Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od fugas »

Tak nejrůžovější to tu s tou spravedlností není,ale ne vždy musí být úplně zle.Důležité je uvědomit si rozdíl právo versus spravedlnost.Kdo má lepšího právníka,na jeho straně stojí právo.Tedy vymoci si spravedlnost pomocí práva je nákladné,ale nikoliv nemožné...Pokroucený to systém,ale je to tak.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od Kostěj »

gupa píše:Kde je ten zákon? Ať vím očem je tu řeč. Díky.
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=351&CT1=0
Pokud odkaz nebude fungovat, pak na stránce psp.cz vyhledat sněmovní tisk 351/0 nebo Energetický zákon. Doporučuji platné znění s vyznačením změn.
V tomto tisku je více věcí, m.j. i část věnovaná dani z elektřiny (začíná na str. 148).
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od 250w_gridfree »

Tak jsem to zběžně přelousknul, řekl bych že došlo i na ty solární kalkulačky....., osvobozeny jsou poze dopravní prostředky a další činnosti, na které je ovšem nutné mít povolení....
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od dub042 »

Jak už tady psal kolega, prostě panely mám na střeše, protože se mi tam líběj a ať mi dokážou, že odebírám z nich aspoň Watt, do domu nikoho nepustím bez soudního příkazu, to že z čezu beru nulu, no holt stará škola, svítmí svíčkama a peru v potoku...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od mypower.cz »

pitaa píše:Je zbytecne neco opakovat, koukam ze i vy chcete strasit lidi tou novelou podle toho co tu pisete, exekuce a policie....
Pri neplaceni dane by neco takoveho v konecnem dusledku mohlo hrozit. To znamena ja se ptal treba fugase, jak by tohle resil, kdyz by treba soud nebo nejaky "nekdo" rekl ze to je potreba zaplatit. Jak se to dela kdyz se to vymaha .. no dobre.. nemusi to byt exekutor fyzicky, muze to byt zajisteni financnich prostredku, zablokovani bankovniho uctu atd. Princip je... Kdosi rozhodne ze cosi za neco mame zaplatit. Za vlastni vyrobenou a spotrebovanou elektriku. My to ale nechceme udelat, neplaceni dane, reseni, nutnost zaplaceni, neplaceni (stavime se na odpor), exekutor se podiva na ucet, kdyz zjisti ze to tam je, sebere to, kdyz ne, jde se po majetku. Jak se proti tomu branit?
pitaa píše:Veci v pravnim state funguji jinak, nikdo si nemusi nechat kalet na hlavu jen proto ze to nejaci blbouni nekde odhlasovali. Staci jen vyuzit sve pravo a jednat, v tomhle statu je spousta nesmyslnejch zakonu a nikdo je nedodrzuje, treba stavby na cerno a pokutu nikdo skoro nedostane....
Chci rict lidi naucte se branit a jdete si za svou svobodou.
Proto sem davam prispevek o tom ze se deje neco jako dan z elektriny pro vlastni spotrebu. Mame sice pravo jednat, ale tim to mozna konci. Dulezite je jestli musime nebo nemusime zaplatit. Takze pojdme se branit.. Ja jsem pro .. Prave proto nechapu proc bych mel mit vlastne motivaci mazat nejake vase prispevky na toto tema, ktere by rikaly jak se efektivne branit proti tehle nesmyslne legislative.

:))
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od gupa »

Kostěj píše:
gupa píše:Kde je ten zákon? Ať vím očem je tu řeč. Díky.
http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=351&CT1=0
Pokud odkaz nebude fungovat, pak na stránce psp.cz vyhledat sněmovní tisk 351/0 nebo Energetický zákon. Doporučuji platné znění s vyznačením změn.
V tomto tisku je více věcí, m.j. i část věnovaná dani z elektřiny (začíná na str. 148).
Se tam píše: (červeně psáno- zrušeno)
§ 8

Osvobození od daně

(1) Od daně je osvobozena elektřina

a) ekologicky šetrná,

ba) vyrobená v dopravních prostředcích, pokud je tam spotřebována,

cb) vyrobená ze zdaněných výrobků, které jsou předmětem daně ze zemního plynu, daně z pevných paliv nebo spotřební daně, v zařízeních se jmenovitým elektrickým výkonem do 2 MW, pokud je taková elektřina spotřebována přímo nebo je dodávána prostřednictvím vedení, kterým je dodávána výhradně taková elektřina.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od ota »

Hned na 1.strane v paragrafu 2 se pise, ze se zakon tyka drzitelu licence.
Ma tu snad nekdo z pilnosti zazadano o licenci?
Nema, takze se nas tento zakon netyka, zatim...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od Kostěj »

gupa píše:...(1) Od daně je osvobozena elektřina...
Zde jsem pesimista. Protože nemůžu napsat: (1) Od daně je osvobozena elektřina v zařízeních se jmenovitým elektrickým výkonem do 2 MW, musím napsat : (1) Od daně je osvobozena elektřina vyrobená ze zdaněných výrobků v zařízeních se jmenovitým elektrickým výkonem do 2 MW (teda třeba plynová elektrárna do 2MW, poháněná zdaněným plynem).
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od Kostěj »

Pokud jsem to celé dobře pochopil, pak každý, kdo vlastní výrobnu a odesílá příslušné výkazy, bude povinnen z každé kWh, kterou vyrobí a doma spotřebuje, odvést 0,0283 Kč (necelé tři haléře). Problém je v tom, že musí daňové přiznání podávat měsíčně (viz. §25 v plném znění zák. 261/2007). Zde by stálo za pokus využít § 55a zákona 337/1992 a požádat ministerstvo o prominutí daně (i když si nejsem jist, zda ho to zbaví i povinnosti podávat přiznání). Daň se zaokrouhluje na celé koruny nahoru (337/1992 Sb. §46a). Tedy běžná výrobna 5kW, ročně 5MW, spotřebuje doma 20%, daň 28Kč/rok, měsíčně tři koruny. Na vojně k tomu existoval jeden peprný výraz.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od gupa »

No ono stačí se podívat na ten zákon celý a na správní delikty. O výrobci tam nic není a dodavatel elektřiny rozhodně nejsem...

Správní delikty

§ 27

(1) Právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí správního
deliktu tím, že

a) jako dodavatel dodá na daňovém území elektřinu osvobozenou od daně
podle § 8 odst. 2 fyzické nebo právnické osobě, která není držitelem
povolení k nabytí elektřiny osvobozené od daně,

b) jako dodavatel dodá na daňovém území elektřinu bez daně fyzické nebo
právnické osobě, která není držitelem povolení k nabytí elektřiny bez
daně,

c) jako dodavatel nevede evidenci podle § 18,

d) jako plátce daně podle § 3 odst. 1 písm. d) nebo jako držitel
povolení k nabytí elektřiny osvobozené od daně nevede evidenci podle §
19, e) jako provozovatel distribuční nebo přenosové soustavy nevede
evidenci podle § 20,

f) jako dodavatel nevystaví daňový doklad nebo doklad o prodeji podle §
17.

(2) Za správní delikt podle odstavce 1 se uloží pokuta do

a) 200 000 Kč, jde-li o správní delikt podle odstavce 1 písm. a) a b),

b) 100 000 Kč, jde-li o správní delikt podle odstavce 1 písm. c) až f).
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od gupa »

Chápu to tak, že daň se platí především za obchodovatelnou elektřinu. Elektřinu kterou mi dá moje střecha dokonce projde elektrolytickým procesem což je také vyňato jako osvobození daně. V baterii do které je směrována elektřina ze střechy probíhá elektrolytický proces.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od pitaa »

lwq píše:pitaa: doporucuji zmenit ton, jinak ma admin plne prav udelat na vas ucet BAN a podobne ... Obecne - ano mame "pravni stat", ale kdyz neverim tomu, ze se bezne deje spravedlnost. Jinak bych totiz napriklad neprisel o 180t KC, jenz sem pucil cloveku co nakonec na sebe vyhlasil bankrot, ma akorat tak dluhy a ja muzu bejt rad, ze inkasni agentura co me zastupovala nic po me nechce ... Jako pardon, ale zadny pravni stat a spravedlnost v tomto state hledat jednoduse nema cenu.
No boze tak me odtut vyhodej, potom ze tu nekdo neco smaze a pak si hraje na hrdinu, oto tu nestojim.A pokud jde o hloupost ze pujcite penize nekomu tak zato nemuze spravedlnost a ani pravo, ale je to v hlouposti toho kdo pujcuje. :lol:
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od pitaa »

mypower.cz píše:
pitaa píše:Je zbytecne neco opakovat, koukam ze i vy chcete strasit lidi tou novelou podle toho co tu pisete, exekuce a policie....
Pri neplaceni dane by neco takoveho v konecnem dusledku mohlo hrozit. To znamena ja se ptal treba fugase, jak by tohle resil, kdyz by treba soud nebo nejaky "nekdo" rekl ze to je potreba zaplatit. Jak se to dela kdyz se to vymaha .. no dobre.. nemusi to byt exekutor fyzicky, muze to byt zajisteni financnich prostredku, zablokovani bankovniho uctu atd. Princip je... Kdosi rozhodne ze cosi za neco mame zaplatit. Za vlastni vyrobenou a spotrebovanou elektriku. My to ale nechceme udelat, neplaceni dane, reseni, nutnost zaplaceni, neplaceni (stavime se na odpor), exekutor se podiva na ucet, kdyz zjisti ze to tam je, sebere to, kdyz ne, jde se po majetku. Jak se proti tomu branit?
pitaa píše:Veci v pravnim state funguji jinak, nikdo si nemusi nechat kalet na hlavu jen proto ze to nejaci blbouni nekde odhlasovali. Staci jen vyuzit sve pravo a jednat, v tomhle statu je spousta nesmyslnejch zakonu a nikdo je nedodrzuje, treba stavby na cerno a pokutu nikdo skoro nedostane....
Chci rict lidi naucte se branit a jdete si za svou svobodou.

Proto sem davam prispevek o tom ze se deje neco jako dan z elektriny pro vlastni spotrebu. Mame sice pravo jednat, ale tim to mozna konci. Dulezite je jestli musime nebo nemusime zaplatit. Takze pojdme se branit.. Ja jsem pro .. Prave proto nechapu proc bych mel mit vlastne motivaci mazat nejake vase prispevky na toto tema, ktere by rikaly jak se efektivne branit proti tehle nesmyslne legislative.

:))
Je zbytecne to tady s vama resit kdyz nepriznate ze jste to smazal a pak rychle zpatky jako by se nic nestalo. Vas nadrizenej by vas mel asi propustit z teto funkce. Zbohem a nezapomente i v aute vyrabite energii tak koukejte zaplatit. :lol:
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od fugas »

pitaa píše:
mypower.cz píše:
pitaa píše:Je zbytecne neco opakovat, koukam ze i vy chcete strasit lidi tou novelou podle toho co tu pisete, exekuce a policie....
Pri neplaceni dane by neco takoveho v konecnem dusledku mohlo hrozit. To znamena ja se ptal treba fugase, jak by tohle resil, kdyz by treba soud nebo nejaky "nekdo" rekl ze to je potreba zaplatit. Jak se to dela kdyz se to vymaha .. no dobre.. nemusi to byt exekutor fyzicky, muze to byt zajisteni financnich prostredku, zablokovani bankovniho uctu atd. Princip je... Kdosi rozhodne ze cosi za neco mame zaplatit. Za vlastni vyrobenou a spotrebovanou elektriku. My to ale nechceme udelat, neplaceni dane, reseni, nutnost zaplaceni, neplaceni (stavime se na odpor), exekutor se podiva na ucet, kdyz zjisti ze to tam je, sebere to, kdyz ne, jde se po majetku. Jak se proti tomu branit?
pitaa píše:Veci v pravnim state funguji jinak, nikdo si nemusi nechat kalet na hlavu jen proto ze to nejaci blbouni nekde odhlasovali. Staci jen vyuzit sve pravo a jednat, v tomhle statu je spousta nesmyslnejch zakonu a nikdo je nedodrzuje, treba stavby na cerno a pokutu nikdo skoro nedostane....
Chci rict lidi naucte se branit a jdete si za svou svobodou.

Proto sem davam prispevek o tom ze se deje neco jako dan z elektriny pro vlastni spotrebu. Mame sice pravo jednat, ale tim to mozna konci. Dulezite je jestli musime nebo nemusime zaplatit. Takze pojdme se branit.. Ja jsem pro .. Prave proto nechapu proc bych mel mit vlastne motivaci mazat nejake vase prispevky na toto tema, ktere by rikaly jak se efektivne branit proti tehle nesmyslne legislative.

:))
Je zbytecne to tady s vama resit kdyz nepriznate ze jste to smazal a pak rychle zpatky jako by se nic nestalo. Vas nadrizenej by vas mel asi propustit z teto funkce. Zbohem a nezapomente i v aute vyrabite energii tak koukejte zaplatit. :lol:
Není snad nutné někoho označovat za agenta.Já osobně umím být chytlavý kverulant a při tom se mi nestalo,že by mi admin někdy něco vymazal.Výzev k manifestacím,žalobám a defenestracím státního zřízení je plná každá diskuse pod novinovým článkem.Nikdo to nemaže a jak je vidět,stejně se nic neděje.
Když se budete nechávat takhle "vyhodit",tak proti čemu,nebo komu a s kým se vlastně chcete bránit?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od PavelR »

uz se perou ...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od hurvayz »

jj vidím..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od mobilik »

Ojjj, to tu uz dlho nebolo. Idem si zapalit cigu, piste nech mam co citat. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od fugas »

Nemyslím že z toho kouká nějaká velká diskuse :)
Hlavně že to vypadá že žádný otrava ouřada nebude otravovat.No a jinak jsem chtěl jen v obecné rovině naznačit,že jsem nenabyl dojmu,že by tu cenzura příspěvků byla běžnou praxí.Čímž se tedy nestavím ani na jednu stranu :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od lopez »

Zdravím

Co se vrátit k původnímu tématu?
Na účinnost nějaké protestní akce či apelace u zastupitelů nevěřím, proto přemýšlím, kde je v zákoně nějaká skulina.
Že by se zákon týkal jen těch, co mají licenci (jak výše píše "ota") se mi nezdá, to jsem z §2 nevyčetl. Stejně tak nemyslím, že bych spotřebovával od daně osvobozenou elektřinu vyrobenou podle §8, odst. (1), písm. b) zákona 261/2007 Sb. o stabilizaci veřejných rozpočtů ((b) vyrobená ze zdaněných výrobků, které jsou předmětem daně ze zemního plynu, daně z pevných paliv nebo spotřební daně, v zařízeních se jmenovitým elektrickým výkonem do 2 MW, pokud je taková elektřina spotřebována přímo nebo je dodávána prostřednictvím vedení, kterým je dodávána výhradně taková elektřina.).
Spíš bych skulinu viděl v odstavci (2), písm. a) a b) stejného paragrafu
((2) Od daně je osvobozena také elektřina určená k použití nebo použitá
a) k technologickým účelům nezbytným pro výrobu elektřiny nebo kombinovanou výrobu elektřiny a tepla,
b) k technologickým účelům nezbytným k udržení schopnosti vyrábět elektřinu nebo kombinovanou výrobu elektřiny a tepla)
Našel jsem výklad celní správy, co je za takovou elektřinu považováno https://www.celnisprava.cz/cz/dane/ekol ... FAQ_09.pdf.
Jestliže je má bouda výrobnou elektřiny, a já v ní spotřebuji veškerou vyrobenou elektřinu, pak podle mne jen proto, abych mohl tu elektřinu vyrábět a výrobu udržovat. I obsluha si musí vyprat, svítit si, zabavit se na noční směně, uvařit čaj a jídlo... a pomocí el. nářadí opravit výrobnu a tak. "Administrativu" doma neprovozuji.
Nějaký další nápad, jak proklouznout skulinami zákonů?
L.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Daň z elektřiny pro vlastní spotřebu.

Příspěvek od brumlaj »

Pokud mám platit za množství, kdo určí jaké je ono množství?
(nápověda: vyhláška 345 ve znění jejích novelizací)
Což by mohl být další argument pro poslance novelizovat zákon tak aby nespoléhal na to, že v budoucnu se ss elektroměr stane ověřitelným měřidlem.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek