech aspoň 12V LED světlo. Jinak na zapojení není moc co vymýšlet, ale je to spíše běžná autoelektrikařina, v kombinaci s elektrikařinou. Nebojte nic složitého pro elektrikáře, ale minimálně tomu rozvaděči se nevyhnete a možná ani tomu elektrikáři, tady netuším co zvládnete sám?? Chcete měnič 230V, centrálu, lednici.. Nenapadá mě způsob, jak to zapojit jen na prodlužky. Natáhnou kabely od panelů k měniči. Tady stačí slabší autopojistka tak 20A. Od baterky bych táhl min. těch 63A ke spotřebičům. Tady si musíte rozmyslet do čeho chcete jít, autoelektrikařina-autopojistky, nebo silnoproudařina??? Na autopojistky se dělají různé držáky, autopojistky... Ale já bych radil, vzhledem k těm 230V, jít cestou silnoproudařiny. Tedy použít nožovky - Pojistkový spodek SP40 + nožovky tady nejslabší 35A od panelů a od baterky tak aspoň 100A, pořádný oka a kabely. A natáhnout si třeba ze Škody 120 pojistkovou skříňku s tavnými pojistkami. Tady si uděláte další větev od regulátoru ke spotřebičům, ten si sám odpojí spotřebiče od aku. Jen zapojte měnič přes onu 100A pojistku rovnou na baterku.
Nebo další cestou místo pojistkovky ze Škodovky, je pojistkové pouzdro na din lištu do rozvaděče a do něj patřičné tavné pojistky ke všem 12V spotřebičům. Ale na těch 100A tady bude stejně min. 1 nožovka-moc velké proudy a od baterky na ten odpojovač kašlete, ať si neodpálíte ten regulátor, ten nemá rád odpojení od AKU s připojeným panelem. Odpojovačem odpojovat jen spotřebiče, né regulátor. Jističe bych nedával ty jsou na střídavinu, tady by se opalovaly kontakty. A to se dostávam ke spotřebičům, je ta fontánka vlastně na na 12V, nebo 230V??? Protože jestli 12V, tak při použití oněch držáků pojistek, by se spolu v jednom rozvaděči na 230V Nesmi splou míchat! Tedy dva rozvaděče. Předpokládám ale, že je na 230V? tak jedna plastová rozvodnice na stěnu OEZ asi rovnou na 24 modulů cca 700kč snad nikoho nezabije a to doslova. Tady pak ty AC jističe použijete, jeden od centrály 10A?, jeden 10A od měniče, ruční přepínač sítí na din lištu, pak další jistič 10A na světelný okruh, je škoda nevyužít rozvaděče a jeden 10-16A k zásuvkám. Pak samozdřejmě zásuvky a krabičky, vypínač, světlo 230V, kabely cyky 3c*1,5 až 2,5 mm. +Dále rovnou si kam potřebujete dotáhněte hned i 12V k LED světlu-fakt se to vyplatí, věřte. A další důležitý bod uzemnění, doteď jedete na prodlužkách-izolovaná síť, ale v běžné domovní instalaci se bavíme o uzemněné síti a proudových chráničích! Jak se vlastně chová vaše centrála v uzemněné síti?? Neodbudí se-ochrana?? A co měnič a galvanické oddělení?? To bychom se dostali do izolované sítě a místo levného chrániče, jste hned na drahém hlídači izolačního stavu.
Vidíte a to je jen to nejdůležitější. Tady se prostě nevyhnete rozvaděči, rozvodům. Nejde to zbastlit jen tak nějak. A to jsou opravdu jen základy ke světlu, zásuvce a přepínání měnič/centrála a jištění, tak aby to někoho nenakopalo. Neučí se to vše elektrikáři tři roky jen tak zbytečně, že? Opět dotaz, na co vše si sám troufáte??

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek