Youdova ostrovní laboratoř

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od youda »

Chlapi díky za rady, oba máte rozumné argumenty:
Použití směšovacího ventilu má spoustu výhod, ať už že to zamezení zbytečných ztrát teplé vody v trubkách, tak hlavně ochrana proti opaření. Zároveň je tam ale to riziko, že si tím člověk do systému zbytečně přidává další kurvítko. Další nevýhoda termostatického směšovacího ventilu hned za bojlerem je to, že už pak nemohu napustit do kýble vařící vodu na mytí podlah.

Historicky jsem měl termostatickou sprchovou baterii, ta sice nezabránila ztrátám v trubkách, ale chránila proti opaření. Bohužel, vydržela mi jen 3 roky a pak zarostla.

Každopádně, při dalších vylepšeních Bojler-orloje určitě směšovací ventil vyzkouším. Pokud za pár let zaroste kamenem, tak půjde do popelnice bez náhrady. Pokud ne, bude to fajn. Horkou vodu na podlahy holt budu muset oželet.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od hurvayz »

Tohle řeším vývodem před ventilem, případně ESBE má stavitelný knoflík, v případě potřeby ho na chvíli přetočím. Dalo by se na ně dat i male servo a řídit dálkově.
- když tu čtu o životnosti PPR a teplotách nad 70 stupnů, tak jsem skoro u konce životnosti :D
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

ano delaji ruzne verze, ja mam treba nastavitelny 30-60C
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

dumi píše:ano delaji ruzne verze, ja mam treba nastavitelny 30-60C
na bojler používám 45 - 65 VTA
na topení 30-70 VTA
na vratku do kotle VTC 422 50-70°C

vše šlape skvěle
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Tak zveřejni typ toho ventilu co funguje, kdybych měl zas nějakou bujnost se vrtat ve vodařině. Já mám z plastu jenom dopojení boileru, většina rozvodu je klasika pozink, tomu je jakákoliv nadnulová teplota celkem jedno.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:Tak zveřejni typ toho ventilu co funguje, kdybych měl zas nějakou bujnost se vrtat ve vodařině. Já mám z plastu jenom dopojení boileru, většina rozvodu je klasika pozink, tomu je jakákoliv nadnulová teplota celkem jedno.
To je na mě?
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Ja mam konkretne VTA322

ESBE obj. cislo: 31100600

delaj ruzny verzi ze mas studenej vstup bud ze spodu nebo z boku.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od rottenkiwi »

Ako načo tam niečo za 50 €, keď okrem ventilu na TV dám ventil na SV.

Ventil na SV - uzavretý - ide max. teplá z bojleov v sérii.
.,.-,.-,.-,.-,.-,.- - otvorený - ide max. studená

Ak potrebujem 37.5, tak do nádoby odpustím a kontrolujem pár sekúnd
rukou.

Idem do sprchy, musím 4 - 5 sekúnd odpustiť studenú,
potom mám 100 l teplej v bojleri od 40 - 75 *C, / ak netažim ale nahrievam bojler /
takže aj keby sa tu zjavila VSO, tak ostane aj mne 5 l teplej na osprchovanie.

Neviem aká je živ. mosadzných ventilov, ale niektoré mám aj 60 ročné a idú.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Ne pro Dumiho, když inzeroval ESBE - je toho strašnejch typů, tak abych zas netrefil kozla, příp. někdo další...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

Je toho spousta, obecne res VTAxxx lisi se to podle Kv, prutoku, pripojeni,limitu teplot atd.

https://www.esbe.cz/assets/Uploads/Prod ... entily.pdf
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od kodl69 »

Trochu mě u ESBE VTA3xx děsí funkce ochrany proti opaření, tj. když není studená, tak neteče nic. Už jak tohle čtu, tak tuším problém. Na tohle kašlu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

kodl69 píše:Trochu mě u ESBE VTA3xx děsí funkce ochrany proti opaření, tj. když není studená, tak neteče nic. Už jak tohle čtu, tak tuším problém. Na tohle kašlu.
čau mám to , používám to, funguje to
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od dumi »

je i verze bez teto ochrany.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od mopadzi »

není nějaká verze s regulací tlaku? musel jsem před směšovák dát škrtící ventil na studenou vodu...moc to bez něj nefungovalo
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

mopadzi píše:není nějaká verze s regulací tlaku? musel jsem před směšovák dát škrtící ventil na studenou vodu...moc to bez něj nefungovalo
No a já ho musel otočit po špatném namontování nefungoval.... takže youdo potenciálních problémů je víc než se zdá... bych se na to radši vybodnul.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od pezizka »

kodl69 píše:Trochu mě u ESBE VTA3xx děsí funkce ochrany proti opaření, tj. když není studená, tak neteče nic. Už jak tohle čtu, tak tuším problém. Na tohle kašlu.
Je i verze bez této ochrany. Mně funguje 8 let bez zaváhání, vodu máme docela tvrdou 4mmol/l , poslední 2 roky iontoměnič, takže měkká. A jsu za to sakra rád, mám ho tak fikaně umístěný že kdyby něco tak :dontknow: *fall* :wall: :wood:
j0hn
Příspěvky: 156
Registrován: čtv dub 11, 2019 4:56 pm

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od j0hn »

kodl69 píše:Trochu mě u ESBE VTA3xx děsí funkce ochrany proti opaření, tj. když není studená, tak neteče nic. Už jak tohle čtu, tak tuším problém. Na tohle kašlu.
Když není studená, tak není ani teplá. Nebo máš tlak každé z jiného zdroje?

ESBE jsou ověřený. Nevím ale, jak dlouho by odolávaly vaší krasový vodě.

Jo a pokud se směšovací ventil nainstaluje blbě, tak máš teplou vodu ve studený trubce. Je potřeba udělat odbočku studený vody před směšovacím ventilem dostatečně nízko. Na obrázku je to ta stoupačka označená černou šipkou. Přes ní se ohřeje studená voda dál. Čím je teplejší voda v bojleru, tím spíš teplá voda ohřeju studenou.

Po instalaci jsme museli studenou vodu odpustit vždycky. Z AKU jsem šel vodorovně a nahoru. Tím se AKU stále vybíjela.
Po úpravě už musíme opouštět studnou jenom do nějaký doby po puštění teplé. Musím to předělat ještě jednou.
Přílohy
ESBE.png
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od redcrown »

Já to asi nechápu, jako že nemůže být ventil hned za bojlerem? Aby to přinášelo ty výhody, to přeci musí být hned na bojleru. To s přípojkou studené vody chápu. Díky za vysvětlení
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od beethowen »

redcrown píše:Já to asi nechápu, jako že nemůže být ventil hned za bojlerem? Aby to přinášelo ty výhody, to přeci musí být hned na bojleru. To s přípojkou studené vody chápu. Díky za vysvětlení
Mám hned na bojleru. Používám VTA522 a zatím spokojenost. Do domu nastaveno cca 50°C, v bojleru mívám kolem 87°C.
Těch možností zapojení je více. Někdy se dává ventil "na hrubo" za bojler a potom třeba pro různé sekce ještě další ventily "na jemno", třeba někde v hotelích pro každé patro.
Jsou potom ještě zapojení pro oběhovku se zpětnou klapkou, atd. Tady je to více popsané, co se týče dimenzování a vhodnosti jednotlivých typů: https://www.bola.cz/admin/files/e_produ ... lne_42.pdf
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Youdova ostrovní laboratoř

Příspěvek od Vitek »

beethowen píše:
redcrown píše:Já to asi nechápu, jako že nemůže být ventil hned za bojlerem? Aby to přinášelo ty výhody, to přeci musí být hned na bojleru. To s přípojkou studené vody chápu. Díky za vysvětlení
Mám hned na bojleru. Používám VTA522 a zatím spokojenost. Do domu nastaveno cca 50°C, v bojleru mívám kolem 87°C.
Těch možností zapojení je více. Někdy se dává ventil "na hrubo" za bojler a potom třeba pro různé sekce ještě další ventily "na jemno", třeba někde v hotelích pro každé patro.
Jsou potom ještě zapojení pro oběhovku se zpětnou klapkou, atd. Tady je to více popsané, co se týče dimenzování a vhodnosti jednotlivých typů: https://www.bola.cz/admin/files/e_produ ... lne_42.pdf
mám to stejně jako beethowen a funguje skvěle

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek