Multiplus II

Měniče Victron
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od gold1 »

Nechtel jsem zakladat nove tema,tak se zeptam zde:Nemuzu tuto informaci dohledat nikde v manualu.Je mozne zapojit pouze 2 kusy MULTIPLUS II na faze L1 a L2 v rezimu 3-fazove zapojeni??? Neboli L3 bude neobsazena a v rozvodech domu mi na L3 zustane jen elektrokotel a indukcni deska.Na kotli se spinaji spiraly postupne od L1 az po L3,takze prvni dva vykonove stupne kotle a ohrevu TUV bez potizi podrzi menice.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
vk_1
Příspěvky: 299
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od vk_1 »

Určitě to jde zapojit tak, že o sobě nebudou vědět, každý na jiné fázi. Jen při výpadku sítě nebudou synchronizované, takže na točivé 3F stroje byste musel zapomenout.

Já osobně bych ten třetí dokoupil, pak je všechno jednodušší a připravené od Victronu, dá se i dodávat do sítě atd.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Multiplus II

Příspěvek od PavelR »

Díval jsem se teď do Ve.bus config a 2f systém umí.
Každopádně toto bude vyžadovat rozpadové místo hlídané třífázově. A v ostrovu to pojede jen na 2f ... no podlě mě nešťastný řešení.
Otázkou je jak se staví distributor k 2f FVE 2x 3kva jestli to odpovídá připojovacím podmínkám
Honzík
Příspěvky: 59
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Bydliště: Polnička

Re: Multiplus II

Příspěvek od Honzík »

Ano, dva multiplusy II můžou být nakonfigurovány jako dvoufázová síť. Samozřejmě s příslušným nulákem ! L3 pak můžeš mít od distributora a tím si napájet další 1 fázové obvody v domě. Vše musí mít tedy svůj správnej nulák!!!!!... A hlavně nejlépe to vše jistit příslušným jističem a pak ještě proudovým chráničem...Chránič třeba zajistí, jistotu správného nuláku!!!! A vše řádně uzeměné !
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Multiplus II

Příspěvek od PavelR »

Marcus81 píše:
Xixan píše: A co by som mal hladat
Hlavne kompatibilitu!
Tu je odkaz na kompatibilne ongrid menice s Victronom, https://www.victronenergy.com/live/ac_coupling:fronius a po novom do skupiny bol pridany aj SolarEdge!
kopatabiluita je jedna věc. konfigurace je věc druhá. Pokud v AC couplingu tak buď po komunikaci nebo frekvencí ten ongrid musí umět měnit výkon což nebývá zrovna továrni konfigurace.
Honzík
Příspěvky: 59
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Bydliště: Polnička

Re: Multiplus II

Příspěvek od Honzík »

PavelR píše:Díval jsem se teď do Ve.bus config a 2f systém umí.
Každopádně toto bude vyžadovat rozpadové místo hlídané třífázově. A v ostrovu to pojede jen na 2f ... no podlě mě nešťastný řešení.
Otázkou je jak se staví distributor k 2f FVE 2x 3kva jestli to odpovídá připojovacím podmínkám
Distributor, tedy alespoň u nás na Vysočině - E.ON, žádnej problém nemá !
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od gold1 »

vk_1 píše:Určitě to jde zapojit tak, že o sobě nebudou vědět, každý na jiné fázi. Jen při výpadku sítě nebudou synchronizované, takže na točivé 3F stroje byste musel zapomenout.

Já osobně bych ten třetí dokoupil, pak je všechno jednodušší a připravené od Victronu, dá se i dodávat do sítě atd.
Tak aby o sobe nevedeli-- chapu to jako 1F zapojeni na L1 a totez na L2 spravne?Takze pri vypadku DS mi hrozi co presne napriklad pri sepnuti 2 plotynek(L1+L2) na indukcni desce???Tocive 3F stroje nemam.Jestlize je to nemozne jako neuplne 3F zapojeni,tak asi bude opravdu technicky jednodussi poridit treti menic.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
vk_1
Příspěvky: 299
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od vk_1 »

gold1 píše: Tak aby o sobe nevedeli-- chapu to jako 1F zapojeni na L1 a totez na L2 spravne?Takze pri vypadku DS mi hrozi co presne napriklad pri sepnuti 2 plotynek(L1+L2) na indukcni desce???Tocive 3F stroje nemam.Jestlize je to nemozne jako neuplne 3F zapojeni,tak asi bude opravdu technicky jednodussi poridit treti menic.
Ano, tak. Indukce by to měla zvládnout, je si pohlídat ten nulák. A možná záleží na konkrétni desce.
Na Victronu, čistě ekonomicky a ekologicky, je nejlepší 1x Multiplus II 3000, legálně připojený s "přicucáváním" ze sítě. Pak na tu fázi se střídačem pověsit většinu spotřebičů v domě, a unese to opravdu hodně zátěže. Budete se muset omezovat jen při výpadku sítě. Bude vám dobře fungovat ESS od Victronu, nebudete muset řešit prkotiny a prostě to bude fungovat tak, jak Victron zamýšlel. Lze použít jednoduše wattrouter, nebo chytrý wallbox na výstupu do sítě.

Kdo chce funkční 3F systém, tak si koupí 3x MP v plném 3fázovém zapojení.
A kdo si chce hrát a má přebytek peněž, tak ostrov s většími střídači paralelně, na jedné fázi, ale ekonomicky to je blbost.

Já nevím, čeho přesně chcete dosáhnout, to se musíte rozhodnout sám :)
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od gold1 »

vk_1 píše:
gold1 píše: Tak aby o sobe nevedeli-- chapu to jako 1F zapojeni na L1 a totez na L2 spravne?Takze pri vypadku DS mi hrozi co presne napriklad pri sepnuti 2 plotynek(L1+L2) na indukcni desce???Tocive 3F stroje nemam.Jestlize je to nemozne jako neuplne 3F zapojeni,tak asi bude opravdu technicky jednodussi poridit treti menic.
Ano, tak. Indukce by to měla zvládnout, je si pohlídat ten nulák. A možná záleží na konkrétni desce.
Na Victronu, čistě ekonomicky a ekologicky, je nejlepší 1x Multiplus II 3000, legálně připojený s "přicucáváním" ze sítě. Pak na tu fázi se střídačem pověsit většinu spotřebičů v domě, a unese to opravdu hodně zátěže. Budete se muset omezovat jen při výpadku sítě. Bude vám dobře fungovat ESS od Victronu, nebudete muset řešit prkotiny a prostě to bude fungovat tak, jak Victron zamýšlel. Lze použít jednoduše wattrouter, nebo chytrý wallbox na výstupu do sítě.

Kdo chce funkční 3F systém, tak si koupí 3x MP v plném 3fázovém zapojení.
A kdo si chce hrát a má přebytek peněž, tak ostrov s většími střídači paralelně, na jedné fázi, ale ekonomicky to je blbost.

Já nevím, čeho přesně chcete dosáhnout, to se musíte rozhodnout sám :)
Povesit co nejvic spotrebicu na jednu fazi s dostatkem vykonu z menice(napr. z meho pohledu nezaplatitelny XTH 8000) se mi jako reseni prilis nelibi,protoze mam kompletne elektrifikovanou domacnost a pri nedostatku energie z FVE mi ta jedna faze zustane pripojena na 25A jistic.Takze vyznamne omezeni komfortu spotreby temer celou zimu.Moje vize je takova,ze drtiva vetsina spotrebicu bude povesena na L1 a L2(a zaroven prifazovane a vzajemne komunikujici 2 menice) a elektrokotel necham prepojit tak aby plynule nabihal z L3 a teprve nasledne pripojoval spiraly na L2 a L1.V pripade prazdne baterie budu mit elektroinstalaci v podstate bez omezeni jako v soucasnosti.Ted jen zjistuju jestli Multiplus II nebo XTM umi zapojeni pouze 2 kusu na 2 fazich,ale plne prifazovane a komunikujici.A v manualech toto nevidim.U Victronu je sice zminka o 2 fazich,ale jsou u toho nejake poznamky,kterym prilis nerozumim.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od RRR »

Jasně, že to Victron umí:
Victron VE.Bus.PNG
pavelsiman
Příspěvky: 200
Registrován: čtv lis 01, 2018 9:36 am

Re: Multiplus II

Příspěvek od pavelsiman »

Ale tam máš dual phase 180 u nás sú fázy posunuté o 120s stupnov
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II

Příspěvek od Diablo1st »

Veď sú tam aj iné možnosti posunu.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
vk_1
Příspěvky: 299
Registrován: ned čer 28, 2015 7:31 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od vk_1 »

gold1 píše:reseni prilis nelibi,protoze mam kompletne elektrifikovanou domacnost a pri nedostatku energie z FVE mi ta jedna faze zustane pripojena na 25A jistic.Takze vyznamne omezeni komfortu spotreby temer celou zimu.
Můj přístup je: v zimě nikdy nejít pod 50% baterie, abych byl připravený na výpadek sítě. To znamená, kontinuálně dobíjet ze sítě v nízkém tarifu. A kdo má na to moc malou baterku, tak prostě na zimu přepne přepínač sítí a jede primárně na síti. Omezení se nekoná, protože přepínač sítí to rohodí za 3 fáze, do jedné to sloučí jen při provozu na FVE.

Možností je prostě spousta a je to dost individuální.
gold1
Příspěvky: 75
Registrován: čtv lis 25, 2021 6:47 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od gold1 »

Omezení se nekoná, protože přepínač sítí to rohodí za 3 fáze, do jedné to sloučí jen při provozu na FVE.

Možností je prostě spousta a je to dost individuální.[/quote]
Takovou moznost zapojeni prepinace siti jsem nezvazil.Budu to muset prozkoumat.Diky za napad.
24x JaSolar 380wp(12xV+12xZ) = 9120wp, 2x Axpert King 5000/48, 32x Narada 125Ah(2x16s)Lifepo4, Victron BMV700.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od dracekvo »

A není náhodou při 2f provozu výhodnější právě posun o 180 z hlediska zatížení 0 vodiče?
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od turbyho »

je. ale zalezi i na zatezi jednotlivych fazi jestli je harmonicka nebo neni. v pripade prevazujici neharmonicke muze byt i jiny uhel vyhodnejsi.

ale to je uz takova vyssi divci :D
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Multiplus II

Příspěvek od Diablo1st »

Ohľadom Multiplus II:
Andy z Off grid garage testoval zapojenie iného meniča na ac-in vstup
Video: https://www.youtube.com/watch?v=SsTkgoN6ENM

Je to celkom zaujímavá možnosť, ako dať do systému jeden Multi + hocijaký iný lacnejší menič.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Wulfgar
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 26, 2022 8:21 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od Wulfgar »

Ahoj,
chystám se na malou FVE kolem 1,8kwp a pořád váhám jaký měnič zvolit. Chci to mít jako ostrov. primárně PV pak baterie a když se baterie vybije automatické přepnutí na DS. Bez přetoků. U axperta a jeho klonů tento mod popisují jako SBU. umí toto taky multiplus?
hlavně bez těch přetoků?
Pokud jsem se dočetl správně a nechci ty přetoky stačí nezadávat grid code?

nebo je lepší nezapojovat AC in. a pomocí asistenta spínat relé multiplusu které by mě aktivovalo externí přepínač sítě? a nebyl by v tu chvílí lepší měnič Phoenix? U Phoenixu se mě zdá i jako výhoda že pro nastavení není potřeba mk3 kabel. mělo by to jít vše přes bluetooth.

chtěl bych právě nějaké to přepnutí na DS aby to spotřebiče nepoznali.

A pak vahám kvůli celkové ceně. vyjde to tak 2x draž než ten axpert nebo jeho klony. u těch mě odrazuje jejich vlastní spotřeba. plus je to all in one. takže když v zimně bych budu rád když sám sebe uživí a nevycucá baterii. kdyby bylo mppt zvlášť dal by se měič vypnout a mppt by aspoň lehce dobíjelo baterii. navíc někde sem četl že axtert ten mppt nemá tak dobrej. a u mého malého výkonu by to mohl být rozdíl.


U victronu se mě líbí samostatný menič a jeho vlastní spotřeba, solo mppt,ten monitoring. že bych nemusel řešit raspberry plus nějakej software. ale nejduležitější je pro mě aby to šlo bez těch přetoků a nějaké pohodlné přepnutí na DS když vybiju baterii na určitou mez.

předem dekuji za radu. už se v tom nějak ztrácím ale zase to není malá položka že bych nad tím mávl rukou a řekl si to se dořeší až to budu mít doma. :shock:
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Multiplus II

Příspěvek od mihlit »

Ano, umí to taktéž
Pokud nezadáš grid code, nebudeš mít zaplý power assist ani grid assist, tak přetok nehrozí

Je to na 20+ let v ideálním případě, takže ACin se může hodit, třeba i pro centrálu, když ne DS. MP umí taky z AC in nabít baterky, když by to bylo potřeba. Přitom rozdíl v ceně je malý

MP se umí přepnout na AC in a zpět tak, že to spotřebiče nepoznají. Když se přepíná za běhu (dle VS nebo aistenta) s připojeným AC in, tak je přifázovaný a přepne tak rychle a ani točivé stroje s tím nemají problém

U Victronu je to tak, že peníze řeší všechno, takže je dražší, ale netřeba řešit co proč jak. Hlavní věc je, že pokud nechceš prodělat v budoucnu, tak by se tvoje úvaha měla ubírat MP II 48/5000, nižší napětí nebo nižší výkon nebrat
Wulfgar
Příspěvky: 25
Registrován: úte črc 26, 2022 8:21 pm

Re: Multiplus II

Příspěvek od Wulfgar »

Ano právě nad 48/5000 uvažuji. Baterii bude 16 článku 130Ah. To mě přišlo jako rozumné řešeni na velikost mého pole. Je to na střechu pergoly. Víc nedám. Na střeše eternit a do toho se niko sahat nechystá. Ale kdo ví jaká bude situace za pár let. Například pergolu sem stavěl před 3 roky. A tehdá sem nad fve neuvažoval. No a kdybych stavěl dnes tak sem místo OSB a plechy dál na střechu jen ty panely.

Ve výsledku je to dražší asi o cca 30k. Multiplus, cerbo,mppt. Oproti axpert raspberry plus licence třeba na solar assistant.
Není ale pro mě zas tak důležitý rozdíl.
Důležité je bez pretoku a pak to přepínání na DS. Jen většinou co sem četl u multiplusu stále zmiňovali opak. Přepínani z DS na baterii. (jako UPS)

No po čase si v tom člověk zamotá tak jsem se chtěl raději zeptat. Díky.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek