HE3DA úložiště po česku

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
kodl69
Příspěvky: 7413
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od kodl69 »

Třeba jsou ty materiály tak vychytaný, že při překročení nějakýho napětí začnou články vyvíjet teplo a nesnaží se energii chemicky zpracovat, obdoba olova, kde se vlastně vytváří vodík a kyslík, a když je tam rekombinační zátka, tak už jenom teplo (vodní pára). A potom stačí udržet teplotu článku a je vybalancováno, ale je to jenom dohad.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od RCZf »

Je tam elektrolyt, takze prebijejicise clanek bude akorat vic varit a elektrolyt bude vic ubyvat. Vzhledemk tomu , ze u opradu vekych akumulatoru chteji elektrolyt nechat cirkulovat i externe ,ruzne ho cistit a doplnovat, tak to pak bude uplne jedno.
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od ome »

500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od RCZf »

Tak co , mate nekdo nejake nove info. Ja se chystam vyzvidat ve stredu na infoterme ;)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od marko250 »

Je to jen na 30min a nebude tam Procházka,ale investor,tak pochybuji že vypustí parametry a chování.Pak poreferuj.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od RCZf »

Maji tam mit stanek. Me zajimaji hlavne povolene nabijeci a vybijeci proudy dostupnost a cena . Tak snad vse nebude tajne ;)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od PavelR »

napeti a proudy jsou vedlejsi s tim jde vzdycky nejak vydrbat ale podstatna je cena za kwh pokud se to bude jako lifepo tak je to o nicem.
Dalsi problem je dostupnost lifepo si dnes vlozim do kosiku v eshopu - pokud bude v budoucnu rozumna dostuponost a cena ....
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od RCZf »

Jasne ze je cena az na prvnim miste :-) Na co mi bude 250Ah baterka prez kterou nemuze trvale tam a zpet tect alespon 50A bez jejiho hroziciho poskozeni ??? Proto treba stale tvrdim , ze z ekonomickeho hlediska jsou pro ukladani energie pro provoz domacnosti LiFePO4 baterie z duvodu jejich ceny naprosto k nicemu...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od PavelR »

Na co? To zalezi na cene. Pokud bude cena za takovou baterku dobra tak si koupim dve a mam vybijeci proud x2 .

Podle toho co jsem vycetl kde to chteji pouzivat, pisou o nizkym vnitrnim odporu, o MWh pacich, jsou fotky kde je rozmerove relativne malej clanek a je k nemu pripojeno nekolik medenych lan (asi behem testu, ale pro predstavu proudu...) tak pokud to neni kec tak parametry by mohly byt velmi dobry. Rekl bych ze male FVE jsou na proudy nejmene narocny ve srovnani s eutama a energetikou.

Dulezita aspon pro me je cena za kwh k cemu me bude dokonala baterka kterou si ale nikdy nekoupim. Necekam ze cena bude ze startu nizka stejne jak jakakoliv nova technologie ale spis co bude cena delat casem
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od jarinox »

Po jednaní s HE3DA viem, že v najbližšej dobe je možné si objednať iba veľkokapacitný článok 50kW, alebo celý kontajner (baterry storage) o kapacite 5,4MWh.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od RCZf »

K te cene. Slibovali cenu pod 100 USD /kW. Kdyby to obchodnici zvedli na dvojnasobek , tak se dostavame na cenu trakcniho olova.
Rok 2017 beru jako rok velkych slibu. HE3DA slibuje prodej baterek a a nemecka posta rovnez slibuje prodej vozidla streetscooter ostatnim. Tak uvidime, kdo svuj slib splni a v obou pripadech jak bude velky rozdil mezi slibovanou a realnou cenou ;)
rva
Příspěvky: 3559
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od rva »

Obávám se, že je nepravděpodobné, aby cena baterie s vlastnostmi LiFePo byla podstatně nižší, než jsou současné ceny. Výrobce k tomu nemá žádný důvod. Pokud by náhodou nasadil nízkou cenu, poptávka by byla tak vysoká, že by nestačily jednak výrobní kapacity a pak by se taky "šidil" na možném zisku, který by jinak mohl využít na navýšení výrobní kapacity.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od Nicholas »

RCZf píše:Na co mi bude 250Ah baterka prez kterou nemuze trvale tam a zpet tect alespon 50A bez jejiho hroziciho poskozeni ??? Proto treba stale tvrdim , ze z ekonomickeho hlediska jsou pro ukladani energie pro provoz domacnosti LiFePO4 baterie z duvodu jejich ceny naprosto k nicemu...
0,2C (i 0,4C) je u LiFePO4 v pohodě, tak proč by byly k ničemu?
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od abrams »

Nicholas píše:
RCZf píše:Na co mi bude 250Ah baterka prez kterou nemuze trvale tam a zpet tect alespon 50A bez jejiho hroziciho poskozeni ??? Proto treba stale tvrdim , ze z ekonomickeho hlediska jsou pro ukladani energie pro provoz domacnosti LiFePO4 baterie z duvodu jejich ceny naprosto k nicemu...
0,2C (i 0,4C) je u LiFePO4 v pohodě, tak proč by byly k ničemu?
Zdravím ,

... pro někoho je ekonomická návratnost čehokoli nad 5 let nepřekonatelná , nerozdýchatelná překážka :lol: .

K tématu - taky su zvědavý jak HE3DA vykrystalizuje ;) . Kdyby 50kWh HE3DA stálo jako 20kWh LiFePO4 , to by bylo super :yes: . Určitě by se mohlo domluvit pár lidí a na tu nejmenší oznámenou prodejní jednotku 50kWh by se složili a pak rozdělili dle podílu :yes: . Vzpoměl sem si že se nejspíš na SN psalo o Procházkových záměrech cílit HE3DA na energetiku a startovací aku do čmoudů - EK avizovala záměr přejít z volova na Lixx do pár let , myšlenu u nově vyráběných čmoudů .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od RCZf »

Jasne, pokud ma neco ekonomickou navratnost 10let ,tak to musi vydrzet minimalne 20 ,aby si to alespon vydelalo na svou nahradu. Ja osobne beru elektrinu jako v soucasne dobe nejlevnejsi a hlavne nejvsestranejsi zdroj energie, ktery pouzivame uplne na vse. Jedinou vyjimkou je topeni v opravdu velkych mrazech, coz je tak 14 dnu v roce kdy pouzivam drevo ,ktere je za cenu energie a prace. A je mi celkem fuk odkud tu elektrinu vezmu, dulezite je za kolik. Jsem velice rad a jsem na to i docela hrdy, ze se mi podarilo si zajistit relativni energetickou nezavislost bez nutnosti drastickeho zvyseni ceny teto energie. A hlavne bez pouziti nejvetsiho soucasneho zla kterym jsou dotace.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od PavelR »

Pokud by byly udaje z vyse uvedenych prispevku pravda tzn pod 100usd/kwh a 50kwh aku jako minimum tak je to velka vyzva.
Pokud teda by se jednalo o akupak 50kwh. jarinox uvadi clanek 50kwh to by situaci zasadne menilo.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od RCZf »

No nevim ,kde jste prisli na 50kWh aku. Zatim co jsem se docetl tak nejvetsi clanek, co chteji v nejblizsi dobe delat ma mit 8kWh. U tohoto clanku ale nikde neudali napeti, takze tezko rict jakou to bude mit kapacitu. Zakladni clanek ma mit 4V a chteji delat 12 a 48V baterie. HE3DA pise : Naše konstrukce základního 1 MWh modulu pro energetiku sestává
z 125 ks 8 kWh článků a objem tohoto modulu je 8,6 m3.
Pokud by to bylo z tech 48V baterek tak to si to tu rovnou muzeme rozebrat ne ??? :-)
Pokud nikdo nema presnejsi info ,tak si budem muset jeste par dni pockat ;)
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od fukuši »

Co vím já tak jmenovité napětí článků bude různé podle konstrukce od cca 2 do 4V nějaké hlídání bude taky nutné a plných
cyklů (100%) jsou jen stovky.Při 70% už jsou tisíce menší problém je s teplotou ta se prej řeší a cena bude někde kolem
50% o proti žlutáskům.Životnost do 20 let a je jedno zda se používaj nebo skladují.Elektrolyt se dá vyměnit ale do 20let životnost zůstává i po výměně.Odhaduji tu 12V 80Ah (1Kw/h) na cca 6000Kč.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2197
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od gupa »

Podle dostupných informací se jedná o spinelovou lithium mangan prostorovou baterii. Je několik verzí a je dokonce přemýšleno i o titanlithiové baterii. Ty verze spočívají hlavně ve výběru a formy lithného materiálu, to samé v grafitu a konečná kapacita baterie, elektrod dále je velmi propracovaná možnost chlazení a bezpečnost. Pokud se to rozjede a hlavně bude to mít hlavně slibovanou životnost, má to smysl.

Takže pokud bude z he3dy baterie 4V, bude to podle jednoduché logiky nedendrické lithium, pokud bude někde okolo 4,5V, bude to lithium dendrické, pokud bude nominální a na obalu napětí he3da baterie napsané okolo 2,5V, bude to titanová baterie.

Velmi se mi líbí jak vyřešily obalení a několikavrstvý separátor elektrod. Vlastnosti a nabíjení bude vždy závislé na propustnosti elektrodových sběračů. Ty mohou být jako síla různé v řádu od několika setin mm až po 0,5mm a od toho se bude odvíjet použití a proudový propusti při nabíjení tak, aby prostě ty sběrače, praporce a kontakty neshořeli přehřátím.

Držím palce a jako čech jsem docela hrdý že tu přes ten byrokratický bordel rozjíždí takovou věc. Přeji jim hlavně hodně kvalitních surovin a dobrou produkční náruživost a silnou finanční zástěnu.

Něco takového jako články a baterie mne hodně přitahuje ale na vlastní experimentování mi musí stačit NiCd nebo NiFe, hlavně mne táhnou vzduchové a plynové modifikace ai tyto grafitové Li nejsou až tak jednoduché, snad v příštím životě...
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od jarinox »

RCZf píše:No nevim ,kde jste prisli na 50kWh aku...
Prečítajte si ešte raz môj príspevok. :-) Po jednaní s HE3DA....

PS: V tejto dobe ponúka HE3DA dve možnosti a to objednanie veľkokapacitného článku 50kWh, alebo celého kontajneru na skladovanie energie o kapacite 5,4MWh. Batérie vyrobené na novej výrobnej linke nie sú zatiaľ určené na maloobchodný predaj. Dokumentácia (technická i obchodná) by mohla byť dostupná v priebehu mesiaca...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek