Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: pát říj 22, 2021 5:34 pm

Měření výkonu panelů

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.

Měření výkonu panelů

Příspěvekod vla » čtv úno 25, 2016 11:16 pm

Mám 10 ks panelů a plánuji zapojit 8 ks do serie pro ohřev vody. Jedná se o použité panely ze stejného zdroje, stejného stáří atd. Budou v serii, takže výkon bude 8x výkon nejslabšího a jde mi o to, jestli má cenu panely proměřovat, nebo lze automaticky předpokládat, že budou cca stejné. A pokud měřit jak, zvažuji buď měřit zkratové napětí a proud, nebo panely zatížit +- jmenovitým výkonem a měřit totéž se zátěží. Jaké jsou vaše zkušenosti s rozdíly výkonu použitých panelů (za přepokladů stejného stáří, výkonu a výrobce) a jak měříte případně jejich výkon.
Nemám rád tenhle stát.
?
vla

Re: Měření výkonu panelů

Příspěvekod kodl69 » čtv úno 25, 2016 11:32 pm

nějaké použité panely pro tenhle účel mám taky, pokud něco měřit, tak ve stejné poloze, při stejném osvitu a +- v Mpp bodě. Hlavně pokud jich je tolik v sérii, tak zkontrolovat diody, aby třeba při částečným zastínění nenastal nějakej průšvih. Já mám 9ks, a kdyby bylo nejhůř, tak dva nenamontuju, ale snad to bude ok.
P.S. Zkratové napětí nenaměříš, ale snad napětí naprázdno.
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod vla » čtv úno 25, 2016 11:36 pm

Už jsou namontované, takže poloha osvětlení atd. bude zajištěno. Jde mi o zkušenosti, jestli má měření smysl, nebo je to jedno, fakticky rozdíl pár wattů nepoznám, ale jestli nemáte zkušenosti, že mezi použitými stejnými a stejně provozovanými panely jsou běžné významné rozdíly.
Nemám rád tenhle stát.
?
vla

Příspěvekod brumlaj » čtv úno 25, 2016 11:40 pm

Zkratové napětí bude vždy=0, takže měř se zátěží.
Jeden panel zvol jako referenční. 2 lidi současně odečítají vždy údaje 2 panelů z toho jeden vždy ten referenční. Důvod je ten, že okem nepostřehneš 30% změnu osvitu. A pokud není den absolutně bez mráčku, jen by jsi byl zmaten. U panelu s odchylkou měř v junction boxu každou třetinu panelu zvlášť.
Edit: Na velkých FVE bývá spousta panelů s různými vadami.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
?
brumlaj

Příspěvekod vla » pát úno 26, 2016 3:02 pm

Díky, tak udělám zátěž a budu měřit se zátěží. Špatně jsem dotaz formuloval, při zkratu je napětí jistě nula, pro toto měření by mě zajímalo, jestli se ze zkratového proudu nechá něco určit, nebo spíš ne. Ale jak je doporučeno, přemůžu lenost a udělám zátěž pro jmenovitou hodnotu výkonu panelu. Nechat si jeden panel stále připojený jako referenční je dobrý nápad, to mě nenapadlo.
Nemám rád tenhle stát.
?
vla

Příspěvekod solárník » pát úno 26, 2016 3:38 pm

Zkratovy proud je dobry test (proud by mel byt pri plnem osviceni kolmo na slunce v lete srovnatelny s údajem na stitku panelu) ale nerekne jestli jsou vsechny clanky (a diody v krabici) v poradku.
?
solárník

Příspěvekod Xixan » pon říj 04, 2021 6:11 pm

Ahojte dnes som meral panely , obloha bez mrakov uhol aj sklon presne na slnko , okolo 12:30 . Len nikde neviem najst kolko w/m2 davalo slnko dnes. Meria sa to niekde v cechach ci na slovensku ? Nenasiel som nic take ani na shmu.sk :/ . Neviete o niecom kde by som to nasiel?
?
Xixan

Příspěvekod rasto1 » pon říj 04, 2021 7:24 pm

Xixan píše:Ahojte dnes som meral panely , obloha bez mrakov uhol aj sklon presne na slnko , okolo 12:30 . Len nikde neviem najst kolko w/m2 davalo slnko dnes. Meria sa to niekde v cechach ci na slovensku ? Nenasiel som nic take ani na shmu.sk :/ . Neviete o niecom kde by som to nasiel?

Takyto udaj nenajdes, je to cisto lokalna zalezitost, ktoru treba merat.
Neries, zmeraj teplotu panelov nastav kusom trubky kolmost voci slnku a meraj kym sa panel neprehreje.
7425Wp-J, 4125Wp-Z - SUN275-60P; Li-ion 38kWh CATL; 2x5048MK, 1xRunner 60A
?
rasto1

Příspěvekod kodl69 » pon říj 04, 2021 9:46 pm

Já jsem kdysi testoval bazarový panely z apomoci školního reostatu a modelářskýho wattmetru. Když byl panel +- kolmo ke slunci, bez mraků, a dával skoro to, co měl na štítku, byl označenej za dobrej, a ještě jsem kontroloval napětí na prázdno. Zkratovej proud ne, když jsem měl +- Umpp a Impp
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Ex Powerjack 8kW (momentálně samodomo cca 6kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
?
kodl69

Příspěvekod Kostěj » úte říj 05, 2021 2:15 pm

Xixan píše:Len nikde neviem najst kolko w/m2 davalo slnko dnes. Meria sa to niekde v cechach ci na slovensku ? Nenasiel som nic take ani na shmu.sk :/ . Neviete o niecom kde by som to nasiel?

Global solar radiation je tady, oficiální stránky:
https://www.chmi.cz/aktualni-situace/ak ... raha-libus
Ale fakt se to hledá blbě. A zpětně už vůbec nevím.
?
Kostěj

Příspěvekod bublich » úte říj 05, 2021 8:01 pm

Dospěl jsem do stejného mrtvého bodu s hledáním údajů o intenzitě slunečního svitu.
Nakonec jsem to ke své spokojenosti vyřešil koupí měřáku.
https://www.gme.cz/meric-intenzity-slun ... em-dt-1307
Takže MPPT měřičem
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 4c4dkMt0ps
změřím okamžitý výkon panelu,
pak intenzitu slunečního svitu s DT 1307 a porovnám s grafy uvedenými v dataschetu panelu.
Pro zajímavost v sobotu v 11.00 650W/m2 a v 16.00 necelých 200W/m2 bezoblačno,Plzeň.
?
bublich

Příspěvekod Xixan » stř říj 06, 2021 9:30 am

Ja som to nakoniec poriesil tak ze s novym panelom som porovnal stare panely a zmeral som to tym pristrojom z aliexpresu. Podla stitku som potom prepocital .
?
Xixan

Zpět na Fotovoltaické panely