Sestava Victron

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od dracekvo »

Nemůžu editovat.

Je to tento konektor?
https://konektor-kabel.cz/jst-ph-f-telo ... poz.-rm200
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od dracekvo »

A psal jsem si technikem neosolaru.
On victron neumí jet v ostrovním režimu a pouze v případě přetížení nebo vybití baterek přepnout na ds? Já nějak žil v tom, že to umí pomocí antiostrovního relé.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od xmasin »

Měl by umět, mám pocit, že je to s asistentem HUB-1 policy 3. Více zde https://www.victronenergy.com/live/ess: ... ion-manual kapitola 8.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od dracekvo »

Tak to prozkoumám až budou komponenty doma. Kdyby to uměl, tak super. Šlo by to provozovat jako odděleně od sítě bez přetoků.

Ale rozběhnul jsem na raspberry pi ten image. Web funguje. Jen na monitoru mám jen konzoli. No čtu manuály, jen z toho zatím moc moudrej nejsem. S linuxem nedělám.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sestava Victron

Příspěvek od PavelR »

Ano original je tam konzole. Viz youtube odkaz nize. Raspberry si muzes vyzkouset za par korun a kdykoli si pak koupit Venus GX pokud se ti to nebude libit.

Ostrovni provoz umi. Vim o jedne instalaci, kde to je pouzito z duvodu zamezeni pretoku. Nekonfiguroval jsem to ja, ale tusim ze k asistentu ESS byl dohran dalsi asistent, ktery toto delal. Chce to vyzkouset. Kazdopadne to v ostrovu bude mit flikr - pokud ti to nevadi proc ne.

nejaky odkazy:
DIY kabel zapojeni
http://beta.ivc.no/wiki/index.php/Victr ... _DIY_Cable

tyto opta jsem pouzil na odilozovani 2x na jeden kabel, nebo levnejsi modul s adum jak psal kodl69
https://www.tme.eu/cz/details/tlp2367-e ... tlp2367eo/

tady ohledne image a instalace Venus a komponent
https://github.com/victronenergy/venus/ ... enus-image

tady v case 21:17 jde videt jak zapnout GUI. Delal jsem to podle tohoto a na HDMI funguje. Na tom displayportu nebo co to na tom raspbery je nemam vyzkouseno. O nekolik sekund pozdeji je videt jakym textem a v jakem souboru nastavit rozliseni obrazu. Jinak borec si to na tom videu ozivil i s touchscreenem ale toto jsem ani nezkousel to je nad muj linuxovej skill - spousta pismenek do konzole. Toto fakt ne.
https://www.youtube.com/watch?v=I39uEwnrXWc
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od dracekvo »

Přesně tak jsem to pojal, Protože podle vyjádření technika stejně MK3-USB kabel potřebuju pro nastavení měničů. Takže proč nejdřív nevyzkoušet raspberry, když ho mám doma. Kdyby to nějak zlobilo, tak venus můžu dokoupit kdykoliv.

Zajímavé, že toto neví ani technik. Chtěl mě odkázat na někoho dalšího, který navrhuje nějaký zakázkový ASO sestavy, který to prej umí. Asi objednám jeden měnič a budu si hrát. Drobný flikr nevadí, pokud nebude takový, že se třeba vypne pc, nebo zastaví kompresor v lednici.

Přesně tyhle odkazy jsem našel a podle nich se mi to povedlo rozběhnout :) Jen na ten malej displej sem krátkej. Budu číst dál.
Zajímavé, že venus je v čj, ale vrm portál není.

EDIT:
Co si myslíte o tomto převodníku? Jestli už je izolovanej, tak bych se nemusel s ničím vyrábět.
https://www.aliexpress.com/item/ch340-f ... 52335.html
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sestava Victron

Příspěvek od kodl69 »

to je ono, ADUM1201 +B0505 +CH340 nebo FTDI - zase to číňan okopíroval, dokonce to dal na jednu desku i s USB/uart ! To je do nebe volající troufalost :) Ten B0505 prakticky nepotřebuješ, ale v rámci univerzálnosti je dobrý, že tam je.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od dracekvo »

Je tu nějakej linuxák?
Našel sem třeba návod jak zprovoznit malej 3.5ldc displej napojenej na GPIO port.
Jenže sem se zasek na tom, že ve victron verzi sudo není.

https://trickiknow.com/raspberry-pi-3-c ... t-started/
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od xmasin »

Pokud jsi připojený jako root, tak sudo nepotřebuješ.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od dracekvo »

jo, tak sem vynecahl sudo. A skončil sem hned na druhém příkazu. git command not found :D Asi se s mířím s tím, že display nebude.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sestava Victron

Příspěvek od kodl69 »

a co si ho doinstalovat:

Kód: Vybrat vše

add-apt-repository ppa:git-core/ppa
sudo apt-get update 
sudo apt-get install git
aspoň nějak takhle to funguje v Ubuntu based linuxech.
tady je k tomu víc.
https://git-scm.com/download/linux
používání linuxu je o umění používat vyhledávač, a pro ty starší - najde se hodně společnýho s MS-DOS .
Novejší desktop verze jsou už hodně klikací, ale ten rasbpian nebo co máš v tom rbpi je takovej hodně osekanej, aby to ten procesor, co už dávno není ani v telefonech, vůbec zvládnul...
já mám teda k rbpi koupenej 7" hdmi touch lcd, připojil jsem micousb napájení, microusb pro touch a HDMI propojku a nic neinstaloval, 7" jede i s normálním desktopem, na konec asi bude na HTPC pro ovládání hudby, když není zapnutá TV...
Na linux aplikace bych dnes spíš použil nějaký levný minipc, pokud nepotřebuješ z nějakýho důvodu přístup ke gpio a stačí ti usb/uart a pod převodníky. Takovej krámek se spotřebou nepatrně větší než rbpi se dá koupit do 2kKč, a připojuješ standartní periferie, má to trochu výpočetní výkon a td...
Naposledy upravil(a) kodl69 dne stř úno 27, 2019 4:39 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od dracekvo »

No nic.
Necháme to na zimu.

Webove rozhraní bude dostatečné a mobilní aplikace je taky fajn. S tím se dá žít. Stejně celá elektrárna bude mimo obytnej prostor, tak ten display není důležitej.
Teď už jen čekám až přídou komponenty a hurá zapojovat.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Sestava Victron

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Victron který mám doma mi běžně funguje v ostrovním režimu. Na síť se připojuje pouze pokud je veliký odběr a v případě vybitych baterií. Tam to mám v režimu HUB nastavené tak, že se při 50V na baterii přepne na síť a v případě jejího výpadku baterie dojede až do 47V ( mám kombinaci Lifepo a olova). V tomto režimu výpadek DS vůbec nepoznáme.
Jediný problém nastává pokud dám manuální příkaz k dobíjení baterie ze sítě a během nabíjení baterie z DS vypadne DS. Měnič se vypne a elektrikář mi k venusu dál hlídací relé sítě, které příkaz k nabíjení ze sítě zruší. Měnič mi tak asi za 3/4 minuty opět najede do ostrovního režimu. Při nahození sítě se to zopakuje.
Takto nastavené a udělané mi to funguje v pořádku a nevšiml jsem si žádných pretoku do DS.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sestava Victron

Příspěvek od kodl69 »

a ten tvůj displej nemá HDMI? pokud ti stačí jenom displej, tak se snad nic neinstaluje, zapojí se konektory a hurá. na ovládání do usb klasická klávesnice a myš. Ale je fakt, že při posledních pokusech s raspianem jsem si na lokale jenom zprovoznil SSH a ovládal to přes to, to je jedna z výhod linuxu, že je ti jedno, kde se ten hw fyzicky nachází, hlavně, že je připojenej k síti ...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od dracekvo »

Nemá. Je to tenhle display https://makerfabs.com/Open-Hardware?product_id=189
zapojuje se jen pomoci GPIO portu. Kdysi sem to koupil na pokusy, ale nakonec sem se k tomu nedostal.
Přes HDMI na velkém monitoru mi to normálně funguje.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od xmasin »

Martin P píše:Dobrý den.
Victron který mám doma mi běžně funguje v ostrovním režimu. Na síť se připojuje pouze pokud je veliký odběr a v případě vybitych baterií. Tam to mám v režimu HUB nastavené tak, že se při 50V na baterii přepne na síť a v případě jejího výpadku baterie dojede až do 47V ( mám kombinaci Lifepo a olova). V tomto režimu výpadek DS vůbec nepoznáme.
Jediný problém nastává pokud dám manuální příkaz k dobíjení baterie ze sítě a během nabíjení baterie z DS vypadne DS. Měnič se vypne a elektrikář mi k venusu dál hlídací relé sítě, které příkaz k nabíjení ze sítě zruší. Měnič mi tak asi za 3/4 minuty opět najede do ostrovního režimu. Při nahození sítě se to zopakuje.
Takto nastavené a udělané mi to funguje v pořádku a nevšiml jsem si žádných pretoku do DS.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
O jakou verzi HUBu se jedná? Victron postupně migruje všechny HUB asistenty na ESS.
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Sestava Victron

Příspěvek od Martin P »

Pokud vím, je to HUB 1.
Jak někdo dříve píše o flikru tak to je pravda. Občas si v kuchyni všimnu lehkého pomrkavani zářivek. Ledky to již nedělají, úsporky jak která.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Sestava Victron

Příspěvek od dracekvo »

A zeptám se. Jde nějak vytáhnout nastavení z měniče a poslat v nějakém souboru na prozkoumání?
rasto
Příspěvky: 46
Registrován: sob dub 08, 2017 8:53 am

Re: Sestava Victron

Příspěvek od rasto »

dracekvo píše:A zeptám se. Jde nějak vytáhnout nastavení z měniče a poslat v nějakém souboru na prozkoumání?
Ano da sa to vytiahnut aj pozriet. Je potrebne nainstalovat VE configure
https://www.victronenergy.com/support-a ... s/software
Nastavenie-subor mozem poslat na email
Pouzivam ESS aj bez pripojenia k DS ;o)
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Sestava Victron

Příspěvek od Martin P »

Zkusím se na to zeptat elektrikáře který mi to montoval a nastavoval. Momentálně jsem na dva měsíce na školení v České Třebové a domů jezdím jen na víkendy.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek