Kombinace axpert king s epsolar

Měniče Axpert
Darkside1
Příspěvky: 69
Registrován: sob srp 03, 2019 3:58 pm

Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od Darkside1 »

Zdravím vás jako začínající fotovoltaik, celé toto fórum mi dává důležité info již nemálo večerů jsem tu pročítal téma od tématu. Předem se omlouvám zda jsem nějak špatně založil téma. Potřeboval bych od vás zkušenějších poradit a doplnit mé mezery ve vědomostech a ujistit se v mých zjištění.
Za prvé bych asi představil mojí "elektrárnu"
Jedná se o 15 poly panelů sestavené do 3s5p pro axpert king s pylontech. Moje střecha je směřována na východ a západ.

Tak teď otázky
1) kabely po spojení panelů k měniči bych táhl v 16mm2, stačí to?
2) jelikož mám směrovanou střechu na dvě strany chci doplnit druhou polovinu střechy o další panely. S tím nastává problém jaký mppt regulátor použít. Zda by stačil nějaký epsolar , který by ráno dobíjel baterie, ale nehadal se s axpertem v komunikaci s pylontech? Nebo pořídit paralelně druhého axperta a využívat jen jeho regulátor, ale nenašel jsem v manuálu zda takto jde provozovat jako samostatný regulátor.

Děkuji vám
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od diablo007 »

Regulátor v Kingovi samozřejmě můžeš využívat jen tak ale za prvé je to hrozně drahý mít ho jen jako regulátor a za druhý bude king dost papat. Takže regulátor klidně obyčejný a pro klid duše pořídit nějakou bms která bude pracovat jako ochrana proti prebyti a odpojí ti string od regulátoru podbití by si polyntech vykomunikoval s Kingem a nechal dobít
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od FRSO »

Darkside1 píše:Zdravím vás jako začínající fotovoltaik, celé toto fórum mi dává důležité info již nemálo večerů jsem tu pročítal téma od tématu. Předem se omlouvám zda jsem nějak špatně založil téma. Potřeboval bych od vás zkušenějších poradit a doplnit mé mezery ve vědomostech a ujistit se v mých zjištění.
Za prvé bych asi představil mojí "elektrárnu"
Jedná se o 15 poly panelů sestavené do 3s5p pro axpert king s pylontech. Moje střecha je směřována na východ a západ.

Tak teď otázky
1) kabely po spojení panelů k měniči bych táhl v 16mm2, stačí to?
2) jelikož mám směrovanou střechu na dvě strany chci doplnit druhou polovinu střechy o další panely. S tím nastává problém jaký mppt regulátor použít. Zda by stačil nějaký epsolar , který by ráno dobíjel baterie, ale nehadal se s axpertem v komunikaci s pylontech? Nebo pořídit paralelně druhého axperta a využívat jen jeho regulátor, ale nenašel jsem v manuálu zda takto jde provozovat jako samostatný regulátor.

Děkuji vám
Z těch otázek ti asi nikdo moc neodpoví, 15 panelů 3S5P jaký mají výkon ?, Stačí 16 mm2 zase není uvedená vzdálenost od panelů k Axpertovi, střecha V a Z, nevím kolik snese Wp ten Axpert, třeba by to šlo zapojit paralelně, ty další panely budou mít stejný výkon ?
Ještě jsem se díval na ten Axpert, pokud je to ten 48/5000VA, tak ten snese 4000Wp, tak na tu druhou stranu panelů by se dal použít asi tento levnější MPPT od EP
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 80a-12-48v
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Darkside1
Příspěvky: 69
Registrován: sob srp 03, 2019 3:58 pm

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od Darkside1 »

No někde se tady kluci bavili , že se dá právě použit jen jako regulátor a vypnout ostatní fce aby to tolik nezralo, ale bohužel už to nemůžu najít. Co jsem koukal na epsolar tak by měl umět pohlídat napětí na baterii. No abych řekl pravdu raději bych měl toho axperta 2x ale s tím , že půjde vypnout měnič a v létě když bude hodně přebytků tak je rvát do klimatizace a ohřevu TUV.

Doplním info o systému
Výkon panelů je 235 w , jsou to canadiansolar. Vzdálenost je 10m od měniče. King by měl umět obsloužit 4000w při 145v a 80a vstupní z FV. Bohužel panely na druhou stranu střechy budu kupovat výkonnější kvůli prostoru na střeše.
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od FRSO »

Darkside1 píše:No někde se tady kluci bavili , že se dá právě použit jen jako regulátor a vypnout ostatní fce aby to tolik nezralo, ale bohužel už to nemůžu najít. Co jsem koukal na epsolar tak by měl umět pohlídat napětí na baterii. No abych řekl pravdu raději bych měl toho axperta 2x ale s tím , že půjde vypnout měnič a v létě když bude hodně přebytků tak je rvát do klimatizace a ohřevu TUV.

Doplním info o systému
Výkon panelů je 235 w , jsou to canadiansolar. Vzdálenost je 10m od měniče. King by měl umět obsloužit 4000w při 145v a 80a vstupní z FV. Bohužel panely na druhou stranu střechy budu kupovat výkonnější kvůli prostoru na střeše.
tady se dají spočítat úbytky na kabelech, v tvém případě to vychází na úbytek cca 1V, tj. 50W.
http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Darkside1
Příspěvky: 69
Registrován: sob srp 03, 2019 3:58 pm

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od Darkside1 »

Teď nevím jestli to je dobře nebo špatně? Mě spíše šlo o to zda tento kabel je stavěný na protékající proud nebo mám pořídit slabší nebo silnější?
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od rva »

Já mám na jeden Axpert, který má MPPT 80 A = 4 000 W připojeny panely 12x jih + 9x západ + 9x východ - celkem přes 8 kWp. Slunce totiž nesvítí na všechny strany najednou, takže těch 80 A panely nikdy nepřekročí. Takže jestli budeš mít panely s podobným napětím mppt, asi jdou u tebe též zapojit paralelně další stringy z dalšího směru bez přetěžování Axperta.
A těch 16mm2 by mě stačilo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Darkside1
Příspěvky: 69
Registrován: sob srp 03, 2019 3:58 pm

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od Darkside1 »

S tím já mám právě strach když budu mít 15 panelů na západ a 12 na východ tak v momentě když je poledne tam mi svítí slunce na obě poloviny . Ale asi jak to počítám tak by to mělo být úplně tip top. Ale pokud špatně nepočítám tak už v tom případě okolo poledne mi nemůže stačit 16mm2? Jinak mám na tebe otázku mr. Rva koukám , že nemáš axperty ale mppsolar. Jsi s nimi spokojený protože jsem pokukoval i v cizině a tam jsem sehnal prakticky Kinga ale pod mppsolar o 8 tis. levněji tak nad ním přemýšlím.
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od KubisKV »

Mpp Solar je thaiwan a měl by byt originál voltronic. axpert je Čína a kopie.
Darkside1
Příspěvky: 69
Registrován: sob srp 03, 2019 3:58 pm

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od Darkside1 »

Takže lepší vzít mppsolar?
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od josse »

To je blbost. Je spousta názvů, mpp je originál, voltronic přímo neprodává. Axpert a mpp je to samé. To jsou oba originál. Pak existují kopie, do kterých nepasuje firmware. Pozná se to podle sériového čísla a firmware, jestli má člověk špatnou nebo dobrou kopii nebo originál.

Hledejte: "do i own a clone?"

Vím o minimálně dalších dvou názvech a pořád jsou to originály...

Nejlevnější je koupit přímo v mpp-solar, tady na fóru se to probíralo. Nejjednodušší je v Česku obě ty hlavní značky Axpert/MPP.

K tomu 16mm2 kabelu, přijde mi to moc, protože nevím v čem bude ten kabel uložený. Já mám kvůli oteplení 2x25mm2 pro každých 3.6kWp.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od rva »

Axperty mám od mpp solar (je to to samé) - občas mají i něco v evropském skladu https://www.aliexpress.com/item/32972609231.html. Nejrychlejší a se všemi zárukami je to samozřejmě při koupi v tuzemsku. Mám pocit (ale neověřený), že kopie s nekompatibilním firmware a neznámou kvalitou prodává EA SUN Power - např. https://www.aliexpress.com/item/32969335279.html - třeba to někdo má a může mě opravit.
V poledne svítí slunce na obě strany, ale pod úhlem, kdy panel dává jen část výkonu - muselo by se to přepočítat, nebo na to použít pomůcku na https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html, která umí jenom jednu orientaci panelů, takže by se to muselo udělat jako dvě elektrárny a pak si je jinde sečíst.
Pro panely 3s a mppt Axpert, který má na výstupu 80 A/48V bude na vstupu něco kolem 40-50A a tam kabel 16mm2 vyhovuje http://www.eshop.elektrokomponenty.cz/n ... zitelnost/. Pro někoho může být důležité minimalizovat ztráty v kabelu a kvůli nim si zvolí silnější kabel, ale u mě když svítí slunce, tak jde z panelů energie více, než jsem schopen spotřebovat a vyšší ztráty mi nevadí. A naopak - když slunce nesvítí, tak proud kabelem není 50A, ale třeba jen 5A a tam jsou ztráty kabelem nízké.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Darkside1
Příspěvky: 69
Registrován: sob srp 03, 2019 3:58 pm

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od Darkside1 »

Tak to zkusím objednat přímo od mppsolar ta cena je pak dost znát místo 23 dat 15,5 s dopravou. Jinak jak jsem koukal tak klonů je víc než dost je k nepochopení kolik lidí se chce přiživit na výrobku druhého.

Koukal jsem na tu tabulku o průřezu a podle ní by měla ta 16mm2 krásně stačit i když by svítili na všechny panely zároveň je tam nějaká proudova zatížitelnost 90A takže i s rezervou.
FRSO
Příspěvky: 2280
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od FRSO »

Darkside1 píše:Tak to zkusím objednat přímo od mppsolar ta cena je pak dost znát místo 23 dat 15,5 s dopravou. Jinak jak jsem koukal tak klonů je víc než dost je k nepochopení kolik lidí se chce přiživit na výrobku druhého.

Koukal jsem na tu tabulku o průřezu a podle ní by měla ta 16mm2 krásně stačit i když by svítili na všechny panely zároveň je tam nějaká proudova zatížitelnost 90A takže i s rezervou.
Zatížitelnost je jedna věc, ale ztráta druhá, v tomto případě ztráta na kabelech od panelů k MPPT bude cca 180W, což není zrovna málo, teplota se bude přenášet k přípojnému konektoru MC-4, který bude přenášet na každé větvi cca 25A, což je už hodně na tento konektor.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od rva »

Možná se jedná o čínské ampéry, ale dle https://www.aliexpress.com/item/32969242482.html jsou MC4 na 30A. Třeba má někdo zkušenost, že mu kabel uhořel, roztavil se kvůli nadproudu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
KubisKV
Příspěvky: 515
Registrován: pon zář 04, 2017 1:06 pm
Bydliště: Chebsko

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od KubisKV »

josse píše:To je blbost. Je spousta názvů, mpp je originál, voltronic přímo neprodává. Axpert a mpp je to samé. To jsou oba originál. Pak existují kopie, do kterých nepasuje firmware. Pozná se to podle sériového čísla a firmware, jestli má člověk špatnou nebo dobrou kopii nebo originál.

Hledejte: "do i own a clone?"

Vím o minimálně dalších dvou názvech a pořád jsou to originály...

Nejlevnější je koupit přímo v mpp-solar, tady na fóru se to probíralo. Nejjednodušší je v Česku obě ty hlavní značky Axpert/MPP.

K tomu 16mm2 kabelu, přijde mi to moc, protože nevím v čem bude ten kabel uložený. Já mám kvůli oteplení 2x25mm2 pro každých 3.6kWp.

Prosím o vysvětlení.
Podle mě je VOLTRONIC výrobce prodává pouze ve velkém. MPP Solar je prodejce toho, co VOLTRONIC vyrobil.
Axpert je podle mě jen čínská kopie, které se prodává opravdu hodně pod různými názvy- UPSEN,EASUN atd.
zde na eshopu se prodávají axperty a mají na sobě MADE in CHINA, takže buď to nejsou Axperty, nebo nejsou origo.
Mám doma Axpert VP3000, nebo jak se jmenuje. 3kW PWMko.
Díky za upřesnění
kofilka
Příspěvky: 107
Registrován: úte dub 09, 2019 10:10 am

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od kofilka »

https://voltronicpower.com/

voltronic dělá axpert a infinisolar, vše ostatní jsou kopie.....aleeee těžko říct, já v číně nebyl :-)
10kw suntech, 2x 5kw axpert vm3
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od Tomanjan »

Zdravím,

a co tento?
https://www.ebay.com/itm/MK-5000w-230va ... %7Ciid%3A1

Měl by to být nějaký oficiální distributor. Sklad je v Polsku a stojí o 6000 méně než v CZ.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od volente »

Výborná volba, mám od něho už 2 kousky. Je to oficiální prodejce MPPsolar. Následná komunikace se servisním oddělením bez problémů.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Tomanjan
Příspěvky: 214
Registrován: stř bře 07, 2018 12:34 pm

Re: Kombinace axpert king s epsolar

Příspěvek od Tomanjan »

volente píše:Výborná volba, mám od něho už 2 kousky. Je to oficiální prodejce MPPsolar. Následná komunikace se servisním oddělením bez problémů.
A je to prosím konečná cena nebo celní sklad?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek