Stavba 5KW hybridnej el.

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

Ano potřebují a ještě i propojky,ty jsou dodávány s měničem.Vše mám jen nemám odvahu to propojit a vyzkoušet.Každý měnič má jinou vezi programu a také se i trochu jinak chová.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

NOPARasito píše:Axperty propojujes paralelnima kartama jen pro paralelni provoz popr.3F provoz ;-)
Pokud bude kazdej na jine fazi tak ti budou k nicemu.
Ono záleží jak to propojíš,pokud máš 3 tak klidně i jako třífázový,jen píší tři nebo dva identické ale co si pod tím představit nevím,podle názvu ano podle sof.ale už ne koupený každý po nějaké době
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Tak teď nevím.

Něco mi říká, že by se měli sesynchronizovat podle fází sami i bez paraelní karty. Jen jde o to, jestli se tyhle nové měniče, co mají AC-DC-AC měnič mají potřebu fázovat se sítí, nebo si na výstup pouští co se jim líbí.
Aby to pak třeba při provozu 3f motoru nedělalo nějaký bordel.

Axperty bych kdyžtak koupil oba najednou, abych předešel problémům s verzema.

Zapojění bych měl mít toto.

Občas přemejšlím, že to všechno prodám, budu mít peníze na elektřinu na x roků a hlavně budu mít svatej klid :D
Bez názvu.png
Uživatelský avatar
mati
Příspěvky: 364
Registrován: ned bře 03, 2013 12:11 pm
Bydliště: Paka - city

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od mati »

dracekvo píše:No, jenže co dělat pokud dám celej barák na stejnou fázi? V případě vybití baterek měniče půjdou do bypass a připojí mi vše na 1f, která při zapnutí více spotřebičů schodí hlavní jistič 3x25A.
Pokud to začnu nějak bláznivě přepínat pomocí externích stykačů, tak se připravím právě o to kouzlo nepřerušeného přechodu mezi solárem a DS.

Nejde mi do hlavy jak pořešit toto.
Co s tím je vlastně jednoduché ( samozřejmě v teoretické rovině - technicky to bude složitější a vždy dle místní specifikace rozvaděče a kabelových rozvodů ) - já to tak nějak provozuji.

Musíš oželet myšlenku mít i ty největší žrouty trvale v ostrovu - prostě el.sporák , tepelný čerpado a pod. mít mimo. Max. mit možnost dalším přepínačem sítí tyto spotřebiče přepnout pro případ , že FVE vyrábí jako divá a zařízení je pod dohledem zdatného provozovatele.

Ale pozor na zatížení vodiče N v případě , že zapojíš původně 3f. sporák připojený 3f. kabelem na jednu napájecí fázi v ostrovu. To prostě nevydrží - to časem již nebude modrá dvaapůlka.
2x 390Wp Trina Solar ,6x 240Wp Schutten, 10x NexPower 145Wp ,2x Solyndra 200Wp, Victron SmartSolar MPPT 150/35 ,Victron SmartSolar MPPT 250/60 , Victron BlueSolar MPPT 100/50 , Axpert MKS2400WPlus , 2x200Ah 24V Winston LiFePo4 , 4x Pylontech UP2500 , Victron Multiplus II 24/3000/32
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

Takhle je mám zapojeny,jen nemám přívod k oběma ale jen k jednomu a to ještě jen nízký tarif,sít je používána jen k dobití baterek,pokud není dost sluníčka.K tomuto netřeba nic a můžou být zapojeny klidně i s jiným výkonem,ta karta je třeba k seriovému zapojení dvou a více na jednu fázi k násobení výkonu do jedné fáze,nebo na vytvoření synchronizace při 3 fázovém zapojení
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od NOPARasito »

Ja mam doma 3 Axperty. 2 jedou v paralelu(1Faze-4+4/10+10kW vystupni vykon a 1 je v planu zvlast. Kazdopadne me bylo potvrzeno, ze muzou byt k sobe paralelne pouze stejne typy!!!!! Takze ja mam 2xPIP4048MST a PIP4048MS.
Jsou uplne totozne, jen se lisi vstupy pro panely MST(T-je Trio 3xMPPT pro panely), MS(jen 1MPPT pro panely) jeste je model MSD(Dual tj 2MPPT vstupy).
U vyrobce potvrzeno, ze je nemohu zapojit vsechny 3 ani paralelne ani na 3Faze.
A to jsem pritom koukal a desku s vystupen na 230V maji totoznou.
PS. Paralelni karty a kabely delaji jednu zasadni vec.: Je tam smycka pro detekci posunuti fazi a prudove kabely, aby si Axperty mezi sebou podelili vystupni vykon ;-). Jde to videt na display v provozu, jak si odber rozdeli na cca 1/2 do cca.5% rozdilu.
Naposledy upravil(a) NOPARasito dne pon úno 18, 2019 9:27 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od diablo007 »

Já teda nevím už podruhé tu zaznělo sériové zapojení měniče ale podle mne jsou zapojeny paralelně
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

diablo007 píše:Já teda nevím už podruhé tu zaznělo sériové zapojení měniče ale podle mne jsou zapojeny paralelně
Je to možné,příště radši použiju vedle sebe a třífázově... :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

NOPARasito píše:Ja mam doma 3 Axperty. 2 jedou v paralelu(1Faze-4+4/10+10kW vystupni vykon a 1 je v planu zvlast. Kazdopadne me bylo potvrzeno, ze muzou byt k sobe paralelne pouze stejne typy!!!!! Takze ja mam 2xPIP4048MST a PIP4048MS.
Jsou uplne totozne, jen se lisi vstupy pro panely MST(T-je Trio 3xMPPT pro panely), MS(jen 1MPPT pro panely) jeste je model MSD(Dual tj 2MPPT vstupy).
U vyrobce potvrzeno, ze je nemohu zapojit vsechny 3 ani paralelne ani na 3Faze.
A to jsem pritom koukal a desku s vystupen na 230V maji totoznou.
PS. Paralelni karty a kabely delaji jednu zasadni vec.: Je tam smycka pro detekci posunuti fazi a prudove kabely, aby si Axperty mezi sebou podelili vystupni vykon ;-). Jde to videt na display v provozu, jak si odber rozdeli na cca 1/2 do cca.5% rozdilu.
Já asi udělal chybu a nepočítal jsem s tím a po konzultaci s panem Kolaříkem mi bylo doporučeno to radši nezkoušet ač mám identické měniče,jen jiný ročník výroby,že nemůže zaručit,že uvnitř jsou stejné.Takže asi radši počkám až doslouží a pak koupím najednou,pokud se nestane,že dosloužím já dřív :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od NOPARasito »

Ja je mam rok od sebe, vyrobnima cislama uplne mimo tj. prvni zacina 3xxxxxxxxxx a druhej 9xxxxxxxx, soft je tam stejnej. Tusim by mel jet i ten 3ti, nevidim duvod proc by se hadal, kdyz kartu 230V ma stejnou.
Treba kdyz budu potrebovat zapojeni 3 fazi tak vyzkousim.(jediny, kdo rikal, ze to nepujde je vyrobce :lol: )
Ale zatim mi na 1F staci vykon 4+4/10+10kW a na druhe 4/10kW ;-))))).
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

NOPARasito píše:Ja je mam rok od sebe, vyrobnima cislama uplne mimo tj. prvni zacina 3xxxxxxxxxx a druhej 9xxxxxxxx, soft je tam stejnej. Tusim by mel jet i ten 3ti, nevidim duvod proc by se hadal, kdyz kartu 230V ma stejnou.
Treba kdyz budu potrebovat zapojeni 3 fazi tak vyzkousim.(jediny, kdo rikal, ze to nepujde je vyrobce :lol: )
Ale zatim mi na 1F staci vykon 4+4/10+10kW a na druhe 4/10kW ;-))))).
No,někde jsem slyšel,kdo se bojí s..e v síni nějak jsem zatím nedostal odvahu to vazkoušet :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od NOPARasito »

:lol: Ja uz desku 230V menil, takze by zkusenosti byly :lol:
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Sem z toho zmatenej a unavenej z přemejšlení. Takže to udělám normálně na prasáka. Na každou fázi jeden invertor a bude to :D Pak už jen dokupovat panely a možná ještě nějakou Ah v lifepo pokud se objeví levně. Chtěl bych to dostat aspoň na dvojnásobek současný kapacity.
Napsal sem lindě, ať mi vytvoří nabídku na 3x5kW s kartama. Mají tam nabídku jen na 2x.
A navíc oproti včerejšku je teď nějaká 5% sleva.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od xmasin »

Já jsem nad tím trochu přemýšlel a napadlo mně tohle řešení:
Použít tři Axperty přičemž každý by byl na vstupu připojený na jinou fázi, aby se rozložil výkon, ale na výstupu by všechny dávaly jen do jedné fáze. Má to malou chybičku a to tu, že na Axpertech na druhé a třetí fázi by bylo nutné vypnout bypass (pokud to jde), aby se nepotkaly fáze proti sobě, což by mohlo mít neblahé následky. Ale jinak by se tímhle způsobem dala rozložit zátěž mezi tři Axperty se zachováním výkonu z DS. Spotřebiče, které opravdu potřebují 3F by musely zůstat připojené na DS přímo (ale to jsou dneska pouze motory, ostatní jsou většinou 3x230V proti nule - varné desky, 3F bojlery atd, takže je jde provozovat na 230V).
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Jo, ale jak už tu padlo. Tím že pustíme do 3f zapojení pouze 1f můžeme docílit toho, že nám ve zdi začně svítit nulák. Protože rázem přes něj půjde 3x větší zátež.

A nejsem si jistej, jeslti apert může sedět na jiné fázi a dodávat do stejné. Nejspíš budou mít snahu se sfázovat se vstupem.
A přávě o to přepínaní mezi DS a FVE bez prodlevy mi jde především.
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

dracekvo píše:Jo, ale jak už tu padlo. Tím že pustíme do 3f zapojení pouze 1f můžeme docílit toho, že nám ve zdi začně svítit nulák. Protože rázem přes něj půjde 3x větší zátež.

A nejsem si jistej, jeslti apert může sedět na jiné fázi a dodávat do stejné. Nejspíš budou mít snahu se sfázovat se vstupem.
A přávě o to přepínaní mezi DS a FVE bez prodlevy mi jde především.
To ale platí pouze v případě,že vyměníš třífázové spotřebiče za jednofázové.Na rozvod1 krát 230 to neplatí,tam je tažen nulák s každou fází,nebo alespon tak to mám já.Navíc pokud přejdeš na jednu fázi,na kabelu ti zbudou volné vodiče,které po přeznačení můžeš použít jako zem,pokud se nepletu.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

Uvidíme. Zatím vyčkávám.
Musím nakreslit schéma domu, potom budu chytřejší.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od diablo007 »

Zem se preznacovat podle vyhlášky nemůže. Jinak pokud do dvou axpertu nepřivedes fázi a jen do jediného tak ten jediný bude fungovat jako nabíječ nabetie z ds zároveň do výkonu daného jištění systém zálohovat ale zároveň se nestane že by některý z těch zbylých dvou přeply na bypas. Jinak otázka jak vůbec fungují ty karty dokáží udělat správný fázový posun pro 3f elektromotor když dojde k výpadku ds?
jahodovák
Příspěvky: 1944
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od jahodovák »

Podle návodu píšou že ano a po obnovení se to zas synchronizuje se sítí,nezkoušel jsem to a radši jsem si pořídil frekvenční měnič,přepojil motory na 3 krát 220,jako bonus je možnost měnit otáčky a pomalý náběh otáček,takže se rozběhne i motor který bych jinak nemohl použít
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Stavba 5KW hybridnej el.

Příspěvek od dracekvo »

f měnič máš jednofáz?
Tj. z jedná fáze udělá 3x230V? Nebo sis nějak upravil měnič 3x400V?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek