Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ahoj,
to jsme tu právě před pár dny řešili. Aby k tomu nedošlo, sáhnul jsem po hotovém BatteryBoxu s chemií LiFePo4, která by měla spíš pšoukat a praskat, než produkovat ohňostroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lithium-% ... l%C3%A1tor
https://www.youtube.com/watch?v=p21iZVFHEZk

Pokud bych hledal nejlepší poměr cena/cykly/kapacita/proudy, tak tam je samozřejmě jasná volba samo-domo Tesla Power Wall 18650. S tou je aktuálně nejvíc muziky za málo peněz. Akorát ta požární nebezpečnost je tam trochu jinde....což jsme tu taky nedávno řešili, viz příspěvky od Josseho.

Vůbec nejlepší by samozřejmě byly baterky zcela bez organických rozpouštědel a bez polymerů. Ale na ty si my malo-solárníci asi ještě chvilku počkáme.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

kodl69 píše:to Youda: udělej to jako já, a napájej všechny ty hračky z DC, na switch stačí "sprostý" POE, pokud můžeš tu jednu linku provozovat "jenom" na 100Mbit/s Potom ti UPS dělají baterky a ušetříš energii na nesmyslný konverze DC-AC-DC a navíc nahoru /dolu.
Máš samozřejmě pravdu, ideální a ekonomické by bylo, provozovat na DC vše, co lze. Já ale vím, že bezpečné předělávky spotřebičů na DC prostě nezvládnu. Nějak bych to samozřejmě upatlat dokázal, ale vím, že moje odbornost není na takové úrovni, aby se výsledku dalo stoprocentně věřit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Martin P
Příspěvky: 580
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Martin P »

Ahoj Youdo.
Perfektní práce. Moc se mi to líbí.
Jenom drobná "technická" k tomu panelu za komínem. Pokud bude brzdit string mi přijde škoda ho odpojit a nechat jen tak. Osobně bych ho přendal na jiné místo na střeše. Místa na střeše máš dost a panel taky něco stál. No a v zimě se bude hodit každá Wh.
Edit: všiml jsem si, že v baterce je 32 článků. Předpokládám tedy že je složena ze 100Ah článků v sestavě 2P16S.
Ať se ti daří a slunce na panely.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

na 54V žádný předělávky obvykle nejsou potřeba, jenom to zkusit zapnout. A třeba zdroj 48V/12V pro router a minipc je koupitelnej, třeba tady: https://cz.mouser.com/ProductDetail/MEA ... obAw%3d%3d
a samozřejmě i jinde
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Stín 18.8. 11:12
stin 11_12.JPG
Stringy Z1 a Z2
stringy Z1 Z2.jpg
Graf výkonu stringů Z1 a Z2 při nabíjení baterie
Z1 Z2 11_12.JPG
Rychlý závěr
Zastíněny jsou 4 panely z 18ti, tedy necelá 1/4 plochy. Výkon však není menší o tuto 1/4, ale skoro o polovinu: 517W vs 984W. A to ani neberu v potaz fakt, že v každém junction boxu jsou 3ks obtokových diod, takže částečně zastíněný panel by neměl být ze série vyřazen kompletně, ale pouze z části.

S tím, jak se zvětšuje oslunění panelů, se poměr rozdílu výkonů částečně zastíněného a kontrolního stringu ještě zvětšuje. Částečně zastíněný string Z2 (zelená křivka) se v podstatě chová tak, jako v době do cca 10:35h, když byly ve stínu ještě oba stringy.

Od 10:35h začal nezastíněný Z1 okamžitě benefitovat z přímého slunce. Naopak na částečně zastíněném Z2 ze tento benefit vůbec neprojevil.

Obtokové diody tedy "jaksi" fungují, ale rozhodně to není žádná sláva.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mypower.cz »

Ja nevim, ale podle fotky to vypada, ze ten komin bude mit zivotnost tak ctvrt roku :))
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ahoj chlapi,

je to zatím jen rychlý závěr, ale v podstatě to vypadá, že pár zastíněných panelů degraduje celý string mnohem více, než by marketingem zblbnutý člověk čekal. Také je jasné, že odpojení toho jednoho panelu stejně nic nevyřeší, neboť už teď v létě zasahuje dlouhý stín panelů mnohem více... a v zimě se možná protáhne až na string Z1.

Jak tak ležím na lehátku, popíjím pivo z plechovky a kochám se, vrtá mi hlavou: Co tak zbourat nadstřešní část onoho stínotvůrce, nastavit jej plechovou rourou od kamen a tu pak vytáhnout vrcholkem hřebene? :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

plechovou rourou ne, ale nerezovým dvouvrstvým komínem, ten může mít i nějaký ohyby, je potřeba konzultovat s nějakou firmou, co to dělá.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Ronn »

youda píše: a v zimě se možná protáhne až na string Z1.
To se stane 2x za celou zimu a to doslova. Místo bourání komína bude mnohem užitečnější Z2 přesunout na východní střechu. Na východě se pak bude i vyrábět většina EE v podzim/zimě.
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
pete
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 04, 2015 9:19 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pete »

Se mě zdá, že volba východní střechy hned na začátku akce by problému úplně předešla :)
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Ak nemá človek baterku v kapacite dvojnásobku dennej spotreby, tak treba spočítať, koĺko
energie potrebujem doobeda a koĺko popoludní a večer.

A podľa toho dimenzovať veľkosť západného a východného poľa.

V zime, ak bude vačšinu času zamračené, tak je úplne jedno, či bude 100 %
na východ, 100 % na západ, alebo to bude 50:50, 30:70 etc.

V lete je viac dif. svetla, takže s tak veľkým poĺom panelov je to tiež jedno.

Takže riešime len dni, keď je Slnko nizko a máme prázdnu baterku po zlom dni.

Vtedy je dobre poznať charakter počasia, či je v danej oblasti ráno jasno
a vačší string dať na východ a potom na tej záp. streche može zostať len
ten string, ďaleko od komína.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

pete píše:Se mě zdá, že volba východní střechy hned na začátku akce by problému úplně předešla :)
Jistě! Ale to by pak nebyla žádná laboratoř :D
Východní střecha vypadá takto:
V1 V2.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Stín 18.8. 12:30
12_30.JPG
Graf výkonu stringů Z1 a Z2 při nabíjení baterie
Z1 Z2.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Matess »

to vypada skoro na sw problem mppt... Jakoby neumel pocitat se zastinenim vice panelu (vetsim poklesem napeti) a tak diody vubec nezaberou....
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Ano Matessi, mám velmi podobný názor: Teoreticky by i částečně zastíněný string měl pořád být schopen dodat celkem rozumný výkon. Prakticky se však SCC rozhodne používat ho takovým způsobem, že je mimo MPP bod. Použitý SCC pracuje v rozmezí 225-900V, MPP bod by měl umět nají v rozmezí 250-850V. Realita je však viditelně trochu jiná.

PS: Je možné, že zastíněním 4-5ti panelů z 18ti se na I/U charakteristice objeví dva vrcholy a software si prostě vybere první na který narazí.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mypower.cz »

youda píše:
pete píše:Se mě zdá, že volba východní střechy hned na začátku akce by problému úplně předešla :)
Jistě! Ale to by pak nebyla žádná laboratoř :D
Východní střecha vypadá takto:
V1 V2.JPG
koukam uz je pripraveno ... :))
tam se toho vejde :)) ::popcorn::
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

Páni, žiadny problém s algoritmom mppt. Nechcel som youdovi kaliť zaslúženú čistú radosť z realizácie, ale už je tu zopakované presne to, o čom som písal tu :
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =20#p67306
Jednalo sa o púhe tri panely v sérii, ale obyčajná tyčka od antény narobí toľko škody, ako červená ideológia v našich dejinách.
Najmenšia nečistota spôsobujúca tieň alebo prilepený lístok zo stromu spôsobí na dlhom stringu ozajstnú katastrofu.
"postihnutý" panel je škrtič, ktorý limituje prísun čerstvého vzduchu celou dlhou hadicou - toť malá alegória.
detail.jpg
Viac tu :
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ngy#p60946

Riešenie vidím vo vyvedení komína cez strechu až za hrebeňom strechy. Za každú cenu. Vyzerá to byť vložkovaný komín od plynového kotla, to by potom šlo. O diodách nemá cenu diskutovať.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od ota »

... Co je problém určitě, to je noční (a bude zimní) provoz z baterie. 10kWh je prostě hrozně málo....

Důvod proč je baterka nedostatečná je chybějící východní string.
Pokud by byly panely V/Z snížila by se potřeba akumulace.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od vlkazajac »

Presne ! Tiež by viac napovedal údaj o presnej orientácii hrebeňa strechy. Pre túto montáž by bol JJV prijateľný aj s ohľadom na predpokladanú väčšiu poobedňajšiu spotrebu.

Upresnil by som moje lamentovanie vyššie. O priepustnosti nerozhoduje jediný panel, ale šírka jediného riadku cca 155 mm........
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Oto,
jestli jsem tě pochopil správně, tak chceš říct, že panely na východě by pokryly tu část ranní spotřeby, která zatím ještě běží z AKU. Tak jsi to myslel?

Vlkzajac,
zvláštní je, že jeden zastíněný panel nevadí, ale jak jich je více, tak je změna markantní.
Až budou vhodné podmínky, zkusím postupně různé typy zastínění, abychom viděli co to dělá na těchto dlouhých strinzích v reálu :idea:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek