Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od fugas »

Jak mě vlastně najdou?Budou platit udavače?Nebo si sedne padesát lidí k mapám a budou zkoumat tři roky staré satelitní snímky?Jak už tu někdo psal,museli by instalovat hodiny.Ty by museli zaplatit jakožto prostředek k vyměření daně,protože já je nechtěl.S mojí výrobou by se jen ty hodiny vracely roky.Museli by vzít celou instalaci pod svá křídla a zaplombovat,abych je neokrádal :lol: .Na každý zásah dle mého přání by museli poslat technika.Tohle celé by byla v podstatě invaze,se kterou bych musel souhlasit,ať se na to podívám z kterékoliv strany.Pokud by odešel regulátor,museli by ho koupit,protože já na něj nemám.A to za cenu zaplacené daně v řádu možná desítek korun ročně?Zdanit výrobu hračičkovi jako jsem já je prostě utopie.
Ano,možná pokud má někdo přihlášených 10kWp a pere to do sítě.Je na tento proces škubání od začátku vybaven,faktury si posílají stejně a pocit frustrace z bezpráví zaženou večer tři velké rumy.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od ota »

Tohle možná někoho vytočí do ruda, ale pouze uvažuji ...

Pokud stát bude chtít, měřidla vynechá, daň stejně vyměří.
Použije výpočet pro připojené FVE. Plocha panelů x průměrný výkon takových panelů a je to.
Podobně jako se počítá neoprávněný odběr EE. Technické maximum x počet hodin x nějaký koficient.
Skutečnost nikoho nezajímá. Nějaké necejchované SS elměry, účinnost baterií atd jsou pro tvůrce zákonů pod rozlišovací schopností.
Panely jsou vidět z každé letecké mapy. A to že na Googlu jsou 3 roky staré nehraje roli. Za 5 let budou možná altualizovány týdně. Mimochodem, nejaktuálnější letecké mapy, cca rok staré jsou na webu katastru nemovitostí.

Ale ta novela se týká licencovaných výrobců. A novelizovalo se proto, aby noví provozovatelé FVE připojení k DS tuto licenci mít nemuseli. Takže odhaduji, že je to jen běžný legislativní nedodělek, který se časem nějak vyřeší.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od goodbie »

politická sebranka je banda blbců co těžko ví jak taková FVE funguje oni rozdíl v elektrárně na louce nebo střeše řešit nebudou vypálí daň z m2 co zabere panel a hotovo
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od Kostěj »

ota píše:Hned na 1.strane v paragrafu 2 se pise, ze se zakon tyka drzitelu licence...
Pokud mluvíte o zákonu 458/2000 Sb., tak máte pravdu. Platbu daně z elektřiny ale ukládá zákon 261/2007 Sb.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od Kostěj »

gupa píše:Chápu to tak, že daň se platí především za obchodovatelnou elektřinu. Elektřinu kterou mi dá moje střecha dokonce projde elektrolytickým procesem což je také vyňato jako osvobození daně. V baterii do které je směrována elektřina ze střechy probíhá elektrolytický proces.
V zákonu i v celním sazebníku se nehovoří o obchodovatelné elektřině, ale o elektřině (viz např. Úřední věstník Evropské unie L 312 ze 31.10.2014 str. 213).
Elektrochemický a elektrolytický proces jsou různé věci. Pokud elektřinu použijete k výrobě vodíku, je to O.K. Pokud elekřinou ohřejete vodu nebo nabijete baterky, nemůžete se dovolávat osvobození od daně. Zajímavým oříškem jsou baterie s enegií v elektrolytu, nabíjení se snad nedaní (ale zaplatíte daň při vybíjení - při spotřebě elektřiny).
Výběrem daní je pověřena celní správa.
Závazný výklad zákona přísluší pouze soudu.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od Kostěj »

gupa píše:No ono stačí se podívat na ten zákon celý a na správní delikty. O výrobci tam nic není a dodavatel elektřiny rozhodně nejsem...
To sice ano, ale můžete být plátce daně - fyzická osoba dle §3 odst.1 písm. d (261/2007 Sb.). Pak můžete dostat onu pokutu 100.000Kč podle § 27 odst.1 písm. d) (jako plátce daně podle § 3 odst. 1 písm. d) nebo jako držitel povolení k nabytí elektřiny osvobozené od daně nevede evidenci podle § 19). Samozřejmostí v daňových zákonech je, že se k platbě daně musíte sám přihlásit, daň si vypočítat a zaplatit.
Vidím jediné východisko: Ta panely na střeše tam namontoval syn/otec/bratr/bratranec, protože je někde levně koupil. Ale než je stačil zapojit, umřel/odjel/rozhádali jsme se/zničil je blesk. Nechávám je tam jen proto, že sousedi závidí. Ale ti, co posílají výkazy...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od hurvayz »

fugas píše:Jak mě vlastně najdou?Budou platit udavače?Nebo si sedne padesát lidí k mapám a budou zkoumat tři roky staré satelitní snímky?Jak už tu někdo psal,museli by instalovat hodiny.Ty by museli zaplatit jakožto prostředek k vyměření daně,protože já je nechtěl.S mojí výrobou by se jen ty hodiny vracely roky.Museli by vzít celou instalaci pod svá křídla a zaplombovat,abych je neokrádal :lol: .Na každý zásah dle mého přání by museli poslat technika.Tohle celé by byla v podstatě invaze,se kterou bych musel souhlasit,ať se na to podívám z kterékoliv strany.Pokud by odešel regulátor,museli by ho koupit,protože já na něj nemám.A to za cenu zaplacené daně v řádu možná desítek korun ročně?Zdanit výrobu hračičkovi jako jsem já je prostě utopie.
Ano,možná pokud má někdo přihlášených 10kWp a pere to do sítě.Je na tento proces škubání od začátku vybaven,faktury si posílají stejně a pocit frustrace z bezpráví zaženou večer tři velké rumy.

Uslyntany ourednik se dozvedel o mypower..nejak..
Aha! Tady je ale potencialnich platiců.
Ale co adresy?Hmm .
Varianty:
Hacker to vysmejdi
Opít admina
Ukecat admina
Vydírat admina!
Prosit admina?
Berte to jako lehký pokus o ftip.
H.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od ota »

Nikolivěk,
Admin buďto dostane do datové schránky výzvu, aby dodal informace, o komunikaci, která proběhla na jeho zařízení
nebo
admina navštíví několik pánů, kteří požádají o to samé na místě

Abych trochu odlehčil: jednou jsem podával testní oznámení na hackerský útok s hodně vysokou škodou (provedený na zařízení v ČR), který provedla jedna firma z území bývalého SSSR, ale počítač se podle IP adresy přihlašoval z Blízkého východu. Policista na stanici z toho byl chudák hodně zmatený, když to psal do protokolu a ikdyž to vyšetřoval útvar specializovaný na počítačovou kriminalitu, stejně se věc musela odložit...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od Kostěj »

Jedna šance, jak se vyhnout placení daně za elektřinu vyrobenou a ihned spotřebovanou (tzv. vlastní spotřeba), by mohla být zde:
Vycházím z dokumentu Úřední věstník Evropské unie L312 z 31.10.2014
...Nařízením (EHS) č. 2658/87 byla zavedena nomenklatura zboží,..
...HLAVA I, VŠEOBECNÁ PRAVIDLA, A. Všeobecná pravidla pro výklad kombinované nomenklatury. Zařazení zboží do kombinované nomenklatury se řídí těmito zásadami:...
§4 v zákoně 261/2007 definuje, že předmětem daně je elektřina pod kódem nomenklatury 2716 (což je kód ve výše uvedeném věstníku).
Z toho vyplývá, že předmětem daně je elektřina jako zboží.
Podle cs.wikipedia.org/wiki/Zboží je zboží definováno jako hmotný statek, který je určen k prodeji. Elektřina vyrobená vlastní elektrárnou na vlastní střeše a následně spotřebovaná ve vlastním domě ale není předmětem prodeje, nelze ji tedy chápat jako zboží a nelze ji tedy zařadit pod položku 2716. Potom z takové elektřiny nelze platit daň, protože tuto elektřinu nelze zařadit pod kód 2716.
Ale jak jsem již dříve uvedl, výklad zákona přísluší soudu. Pokud to čte někdo, kdo obdrží výzvu k odvedení daně z elektřiny (z vlastní spotřeby), pak jej prosím, aby se finančním úřadu odvolal na tento výklad. Pokud neuspěje, pak aby požádal soud o rozhodnutí. Výklad zákona totiž nepřísluší ani finančnímu úřadu, ani celní správě, ani ERU, ani ministerstvu a samozřejmě ani mně. Pouze soudu.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od honzaL »

gupa píše:No ono stačí se podívat na ten zákon celý a na správní delikty. O výrobci tam nic není a dodavatel elektřiny rozhodně nejsem...
V §2 odst1 pís b) dodavatel je i výrobce ..........!!!........ takže o výrobci tam je, ale ..............§27 se týká podnikajících fyzických osob a to já třeba nejsem, takže spáchat správní delikt podle toho nemůžu.! ? ;) - NAŠTĚSTÍ
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od fugas »

To jsme to dopracovali.Všímáte si jak mají lidé zažito snažit se pochopit a vyložit nějak ten právnický paskvil,abychom se dozvěděli,jestli jsme něco provedli či ne?Jak to cítíme,jestli je to spravedlivé,správné,podložitelné a logické pomalu začíná být vedlejší.Pan král vydal paket,tak se holt nedá nic dělat.Přelouskáme to a uvidíme,jak jsme na tom s tou daní z hlavy na příští rok :shock:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od honzaL »

fugas píše:To jsme to dopracovali.Všímáte si jak mají lidé zažito snažit se pochopit a vyložit nějak ten právnický paskvil,abychom se dozvěděli,jestli jsme něco provedli či ne?Jak to cítíme,jestli je to spravedlivé,správné,podložitelné a logické pomalu začíná být vedlejší.Pan král vydal paket,tak se holt nedá nic dělat.Přelouskáme to a uvidíme,jak jsme na tom s tou daní z hlavy na příští rok :shock:
Právnických paskvilů je spousta, je třeba ale o nich mluvit především s příslušnými úředníky. O tomto zákonu jsem mluvil s ERU (ale s timto zákonem prý nemá nic společného) a snad se připravuje novela, která by měla upřesnit, že se zákon bude vztahovat jen nad 30kWp. Doporučili mi diskutovat s ministerstvem financí, které je příslušné k zákonu, tak to asi udělám, jen co bude chvilka času.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od PetaJoule »

Takze jsem si pracne precetl http://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=111731 a nevidim tam NIC, co by naznacovalo, ze by vznikala jakakoliv povinnost platit dan za vlastni vyrobenou elektrinu.

Pokud by nekdo nekde mel pochybnosti, cela regulace se stejne tyka pouze siti:
o napětí 110 kV, s výjimkou vybraných vedení a zařízení o napětí 110 kV, která jsou součástí přenosové soustavy, a vedení a zařízení o napětí 0,4/0,23 kV, 1,5 kV, 3 kV, 6 kV, 10 kV, 22 kV, 25 kV nebo 35 kV
Takze pro vedeni 150V (0,15kV) od PV k MPPT to jiste neplati, pro tech 48V (0,048kV) od MPPT k baterii to taky neplati, a pokud odebiram z baterie, a nastavim si inverter na 0,22kV tak at mi kazdej polibi sos, nebo rovnou zustanu na DC.

Ja bych RNDr. Jitku Seitlovou upozornil na to, ze sireni poplasne zpravy je trestne dle §357 a ze imunita uz take neni co byvala.
http://www.seitlova.cz/aktualne/265-vyr ... platit-dan


Richard
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
kyocera
Příspěvky: 1227
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od kyocera »

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
xxtt

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od xxtt »

Kdyby dali platit daň z odpadního tepla, po premene té elektriny tak bych to také nechápal, protože zatím je zcela jedno, zda si kdo natre strechu na bílo, nebo na černo.

Kdyby byla povinnost/doporučení natírat strechy na bílo, tak bych nenamítal. Stejne kolektory nebudou všude. Takové opatrení by se jevilo z hlediska globálního oteplení jako rozumné.

Požadovat ale daň i nad 30kW je blbost. Je šumafuk, jak tu energii slunce využít, zda ji premením na teplo, nebo na neco jiného. To by se musela platit daň od barvy strechy. Pošlete Seidlovou do lochu, ať vystrízliví.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od PetaJoule »

Velmi zajimave, ale obavam se, ze pani advokati zde pouze cituji nejaky (zatim nedohledatelny) metodicky pokyn, nebot napriklad v http://www.fbadvokati.cz/novinky/energe ... je-energie o nejake hranici 30kW neni rec.

Richard


edit: asi maji na mysli 30kWp, ale to je pouze domenka. S chybejicimy znaky v rozmerech velicin se vyznaji jine lepe nez ja. ;-)
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek