Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
tichao
Příspěvky: 3
Registrován: pon pro 20, 2021 6:46 pm

Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od tichao »

Dobrý den,
chtěl bych si pořídit FVE s ohledem na budoucí ceny energií, ale je to teď docela problém, protože jsou všechny instalační spoečnosti vytíženy a jejich nabídky jsou opravdu indikativní - to znamená, že je tam mnohdy jen cena za elektrárnu jako celek bez bližšího rozpadu na položky za co to je.

Moje představa je výkon kolem 6KWp a baterka 10KWh. Problém je, že během posledních dvou měsíců se hodně zvedly ceny a mám strach, aby byla reálná návratnost.

Mám pár dotazů:
1)Všichni až na jednu společnost mi nabízejí třífázový asymetrický hybridní střídač (prá asymetrický střídač zvlášťe při nesymetrickém zatížení má krátkou životnost). Ta jediná společnost je MCore a nabízí tři samostatné jednofázové strídače Victron - máte zkušenosti s takovýmto řešením a opravdu je to o tolik lepší/spolehlivější, jak mě tvrdí?
2) Fungování elektrárny v režimu blackoutu - v podstatě jen ČEZ s battery boxem slibuje zálohu celého domu. Mám hodně okruhů světel, zásuvek i přístroje na samostatném okruhu jako vodárnu, kotel nebo vrata od garáže a navíc rozvaděč komplet zaplněný, takže vyvést backup větev nebude jednoduché a bojím se že ani levné, takže se mi myšlenka battery boxu líbí, ale netuším jak to mají řešeno při přetížení
3) Jak velkou baterii by jste volili a jaký typ? Většina nabídek má baterie s životností jen 4000 cyklů. Na jaký typ baterie se mám zaměřit?
4) V současné době jsou dotace na autonabíječku - elektroauto nemám, ale podle toho co se děje, tak se mu v relativně bízké budoucnosti nevyhnu. Když bych to vzal spolu s FVE, tak bych dostal bous k dotaci 10000 navíc, takže to zní dobře, ale problém je, že všechny firmy zasaly a nikdo to neumí. Jeidý kdo to teď nabízí je ČEZ a Schlieger a před oběma mi všichni varují, takže nevíim co mám dělat :)

chtěl bych se rozhodnout a vybrat nějaké řešení v 01/2022

budu rád za každý názor nebo radu

předem děkuji
rva
Příspěvky: 3530
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od rva »

Tady řešíme věci bez dotací, protože dotace na vše zavedly Evropu do celkem vážných problémů. S dotacemi poradí právě firmy, které si na tom založily živnost.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Marcus81
Příspěvky: 373
Registrován: pát dub 28, 2017 8:05 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 16kWp
Kapacita baterie [kWh]: 30kW Pb
Bydliště: Blízko Senec, SVK

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od Marcus81 »

Tu nemá nikto nič cez DOTACIE!!!
Hybrid, 4x260Wp Amerisolar, 6x260Wp Mono CSun, 2x260Wp Aleo, 9x 230Wp JuliSolar, 32x Astronergy 245Wp, 3f-Victron Energy Multiplus 48/5000, 750 Ah trakčná, 800 Ah OPzV stacionarne, 3xMPPT Victron Energy 150/70-Tr, 1xMPPT Victron Energy 150/45-Tr, AC-out Coupling Fronius Symo 4.5-3-M
zatial vsetko vo výstavbe...
tichao
Příspěvky: 3
Registrován: pon pro 20, 2021 6:46 pm

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od tichao »

jeje tak to se tedy moc omlouvám! bez dotaci by to samozrejme byl uplnej non sense s tou baterkou samozrejme...ja resim ze ta navratnost je takhle pres deset let a bez dotace by to bylo tak 25, coz je hranicni zivotnost a stridac by se toho asi tezko dozil...vlastne baterky uz vubec....

existuje tedy cesta postavit FVE na rodinny dum, aby se to do deseti let vratilo? nebo jeste neni vhodna doba?
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od goodbie »

tichao píše:jeje tak to se tedy moc omlouvám! bez dotaci by to samozrejme byl uplnej non sense s tou baterkou samozrejme...ja resim ze ta navratnost je takhle pres deset let a bez dotace by to bylo tak 25, coz je hranicni zivotnost a stridac by se toho asi tezko dozil...vlastne baterky uz vubec....

existuje tedy cesta postavit FVE na rodinny dum, aby se to do deseti let vratilo? nebo jeste neni vhodna doba?
no většina z nás ,to má z důvodů určité nezávislosti na síti,ne proto aby se nám to co nejdříve zaplatilo,je to koníček a radost mnozí v tom mají tolik peněz ,že už to ani nepočítaj,a s dotacema s výkupem nula nula prd se to taky jen tak nezaplatí,na to bacha.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od brin »

Tohle fórum je a bylo pro lidi, co si většinou FVE postavili sami. Komerční nabídky vám tady mnoho lidí neposoudí, byť je tady spousta lidí od fochu. Tady se řeší spíše technické věci než návratnosti a smysluplnost. Pro nás má FVE smysluplnost i bez návratnosti, protože nás to baví a je to i o stylu života. A admin Filip si nezaslouží, aby se tu jeho pravidla porušovala. Takže vám řeknu jedno. Postavte si FVE sám a dosáhnete na cenu výrazně nižší, případně dosáhnete na systém výrazně výkonnější a funkčnější, než jaké vám nabízí jakákoliv instalační firma a to i s jakoukoliv dotací. Dotace jsou ZLO.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od goodbie »

brin píše:Tohle fórum je a bylo pro lidi, co si většinou FVE postavili sami. Komerční nabídky vám tady mnoho lidí neposoudí, byť je tady spousta lidí od fochu. Tady se řeší spíše technické věci než návratnosti a smysluplnost. Pro nás má FVE smysluplnost i bez návratnosti, protože nás to baví a je to i o stylu života. A admin Filip si nezaslouží, aby se tu jeho pravidla porušovala. Takže vám řeknu jedno. Postavte si FVE sám a dosáhnete na cenu výrazně nižší, případně dosáhnete na systém výrazně výkonnější a funkčnější, než jaké vám nabízí jakákoliv instalační firma a to i s jakoukoliv dotací. Dotace jsou ZLO.
jj dotace jsou v tomto fve velké zlo které to celé degraduje,holt zas jeden co nečetl nějaké pravidla,nebudem mu hned nadávat třeba se dá vyléčit z dotací a nakazit vlastní FVE :fuuu:
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od sindyk »

tichao píše:bez dotaci by to samozrejme byl uplnej non sense s tou baterkou samozrejme...
Takže namátkou na netu nabídka na klíč FVE 3,6 kWp, 1f hybridní měnič 4 kW a 4,8 kWh LiFePO4 cena přes 130 tis. Kč po započtení dotace, no to je panečku offer. To, co mám dole v podpisu, je lehce slabší, ale stálo to 80 tis. a můžu do toho kdykoliv hrábnout.
Těch 50 tis. navíc bude adekvátní na pokrytí 2 dnů práce, záruky na pár let a vyřízení papírů. Ale pokud se bavíme o ceně se započtenou dotací, tak to je na blití. Pardon.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od goodbie »

a to jen v případě,že to ta firma neposere a bude to fungovat
tichao
Příspěvky: 3
Registrován: pon pro 20, 2021 6:46 pm

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od tichao »

chápu vaše nadšení a samozřejmě že se mi lbí i představa kdy bude mít FVE každý druhý RD a rád bych měl dobrý pocit, že tím přispívám malým dílem k lepším zítřkům....nevidím nic špatného v tom, když někdo tuto vizi podpoří a postaví se za to smysluplná věc, což si myslím, že FVE je...i s tou dotaci bych si na to musel asi půjčit a dost zatížit rodinný rozpočet, takže mi prostě nic jiného nezbývá :( chápu ale vaše pravidla a jdu hledat jiné fórum
děkuji
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 526
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od sindyk »

Pokud jsou finance problém, tím spíš bude výhodnější jít svojí cestou a neživit firmu, vybrat si vlastní komponenty, sem tam něco sehnat i bazarové. Je pravda, že současná doba nákupům komponent nepřeje. Navíc pro stavbu svépomocí to chce alespoň určitý minimální zájem o věc, ale myslím, že někde tam bude ;-)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Plánovaná FVE pro spotřebu 5.5MWH

Příspěvek od Diablo1st »

Ak ide primárne o návratnosť sú najlepšie systémy pre ohrev vody s 6-10 panelmi. Samozrejme predpoklad je ohrievať TUV elektrikou, príp. mať bojler okolo 200L s možnosťou inštalácie špirály. Takýto systém sa vie vrátiť najskôr do 5-6 rokov.
Ako druhý v poradí je dobre navrhnutý ongrid, ale znova je tu predpoklad ohrevu TUV elektrikou. Tuto je už návratnosť tak okolo 8-10 rokov, ale musí byť dobre navrhnutý.
No a až na konci sú systémy z batériami. Tam je návratnosť od 8 rokov do nikdy v závislosti kto si vie čo spraviť, za koľko zohnať a do akých batérii pôjde. Ak si človek zoženie bazárové komponenty, baterky napr. z VZV a poskladá si to sám može sa dostať na veľmi zaujímavé čísla návratnosti. Ale už ho to musí baviť a musí tomu rozumieť, nie je to pre BFU (bežný franta uživatel :D)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek