Lepší stykač?

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Lepší stykač?

Příspěvek od youda »

Ahoj chlapi,

stykače bojleru a podlahového topení (Legrand 3x25A) se mi hřejí trochu víc, než bych si přál.
Ne, že by to nějak vyloženě vadilo, ale nerad bych jednoho krásného dne vyhořel.

Můžete mi, prosím, doporučit nějaký vyzkoušenou nehřející-se řadu stykačů na DIN?

Díky,
Youda
flir_20180304T140946.jpg
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od kybos »

Použij o stupeň vyšší proudovou řadu (32A), která se při dané zátěži nebude tak potit https://stykace.heureka.cz/stykac-tesys ... fazovy_2/#.
P.S.: I ty přívody by si zasloužily větší průřez.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
luky
Příspěvky: 856
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od luky »

Co je víc než by sis přál? Ono se to nezdá, ale proště tam nějaká tepelná ztráta je. Leda bistabilní relé. Ale jak to navázat na HDO, to mě teď nenapadá.
On ten obrázek vypadá ďábelsky, ale nevidím tam stupnici. Takže ani není vidět, kolik ten stykač vlastně má. A stejně - je to v nehořlavé pixle, ne?
Přílohy
stykac.jpg
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od rva »

Mám pocit, že nejvíc záleží na dostatečném kontaktu ve svorkovnici. Takže bych vyndal vodiče, zkontroloval jestli není měď až vyžíhaná do tmava a pak řádně dotáhl.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od youda »

Přidávám stupnici. Na horních kontaktech je cca 40°C, což mi přijde dost. Hřeje to i na dotek, tak jsem na to přišel. Rozvaděč je samozřejmě plasťák, plechový má jen dvířka.

Jestli teda říkáte, že stačí vyměnit stykač za silnější (3x32A) a dotáhnout přívody, tak to udělám a nebudu experimentovat. Spodní propojky půjdou vyměnit za větší průřez snadno, horní bohužel ne :(

Díky!
20180307_15498434.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od kodl69 »

Tohle snad ani není teplo způsobený průchodem proudu, ale tím, že jde elektrika do cívky stykače, běžně to bývá 10W a více. Řešením je:
1.) pořídit si "stykač se západkou" a k tomu impulsní řízení, pak je sepnutž trvale jenom relátko s příkonem pod 1W, který dělá impůlsy pro přepínání stykače - mám popsáno v příspěvku o přepínání sítí.
2.) zajistit, aby stykač byl sepnutej jenom tehdy, když přes něj teče proud, tj pokud ohřívám elektrikou 2kW boiler, tak 10W stykače nemusím řešit. Ale to se dycky nemusí podařit.
Zrovna dnes jsem ve fabrice viděl 10ks podobnejch stykačů bez mezer jeden vedle druhýho, a měly přes 60°C, a téměř jistě to nebylo teplo způsobený průchodem proudu přes kontakty, ale ztrátovej výkon cívek.
Ostatně to si můžeš sám ověřit, vypni jističe, co jsou za stykačem a za půl hodiny uvidíš, jestli se něco výrazně změnilo (ne o 2°C, ale aspoň o 5°, a pozor na to, po odkrytování / otevření rozvaděče se zlepší chlazení přístrojů, takže zajistit srovnatelný podmínky měření.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od Ronn »

Přesně... tyhle radiátory z rozvaděčů vykostit...

Řešíme Stand-by spotřebu měničů a stykače nám nevadí? 19hodinx365dnůx10W...!

Kdo se necítí na impulsní řízení, může nahradit stykač, který nám ovládá "nulák" z DS za nějaké EKO relé. Např Finder se spořebou 1,2VA. Např řada 46.52... 2P 8A. Toto bude signalizace, že je NT.
Tímto relé pak poskytuj napětí další relé např.finder 65.31-0300 (2waty/30A), které si spínají spotřebiče, když potřebují. Bojler si sepne své relé svým bimetalem, podlahovka si sepne své relé svým termostatem.

https://www.findernet.com/cs/czechrepub ... families/9
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od gupa »

Takových numer a písmen a označení mají předpisy, nařízení atd o elektrických zařízení a přístrojích a voni tam nejsou povinni vyvrtat do formy na ten obal natu spínací cívku pár děr na lepší luft? Se ty normy do toho pěkně zasukovaly. Jde vidět že nějaký luftotvor je nahoře mezi těmi svorkami (asi fázemi) napravo, tak proto je to tam nejteplejší. Jak se řeší u těchto beden a přístrojů odvětrání a chlazení v normách?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od brumlaj »

výrobce udává maximální ztrátový výkon který je schopen rozvaděč povrchem vyzářit. Obvykle je to udáno jako teplotní spád. No a jakou ztrátu, případně jaký požadavek na max. teplotu prostředí mají komponenty, to zase řeší jejich výrobce. O jiném (přídavném) chlazení - netuším.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od rva »

Dal jsem na měřák 2 stykače, které tady mám po ruce, jaká je reálná spotřeba cívky. 1.35 W a 1.98 W se mi zdá zanedbatelné (měřák snad měří dobře), ale povrchová teplota těch 100A stykačů je 40 StC. Až přes ně poteče 60A, ještě to stoupne. Běží to tak bez problémů druhou sezónu.
Příkon cívky stykače 2x250A
Příkon cívky stykače 2x250A
Příkon cívky stykače 2x100A
Příkon cívky stykače 2x100A
A ještě odkaz na obdobný stykač, kde číňan i uvádí tabulku s parametry a příkonem cívky 1.4W https://www.aliexpress.com/item/TOCT1-4 ... 11066.html
Naposledy upravil(a) rva dne čtv bře 08, 2018 9:57 am, celkem upraveno 1 x.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od honzasl »

gupa píše:Takových numer a písmen a označení mají předpisy, nařízení atd o elektrických zařízení a přístrojích a voni tam nejsou povinni vyvrtat do formy na ten obal natu spínací cívku pár děr na lepší luft? Se ty normy do toho pěkně zasukovaly. Jde vidět že nějaký luftotvor je nahoře mezi těmi svorkami (asi fázemi) napravo, tak proto je to tam nejteplejší. Jak se řeší u těchto beden a přístrojů odvětrání a chlazení v normách?
To zařízení taky musí vyhovět například zkouškám na impulsní napětí (tady tipuju 4 kV) a ono to jaksi rádo skočí skrz tu větrací dírku - takže se tam žádná dírka nedělá.


Pro (velké) jističe platí, že max. oteplení nekovových částí, které nejsou určených k dotyku je 60 K, určené k dotyku 50 K. Na ovládací páčce je max. oteplení 35 K, na kontaktech 80 K. Jak to výrobce udělá, je na něm. U těch stykačů je to podobné, čísla se můžou mírně lišit.

Jinak - bimetalová spoušť v malém jističi prostě funguje na principu ohřevu. Aby (domovní) jistič fungoval, MUSÍ topit. Aby fungoval i ve vyšších teplotách, musí topit dost. S tím nic neuděláte.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od youda »

Ani ne 2W .... to je super, bal jsem se ze to bude mnohem vic. Akorat jestli to chapu spravne, tak i bez spinaneho proudu dokaze ta 2W civka ohrat stykac na 40st C?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od brumlaj »

No jo 1,4W a 2W, činná složka. Už jen když si vynásobíš zobrazené napětí a zobrazený proud tak zjistíš, že komplexně jde o ztrátu trojnásobnou (VA). No a to ještě bych rád viděl údaje jak dobře ten měřák umí měřit proud odchylující se od reálné složky. Takže elektroměr se sice netočí, ale tepla je v rozvaděči trojnásobek předpokládaného.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od rva »

Nechci mystifikovat, ale stykač se bude hřát přesně tou činnou složkou. Jinak bych si pořídil něco takového ve větším a používal to místo přímotopu, zatímco hodiny by ukazovaly třetinu.
Ten měřák je nějaká Čína, přesnost jsem jiným přístrojem neověřoval. V parametrech uvádějí pro výkony pod 100W přesnost 0.5+0.1=0.6W.
Spotřeboměr - parametry
Spotřeboměr - parametry
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od brumlaj »

Omlouvám se, napsal jsem blbost - asi z hladu. Ztráty nebudou na stykači, budou se zvyšovat na přívodních vodičích což zde není podstatné. Holt nikdo není neomylný. Jdu se najíst.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od kodl69 »

Tak jsem našel údaje od stykačů RSIxx-40 OEZ, ale asi to bude všude podobný, ztráta cívky v sepnutém stavu je u 25A 1.6W a při jmen. proudu na jednom kontaktu 2.2W, tj při plným proudu všema je to dohromady 6.6W, což je víc než topení cívkou. Výměna za silnější způsobí pouze zvýšení příkonu pro přidržení, RSI80-40 má příkon cívky 3W a ztrátu na kontaktu 8W při 80A, takže při 3x25A je to 7.5W, teorie se silnějším stykačem (pokud není původní přetížený) je chybná. Stykače je potřeba dimenzovat v zásadě podle předřazeného jištění (pro odporovou zátěž), nějaký velký rezervy nic dobrýho nepřinášejí. Takže pokud se stykač hřeje při průchodu proudu cca 3x20A tak neřeba nic řešit, pouze detailista by udělal v řadě přístrojů mezeru 0.5 modulu, kvůli chlazení. OEZ pro RSI25-40 žádnou mezeru nepožaduje u libovolného počtu vedle sebe, jestli legrand ano (nenašel jsem datasheet), tak se dá předpokládat, že má podstatně vyšší ztráty než OEZ. (nedělám jim reklamu, prostě jsem to našel jako první) Údaje čerpány zde: http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/ ... _cz_sk.pdf
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od tomas »

Je možné že se hřeje cívka, protože kotva špatně doléhá na jádro.
Používám tiché stykače, mají menší spotřebu a tedy se i méně hřejí. Např:
HAGER: ETC325S, ERC325S atd...
https://www.hager.cz/e-katalog/distribu ... htm#filter
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:...teorie se silnějším stykačem (pokud není původní přetížený) je chybná. Stykače je potřeba dimenzovat v zásadě podle předřazeného jištění (pro odporovou zátěž), nějaký velký rezervy nic dobrýho nepřinášejí.
Měl jsem 3*25A stykač použitý pro spínání dvou boilerů na jedné fázi (2+2,4 kW), na další fázi byla pračka se sušičkou (2,3+2,2 kW) a třetí pár kontaktů byl volný. Byl to ještě starý poctivý kousek vyrobený z termosetického bakelitu. Po cca pěti letech začal být stykač nespolehlivý a zralý na výměnu. Po výměně za 3*32A už problémy nenastaly. Předřazené jištění je 3*25A a zátěž je převážně odporová. Stykač spíná dvakrát za den a je řízený signálem HDO.
Nové výrobky, které mají tělo stříkané z termoplastu si nezískaly moji důvěru. Jen za poslední rok jsem řešil několik kontaktů termostatů, které byly doslova vytaveny z jejich původních pozic a následně mizerným přítlakem způsobily zapálení oblouku včetně roztavení izolací přívodních vodičů. To vše na novém zařízení v záruční lhůtě.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3550
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od rva »

Na tom jsem se poučil, že pro slaněné vodiče je potřeba používat dutinky. Bez nich se mi výkonová svorkovnice stykače a její okolí přehřívalo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Lepší stykač?

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:...teorie se silnějším stykačem (pokud není původní přetížený) je chybná.
Celkem běžně vyměňuji relé termostatů, které jsou při napájení 230V zatíženy topným článkem 320W. To je asi 1,4A. Původně byly tyto termostaty od výrobce osazeny relátkem se jmenovitým proudem kontaktů 6A. Relé spíná v cyklu 5 až 20 vteřin podle zátěže stroje. Po pěti až deseti letech provozu jsou tato relé zcela opotřebená a pracovní plochy kontaktů kompletně vypálené. Nahrazuji je relé Finder se jmenovitým proudem kontaktů 16A. Po deseti letech provozu s tímto typem relé jsou termostaty stále provozuschopné a kontakty vypadají jako na přiložené fotografii.
kontakt relé po 10 letech provozu
kontakt relé po 10 letech provozu
Každý si z toho může udělat vlastní závěr, zda má a nebo nemá smysl předimenzovat jmenovitý proud spínacích kontaktů.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek